AÇ KALARAK ORUÇ TUTARAK KİLO VERMEAç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme

Oruç tutmak, birçok kültürde vücudu ve zihni arındırmak için yapılan dini bir alışkanlıktır. Zayıflamak için oruç tutma tartışmalı bir konudur. Oruç tutmayı zayıflamak için bir araç olarak kullanacaksanız vücudunuzu dikkatli bir şekilde hazırlamalısınız ve sağlığınıza özen göstererek bunu yapmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖLÜM 1: ORUCA HAZIRLIK

1. Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur? Bu süreci bilerek işe başlamak önemlidir. Oruç tuttuğunuzda açlıktan ölecekmiş gibi hissedersiniz; aslında olan tam da budur. Hiç kalori tüketmediğinizde vücut depolanmış olan yağları yakar ve bunları bize enerji veren bileşiklere çevirir. Bu kısa süreli kilo kaybına neden olur. Ancak verilen kilo kolay bir şekilde geri alınır. Bu da kulağa hoş gelen bir şey değildir.

 • Depolanmış yağlar bittiğinde, yaşamı devam ettirmek için vücut kasları yakmaya başlar. Daha da kötüsü normal beslenme alışkanlığına döndüğünüzde aldığımız karbonhidratlar direkt olarak yağa dönüşür. Bunun sebebi açlık durumundayken metabolizmanın kaybettiklerini karşılamaktır.
 • Uzun süreli oruç tutmak vücut için oldukça tehlikelidir. Olumsuz sonuçlardan bazıları: zayıflama, saç kaybı, kas kaybı, kalp aritmisidir. Hatta daha uzun süre devam edilir ve açlık sınırına gelinirse kalp durması olabilir.

2. Oruç tutmaya başlamadan önce doktor kontrolünden geçmek önemlidir. Bu düşük kalorili beslenmeye ve metabolizmanın daha yavaş çalışmasına vücudu hazırlar. Genel konuşmak gerekirse şeker hastalığı, karaciğer, böbrek ve kalp rahatsızlığı olan kişiler kilo vermek için oruç tutma girişiminde bulunmamalıdırlar. Hamileler hiçbir koşulda oruç tutmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer ilaç alıyorsanız tedavinizin etkili olması için yemek yemeniz gerekir. En basitinden bir Tylenol (nezle ilacı) kullanıyorsanız bile vücudun bunu tolere etmesi için besine ihtiyaç vardır.
 • Vücuttan toksinlerin atılması için oruç tutmak da tartışmalı bir konudur. Çünkü zaten vücudun zararlı maddeleri atabilmesi için karaciğer ve böbrek gibi doğal mekanizmaları vardır. Bazı sağlık uzmanlarına göre de vücudu arındırmak için işlenmiş gıdalardan ve trans yağlardan uzak durmak yeterlidir.

3. Oruç tutmaya başlamadan önce porsiyonlarınızı küçültmelisiniz. Bu düşük kalori almaya ve metabolizmanın yavaş çalışmasına vücudu hazırlar. Normalde yediğiniz porsiyonu yarı yarıya azaltın. Yediğiniz her şeyin yarsını yiyin. Hatta bazı öğünleri atlayın. En kolay olan akşam yemeğini atlamaktır. Yatmadan önce yediklerinizi de azaltın. Hatta uykudan önceki 4 saat hiçbir şey yemeyin.

 • Eğer 3 öğün yemek yeme alışkanlığınız varsa bunu 2 öğüne düşürün. Kahvaltınızı daha geç bir saatte yapın ve öğle yemeğini atlayıp direk akşam öğününe geçin.
 • Yine genel konuşmak gerekirse aç kalarak zayıflamak yerine sağlıklı beslenmek önemlidir. Aldığınız kalori miktarını azaltıp tam tahıl ürünlerle beslenin. Yağsız protein ve vitamin alın. Zayıflamak için gün içerisinde yaptığınız egzersizleri arttırın.

4. İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Oruç tutsanız da tutmasanız da kilo vermenin en iyi yolu tükettiğiniz işlenmiş gıdaları azaltmaktır. Tuz, kızartma, işlenmiş şeker ve kafein alımını durdurun. Bunların yerine taze sebze ve meyve, fındık ceviz gibi kabuklu yiyecekler ve tam tahıl ürünlerini tüketin.

 • Bunlara ek olarak kısmanız gereken kalori miktarını bilmek de önemlidir. Bu miktar kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ayrıca yaş, kilo, uzunluk ve yapılan egzersiz miktarı gibi faktörler de alınacak kalori miktarı için önemlidir.
 • Birçok insan şöyle düşünür : “ Büyük bir ızgara biftek yemeliyim ki bu beni gün boyunca tok tutsun.” Bu çok yanlış bir düşüncedir. Günlük beslenme alışkanlığınızı bırakıp aniden oruç tutmaya başlarsanız enerjiniz düşer ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşarsınız. Ayrıca oruç tuttuğunuzda kabızlık sorunu da ortaya çıkabilir.

BÖLÜM 2: ORUÇ TUTMAK

1. Her gün orucunuzu açın. Bir günden fazla aç kalmayın ve orucunuzu yeterli besinle açın. Tamamen aç kalmak nadir yapılan ve etkisiz olan bir yöntemdir. Uzun süreli açlık yüzünden hastanede son bulmak asla iyi bir yöntem olmaz. Metabolizmanızı aktif tutmak için her sabah taze meyve tüketin ve gün içerisinde sağlıklı kalmak için taze sıkılmış meyve suları için.

 • Yemek yemeği tamamen kesmek metabolizmanızı durdurur. Eğer kilo vermek istiyorsanız bunu aşamalı şekilde yapmalısınız. Orucunuza periyodik olarak aralar vererek besin almak önemlidir. Enerji almak ve günlük aktivitelerinizi sürdürebilmek için taze besinler yemelisiniz.
 • Orucu açarken dikkat edin. Aşırı yemekten (bir anda koca bir porsiyon kaşarlı pastırmadan) kaçının. Aksi halde aşırı besin almaktan vücut sistemi şok haline girer.

2. Gün içerisinde aralıklı olarak beslenin. Yapılan çalışmalar birkaç gün aç kalmak yerine aralıklı olarak yenilen yemeğin daha etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Yemeklerinizi daha kısa aralıklara sıkıştırın.

 • Vücudun glikojenleri (doğal bileşikler) metabolize etmesi 6-8 saat i alır. Bu süreden sonra yağ yakmaya başlar. Eğer siz her 8 saatte bir yemek yerseniz vücudun doğal yağ yakımını zorlaştırmış olursunuz. Yemek için 8 saaten biraz daha uzun süre beklemeye alışın ve sonrasında sağlıklı gıdalarla beslenin. Böylece vücut etkili bir şekilde yağları yakar.
 • Yaşam tarzınıza ve yaşınıza göre ideal kalori miktarınızı belirleyin. Asla 24-48 saatten fazla aç kalmayın. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olursunuz.

3. Bol miktarda su için. Oruç tuttuğunuz için vücudun önemli derecede suya ihtiyacı vardır. Bu hem size tok Aç Kalarak Oruç Tutarak Zayıflamahissettirir hem de vücut susuz kalmamış olur. İçtiğiniz suya birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Böylece C vitamini alabilir ve suyu biraz tatlandırabilirsiniz. Aynı zamanda vücudun elektrolit seviyesi de dengelenmiş olur.

 • Oruç boyunca bitki çayları ve şekersiz meyve suları içmek de çok yaygın ve faydalı bir davranıştır. İçebildiğiniz kadar için.

4. Aşırı çalışmaktan kaçının. Oruç boyunca vücudun enerji seviyesi düşer. Daha çabuk yorulursunuz ve halsiz hissedersiniz. Yeterli miktarda gıda almadan çok çalışmak tehlikeli olabilir.

 • Tekrar vurgulamak gerekirse yeterli beslenme ve egzersiz oruç tutmaktan daha sağlıklı olacaktır. Zayıflamak için aç kalmak oturduğunuz yerde stres yapmak demektir.

5. Çiğ sebze ve meyvelerle başlayın. Metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolu çiğ sebze ve meyve tüketmektir. Elma, havuç, kabuklu yiyecekler ve yeşil yapraklı sebzeler idealdir. Hafif yiyeceklerle başlayın ve daha besleyici olanlara doğru gidin.

 • Kendinizi çok zayıf ve sıska hissediyorsanız glikoz açısından zengin içecekler tüketin. Biraz su ilave edilmiş enerji içeceği akıllıca olacaktır.
 • Çok aç hissettiğiniz için et ve süt ürünlerine saldırmak oruç tutan bir vücudun metabolizmasına ağır gelecektir. Yediklerinizi direkt olarak yağa çevirirsiniz ve tuttuğunuz oruçlar boşa gider.

6. Bağırsakları çok çalıştıran (müshil gibi) gıdalardan uzak durun. Oruç tutan insanlar genellikle sindirim sorunları yaşarlar. Düzensiz tuvalete gitme ve kabızlık gibi sıkıntıları olur. Bu nedenle bağırsakları çalıştıran gıdaları yemekle sorunu çözeceklerini düşünürler. Ancak bu bağırsak florasını bozduğu için çok da yararlı olmayacaktır.

 • Müshil gibi gıdalar yerine prebiyotik yoğurt ve fermente gıdaları tercih edin. Çünkü hem oruç tutmak hem de bağırsak çalıştırıcı gıdalar almak sağlık açısından tehlikelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Genç Kızlar İçin Hızlı ve Güvenli Kilo Verme
İçtikten Sonra Kusma Nasıl Yatıştırılır
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Çocuklarda Göz Kayması
El Bileğinde Tümsek, Çıkıntı
GAPO Sendromu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.