INFLUENZA YADA GRİP (2009 H1N1)
2009 H1N1 influenza virüsü (veya grip) bulaşıcı bir viral bir solunum yolu enfeksiyonudur. 2009 H1N1 grip hastalığında ateş, kas ağrıları ve boğaz ağrısı gibi mevsimsel gribe benzer semptomlar ani başlangıçlı olması ile karakterizedir.

Bu virüsün genlerinin çoğu, normalde domuzlarda görülen bir virüse benzer olduğu için bu virüsün meydana getirdiği hastalık domuz gribi olarak da isimlendirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Virüs dünya çapında yayılma göstermektedir. Ancak vakaların çoğu tedavi olmadan iyileşmektedir.

2009 H1N1 influenza ile ilgili gerçekler: 

  • Mevsimsel grip aksine, 2009 H1N1 enfeksiyonu özellikle genç insanlarda meydana gelmiştir. Araştırmalar yetişkinlerin bu virüse karşı çeşitli derecelerde dirençli olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni önceden grip virüsüne karşı yakalanmış olmanın verdiği potansiyel olabilir.
  • Mevsimsel grip gibi, 2009 H1N1 gripinin şiddeti hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve bazı durumlarda ölümcül olabilir. Kronik tıbbi durumları olanlar, hem komplikasyonlar ve hem de ölüm için yüksek risk altındadır.

2009 INFLUENZA (GRİP) NEDENLERİ NELERDİR?

Mevsimsel grip gibi, 2009 H1N1 gribi de genellikle kişiden kişiye hava yolu (örneğin, hapşırma veya öksürme) ile geçer. Ancak, virüs aynı zamanda nesneler üzerinde kısa bir süre yaşayabildiği için – örneğin kapı tokmakları, kalem, kalem, klavye, telefon ahizesi ve mutfak eşyaları gibi- nesnelerin elden ele dolaşması ile de bulaşabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan çocuklar ve bireylerde daha uzun süre bulaşıcı olabilir. 2009H1N1 virüsü gıdalarla yayılım göstermez.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Boğaz Ağrısı
Astım hastası baharda 'polen kabusu' yaşar!
Çocuklarda Astım Krizi
Alt Sırt Ağrısı
SIRTIN ÜST KISMINDA AĞRI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.