AÇIK YARAacik-yara

Açık yara, genellikle deriyi tutan vücut dokusunun içeriden veya dışarıdan zarar gördüğü yaralanma durumudur. Yaralar niteliklerine göre değişiklik gösterir. Küçük açık yaraların çoğu evde tedavi edilebilmektedir.

Düşmeler, keskin nesne ya da araçlar ve araba kazaları açık yaraların en sık nedenleridir. Ciddi bir kaza halinde veya yaranın 20 dakikadan fazla süre kanamaya devam etmesi halinde hastanın acil tıbbi tedavi alması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çeşitleri

Sebeplerine bağlı olarak açık yaralar beş gurupta toplanabilir.

Aşınma

Ciltte aşınmalar cildin sert bir yüzeye sürtünmesi veya tahriş edici bakım ürünlerinin kullanılması ile meydana gelebilir. Cilt aşınmaları sonucu oluşan yarada genellikle çok fazla kanama meydana gelmez ama enfeksiyonun önlenmesi için yaranın temizlenmesi gerekir.

Kesikler

Bıçak, cam parçası veya jilet gibi keskin unsurlar kesiklere neden olabilir. Kesikler hızlı bir şekilde ve çok kanar. Derin bir kesi tendonlar, bağlar ve kaslara zarar verebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yırtılmalar

Cildin derin şekilde kesilmesi ya da yırtılması ile ortaya çıkabilir. Bıçak, makine ve değişik aygıtlardan kaynaklı kazalar yırtıkların en sık nedenleridir. Kanama, kesiklere göre daha hızlı ve geniş kapsamlıdır.

Delinme

Çivi, iğne, ya da buz kıracağı gibi uzun, sivri bir nesneden kaynaklı ciltte oluşan küçük deliklerdir. Bazen bu yaralanma kurşun deliği de olabilir. Delinme vakaları çok fazla kanama yapmayabilir ama derin olduğundan dolayı iç organlar zarar görebilir. Küçük de olsa vücudunuzda meydana gelmiş olan delinme vakaları için tetanoz riskinden oluşacak enfeksiyonlardan dolayı doktora gidilmesi gerekir.

Kopma

Kopma yaralanmalarında ciltte kısmı ya da tam yırtılma ile doku ayrılması vardır. Genellikle vücudun zarar gördüğü kazalar, patlamalar ve silahlı şiddetli kazalar sırasında ortaya çıkar. Ağır ve hızlı şekilde kanar.

Tedavi

Küçük Yaralar için Evde Bakım

Küçük yaralar evde tedavi edilebilir. İlk olarak, yara yerini yıkayıp tüm kir ve kalıntıları temizleyerek dezenfekte etmelisiniz. Kanama ve şişliği kontrol etmek için doğrudan basınç uygulayın ve yara bölgesini yükseltin. Yarayı sararken her zaman steril bir bez veya bandaj kullanın (çok küçük yaralar bandaj olmadan da iyileşecek). İlgili bölgeyi beş gün boyunca temiz ve kuru tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca yeterli miktarda dinlendiğinizden emin olunuz.

Yaralara genellikle ağrı da eşlik eder. Üzerinde belirtilen kullanma yönergesine göre “asetaminofen” alabilirsiniz. Kanama süresini uzatabileceği için ağrı kesici olarak aspirin kullanmaktan kaçının.  Eğer morarma veya şişme varsa buz uygulayın. Eğer dışarıda güneşte vakit geçiriyorsanız, tamamen iyileşme sağlanıncaya kadar SPF değeri en az 30 olan güneş kremlerinden kullanın.

Ne zaman doktora gitmelidir

Bazı yaraları evde tedavi edilebilmesine rağmen aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmeniz gerekebilir:

  • Bir cm den daha derin açık yaralaracik-yaraya-ne-yapilir
  • Kanama doğrudan basınçla durmuyorsa
  • Kanama 20 dakikadan daha uzun sürerse
  • Kanama ciddi bir kaza sonucu gerçekleşmişse

Tıbbi Tedaviler

Açık yara tedavisi için farklı teknikler kullanılabilir. Yara bölgesi temizlendikten ve muhtemelen de anestezi uygulandıktan sonra doktorunuz cilte yarayı toparlamak için yapıştırıcı veya dikiş kullanabilir. Eğer bir delinme yarası varsa tetanoz güçlendirici iğne de yapılabilir.

Açık yara için diğer tedaviler, ağrı kesiciler ve penisilin de uygulanabilir. Eğer yara yerinde enfeksiyon varsa veya enfeksiyon gelişme riski varsa ayrıca penisilin veya başka bir antibiyotik de reçete edilebilir. Bazı durumlarda ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Eğer bir vücut parçası kopmuş ise tekrar dikilmesi olasılığı ile hastaneye mümkün olan en erken şekilde gidilmelidir. Nemli gazlı bir bez ile vücut parçasını sarın ve buz paketi içinde muhafaza edin.

Hastaneden çıktığınızda veya doktor ofisinden ayrıldığınızda muhtemelen yara bölgesinde bandaj ve sargı bezleri olacaktır. Bandaj ve pansuman değiştirirken her zaman ellerin yıkanması ve temiz bir yüzeyde çalışılması önemlidir. Tekrar pansuman yapmadan önce yara yerini dezenfekte edin ve kurulayın. Plastik torbalardaki eski bez ve bandajları atınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuğa Kalp Masajı ve Suni Solunum
Elektrik Yanıkları İlk Yardım
Besin Zehirlenmeleri
Kalp Durmasında Ne Yapılır
Yabancı Cisimlerin Yutulması
Hayvan Issırması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.