Bir yara kanama yaparsa, kanı durdurmak için önlemler alınmalıdır. Fazla kan kaybı şok, kendinden geçme ve hatta ölüme yol açabilir. Çoğu kanamalar ölümcül değildir ama dikkatli davranılması sadece kanamayı durdurmak için değil mikrop kapmasını önlemek için de önemlidir. Bu amaçla alınması gereken önlemleri aşağıda bulacaksınız. Kanamanın cinsini saptamak çok önemlidir. Üç ana tip kanama vardır: Kılcal damar, Toplar damar ve Atardamar kanamaları. Kılcaldamar Kanamaları: Kılcal damarlar vücutta sayıları en çok olan ve en ince damarlardır. Bunlar bir çizik veya sıyrık sonucu açıldıkları zaman, kanama genelde yavaş ve az olur. Vücuttaki pıhtılaşma özelliği sonucu bunların kanaması çok çabuk durur. Toplardamar Kanamaları: Derin kesikler genellikle toplardamarlara iner ve kalbe doğru yol almakta olan kanın akmasına sebep olur. Oksijeni hücrelere bırakmış olduğundan kan koyu renktedir. Sürekli fakat yavaş akar. Yaranın üzerine tampon yapmak suretiyle kanı durdurmak mümkündür. Atardamar Kanamaları: Daha seyrek görülen fakat en tehlikeli kanama tipi budur. Akan kan parlak kırmızıdır ve genelde kalp atışına uygun olarak tempolu bir şekilde fışkırır. Ana atardamarlardan biri patladıysa ve derhal önlem alınamazsa 12 dakika içinde kişi ölüme kadar gidebilir. Çoğu kez yaranın üzerine doğrudan ve güçlü tampon yaparak kanamayı durdurmak olasılığı vardır. Yaranın cinsi ve yeri de ne tür bir önlem alınması gerektiğini belirler. Aşağıdaki bölümlerde, derideki yaralar, ağızdan veya diğer vücut deliklerinden kanamalar ve ciddi yaralanmalarda neler yapılması gerektiğini göreceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kene Issırığı
Alkol Zehirlenmesinde Tedavi
Kalp Durmasında Ne Yapılır
Şok
Şiddetli Kanama İlk Yardım
Dil Kanaması Nasıl Durdurulur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.