ASPARTAM İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

Özellikle az kalorili veya hiç şeker içermeyecek şekilde tasarlanmış besinlerde genellikle bir tatlandırıcı olarak aspartam kullanılır. Beyaz, kokusuz toz şeklinde, düşük kalori içermekte ve şekerden 200 kat daha tatlıdır. Aspartam eklenen herhangi bir gıdanın etiketinde bu bilgi yer alacaktır. Aspartam içeren gıdalar arasında aşağıda sıralananlar yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Aspartam genellikle şekersiz veya düşük kalorili gıdalar veya içeceklerde kullanılır. 1965 yılında keşfedilen ve FDA tarafından 1996 yılında kullanımına izin verilen aspartama olan ilgi son on yıldır şekersiz gıdalara olan ilgi ile paralel olarak artmıştır. Dünyada yaklaşık 200 milyon kişinin aspartam tükettiği tahmin edilmektedir. Dondurulmuş tatlılar, jelatinler, pudingler, dolgular, şekerlemeler, sakız, karbonatlı veya toz alkolsüz içecekler veya yoğurt gibi 6000 üzerinde ürünlerinde bulunur. Ayrıca öksürük yada boğaz pastili gibi bazı şekersiz ilaçlarda da aspartam yer almaktadır. Aspartam içeren herhangi bir ürün etiket üzerinde yer almalıdır.

NELER ASPARTAM İÇERMEKTEDİR?

Aspartam genellikle sıvı içeceklerde kullanılmaktadır. Alkolsüz içecekler, şekersiz şekerler ve tatlılar, dondurulmuş tatlılar ya da dondurma, buzlu çay, kakao karışımı, sakız, nefes açan nane şekerleri, yoğurtlar ve diğer düşük kalorili veya şekersiz gıdalara eklenebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alkolsüz İçecekler. Birçok toz içeren alkolsüz içecekler, kahve için tatlandırıcı şurupları, buzlu çaylar, meyve, sebze suyu veya aromalı sularda tatlandırıcı olarak aspartam katılmaktadır. Yaygın olarak alkolsüz Coca Cola Zero, Pepsi Max, Lilt Zero, Sprite Zero, Tango, 7up Free, Lucozade Sport, Schewppes, Fanta Zero, Fanta Portakal, Dr Pepper Zero, Oasis Yaz Meyveleri Ekstra light gibi içeceklerde aspartam bulunmaktadır. Ayrıca sıcak çikolatada da aspartam bulunmaktadır.

Diyet Soda. Çoğu diyet sodada kalorisi yüksek olan yüksek fruktoz mısır şurubu veya şeker kamışı yerine aspartam gibi yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Aspartam şeker benzere bir tada sahiptir bu nedenle diyet soda içerken şeker alıyormuşsunuz gibi bir his hissetmenize yol açabilir. Oysa ki düşük kalorili olması ile bu içecekleri kendinizi kötü hissetmeden içebilirsiniz.

Sakız ve Şekerler. Şeker veya sakızın yaygın markalardan çoğu aspartam içerir. Sakız, sıkı şeker veya nefes açıcılar gibi ürünlerde (orbit ürünleri gibi) aspartam kullanılmakta ve bu da etiketlerinde yer almaktadır.

Yoğurt. Şeker ya da yağsız olan yoğurt yada içilebilir kıvamlı yoğurtlar düşük yağlı süt ve aspartam ile müdahale edilmektedir. Aspartamlı ürünler kullanmak istemiyorsanız bu seçeneğin yerine doğal sütten yapılmış ve katkısız yoğurtlar satın almalısınız. Çeşitli meyveli yoğurt türleri çoğu durumda aspartam içerebilmektedir.

Tatlılar. Düşük – şeker veya şekersiz olarak reklamı yapılan çoğu üründe tatlandırıcı ve lezzeti korumak için aspartam kullanılır.  Dondurma, dondurulmuş buzlar, kurabiye veya kekler bunlar arasındadır. Ayrıca puding karışımları ya da jelatinlerde de genellikle aspartam kullanılmaktadır.

Çeşniler. Reklamı yapılan barbekü sosu, akçaağaç şurubu, meyveli ekmeğe sürülen şeyler, jöle, reçel, çikolata şurubu veya ketçap gibi besinlerde aspartam kullanılır.

Yedek Öğünler. Öğün yerine kullanılan ve daha az kalori almayı hedefleyen seçeneklerde sıklık aspartama başvurulmaktadır. Fakat kalorileri denk getirebilmek için vurulan bu yol genellikle yanlıştır.

Kilo kaybetmek için sıklıkla aspartam içeren gıdalara yükleniyorsanız, zamanla olumsuz etkilerinin de olabileceğinin de farkında olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beslenme Günlüğü Tutarak Zayıflama
Çikolatada yüksek miktarda enerji bulunmaktadır.
İştah Kesen Besinler
Kanser Olmamak İçin Nasıl Beslenmeli
Metabolizmayı Hızlandırmanın 6 Yolu
Beyaz Kepekli Ekmek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.