ACİL ÖNLEMLERacil-onlemler

Hepimiz hayatımızda zaman zaman yardıma ihtiyaç duyarız. Hayatın içinde kazalar geçirmişizdir veya geçirme ihtimalimiz her zaman vardır.

Yaralandığımız veya kendimizi aniden hasta hissettiğimiz zamanlarda bize yardımı dokunacak ve nasıl yardım etmesini bilecek birilerine ihtiyaç duyarız. İşte ilk yardım tüm bu gibi durumlarda insanlara yardım etmek ile ilgili bir kavramdır. Bu yazıda ilk yardımı öğrenmeniz ve ihtiyaç halinde kolay şekilde uygulamanız için dikkate alacağınız öneriler içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk yardımı öğrendiğinizde başvuracağınız basit adımlar bile büyük fark yaratmanıza ve hatta hayat kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı Durumlarda İlk Yardım Uygulamaları

Bayılmalarda İlk Yardım

Birisinin bayıldığını anlamanın üç temel belirtisi vardır:

 • Çoğu zaman yere düşmeye neden olan bilinç kaybı
 • Yavaş nabız atışı
 • Soluk, soğuk cilt ve terleme

Yapmanız gereken şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer birisinin baygınlık geçiriyor olduğunu fark ederseniz uzanmasını söyleyin.
 • Beyne kan akışının artmasına yardımcı olmak için yanlarına çökerek dizlerini destekleyerek ayaklarını kaldırın. Yüzlerini izleyerek iyileşme belirtilerini görmeye çalışın.
 • Yeterince temiz hava aldıklarından emin olmaya çalışın. Eğer dışarıda iseniz başındaki kalabalığı dağıtın, içerdeyseniz pencerelerin açılmasını ağlayın.
 • Yaralıyı rahatlatın ve yavaş yavaş oturmasına yardımcı olun.
 • Eğer bilinci hızlı şekilde tekrar yerine gelmezse solunum yolunu açın, nefes alışverişlerini kontrol edin.

Kanamalarda İlk Yardım

İlk yardım dış kanamalar için uygundur. Eğer kanama şiddetli ise ya da iç kanama olduğunu düşünüyorsanız veya kişi şokta ise acil yardım çağırın.

Hem kendiniz sakin olmaya çalışın hem de kişiyi sakinleştirin. Kan görmek korkutucu gelebilir.

Eğer yara derinin sadece üst kısmını etkilemişse (yüzeysel ise) sabun ve ılık su ile temizleyin ve bir havlu ile kurulayın. Yüzeysel yaralarda veya sıyrıklarda kanama genellikle “sızma” olarak tarif edilir.

Kişiyi aşağı yatırın. Bu durum beyne kan akışını artırarak bayılma riskini azaltır. Mümkün olduğunda vücudun ilgili kısmını yükselterek kanamayı azaltınız.

Yarayı iyi görebilmek için kir ve birikintileri temizleyiniz.

Vücuda saplanmış olan bıçak, sopa, ya da ok gibi bir nesneyi kendiniz çıkarmaya çalışmayınız. Aksi takdirde daha fazla hasar ve kanamaya neden olabilirsiniz. Nesnenin etrafına pedler ve bandajlar yerleştirerek tıbbi yardım alana kadar sabitleyin.

Steril sargı bezi, temiz bir bez ya da giysi ile yaranın dış kısmına basınç uygulayın. Eğer bu saydıklarımız yoksa ellerinizle de bastırabilirsiniz. Doğrudan basınç uygulaması göz yaralanmaları dışında, dış kanamaların çoğunda iyidir.

Kanama durana kadar baskıyı devam ettiriniz. Durduktan sonra ise bir bez parçasını üzerine sarın ve varsa bandajlayın. Bezin üzerine ise soğuk kompres yapın. Kanama durmuş mu diye tekrar açıp bakmayın.  

Kanamanın devam ettiğini ve bezin yan taraflarından sızdığını görürseniz bile bandı kaldırmayın. Sadece diğer bezin üzerine bir bez daha yerleştirin. Tıbbi yardım alıncaya kadar bu şekilde devam ediniz.

Eğer kanama şiddetli ise tıbbi yardım almak ve şok durumunu önlemek için gerekli adımları atmalısınız. Vücudun ilgili bölgesini tamamıyla hareketsiz tutunuz. Kişiyi düz bir zemine yatırın, ayaklarını yaklaşık 30-40 cm yükseltin ve bir ceket ya da battaniye ile örtün. Yaralanmanın daha da kötüleşmesine neden olabileceği için baş, boyun, sırt veya bacak yaralanması olan kişileri başka yere taşımayınız. Mümkün olduğunca çabuk bir sürede tıbbi yardım alın.

Egzos Zehirlenmelerinde İlk Yardım

Kişinin temiz hava almasının sağlanması

 • – Kişiyi karbon monoksit alanından uzaklaştırın.
 • – Kişi bilinçsiz ise, hareket ettirmeden önce yaralanma olup olmadığına bakınız.
 • – Eğer güvenli bir şekilde yapabilirseniz karbon monoksit kaynağını kapatınız.
 • 112’i arayınız.
 • Gerekirse ilk yardım CPR prosedürüne geçiniz.

Eğer kişi normal nefes almıyorsa:

 • 112’yi aramadan önce bir dakika boyunca CPR gerçekleştirin. Aksi takdirde, başkasının acil servisi aramasını söyleyin ve siz CPR’ye başlayın.
 • Eğer kişi çocuk ise çocuklar için CPR prosedürünü uygulayın.
 • Kişi nefes almaya başlayıncaya ya da acil servis gelinceye kadar CPR işlemine devam edin.
 • Hastanedeki tedavi karbon monoksit maruziyetinin şiddetine bağlıdır.
 • Hafif vakaların tedavisine oksijen ile başlanır ve karbon monoksit düzeylerinin izlenmesi ile devam edilir.
 • Şiddetli karbon monoksit zehirlenmelerinde ise daha yüksek dozlarda oksijen tedavisi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  mrb ben vildan size bişey danışmak yardım almak istiyorum. bir akşam arkadasımla beraber kalmıstım yalnız kendımde deildim ve ne oldugunu bılmıoyorum ancak kendıme geldıgımde yatakta bı mıktar kan gordum ve erkek arkadasım kızlık zarımın bozuldugu gibi bişey söyledı ne yapacagımı sasırdım yalnız cinsel organıyla değil parmağıyla yaptığını söyledi. 26 aralık 2007 yasandı bu olay fakat o zamandan beri doktora gidip muayene olmadım. sizce öyle bişeyin olma ihtimali varmı nekadar yada zedelenmeden dolayı kan gelmıs olabılırmı ? ondan bı gun oncesı fılanda hastalıgımın son gunuydu. bana yardımcı olursanız seviririm cevabınızı bekliyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yanıklarda İlk Yardım
Alkol Zehirlenmesi
Kene Issırığı
Kan Merkezleri
Şok
Donma / Donuk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.