Göz Tansiyonu(Glokom)

Göz tansiyonu(glokom), halk arasındaki bilinen adıyla “karasu hastalığı” oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen ve erken dönemde tedavisine başlanmadığında görme kayıplara yol açabilen oldukça ciddi bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Evet, bu makalemizde görme kayıplarına yol açan göz tansiyonu yani glokom hakkında bilinmesi gerekenler üzerine eğilip bu hastalığı tanımaya çalışacağız.

               Göz Tansiyonu nedir?

Göz tansiyonu; göz küresi içerisindeki sıvının, tahliye kanallarındaki tıkanıklık nedeniyle göz içerisinde birikmesi ile göz içerisindeki basıncın artarak görme sinirlerini tahrip etmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır.

             Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak görülen belirtileri şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Görmede bulanıklık ve bulanık görme sıklığının giderek artması.
  • Özellikle uyanınca görülen göz ve baş ağrıları.
  • Gece sokak lambaları veya başka ışık kaynaklarına bakarken ışıkların etrafında halkaların belirmesi.
  • Tv, tablet, bilgisayar ve telefona bakarken gözlerde oluşan, ani bastıran ağrılar.

Bu saydığımız belirtiler her zaman göz tansiyonuna işaret etmeyebilir fakat göz tansiyonu nedeniyle olabileceğini düşünerek vakit geçirmeden bir hekime başvurmanız yararınıza olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Tansiyonu En Çok Kimlerde Görülür, Kimler Risk Altındadır?

  • Yeni doğmuş bebekler dâhil bütün yaş guruplarında görülebilen bir rahatsızlık olsa da, genel olarak 40 yaş üzeri kişiler risk grubuna girer fakat en büyük risk 65 yaş üzeri kişilerdir.
  • Göz içi basıncı yüksek olan kişilerde göz tansiyonuna yakalanma riski daha yüksektir.
  • Aile büyüklerinde göz tansiyonu görülenlerin bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha fazladır.
  • Şeker hastalarında göz tansiyonu görülme olasılığı daha yüksektir.
  • Miyop ya da hipermetrop olan kişiler yine bu hastalık için risk grubundadır.
  • Uzun süreli yüksek tansiyon yaşayanlar veya kansızlık sorunu olanlarda yine glokom görülmesi daha sıktır.

Not: Gözünden cerrahi operasyon geçirenler, gözüne darbe alanlar, guatr sorunu olanlar, neyzen, zurnazen, balon satıcıları, cam ustası vb. mesleği gereği sürekli üfleme yapanlar, göz saydamları ince olanlar, sürekli dar yakalı kıyafetler giyenlerde glokom görülme sıklığı daha fazladır, bu nedenle bu risk grubundakilerin en az senede bir göz muayenesi yaptırmaları önerilir.  

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz tansiyonu, hastalığın ilk başladığı dönemlerde kişiyi fazla rahatsız etmeyen, rahatsız edici belirtileri fazla görülmeyen sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi için gelen hastaların pek çoğu için aslında geç kalınmıştır. Fakat buradaki asıl önemli olan şey teşhis sonrası bir an önce tedaviye başlanarak tahrip olmamış görme sinirlerinin kurtarılmasıdır.

Ne yazık ki, tamamen tahrip olmuş görme sinirlerinin herhangi bir tedavi ile iyileştirilmesi mümkün değil. Bu nedenle glokoma bağlı olarak görme yetisini kaybetmiş kişilerin tekrardan görmelerinin olanağı yoktur.

Göz tansiyonu nedeniyle kullanılan ilaçların asıl amacı, göz içi sıvı birikmesini önleyerek sağlam kalan görme sinirlerinin korunması veya daha geç tahrip olmalarını sağlamaktır.

İlaç kullandırılarak rahatlatılamayan hastalar için cerrahi operasyon düşünülür, burada en önemli şey bütün süreci hekiminizle beraberce ve danışarak yapmanızdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Egzama Nedir
Hepatit B
Kepek Sorunu
DİZDE ÇITIRDAMA, KIKIRDAMA, TIKIRDAMA, SES GELMESİ
Beyin Tümörü Nedenleri, Kimler Risk Altında?
GDO İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.