AÇIK YARALARDA BU BESİNLERİ YEMEYİN

Yediğiniz besinler açık yaraların iyileşme hızını doğrudan etkilemektedir. Soda, fast food yada işlenmiş gıdalar gibi besin değeri düşük olan yiyecekler bazı durumlarda iyileşmeyi geciktirirken, bazı durumlarda ise daha da kötüleştirebilmektedir. Bazı yaraların iyileşmesinde geniş yelpazede besinlerin tüketilmesine izin verilirken, bazı yara türlerinde ise sınırlama bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aft

Aft, ağız içinde çıkan ağrılı yaralardır. Eğer aft gibi bir sorununuz varsa baharatlı, limon ve domates gibi asitli yiyeceklerin yanı sıra patates cipsi ve fındık gibi keskin köşeli yiyecekler yememelisiniz. Bu besinler aft yarasının ağrılı olmasını, iyileşme süresini uzamasını sağlar ve yarayı kötüleştirir.

Gastrointestinal Yaralar

Gastrointestinal demek sindirim sistemi ile ilgili demektir. Bağırsak yada midedeki ülser gibi yaralarda kafein, baharatlı yiyecekler, alkol ve soda, fast food ve turunçgillerden kaçınmalısınız. Bu gıdaların hepsi yüksek oranda yağ ve asit içerir, bunlar ise sindirim sistemi yaralarını daha ağrılı hale getirir yada önceden varolan gastrointestinal sorunlara zararlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Açık Yaralar Nasıl Çabuk İyileşir?

Uçuklar

Eğer uçuk gibi virüsün neden olduğu bir hastalıktan muzdaripseniz arginin adı verilen amino asiti yüksek düzeyde içeren gıdalar yememelidir. Arginin, dudakta virüsün çoğalması için gerekli olan bir protein bileşenidir. Arjinini yüksek oranda içeren gıdalar arasında fındık, tohumlar, çikolata, yulaf, buğday, beyaz un ve kuru fasulye gibi gıdalar sayılabilir. Ancak, yumurta, balık, tavuk, kuzu ve sığır eti, süt ürünleri, pancar, avokado, kayısı, mango, elma ve incir gibi yüksek lisin oranı olan gıdalar yemelisiniz.

Ciltteki Yaralar

Düşme, cerrahi yada diğer nedenlerden dolayı açık yaralarınız varsa mutlaka besin değeri yüksek gıdalar yenmelidir. Et suyu, soda ve işlenmiş gıdalar gibi ” boş besin “ yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunun yerine meyve ve sebze, kepekli tahıllar, süt, yumurta ve yağsız et gibi kepekli gıdalar yiyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sınav öncesi beslenme
Etkili Bir Diyet Nasıl Olmalıdır
Çabuk Yağlanmaya Neden Olan Besinlerden Uzak Durun.
Marulun faydaları nelerdir
Açık Yaralarda Hangi Besinler Yenmemeli
İştah Kesen Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.