ADAMOTU
köpek otuHalk arasında köpek otu veya insan otu olarak da bilinen bitki, patlıcangiller ailesine mensuptur. Özellikle Antalya çevresinde yetişen bitkinin, kötü bir kokusu bulunmaktadır. Adamotu, bileşim olarak hyoscyamine, hyoseine, scopalamin, cuscohygrin, apoatropin ve atropine ihtiva etmektedir. Bitki 20- 40 cm arasında boylanabilmektedir.

Bilimsel olarak ise Mandragora officinarum olarak isimlendirilmektedir. Tentür ve ilaç yapımında kullanılan bitkinin çayı yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise adamotunun köklerinin çok zehirli olmasındandır. Ama, muhakkak yapılacaksa, 0, 1gr’ı geçmemek koşulu ile kökünden yontulur veya tozu demliğe konarak üze­rine 200-300ml kaynar su ilave edilerek 5–10 dakika demlenir. Demlenen çay içime hazırdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 FAYDALARI NELERDİR?

 

  • Cinsel gücü artırır.
  • Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
  • İyi bir sakinleştiricidir. Uyku sorunu olanalr için kokusu veya suyundan istifade edilmesi önerilmektedir.
  • Depresyonu önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Tentürü kullanıldığında mide, barsak ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Tentür olarak artroz (eklem­lerin bozulması), artritis (eklemlerin iltihaplanması), kas romatizması ve siyatiğe karşı kullanılır.

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Enginar Neye İyi Gelir
Rokanın Faydaları
Kafur
Balın Mide ve Böbreklere Faydası
Siyah Hardal
Soya Fasülyesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.