ADET AĞRISI NASIL GEÇER?

Menstrüel kramp tedavi edilebilen bir durumdur. Tedavi kapsamında doktorunuz aşağıdaki tedavi seçeneklerini önerebilir:

NSAID. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaç gurubu, menstrüel kramplarda ağrı kesici olarak kullanılır. Doktorunuz başlangıçta adet dönemine başlamadan önce reçetesiz olarak satılabilen “ibuprofen” ve “naproksen” etken maddeli ilaçlar ile reçeteli satılan “mefenamik asit” etken maddeli ilaçları düzenli dozlarda kullanmanızı isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hormonal doğum kontrol yöntemleri. Ağızdan alınan doğum kontrol haplarındaki hormonlar yumurtlamayı önlediği gibi menstrüel krampların şiddetini de azaltır. Bu hormonlar ayrıca enjeksiyon, cilde giydirilen bir aparat ya da vajina içine yerleştirilen esnek bir halka gibi değişik yöntemlerle de alınabilir.

Ameliyat. Eğer sizdeki menstrüel kramplar Endometriozis ya da miyom gibi altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, anormal dokuların cerrahi işlem ile çıkarılması belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak bir banyo yapılması veya alt karına sıcak yastık türünden şeylerin uygulanması da menstrüel kramp giderici ilaçlar kadar etkili olabilmekte ve ağrı kesmektedir. Dinlenme, dizlerin karına doğru çekilerek istirahat etme de adet kramplarının giderilmesinde önemlidir.

Beslenme şekli olarak kafein içeren çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durma, döngünüz başlamadan önce dahi kullanılan tuz miktarının azaltılması ve posalı gıdaların tüketilmesi bu dönemde önemli basamaklardır. Bu arada bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Alternatif Tıp ile Çözümler

Menstrüel kramp için etkili olduğu düşünülen alternatif tedavi seçenekleri şunlardır:

Egzersiz. Yapılan araştırmalar fiziksel aktivitelerin menstrüel kramp ağrılarını dindirmede etkili olduğunu göstermiştir.

Deri yoluyla elektriksel sinir stimülasyonu (TENS). Bir TENS cihazı ilettiği sinyaller ile vücudun doğal ağrı kesicileri olan “endorfin” salınmasını uyarır. Yapılan çalışmalar TENS’in adet krampları ile ilişkili ağrılarını gidermede etkili olduğunu göstermektedir.

Diyet takviyeleri. Çalışmalarda E vitamini, omega-3 yağ asitleri, B1 vitamini (tiamin), vitamin B-6 ve magnezyum takviyelerinin menstrüel krampları azalttığı görülmüştür.

Adet sancıları alt karın ile Pelvis başlangıcını etkilemektedir. Bacaklarınızı uzatır ya da dizden kırıp kendinize doğru çekerseniz, ağrı az da olsa hafifleyecektir. Ağrılar periyodik olarak veya sürekli bir şekilde yaşanabilir. Kabızlık, ishal ve sık idrara çıkma da görülebilen etkilerdir. Düzenli uyuma, yeterince dinlenme, yürüyüş yapma, egzersiz yapma, karın masajı yapmak ve karna sıcak pedler uygulama da basınç ve ağrılarda hafifleme sağlar.

AĞRILI ADETE KARŞI ŞİFALI BİTKİLER
Adet kramplarının giderilmesinde şifalı bitkiler de en büyük yardımcınız. Aşağıda adet ağrılarına karşı bazı şifalı bitkiler sıralanmıştır. bunların içinde en etkili olanı civanperçemi  ‘dir. Civanperçemi adet dönemi başlamadan önce adet sancısının şiddetine göre bir yada iki bardak içilmelidir.  Bunların dışında;

  1. Zencefil yada zencefil çayı
  2. Tarçın, limon ve bal çayı
  3. Muz
  4. Gül çayı
  5. Soğan suyu (bıçakla kesmeden 1 litre suda kaynatıp, 15 gün süre ile günde iki bardak)

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Şevval

    Ben napsam bu acidan kurtulamiyorum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Fizyolojik Vajinal Akıntı
Adet Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm?
Muz Maskesi İle Kırışıklık Giderme
Histeroktomi (Rahimin Alınması) Niçin ve Nasıl Yapılır?
Hirsutizm (Kadınlarda Erkek Tipi Tüylenme)
Menoraji Testleri, Tedavisi ve İlaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.