Sponsorlu Bağlantılar

ADET DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİYE GİRDİM HAMİLE KALABİLİR MİYİM?
Adet dönemi kadının en hassas olduğu dönemlerinden bir tanesidir. Çoğu kadın bu dönemde yapılan cinsel ilişkiden rahatsız olur ve acı duyar. Erkeğin bu konuda anlayışlı olması hem erkek hem de kadın sağlığı açısından önemli bir avantajdır.

Kadının doğurgan olduğu dönemi anlamak için adet döngüsü dönemini bilmek gerekir. Bir ayda kanamanın ilk başladığı günden diğer aya kanamanın ilk gününe kadar geçen zaman adet döngüsü zamanıdır. Genel olarak 28 dir, ama 25 te olabilir 35 te olabilir. 28 günde adet olan bir kadında yumurtlama kanamasının ilk damlasını gördüğünüz andan itibaren 14. gün yumurtlama oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğurganlığın en fazla olduğu dönem yumurtlamadan 4-5 gün önceki dönemle yumurtlamadan 1-2 gün sonraki dönemdir. Çünkü bu dönemde yumurta, spermle buluşabileceği ve bebeğin oluşumuna zemin hazırlanan Fallop tüpüne (döllenme borusu) ulaşır. Kadın üreme organında bunun dışında başka bir yerde döllenme gerçekleşmez. Yumurtlama olduktan sonra yaklaşık 14 gün sonra ve sonraki bir hafta yumurta döllenme borusu adı verilen döllenmenin gerçekleştiği yere gelir.

Adetliyken ilişkiye girilirse hamile kalınmaz çünkü yumurtlama çoktan geçmiş bir sonraki yumurtlamaya da daha var demektir. Fakat buna güvenerek yola çıkmak son derece yanlıştır ve günümüzde böyle gebelik vakalarına birçok örnek bulunmaktadır. Her kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Adet dönemindeki ilişki ile gebeliğin oluşmasında yumurtlama gününün yanısıra kadın cinsel organında spermlerin yaşam süreleri (48-72 saat) de önemli rol oynamaktadır.

Adeti 7 gün süren kadında, ilişkiye girilmiş ve eğer spermleri 7. günde bırakmış olursa, ihtimal dahilinde vajinada içeride de spermler 7 gün sperm yaşamış bulunursa – bu da 14.güne denk geliyor- ve hamile kalması ihtimali oluşuyor.

Bazen de adet döneminin sonuna doğru lekelenmeler olabilir ve bu süre 7., 8. yada 9. güne sarkabilir. Bu lekelenmelerin devam etmesi, adetinizin devam ettiği yada yumurtlamanın olmayacağı anlamına gelmez.  Yumurtlama oluşabilir. Adetli iken içerideki spermlerin yaşayabilme olasılığı dikkate alınırsa yine gebelik söz konusu olabilir.

Pratik olarak söylenirse adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten korunmak demek değildir. Gebelikten korunmada asla gün sayma metodu, geri çekme veya adetliyken ilişkiye girme gibi yöntemleri kullamamak lazım.

Adet döneminde cinsellik ve “Neden sakıncalı?” sorusunun cavabı ile ilgili daha geniş bilgi için www.saglikvakti.com/adet-doneminde-cinsel-iliski/ linkimize tıklayabilirsiniz. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Yasemin
27 Temmuz 2012

Yeni evliyim dogum kontrol hapi kullanıyorum 7 gün ara verdim ve hasta oldum 7 gün sürüyo adetim ben 5 gün iliskiye girdim ver içime boşaldı sizce hamile kalır miyim

sabah sayhab
28 Haziran 2013

geçen cuma evlendım ve pazartesı balayında olucam dıye cumartesı ve pazar günü adet kesici ilaç içtim ama pazartesı bıraktım normalde adetımı her ayın 25 oluyorum ve hazıran ayında adetım 25 olucakken 28 oldum olduğum gün eşimle ilişkiye girdim sizce bir sıkıntı olur mu evlendıgımızden berı ilişkiye giriyoruz bu arada.

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek adet düzensizliklerini ve istenmeyen yoğunlukta kanamaları beraberinde getirecektir. Ayrı bu dönemde bayanlar dışdan gelecek hastalıklara çok açıktır bu da sorunların artmasına neden olur. Size tavsiyemiz bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmemeniz yönündedir.

Ayşe-Adetin son gününde hamile kalınırmı?
19 Nisan 2014

Eşinle adetimin son gününde ilişkiye girdik ve korunmadık. Hamile kalma olasılığım ne kadardır ?

Adetinizin son gününden sonra yaklaşık 4-5 gün sonra yumurta kanallarınıza yumurta atılır. Bu yumurtaların döllenebilmesi için kanallarda spermlerin hazır olması gerekir. Ancak erkek spermi iyi koşullarda 2 gün bazı durumlarda 3 gün hayatta kalabilir. Bu durumda hamile kalmanız olası değildir.
Ancak bazı kadınlarda yumurta atımı erken olabileceğinden hamile kalma olasılığınız düşük de olsa vardır.
Not: Yumurta atımı zamanı genelde bayanlar tarafından bilinen zamanlardır. Adetin sonlanmasını müteakip 5-6 gün içerisinde karnın kasığa yakın yerinde sağ yada sol tarafta meydana gelen hafif sancılar ve bunu takip eden zamanda vücut ısısında artış, yumurta atımı zamanına işaret eder.

yas
4 Mayıs 2014

Merhaba, ben eşimle gece 3 gibi ilişkiye girdim ve içime boşaldı. sabah uyandım 11 de adet oldum sizce gebelik riski nedir ona göre ertesi gün hapı alıp kullanacağım. Teşekkürler şimdiden.

burcu tekın
25 Mayıs 2014

meraba arkadaslar ben mayısın 19 adet oldum ve suan adetım bıttı esımle 24 mayısta tekrardan ilşkiye girdik benim hamile kalma olasılıgım nedır sızce

BC
7 Haziran 2014

Adetim 6. Günü ilişkiye girdim eşim içime boşaldı ve sonradan 1 2 damla kan geldi adetim bitti hamile kalma olasılığım var mıdır ?

Bu durumda hamilelik olasılığı vardır. Ancak bu olasılık her zaman için çok azdır. Adet dönemi de olsa hamilelik istemiyorsanız korunmayı ihmal etmeyiniz. Diğer yandan adet döneminde ilişki tavsiye edilmemektedir. Bu durumda gireceğiniz ilişkilerde mutlaka kondom kullanınız. Hastalıklar açısından her iki cins için de gereklidir.

demo
14 Haziran 2014

merhaba. sürtünme yoluyla ilişki yaşadık.ancak vajina taraflarına boşalma oldu.İlişki olduğu zaman adetimin 3.günüydü.Ancak ben her ihtimale karşı 27. saatte norlevo aldım.Kanamam kısa bi süre devam etti.Ancak bu ilacın etkisi mi yoksa adetin devamı mı bilemedim.lütfen yardım edin.hamilelik ihtimalim nedir?

İlaç bazı kişilerde adet düzensizlikleri yada akıntı düzensizlikleri yapabilir. korkulacak bir durumun olduğunu sanmıyorum.

Gamze aslan
17 Haziran 2014

Merhaba ben 28 mayısta adet oldum benim 3 gün sürüyor adetim ve 2 gün sonra eşimle ilişkiye girdik en sonda ayın 5 inde ilişkiye girdik hamile olma ihtimalim % kaç ?

Hamile kalma ihtimaliniz var ancak bu ihtimalin yüzde olarak belirtilmesi mümkün değildir. Bu kişiden kişiye yada kişinin yaşından yaşına değişkenlik gösterir. Yapacağınız en iyi şey şüpheli durumlarda korunmaktır. Tabii Hamile kalmak istemiyorsanız.

Hilal
22 Haziran 2014

Merhaba. Benim adetim 10 gun suruyor ve 21 gunde tekrarliyor. Adetim bittikten hemen sonra iliskiye girdik hamile olma olasiligim nedir?

emine nazlı
26 Haziran 2014

Esimle adetime 3gün kala korunmasiz iliskiye grdik hamike kalma olasigim varmidir?

Çok düşük bir ihtimal. Yok denecek kadar az.

nuri
3 Temmuz 2014

Esimin adet gununden 1 gun once kizligini bozdum ve bosaldim icine sabah kan gelmis yani adeti baslamis hamile kalirmi ltfn yardim edin.

Hamile kalmaz bu mümkün değildir.

nermin kara
5 Temmuz 2014

Eşimle adetimin 2. ve 3.günü iliskiye girdik.hamile kalma olasılığım nedir? Ona göre doğum kontrol hapına başlayacağım. Adetimin ilk günü 28 haziran Teşekkürler.

Hamile kalma olasılığınız yoktur.

gözde
5 Temmuz 2014

ben 28 mayısta adet oldum haziranda olmadım daha sonra 1 temmuzda oldum adetim daha yeni düzene girdi . adetimin 5.gününde ilişkiye girdim içime boşaldı hala kan geliyor. hamile kalma olasılığım var mıdır ? bu yumurta ne zaman oluşmaya başlar?

Evet hamile kalma olasılığınız var.

acill
9 Temmuz 2014

Sevgilimle adet döneminin birinci günü ilişkiye girdik , vajinaya soktum ama boşalmadım yani boşalacağımı hissettiğim anda çektim kendimi , bu olay iki kere üst üste oldu acaba sevgilimin hamike kalma ihtimali varmı acil yaardııım

sevgi
14 Temmuz 2014

7temmuzda adetim bitti 8temmuzda eşimle korunmadan ilişkiye girdik bebişimiz olsun diye yarın 1hafta olcak hamilemiyim acaba kasıklarımda 2gündür hafif agrilar olusuyor yardımcı olursanız sevinirim…

suzan sisi
14 Temmuz 2014

Kocamle adet günümün son günü ilişkiye girdik içime boşaldı hamile miyimdir?

Test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki arama bölümüne Hamilelik testi yazarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

esra
17 Temmuz 2014

Temmuz ikisinde adet oldum. 2, 3,4.5 hanı gün hatırlamıyorum. bu günler içinde sürtünme yolu ile ilişki yaşadık, vajinamın tam da üzerine boşaldı. acaba hamile kalma olasılığım nedir _? ve de ne zaman test yapsam evde, doğru sonuç alırım. Adetim toplamda 6 gün sürüyor.

Hamile kalma olasılığınız yoktur. Adet bittikten sonra 9-14. günler arasında idrar testi sonuç verecektir.

ayse
19 Temmuz 2014

Mrb ben haziranin yirmisinde adet oldum ve dördüncü günü esimle korunmasiz birlikte olduk icime bosaldi iliskiden bi saat sonra norlevo iki tane ictim fakat ayin ondokuzu geldi hâlâ adet olmadim hamile kalma riskim varmi acaba? Tskler.

Bu tür haplar adet gününde düzensizliğe neden olabilir. Emin olmak için hamilelik testi yapmalısınız.

dlk dsns
20 Temmuz 2014

adetimin 4.gunu tersten ilişkıye grdık vajınamın üzerine boşalmş hala kan glıyo ve adetım 7 gun suruyo hamıle kalma olasılıgım var mı?

Hamile kalma olasılığınız yoktur.

ayşegül simge
21 Temmuz 2014

Merhabalar geçen hafta salı günü eşim içine boşaldı ve2 3 dk kendini geri çekmedi bende5 dk kadar yattım sonra kalkmam gerekti yarın daha bir hafta olacak ay sonunda adet oluyorum 27 28 gibi bazende 23 ünde düzensizlik var çok merak ediyorum hamile kalmışmıyım çok erkendi biyorum test yaptım meraktan degilim nezaman ögrenecem ve sizce hamile kalmışmıyımdır 3 cocugum kız olmasınıistıyorum çok heyecanlıyız cvpınızı bekliyorum şimdiden tşkrler.

10-15 gün içerisinde belli olacaktır. Tekrar test yaparsanız bu sefer sonucu görebilirsiniz.

burcu
22 Temmuz 2014

Mrb ben 24 haziranda adet oldum adetmden iki üç saat önce sürtünme ile ilişki oldu vajina içine boşalma olmadı ama dışarı boşaldı adetim bittikten sonra kahverengi akıntm oldu bende korkup doktora gittim yumurtamın çatladığni söyledi doktor şuan korkuyorum hamile kalma olaslğım var mı?

Hamila olma olasılığınız yoktur

ezgi
2 Ağustos 2014

İyi günler…
Erkek arkadaşım ile adetimin 4. günü (22 Temmuz ) birbirimize sarılırken cinsel organının temasını hisettim.Boşalmış olsa spermlerin kıyafetimin üzerinden geçip hamile olabilme imkanı sağlar mı ? bilgilenmek istiyorum adetimin 4.günüydü ama adetim bitmek üzereydi.çok aşırı mide bulantım var.31 Ağustosta korkum üzerine hamilelik testi yaptım negatif çıktı ama yinede korkuyorum yardımcı olacak bir bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Rahat olun bu şekilde hamile kalmanızın imkanı yoktur. Mide bulantıları yüksek ihtimalle psikolojik bir durum.

zeynep
3 Ağustos 2014

Merhaba ben 23 yaşındayım eşimle adetımın 3 gününde ilişkiye girdik içime boşalmadığını söyledi kendini geri çekti yalnız bende bunun şüpheleri var sizce hamile miyim lütfen yardımcı olun bana.

Hamile kalmanızın imkanı yoktur rahat olun.

esra
3 Ağustos 2014

merhaba ben adetimin son iki gunu esimle iliskiye girdim ve esim icine bosaldi hamile olma olasiligim varmi?

Bu iki gün içinde akıntılarınız devam etmişse hamile kalmanız pek olası değildir. Ancak küçük de olsa hamile klma olasılığınız vardır. Test yaparak daha doğru bilgiler edinebilirsiniz.

bilmiyorum ya
4 Ağustos 2014

Adet gördüğümün 3. Günü eşimle ilişkiye girdim eşim boşalacağı zaman geri çekti zevk suyu geldi diye düşünüyoruz içine ama sonradan adetim devam etti 4 gü daha sürdü kanama biraz azaldı ama devam etti şimdi zevk suyu geldi ve ben hamile kalabilir miyim?

Hayır hamile kalamazsınız. Adet devam ederken hamile kalmanızın imkanı yoktur.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı?
Gebelikte (hamilelikte) Suyun Gelmesi
Bebeklerde Konak
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
Mantar
Hamilelikte Tansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.