ADET DÖNEMİNDE BAKIM

Geçmişte, adet gören kadınlar kanama döneminde birtakım bezler kullanırlar, bunları yıkayıp tekrar kullanırlardı. Günümüzde hazır bezler (petler), vajina içine sokularak kanı emebilecek tampon ve süngerler mevcuttur. Kutulardaki bezler veya tamponların bazılarının üzerinde normal bazılarında ise süper yazılıdır.Bu terimler, ürünlerin boylarını ifade eder. Bu konuda belirlenmiş standartlar olmadığından bir markanın normali, diğerinin süperi kadar emici olabilir. Ancak deneyerek kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Toksik şok riski yüzünden doktorlar şimdi kadınlara, tampon yerine pet kullanmalarını, tamponu çok uzun tutmamalarını, ve geceleri pet kullanmalarını tavsiye etmektedirler. Bezler ve tamponlara ucuz bir seçenek olarak adet süngerleri vardır.

Bunlar doğal sünger olup dahili olarak kullanılır ve yıkanıp yeniden kullanılabilir. Bu süngerler de tamponlar da steril değildir. Tamponlar için yapılan uyarılar süngerler için de geçerlidir. Uzun süre tutmayın ve geceleri pet kullanın.

Adet sırasında vajina veya vulvanızda bir kaşıntı başlarsa veya tahriş varsa, muhtemelen, kokulu veya deodoranlı bir pet veya tampon kullanmanızdan kaynaklanabilir. Bazı kadınlar bu ürünlerde kullanılan bazı kimyasal maddelere karşı alerjiktirler.

Adet sıvısı bakteri ve hava ile temas edene kadar kokusuzdur. Genelde, yıkanan bezi, tamponu veya süngeri sık sık değiştiren bir kadının koku sorunu olmaması gerekir.

Sağlık açısından, adet görürken cinsel ilişkide bulunmanın bir zararı yoktur. Bazı kadınlar, adet akıntısını, kontreseptif jel ile nemlendirilmiş diyafram kullanarak bir süre için durdururlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Naylon Poşetler
Bir Haftada Kusursuz Cilt
Bypass Nedir? Nasıl Yapılır?
Lösemi
Eş Cinsellik
Elma Sirkesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.