100 YAŞINA KADAR YAŞAMAK 100 Yaşına Kadar Yaşamak

115 yaşındaki Boxin Huang Çin’in Bapan köyünde yaşamaktadır. Sözü edilen köyde 100 yaşın üzerinde birçok kişi yaşamaktadır.  Bu köye giden araştırmacılar sağlıklı ve uzun yaşamalarına ilişkin ilginç bilgiler elde etmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu insan uzun yaşamanın genler ile ilgili olduğuna inanmaktadır ancak uzmanlar bu görüşü desteklememektedir. Bu konuda yapılan bir çalışmada, özdeş DNA’ lara sahip yaklaşık 3.000 ikiz çift üzerinde araştırma yapılmıştır. Ancak ikizler farklı ortamlarda ve farklı yaşam tarzları ile yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Elde edilen sonuçlar ömür uzunluğunun sadece %25’ nin genlere bağlı olduğunu göstermiştir. Diğer %75’i ise yaşam tarzından etkilenmiştir. Dolayısıyla ömrümüzün uzunluğunda yaşamdaki tercihlerimizin önemli fark yarattabileceği görülmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz Çin’in uzun ömürlüler köyünde elde edilen bilgilerden birisi hepsinin kahvaltı da dahil olmak üzere günün tüm öğünlerinde sebze tüketiyor olduğudur. Uzmanlar da zaten sürekli bir şekilde sağlıklı bir kalp ve uzun ömürlü ilişkili gıda gruplarının meyve ve sebzeler, kuruyemişler, baklagiller ve balık olduğunu belirtmektedirler. Bapan’da sebzelerin daima ana bir yemek olduğu görülmüştür. Ayrıca sebzelerin yanında meyve, kuruyemiş ve baklagillerinde çok tüketildiği gözlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller de Bapan köyünün beslendiği diyetin önemli bir parçasıdır. En uzun ömürlü insanların olduğu kültürlere bakıldığında baklagiller tüketiminin parçası olarak fasulye tüketiminin öne çıktığı görülür. Örneğin Japonya’daki Okinawa bölgesi de buna örnek verilebilir. Japonya’da günümüzde doğanlar için Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ortalama beklenen yaşam süresi 84’tür. Türkiye’de ise beklenen ortalama yaşam süresi 74’tür. Bu rakam erkekler için 72, kadınlar içinse 76’dır.

Uzun ömürlü Bapan kırsalında herhangi bir egzersiz kültürü bulunmamaktadır. Ama bunun yerine gün boyunca hareket halinde olduklarını ifade etmişlerdir. Her yaştan insanlar tarlalarda tarım faaliyetleri yaparak fiziksel aktivite yapmaktadır. Bu bölgede her iş elle yapılmaktadır. Çünkü televizyon ya da bilgisayar gibi elektronik cihazlara erişim bile bulunmamaktadır.

Araştırma verileri de aynı zamanda fiziksel olarak daha aktif kalanların daha uzun yaşadığını da göstermektedir. Her gün az miktarda daha fazla hareket etmek ve bir aktivite ile uğraşmak hem kalp sağlığı hem de genel vücut sağlığını olumlu etkilemektedir.

Kardiyoloji toplumunda arterleriniz ne kadar yaşlı ise sizde o kadar yaşlısınız diye bir söz vardır. Çünkü arterler yaşlandığında beyin, kalp ve hatta böbrekleri de etkilemeye başlar. Bundan dolayı fiziksel olarak aktif kalarak arterlerde plak oluşumunu yavaşlatabilir kalp ve vücudunuzu daha uzun süre sağlıklı tutabilirsiniz.

Daha fazla iletişim ve daha az stresin, insanların daha uzun yaşadığı yerlerin özelliklerinden olduğu görülebilir. Bapan köyünde son dört beş neslin yaklaşık yüzde 74’ünün aynı çatı altında dedeler ve torunlar birlikte yaşadıkları öğrenilmiştir. Her zaman büyüklerine danıştıklarını ve yemeklerde bile her zaman ilkin onların başlamalarının beklendiği ifade edilmiştir. Özellikle dede torun ilişkilerinin çok güçlü olduğu ve çocuk yetiştirmede de bunun olumlu birçok katkısının olduğu vurgulanmıştır.

Uzun ömürlülüğün sadece yüzde 25’inin genlerle ilgili olduğu, diğer yüzde 75’inin yaşam tarzı olduğu unutulmamalıdır.

Yapılan bazı çalışmalar da sosyal desteğin uzun ömürlü olma üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. İnsanlarda amaç duygusunun olması bile önemli ölçüde ömrü uzatabilmektedir. 308.000 katılımcı ile gerçekleştirilen bir araştırmada, sosyal ilişkileri güçlü erkek ve kadınların daha uzun yaşama olasılıklarının yüzde 50 daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Stres, toplumumuzda giderek yaygınlaşan ve birçok sağlık sorununu beraberinde getiren bir etken halini almıştır. İzole bir hayat yaşamak ve vücutta stres birikmesine yol açan diyetler daha yaygın stres sebepleri arasında gösterilmektedir. Stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenmek ve hayatına tatbik etmek önemlidir.

Bapan köyünde sosyal iletişimin de çok güçlü olduğu görülmüştür. Doğayla, toprakla, aile ve arkadaşlarla, toplumla ve yiyeceklerle bir bağlantıları vardır. Günlük olarak nehirden tuttukları balıkları ve bahçeden hasat ettikleri sebzeleri aynı gün tüketmektedirler.

Bapan köyünde yaşayan insanların hava kirliliği ile ilgili bir sorunları yoktur. Kaldıkları köy otobüsün olduğu medeniyetten yaklaşık beş saatlik bir mesafede olduğu için hava kirliliği gibi bir dertleri henüz bulunmamaktadır. Ancak normal şehir yaşantısında bile sigarayı bırakmak ve egzoz dumanları için gerekli filtreleme gibi tedbirlerin alınması da kendimizi korumamız için önemli katkı sağlar. Özetlenecek olursa temiz hava soluma ile birlikte aşağıdaki davranışlar uzun ömürlü olma üzerinde etkilidir:

  • Fiziksel olarak aktif olmak
  • Sağlıklı beslenmek
  • Verimli uyku
  • Stresi yönetme
  • Sosyal iletişim

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Krizini Önleyen Diyet Nasıl Olmalı?
Cerrahi Bölgede Enfeksiyon
Kolesterole İyi Gelen 9 Besin
yüzmenin tarihçesi
Ayak Bileğinde Yumru, Kitle, Beze, Şişlik
Kalçadan Tıklama Çıtlama Sesi Gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.