ADET DÖNEMİNDE BAŞ AĞRISI (MENSTRÜEL MİGREN)Adet Döneminde Baş Ağrısı (Menstrüel Migren)

Adet dönemine bağlı hormonal dalgalanmalardan kaynaklanan migren baş ağrısı menstrüal migren olarak bilinmektedir. Menstrüal migren yada hormonal migren, kadının adet döneminin başlaması ile hormon seviyelerinde meydana gelen azalma ile ilişkilidir. Adet dönemindeki bu baş ağrısı için her ne kadar reçeteli ilaçlar da kullanılabilse de genellikle nonsteroid antiinflamatuar (NSAID) ilaçlar kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDEN OLUR? Yapılan araştırmalar migren baş ağrısı gelişmesinin kadının adet döngüsü ile doğrudan bir ilişkisi bulunduğunu göstermiştir. Aylık adet başlamadan önce, bir kadının östrojen seviyesi (östrojen ve progesteron seviyeleri arasındaki doğal denge) oldukça azalır. Hormon seviyelerindeki bozulma beynin aktivitelerini de etkiler ve hormonal migrenin başlamasına neden olur.

NASIL BELİRTİ VERİR? Bilinen migrenin aksine, menstrüel migren genellikle auralar olarak bilinen herhangi bir görme bozukluğu ile başlamaz. Hormonal migrenin yoğunluğu değişebilir. Ağrı boyun ve baş arkasında yada sırt veya gözlerin arkasında lokalize olabilir. Migren genellikle her dönemde aynı yerde ortaya çıkar ve dövme veya zonklama şeklinde duygular oluşturur. Migrenin süresi değişir ve bir kaç saat gibi kısa veya birkaç gün kadar uzun sürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Menstrüel migreni olan bir kadın çeşitli belirtilerle karşılaşabilir. Görsel ve işitsel uyaranlara karşı hassasiyet ya da karıncalanma veya uyuşma hissi adet dönemindeki migrenin başlangıcına işaret ediyor olabilir. Yansıra iştah kaybı, yorgunluk ve terleme yapabilir. Migren yatışmış sonra, kalan etkiler arasında boyun rahatsızlığı ve zihinsel açıklık eksikliği sayılabilir.

Adet Döneminde Baş Ağrısı (Menstrüel Migren) Nasıl GeçerTANI NASIL YAPILIR? Bu belirtilerin öngörülebilirlik nedeniyle, genellikle menstrüel migrenin teşhis ve tedavisi kolaydır. Doktora göründüğünüzde doktorunuz genellikle semptomlar ne zaman meydana geldi, olası belirti tetikleyicileri nelerdir yada aile öykünüz hakkında bir dizi soru soracaktır. Hormonal migren tanısını doğrulamak ve ikincil durumun varlığını ekarte etmek için doktorunuz fizik muayene yapabilir. Bir menstrüel migrenin oluşumunu onaylamak için tatbik edilebilecek hiçbir tanısal test yoktur.

PEKİ NE YAPABİLİRİM? Menstrüel migren tedavisi genellikle NSAID ağrı kesiciler kullanımını veya bazı durumlarda reçeteli ilaçlar kullanımını gerektirmektedir. Biz; adet döneminde baş ağrısı yaşayan kadınların adet dönemi başlamadan 3 gün önce başlayarak, adet dönemi bitene kadar NSAID ilaç almalarını öneriyoruz.  NSAID ilaç kullanımının yanı sıra, hormonal migren ile karşılaşan bayanların su kaybını önlemek için su alımını artırmaları, tetikleyiciler varsa bunu önlemeleri ve kendileri için yeterli dinlenme sağlamaları gerekmektedir.

adet döneminde migrenŞiddetli menstrüel migren geçiren kadınlar için antikonvülzan ilaçlar, beta-bloker ve kalsiyum kanal blokerleri içeren ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar migren başlangıcını önlemek ve migren sırasında meydana gelen kalp ve kan basıncı üzerinde artan baskının hafifletilmesini sağlar. Reçeteli ilaçlar migrenin şiddetini ve sıklığını azaltmak için kullanılır. Diüretik kullanımı ve tuz alımının sınırlanması da hormonal migrenin başlangıcını önlemek için tavsiye edilir. 

Reçeteli ilaçlar fetus üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkileri nedeni ile gebelik sırasında önerilmez. İlk üç aylık döneminde hormonal migren yaşayan hamile kadınlar için rahatsızlık hafifletmek için hafif, reçetesiz satılan ağrı kesici verilebilir. Östrojen dengesizliği nedeni ile hormonal migren yaşayan postmenopozal kadınlarda (menopoza girmiş kadın) – doğru kullanıldığında-  östrojen düzeylerini stabilize eden ve migren oluşumunu engelleyen östrojen yamaları reçete edilebilir. Adet dönemindeki migren ile ilişkili komplikasyonlar reçeteli ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan yan etkiler ve inme içerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Büyük kalçalar ve faydası :)
Pelvik Ağrı
Uyarım Bölgeleri
Menopozda Sıcak Basması Tedavisi
Meme Kanseri İçin Radyoterapi
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.