Adet Döneminde Cinsel İlişki İle Gebe Kalınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

ADET DÖNEMİNDE CİNSEL İLŞKİYE GİRDİM HAMİLE KALABİLİR MİYİM?
Adet dönemi kadının en hassas olduğu dönemlerinden bir tanesidir. Çoğu kadın bu dönemde yapılan cinsel ilişkiden rahatsız olur ve acı duyar. Erkeğin bu konuda anlayışlı olması hem erkek hem de kadın sağlığı açısından önemli bir avantajdır.

Kadının doğurgan olduğu dönemi anlamak için adet döngüsü dönemini bilmek gerekir. Bir ayda kanamanın ilk başladığı günden diğer aya kanamanın ilk gününe kadar geçen zaman adet döngüsü zamanıdır. Genel olarak 28 dir, ama 25 te olabilir 35 te olabilir. 28 günde adet olan bir kadında yumurtlama kanamasının ilk damlasını gördüğünüz andan itibaren 14. gün yumurtlama oluyor. Doğurganlığın en fazla olduğu dönem yumurtlamadan 4-5 gün önceki dönemle yumurtlamadan 1-2 gün sonraki dönemdir. Yumurtlama olduktan sonra 12 saat içinde döllenme gerçekleşmezse yumurta hücresi ölüp döllenme gerçekleşemez hale geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Adetliyken ilişkiye girilirse hamile kalınmaz çünkü yumurtlama çoktan geçmiş bir sonraki yumurtlamayada daha var demektir. Yalnız adeti 7 gün süren kadında eğer spermleri 7. günde bırakmış oluyorsa içeride de 7 gün sperm yaşamış olursa buda 14.güne denk geliyor ve hamile kalması ihtimali oluşuyor.

Pratik olarak söylenirse adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten korunmak değildir. Gebelikten korunmada asla gün sayma metodu, geri çekme veya adetliyken ilişkiye girme gibi yöntemleri kullamamak lazım.

Adet döneminde cinsellik ile ilgili daha geniş bilgi için www.saglikvakti.com/adet-doneminde-cinsel-iliski.html linkimize tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

 • Yasemin

  Yeni evliyim dogum kontrol hapi kullanıyorum 7 gün ara verdim ve hasta oldum 7 gün sürüyo adetim ben 5 gün iliskiye girdim ver içime boşaldı sizce hamile kalır miyim

 • sabah sayhab

  geçen cuma evlendım ve pazartesı balayında olucam dıye cumartesı ve pazar günü adet kesici ilaç içtim ama pazartesı bıraktım normalde adetımı her ayın 25 oluyorum ve hazıran ayında adetım 25 olucakken 28 oldum olduğum gün eşimle ilişkiye girdim sizce bir sıkıntı olur mu evlendıgımızden berı ilişkiye giriyoruz bu arada.

  Adetliyken cinsel ilişkiye girmek adet düzensizliklerini ve istenmeyen yoğunlukta kanamaları beraberinde getirecektir. Ayrı bu dönemde bayanlar dışdan gelecek hastalıklara çok açıktır bu da sorunların artmasına neden olur. Size tavsiyemiz bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmemeniz yönündedir.

 • Ayşe-Adetin son gününde hamile kalınırmı?

  Eşinle adetimin son gününde ilişkiye girdik ve korunmadık. Hamile kalma olasılığım ne kadardır ?

  Adetinizin son gününden sonra yaklaşık 4-5 gün sonra yumurta kanallarınıza yumurta atılır. Bu yumurtaların döllenebilmesi için kanallarda spermlerin hazır olması gerekir. Ancak erkek spermi iyi koşullarda 2 gün bazı durumlarda 3 gün hayatta kalabilir. Bu durumda hamile kalmanız olası değildir.
  Ancak bazı kadınlarda yumurta atımı erken olabileceğinden hamile kalma olasılığınız düşük de olsa vardır.
  Not: Yumurta atımı zamanı genelde bayanlar tarafından bilinen zamanlardır. Adetin sonlanmasını müteakip 5-6 gün içerisinde karnın kasığa yakın yerinde sağ yada sol tarafta meydana gelen hafif sancılar ve bunu takip eden zamanda vücut ısısında artış, yumurta atımı zamanına işaret eder.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
 • Kanal D Doktorum Programı
 • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

 • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
 • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

 • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
 • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor