2013’ün EN İYİ BESLENME ÖĞELERİ

Geçtiğimiz yıl, bilimsel kanıtlarla desteklenen gıdalar hastalıklar ile mücadelede önemli yer tutuyor. Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken ürünler 2014 ve sonraki yıllarda da size sağılıklı günler sunacaktır.

1- BROKOLİ

Brokolinin beslenme maddesi olarak tüketilmesi sayesinde, içersindeki fitokimyasal olan “sulforaphane” maddesinin öncelikle kanserle mücadelede etkili bir madde olduğunu belirtmek gerek. Ama bir diğer özelliği ise deriye uygulanabilen bir solüsyon haline getirilebiliyor olmasıdır. Arizona Üniversitesi’ nde yapılan araştırmaya göre brokoli deriye uygulandığında “melanoma kanseri” ile mücadele etmektedir. Sulforaphane maddesinin kanser ile mücadele eden genleri aktive etmekte, kansere neden olan yolları engellemekte ve cildi güneş ışığına karşı koruyan enzimleri indüklediği tespit edilmiştir. Sulforaphane maddesinin uygulanması özellikle bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde cilt kanseri gelişme riskini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

2- ÇİKOLATA

Çikolata bilinenin aksine vücudun yağ oranını azaltabilir. Her ne kadar doktorlar vücudun yağ oranını düşürmek için bunu önermeseler de İspanyol araştırıcılar doktorlar bunun aksine inanmaktadırlar. İspanya’daki Granada Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucuna göre vücudun yağ oranının çikolata tüketimi ile ters orantılı olduğunu tespit etmişlerdir. Çikolatada yer alan yüksek orandaki kateşin, kortizol üretimi ve insülin duyarlılığını etkileyerek sağlıklı vücut yağ kitlesine sahip olmasına teşvik ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

3- YABAN MERSİNİ

Metabolik sendrom ciddi bir durumdur ve yaban mersini (Myrtus communis) bu olgunun oluşma riskini düşürmektedir. Bir günde içeceğiniz iki bardak yaban mersini kanser, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli metabolik hastalıkları önleyebilir. Yaban mersininin ayrıca kronik inflamasyonu azalttığı, anormal lipid profili ve metabolik sendrom ile ilişkili gen ekspresyonunu geliştirdiği saptanmıştır.

Tadı hafif ekşimsi tatlı olan yaban mersini çerezlerin yanında da tüketilebilir yada tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

4- ÜZÜM

Menünüze üzüm eklemeniz için en önemli nedenlerden biri yüksek tansiyonu düşürmesidir. Alkollü formları aynı göre vi görmemektedir. Yapılan bir çalışma taze ve kuru üzüm ve %100 üzüm suyu tüketen daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Yanı sıra üzüm vücutta yağ oluşumunu azaltır ve üzümde fazla miktarda bulunan antioksidan olan fenoller sayesinde kalp-damar hastalıkları da önlenmiş olur.

5- ELMA

Elma, sizin için basit olabilir ama çok etkili. Her gün bir elma yemek kardiyovasküler hastalıkları önler. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, günlük yenen bir elma koruyucu hekimlik ile benzer şekilde kardiyovasküler hastalık yükünü hafifletebiliyor. Hem ucuz hem de güvenli olan elmayı tüketmek için mutlaka doktorunuzun reçetenize yazmansına gerek yok.

6- BALIK YAĞI

Balık yağı öncelikle yağlı balık daha sonra ise diğerlerinde bulunur. Balık yağının önemli bir yararı romatoid artrit riskini yarı yarıya düşürmesidir. İsveçli araştırmacılar somon, uskumru, ringa, sardalye ve alabalık gibi yüksek yağlı balıkların haftalık olarak tüketilmesinin yanlışlıkla eklemlere saldıran immün sistem hastalıklarının bir türü olan romatoid artriti önemli ölçüde azalttığını ortaya çıkardı.

7- SEZE VE MEYVE

Günümüzde de uzmanlar her mevsimin sebzesinin kendi mevsiminde tüketilmesini öneriyor. Çünkü, mevsime özel sebze ve meyveler adeta insanların neye ihtiyacını olduğunu biliyormuşcasına davranıyor. Bilindiği her hastalıkta erken tanı ve tedavi önemlidir ama özellikle kadınlarda bu riski düşürmek biraz da mutfağa bağlı. Taze sebze ve meyve mesane kanserine yakalanma riskini yarı yarıya düşürüyor. Taze sebze ve meyvede bol miktarda A, C ve E vitamini bulunmaktadır ve bu da mesane kanserinin azaltılacağı anlamına geliyor. Özelikle  Sarı – turuncu sebzeler yüksek miktarda yiyen kadınlarda dahi az miktarda tüketen kadınlara göre mesane kanseri oluşma riskinin yüzde elli iki daha az görüldüğü tespit edilmiştir.

8-  KIRMIZI ÜZÜM VE YABAN MERSİNİ

Her ne kadar üzüm ve yaban mersinine yukarıda değinilmiş olsa da bu iki gıdada bulunan “Resveratrol” e bir daha değinmekte yarar var. Her iki besinde de bol miktarda bulunan resveratrol, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde son derece etkili. Resveratrol ayrıca işitme kaybını önler, kolesterolü düşürür ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ELMA SİRKESİ DENİLİNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
Kandidiyazis (Pamukçuk) Nedenleri, Kimler Risk Altında
Diyet ve kanserden korunma
Alt Sırt Ağrısı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
Şınav
Dengeli Beslenme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.