ADET DÖNEMİ NASIL GECİKTİRİLİR?adet dönemi nasıl geciktirilir

Her kadın adet periyodunun düzensizliğinden yakınır ve düzene sokmak için çaba harcar. Fakat bunun aksine düğün gibi bazı özel nedenlerden dolayı adet başlangıcının geciktirilmesi istenebilir. Öte yandan, bazı kadınlar ise ağrılı adet dönemlerinin sıkıntısından kurtulmak için bunu isteyebilirler. Çoğu kadın için, birkaç günden birkaç haftaya kadar adetin geciktirilmesi güvenli olabilir fakat yine bunu yapmadan önce bir profesyonel görüşe başvurulması önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖLÜM 1: DOĞAL VE GELENEKSEL ÇÖZÜMLER

Duygusal ve fiziksel stres adet döneminin gecikmesi yada zamanının kaçırılması açısından yaygın olan iki önemli sanıktır. Hatta adet döneminin düzenli olmasını isteyen kadınlar için dahi bu kaçınılmaz olabilir. Aşırı duygusal stres adet düzeninin sağlanmasında zorluk ve risk teşkil eder. Gerek işyerinin ve gerekse de sosyal hayatınızda var olan stresi minimize ederek olası gecikmeler önlenebilir.

Diğer yandan fiziksel stresin artması aklın sınırları içerisinde kaldığı sürece yeterince güvenlidir. Zaten fiziksel durumda oldukça aktif bir kişi iseniz, yüksek yoğunluklu egzersiz veya bazı kuvvetli egzersizler düşünebilirsiniz. Kuvvetli egzersiz örnekleri olarak sürekli yüzme turları, hızlı ve yokuş yukarı bisiklet, basketbol oyunu, kros kayağı öğrenme ve aerobik dans sınıflarına katılmak sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etkin bir kişi değil ya da çok sağlıklı bir fiziksel durumda değilseniz, orta yoğunluklu egzersizler deneyebilirsiniz. Örnekler balo salonu dansı, yavaş bisiklet sürme, voleybol oynama, bahçe ve ev işleri yapabilirsiniz.

Vücudunuzda dayanabileceğiniz ne kadar güvenli ve fiziksel stres sağlayabileceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışınız. Fiziksel olarak yapılan adetinizi geciktirmeyi garantilemez ama çoğu doğal ilaçlardan daha etkili bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

Baharatlı gıdalardan uzak durun. İddiayı destekleyecek bilimsel kanıt çok az olsa da, birçok baharatlı gıdalar kültürlerde adet periyodunun vaktinden sonraya sarktığı bildirilmektedir. Eğer sürenizin gecikmesini istiyorsanız, o zaman, her zamanki adet zamanından birkaç hafta önce tüm diyetinizde baharat kullanımını bırakın.

Baharatlı gıdalar acı yada tatlı biber gibi belirgin örneklerin yanı sıra, zencefil, sarımsak gibi günlük kullanılan acılı baharatlar, kırmızı biber ve karabiber içermektedir.adet dönemi geciktirme

Vücut ısınızı artıran gıdalardan uzak durun. Baharatlardan başka diğer bazı gıdalar da vücut ısınızı artırabilir. Baharatlı gıdalar gibi bu besinlerin alınmaması da adet kanamalarınızı geciktirebilir.

Bu iddiayı destekleyecek bilimsel kanıtın olmadığını unutmayın. Bu yöntem çeşitli kültürlerin geleneksel uygulamalardan kaynaklanmaktadır.
Papaya, susam, mango, ananas, hurma ve birçok köklü sebzeler dahil olmak üzere vücutta ısı artışına neden olmaktadır. Bu besinlerin diyette artırılması zamanından önce gününüzün gelmesine neden olabilir ve bıraktığınızda da vaktinde sonra olan adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Çoban çantası ve civanperçemi tentürleri deneyin. Çoban çantası ve civanperçemini kurutulmuş, ezilmiş yada sıvı ekstresi haline getirilmiş şekilde temin edebilirsiniz. Tentür ya tamamen gecikmeye neden olur ya da sizin adetinizi bitirir. Ayrıca adet süresinin uzunluğu ve ağırlığını da azaltarak size yardımcı olabilir.

Çoban çantası genellikle hemoroid kanamaları ve yanı sıra adet kanamalarını durdurmak için kullanılır.
Civanperçemi bitkisi ise genellikle ateş ve soğuk algınlığına karşı kullanıldığı gibi aynı zamanda basur memeleri kanamalarını gidermek için kullanılır.
Daha fazla mercimek tüketin. Adet döneminizin başlamasından bir hafta önce günlük olarak ılık su ile yağda hazırlanmış mercimek çorbası tüketin. . Bu çorba, sıcak bir bardak su ile her sabah aç karnına tüketilmelidir.

Bilimsel bir dayanak olmasa da kültürel olarak mercimeğin menstrüasyonu geciktirdiğine inanılmaktadır.

BÖLÜM 2: TIBBİ ÇÖZÜMLER

Düzenli dozlarda İbuprofen ve B6 vitamini alınız. Adet döngüsünü manipüle etmenin en yaygın ve etkin yollarından biri doğum kontrol hapı kullanılmasıdır. Doğum kontrol hapları doğası gereği, hem adeti ve hem de yumurtlamayı geciktirebilen hormonlar içerir. Doğru zamanlama ile alındığı takdirde, doğum kontrolü sizin adet döngünüzü geciktirmeye yardımcı olabilir.

Periyodunuzdan bir veya iki hafta önce her 8 saatte bir günlük 800 mg ibuprofen ve günlük iki doz B6 vitamini kullanınız.
Ibuprofen 800 mg doz olarak reçete edilmektedir. Uzun süreli kullanımın sağlıklı olmadığını unutmayınız. Doktorunuzun onayı ile kullanmayı da ihmal etmeyiniz.  
Benzer şekilde, B6 vitamini de bir kerelik bir gecikme için kullanılabilir. Gecikme sonrası aynı şekilde devam etmeyiniz. B6 vitamini genellikle luteal faz (yumurtlama ve adet arasındaki süre) uzatmak için gebe kalmaya çalışan kadınlar tarafından kullanılır. B6 vitamini ile luteal faz uzamasını birkaç gün ertelemek mümkün olabilir.

Standart doğum kontrol hapları kullanınız. Doğum kontrol haplarının kullanımı her gün olmaktadır. Bu kullanım en yaygın olarak uygulanan yöntemdir.

Eğer 21 haplık bir uygulama yapıyorsanız bu haplar genellikle 7 gün alınmaz ve sürekli olarak 21 gün devam edilir. Adet döneminizi geciktirmek için bu 7 günü görmezden gelin ve 21 günlük paket bittikten sonra derhal yeni paket alarak kullanmaya başlayarak devam edin.adet dönemi erteleme

Progesteron hapları da kadınların adet dönemini geciktirmek için başvurdukları yollardan biridir. Progesteron özellikle hamilelik sırasında, doğal olarak vücut tarafından üretilen bir hormondur. Tıbbi formunda, progesteron erken gebeliği desteklemek için kullanılır ve genellikle gebe kalmaya çalışan kadınlara yardımcı olur. Yumurtlama sonra reçete edilen progesteron ve bunun kullanımı çoğu kadında adeti geciktirebilir. Reçetesiz satılan Over-the-counter progesteron aynı etkiye sahip olması olası değildir. Bu nedenle durumunuz, nasıl kullanacağınız ve seçenekler hakkında profesyonel bir doktordan randevu alınız.

UYARI: Kadının adet döngüsü vücudunuzun doğal bir parçası ve ritmik bir iç işleyişidir. Onun geciktirilmesi yada çok fazla kurcalanması istenmeyen hatta geri dönüşümü olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu şekilde süreci geciktirmeye yönelik herhangi bir girişim yapmadan önce bunun sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için alanında uzman bir doktora danışınız.

KAYNAKLAR

  • http://answers.webmd.com/answers/2018942/can-stress-delay-your-period-and-if-so-for-how-long
  • http://www.botanical.com/botanical/mgmh/s/shephe47.html
  • http://botanical.com/botanical/mgmh/y/yarrow02.html
  • http://www.yogawiz.com/blog/home-remedies/delay-your-period-naturally.html
  • http://www.nhs.uk/chq/Pages/830.aspx?CategoryID=60&SubCategoryID=179
  • http://www.mayoclinic.com/health/womens-health/WO00069/NSECTIONGROUP=2

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pelvik Ağrı
RAHİM AĞZI YARASI TEDAVİSİ, NASIL KORUNABİLİRİM?
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Adet Kanının Renkleri ve Yapısı
Kadınlarda Yeşil Vajinal Akıntı ve Nedenleri
Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.