ADET DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALI?
Adet dönemi ergenlik döneminde olan ve henüz menopoza girmemiş olan yada yumurtalıkları alınmamış yada ciddi bir sorunu olmayan her kadında, metabolizmanın gereği olarak meydana gelen bir olgudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu özel dönemde her kadın ortak bir takım semptomlar yaşar. Bunların başlıcaları arasında memelerde dolgunluk, kasık ağrısı, baş ağrıları yada duygudurum değişiklikleri sıralanabilir. Belki de farkında olunmayan bir diğer semptom ise bu dönemdeki çoğu kadınların tatlıya olan yönelimidir. Bazen bu tat, tuzluyla yer değiştirebilir.

Bayanların bu özel dönemlerinde beslenme önemli yer tutar. Adet şikayetlerinin bir derece azaltılabilmesi ve konforun artırılması adına birtakım diyet değişiklikleri yararlı olacaktır.

KAN KAYBINI ÖNEMSEYİN!!!
Adet, kanamalı bir periyottur. Damarlarınızdaki kan eksikliği ise size genel uyku hali, dikkat dağınıklığı yada odaklanamama ve halsizlik yapar. Bu çerçevede kan yapıcı yada demir eksikliğini giderici olarak et ve et ürünleri yada yumurta yemelisiniz. Bitkisel kaynaklı olarak ise kuru üzüm, yeşil yapraklılar yada pekmez ürünleri deneyebilirsiniz. Aşırı kanamanız mevcut ise doktorunuzdan yardım isteyin. Büyük olasılıkla doktorunuz demir takviyeleri önerecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önemli bir püf noktası da şudur. Sadece demiri almanız yeterli değildir. Demir içeren besinlerin alınmasının yanı sıra demir emilimini artırıcı besinlerin de alınması gerekir. Özellikle de C vitamini demir emilimini artırır. C vitamini içeren besinler salata yada meyveler olarak sayabiliriz.

MAGNEZYUM İÇEREN BESİN ALIMINI ARTIRIN
Gebelik döneminde de önerilen magnezyum son derece önemli bir mineraldir. Yukarıda da belirtildiği gibi demir düzeyindeki azalma gibi magnezyum düzeyinde de kayıplar göze çarpar. Bu kayıp ise yerine koyulmadığında siz de muhtemelen kramplar, sinir hasarı, cilt değişiklikleri, kaslarda güçsüzlük gibi sorunlar oluşacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar magnezyum içeren gıdalar almalısınız. Özellikle fındık, badem, bakliyatlar ve yeşil yapraklı sebzeler size yardımcı olabilir.

TATLI VE TUZLU KRİZLERİNE DİKKAT!!!
Genel sağlık açısından da üç beyazdan ikisi olan tuz ve şeker sağlığa zararlıdır. Özellikle bu dönemde regl dönemi belirtileri başlamadan bir hafta kadar önce tuz alımı sınırlandırılmalıdır. Canınız tatlı çektiğinde ise kuru meyveler tüketebilirsiniz yada tarçını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tarçın tatlı krizlerinizi geçiştirmenize yardımcı olacaktır. Bu iki beyazın alınması ilave olarak kilo artışına neden olacaktır. Bu da sizin açınızdan sanırım istenmeyen bir durumdur.

Ayrıca kafein içeren kola, çay ve kahve gibi mamüllerden de kaçınılmalıdır. Kafein içeren ürünler sizin memelerinizde mevcut olan hassasiyeti, baş ağrılarınızı ve sinirlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu içeceklerden ziyade sizin bu döneminizi rahat geçirmenize olanak sağlayacak adaçayı gibi şifalı bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Sadece bu dönemde değil, hayatınızın tüm dönemlerinde de yeterli su alınması ihmal edilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
Normal (Vajinal) Doğumdan Sonra Vajina Genişler mi?
KAŞINTILI, KÖTÜ, ÇİĞ BALIK KOKULU VAJİNAL AKINTI
Yüzdeki İstenmeyen Tüyler Nasıl Azaltılır
Çekici Bacaklar İçin İpuçları
Doğum Sonrası ilişki
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.