ADET DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİYE GİRDİM HAMİLE KALABİLİR MİYİM?
Adet dönemi kadının en hassas olduğu dönemlerinden bir tanesidir. Çoğu kadın bu dönemde yapılan cinsel ilişkiden rahatsız olur ve acı duyar. Erkeğin bu konuda anlayışlı olması hem erkek hem de kadın sağlığı açısından önemli bir avantajdır.

Kadının doğurgan olduğu dönemi anlamak için adet döngüsü dönemini bilmek gerekir. Bir ayda kanamanın ilk başladığı günden diğer aya kanamanın ilk gününe kadar geçen zaman adet döngüsü zamanıdır. Genel olarak 28 dir, ama 25 te olabilir 35 te olabilir. 28 günde adet olan bir kadında yumurtlama kanamasının ilk damlasını gördüğünüz andan itibaren 14. gün yumurtlama oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğurganlığın en fazla olduğu dönem yumurtlamadan 4-5 gün önceki dönemle yumurtlamadan 1-2 gün sonraki dönemdir. Çünkü bu dönemde yumurta, spermle buluşabileceği ve bebeğin oluşumuna zemin hazırlanan Fallop tüpüne (döllenme borusu) ulaşır. Kadın üreme organında bunun dışında başka bir yerde döllenme gerçekleşmez. Yumurtlama olduktan sonra yaklaşık 14 gün sonra ve sonraki bir hafta yumurta döllenme borusu adı verilen döllenmenin gerçekleştiği yere gelir.

Adetliyken ilişkiye girilirse hamile kalınmaz çünkü yumurtlama çoktan geçmiş bir sonraki yumurtlamaya da daha var demektir. Fakat buna güvenerek yola çıkmak son derece yanlıştır ve günümüzde böyle gebelik vakalarına birçok örnek bulunmaktadır. Her kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Adet dönemindeki ilişki ile gebeliğin oluşmasında yumurtlama gününün yanısıra kadın cinsel organında spermlerin yaşam süreleri (48-72 saat) de önemli rol oynamaktadır.

Adeti 7 gün süren kadında, ilişkiye girilmiş ve eğer spermleri 7. günde bırakmış olursa, ihtimal dahilinde vajinada içeride de spermler 7 gün sperm yaşamış bulunursa – bu da 14.güne denk geliyor- ve hamile kalması ihtimali oluşuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen de adet döneminin sonuna doğru lekelenmeler olabilir ve bu süre 7., 8. yada 9. güne sarkabilir. Bu lekelenmelerin devam etmesi, adetinizin devam ettiği yada yumurtlamanın olmayacağı anlamına gelmez.  Yumurtlama oluşabilir. Adetli iken içerideki spermlerin yaşayabilme olasılığı dikkate alınırsa yine gebelik söz konusu olabilir.

Pratik olarak söylenirse adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten korunmak demek değildir. Gebelikten korunmada asla gün sayma metodu, geri çekme veya adetliyken ilişkiye girme gibi yöntemleri kullamamak lazım.

Adet döneminde cinsellik ve “Neden sakıncalı?” sorusunun cavabı ile ilgili daha geniş bilgi için www.saglikvakti.com/adetdonemindecinsel-iliski/ linkimize tıklayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Nisan

  Merhabalar birşey soracağım benim adetlerim duzensiz ve bu adetimin ilk günü ilişkiye girdim ve içime bosaldi hamile kalma ihtimali varmı

  Cagla

  Geçen ay adet bitiminde ilişkiye girdim korunmasiz bir şekilde eşim içime boşaldı bu ay adet oldum yine fakat hala hamile kalma ihtimalim var mı? Herkes farklı bir şey söylüyor anlamadim

  Aslı

  Benim adetim düzensiz. Adetimin ikinci günü
  Erkek arkadasim içime boşaldı. Hamile kalma olasılıgm var mi sizce. Lutfen cevaplayin.

  Zehra

  Ben adetin son günü eşimle ilişkiye girdik fakat eşim içine boşalması diyo ama bende baş dönmesi hafif mide bulantısı var acaba hamileliğin.

  Sevda

  Merhaba ben 18 temmuzda adet oldum adetim 3 gun surdu ben adetimin 4 gunu de iliskiye girdim sbah kanama oldum ve kesildi aksama kadar sadce acik rengli tam kan rengi degl akintim oldu hala devam ediyo akinti hami kalma olasiligim var mi ?

  Sevda

  Merhaba ben 18 temmuzda adet oldum adetim 3 gun surdu ben adetimin 4 gunu de iliskiye girdim sbah kanama oldum ve kesildi aksama kadar sadce acik rengli tam kan rengi degl akintim oldu hala devam ediyo akinti hamile kalma olasiligim var mi ? Lutfen cevap bekliyrum

  Arzu

  Merhaba. Esimle adetimden 1 gün önce ilişkiye girdim. Dışarı boşaldı. Peceteyle temizledi ve 2. Kez birlikte olduk. Daha sonra adet günümde birlikte olduk yine dışarı boşaldı. 3 4 saat sonra adetim başlamıştı. 6 gün aralıksız kanamam sürdü. Fakat suan üzerinden 14 gün geçti ve göğüslerimde bir acıma var ve karnimda biraz şişlik . Acaba hamile miyim veya siskinlik usutmekten de olabilir mi. Çünkü karın ağrım ve ve usutmem var. Lütfen cevaplayın

  sevda

  mrb ben bakireyim sevgilimle sevisirken zevk alamiyom iccamasrnin uzerinde surtneyim dedi tamam dedim ana ped vardi çünkü aksamdan kahverengi bi iki damla vardi adet olabilirim diye ped kullandm ve sevgilin prezervatif takmsti surtnme sirasnda bosalms ve prezervatifin patladgni farketmemiş kilotuma gelmiş hamilelik durumu olmaz degilmi

  Seyduna

  Merhabalar. sevgilimle sürtünme yoluyla iliskiye girdik . sevgilim adet döneminin 3 veya 4. günündeydi. ve sevgilim bakire bu arada. anüsun üstüne boşaldim. acaba vajinaya akmismidir diye tedirgin oldk. sevgilim bakire ve adet dönemindeydi. hamile kalma olasılığı var mıdır çok tedirginiz cevap bekliyoruz

  messa

  En son adet olduğum ay 21 haziran da başlamıştı 28 kadar bir hafta sürüyor adetlerim eşimle adetin ilk günü kondomsuz ilişkiye girdik içime boşalma olmadı yani hisettemedim oda boşalmanin olmadığını söylüyor fakat 21 temmuz da adet olucakken 4 gündür adetlerim gecikti yoğun bel ağrım ve karın ağrısı var hamilelik olabilir mi ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
gebeliğin 5.haftası
Hamilelikte Tansiyon
Gebeliğin 31. Haftası
Gebe Kalmak İçin Kaç Sperme İhtiyaç Vardır
Hamile Kalmak Kadar Sonrasında Bebeği Korumak da Önemlidir.
Diş Hastalıklarının Gebeliğe Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.