LAVMAN2 Lavman

Lavman, dışkıyı tahliye etmek için uyarılmayı sağlayan bir tekniktir. En çok şiddetli kabızlık durumlarında rahatlatma sağlamak üzere başvurulan bir sıvı tedavisidir. Lavman alttan rektuma yerleştirilmek suretiyle kullanılır. Eczanelerde satılır fakat evde kullanım için öncelikle bir doktor veya hemşireye danışılması önerilir. Lavmanın kabızlık dışında diğer kullanılma amaçlarından birisi de, kolon kanseri ve polipleri tespit etmek için kolon temizliğinin yapılmasıdır. Lavman sonrası herhangi endişe verici bir durum veya kötüleşme belirtileri için doktordan takip edilmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

NİÇİN KULLANILIR?

Kabızlık yaygın karşılaşılan bir gastrointestinal durumdur. Kalın bağırsağın rektum aracılığıyla dışkıyı dışarı atamaması durumunda ortaya çıkar. Bu durumdaki hastalar bir hafta içinde üç veya daha az kez dışkılama yapabilmektedir. Hafif kabızlık, yeterli miktarda lif içeren besinler yemediğinizde ve az su içtiğinizde ortaya çıkar. Günlük egzersizler aynı zamanda kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Lavman uygulaması en sık alt bağırsakları temizlemek için kullanılır. Ancak, kabızlığın tedavisi için başvurulan son seçenek olduğu da unutulmamalıdır. Eğer egzersiz yapma ve diyet değişiklikleri ile kabızlığınız geçmediyse, doktorunuz lavmandan önce müshil ilacı reçete edecektir. Bazı durumlarda da, laksatifler (müshil ilaçları) dışkı akışını teşvik etmeye yardımcı olması için lavman uygulamasından önceki gece kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak Temizliği

Lavman aynı zamanda kolonun (kalın bağırsak) tıbbi muayenesi yapılmadan önce kullanılabilir. Örneğin kolondaki polipleri görmek için çekilecek röntgen filminde daha net görüntüler elde edebilmek için bağırsağın temiz olması gerekir. Bu prosedür aynı zamanda, kolonoskopi öncesinde de tatbik edilebilir.

NEREDE VE NASIL KULLANILIR?

Eğer lavman kullanmaya alışık değilseniz ve daha önce hiç kullanmadıysanız, ilgili sağlık personelinden bilgilendirici yardım alabilirsiniz. Zaten lavman kutularının içinde de gerekli talimatlar bulunmaktadır. Yine de kullanmadan önce bir doktora danışın.

Bazı lavman türleri ise sadece tıbbi ortamlarda uygulanır. Örneğin baryumlu lavman gastrointestinal sistemin belirli alanlarını vurgulayan sıvı bir bileşik kullanır. Doktorunuzun muayene sırasında görebileceği alanın miktarını artırır. Baryum lavmanları kabızlık tedavisinde kullanılmaz.

EVDE NASIL KULLANIRIM?

Lavmanları kendi evinizde daha rahat uygulayabilirsiniz. Dışarıda tıbbi bir ortamda uygulatmaya göre daha ucuza gelecektir ancak öncesinde doktorunuzdan doğru kullanmaya ilişkin talimatları almalısınız. Prosedürün hassas doğası gereği, bir yakınınız da yardımcı olabilir. Lavmanlar tüpün bir tarafında torba içine yerleştirilmiş tuzlu su ihtiva eden bir çözelti içerir. Diğer kısmı doğrudan rektum içine yerleştirilir. Lavmanın kolonun doğru yerine ulaşması için, karın üstü veya yan tarafa yatar vaziyette iken dizlerinizi göğsünüze çekerek lavmanı uygulayın.

SONUÇLAR NELERDİR? BENİ NELER BEKLİYOR?Kabızlıkta Lavman

Kolon içindeki tüm dışkının boşalması için yaklaşık bir saat gerekir. Bu süre zarfında muhtemelen birkaç defa tuvalete gitmeniz gerekecek. Eğer lavmana rağmen dışkılama yapamıyorsanız doktorunuza haber veriniz. Eğer herhangi bir atık çıkarmak için başarısız olursa, doktorunuzu arayın. Daha sonra tekrar denemenizi isteyebilir. Eğer lavman uygulaması başarılı ise dışkı akışına neden olacaktır.

HERHANGİ BİR RİSKİ VAR MI? NELERDİR?

Doktor talimatlarına göre uygulanan lavman genellikle güvenli kabul edilmektedir. Baryumlu lavman sonrası birkaç gün boyunca dışkıda beyaz renkleme görebilirsiniz. Bu, baryumun normal etkisidir ve kendi kendine temizlenip kaybolur. Eğer dışkılamada sıkıntı yaşarsanız, dışkıyı gevşetme yolları için doktorunuza danışınız.

Lavmanı rektum içine zorlayarak yerleştirmek çevre dokuların tahriş olmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle lavman tüpünü asla rektumun içine zorlayarak yerleştirmeyin. Lavman sonrası rektal kanama görmeniz, muhtemelen rektum dokularının hasar görmesinde veya altta yatan başka tıbbi bir sorundan kaynaklanıyordur. Bu durumda vakit kaybetmeden ilgili doktora görünmeniz gerekir.

Lavman uygulaması ile ilgili karşılaşacağınız komplikasyon riski eğer aynı gün içinde birden fazla kez uygulama yaparsanız daha yüksek olur. Lavman uygulamanın en ideal süresi günde bir kez ve mümkünse aynı saatte yapmaktır. Bu şekilde hem yan etkiler azalır hem de aynı zamanda dışkının daha düzenli tahliyesi sağlanır. Eğer kabızlık birkaç günden fazla devam ederse bir doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
pankreas kistleri
Bel Ağrısından Kurtulma
Bedava Serinleme
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Frengi-Sifiliz Belirtileri
Ergenlik çağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.