5 DAKİKADA METABOLİZMANIZI ARTIRIN

Metabolizma, vücuttaki üretim ve yıkım tepkimelerine verilen isimdir. Her kişinin metabolizma hızı değişmekle birlikte, genelde durağan hayatı olan ve yaşlılarda metabolizma yavaştır. Metabolizma hızının artırılması enerji düzeyinin artırılması anlamına gelir. Bu da kişiye hem bedenen hem de ruhen sağlık olarak yansır.

Metabolizma hızına kişinin yediği sağlıklı gıdalar ve yaptığı fiziksel aktiviteler önemli yer tutar. Protein bakımından zengin beslenme, taze sebze ve meyve yemek, kahvaltısız güne başlamamak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durma metabolizma hızının artırılması açısından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun dışında herhangi bir alet yada bir alan gereksiminiz olmadan da yapabileceğiniz, çoklu kas gruplarını çalıştıran egzersizler yer almaktadır. Bunun için sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli. Aşağıda yapacağınız hareket türleri sayesinde kalorileriniz yanacak ve depolanmış yağlarınız yok olacaktır.

Nasıl yapmalı: Ödün vermeden ve olabildiğince hareketli ve her egzersiz için 60 saniye uygulayın. Her hareketten sonra da 20 saniye dinlenin.

1. Yükseğe Zıplama

Bu egzersizde hedef bacak, göbek ve kollardır. Elinizde sanki bir zıplama ipi varmış gibi zıplayın. Önce sağ dizinizi olabildiği kadar yükseğe daha sonra da sol dizinizi olabildiğince yükseğe çekin. Bunu yaparken de bileklerinizi çember şeklinde çevirin. Olabildiğince hızlı yapmaya çalışın. Başlangıçta hızlı yapmak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Her defasında diziniz değiştirmeyi unutmayın.    

Sponsorlu Bağlantılar

2. Alkışlama Egzersizi

Bu egzersizin hedefi kollar, omuzlar, göbek ve göğüstür. Şınav pozisyonunda, kollar düz olarak durun (değiştirmek için yere dizlerinizi bırakın). Sol kolunuzu omuz yüksekliğinde kaldırarak sanki karşıdaki birini çağırıyormuş gibi yapın. Sol kolunuzu yerine indirerek aynı hareketi sağ kolunuz ile yaparak devam edin. Tekrar sayısı size bağlı.

3. Güç Hamle Egzersizi

Bu hareketi yapmanın amacı uyluk ve kalça bölgesini çalıştırmaktır. Sağ ayağınızın az önüne (bir-iki adım kadar) sol ayağınız koyun. Sol parmak uçlarınız sabit olacak şekilde sol dizinizi yere kadar indirin ama değdirmeyin. Hareketi yaparken sağ dizinizde de bükülme olacaktır.Bu hareket tekrarlar şeklinde yapabilirsiniz. Diğer diziniz ile de aynı hareketi başa dönerek yapın.

Bir diğer egzersiz ise, sağ ayağınız sabit diğer (sol) ayağınızı ise bir-iki adım öne atarak ve dizlerinizi bükerek yapılan egzersizdir. Benzer şekilde diz zemine kadar yaklaşmalı fakat değmemelidir. Bu egzersiz de metabolizmanızı hızlandıracaktır. Aynı hareketi başa dönerek diğer ayağınız ile deneyiniz.

Bu egzersizin bir farklı versiyonu ise zıplama şeklinde yapılanıdır. Sağ ayak arkada ve sol ayak önde. Sağ diz yere yaklaşır ama değmez. Daha sonra bacaklarınıza güç uygulayarak ve kollarınızdan da destek alarak yukarı doğru zıplayın ve yine diziniz yere değecek kadar kendinizi salın. Aynı hareketi sol diziniz ile yapın. Ne kadar tekrar yapacağınızı siz belirleyin. Bu egzersizi, sağlı sollu ayak değiştirerek çeşitlendirebilirsiniz.

4. Nokta Plank Hop

Bu hareketin amacı kollar ve göbeği çalıştırmaktır. Şınav pozisyonu alın ve kollar düz bir biçimde olsun. Avuç içlerini zeminde tutun ve önce sağ tarafa, sonra sol tarafa ve daha sonra göğsünüze doğru ayak parmaklarınızın ucunda birkaç metre zıplama hareketi yapın. El avuç içleriniz yerden ayrılmamalı. Egzersize ayırabileceğiniz zaman kadar yapmaya devam edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolayca Kilo Verme ve Kas Yapma
Spor hareketleri
5 DAKİKADA METABOLİZMANIZI ARTIRIN
Dizde Kıkırdak Yırtılması Belirtileri
Diyet ve Egzersiz Arasındaki Denge Nasıl Olmalı
spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.