ADET DÖNEMİNDE KUSMAAdet Döneminde Kusma

Adet döneminde kusma dismenore adı verilen durumdan kaynaklanabilecek bir durumdur. – Ki bu durum kusma belirtisinden başka, kadının günlük aktivitelerini etkileyebilecek düzeyde şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Ağrı şiddetli hale gelirse, o zaman bulantı ve kusma, baş ağrısı ya da ishale yol açabilir. Rahim ve bunu destekleyen kasların iltihabı da bazı kadınlarda bu soruna neden olabilir. Şiddetli ağrı ile menstrüel migren de kusmaya yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dismenore belirtileri adet döngüsü ile ilgisiz altta yatan bir durumda da kaynaklanabilir. Rahim içinde kanserli olmayan büyümeler olan myom da oldukça büyük hale geldiğinde adet döneminde kusmaya neden olacak kadar şiddetli ağrıya neden olabilir. Rahmin dışındaki doku yani endometriyum menstruasyon sırasında inflamasyon yapabilir ve kanama oluşturabilir. Adet dönemindeki kadın, bulantısı olduğunda yada diğer sindirim sorunları yaşadığında gerçek nedenin belirlenmesi amacı ile profesyonel bir doktordan yardım almalıdırlar.

Adet Döneminde Kusma NedenleriRegl ağrısı yada adet ağrısı bir kadının adet döngüsünün 12. günü civarında başlar yada beş ile yedi gün boyunca devam edebilir. Rahatsızlık genellikle alt karın bölgesinde hissedilir, ancak bele doğru da yayılma gösterebilir. Bu dönemlerdeki şiddetli ağrı özellikle de menstrüel migren gelişirse kusmaya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Östrojen düzeyleri ovulasyon ve menstruasyon sırasında değiştiğinde de menstrüel migren oluşur. Bu hormonlar endokrin sistem tarafından salgılanır ve aynı zamanda bir kadının adet dönemi ile ilişkili çeşitli vücut fonksiyonlarını kontrol edilir. Migrenin neden olduğu kusma steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaç ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlar menstrüasyon (adet dönemi) başlamadan hemen önce yüksek dozda kullanılarak önlenebilir.

Pelvik enfeksiyon da menstruasyon sırasında kusma, ağrı ve diğer belirtilere neden olabilir. Bazı kadınlar dismenore belirtileri taklit eden karın ameliyatı komplikasyonlarından muzdarip olabilirler. Bir doktora danışarak yapılacak olan fizik muayene veya testler aracılığıyla ağrı ve kusmanın bu nedenleri ekarte edilebilir.

Bir kadın adet gördüğü zaman kadının rahmi prostaglandin olarak bilinen kimyasal salgılayarak kasılma ve spazmlara neden olur. Bu kimyasalların salınımı aşırı asit oluşturabilen enflamasyona yol açabilir. Bazı kadınlarAdet Döneminde Kusma Nasıl Geçer karın kasları gevşetmek ve spazmları hafifletebilmek için sıcak kompres veya masaj deneyebilirler. Bu yararlı olacaktır. Yanı sıra hormon takviyeleri de rahatsızlığa yol açan hormon seviyesinin dengelenmesine katkıda bulunacaktır.

Adet dönemindeki kusmanın önlenmesi amacı ile kullanılabilecek doğal reçeteler de bulunmaktadır. Özellikle bulantı gidermek ve bulantıyı sakinleştirmek için papatya çiçeği çayı içerebilir. Diğer yandan inflamasyon ve asiti azaltmak için zencefil kökü çiğnenebilir veya  çayı demlenebilir. Başka bir bitkisel ilaç ise kimyon tohumudur ve bu genellikle bir bardak su ile yemeklerden önce alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
Yüz Kaslarına Nasıl Egzersiz Yapılır
Kadınlarda Kısırlık Testleri Nelerdir?
Rahim Polipleri
Kegel Egzersizi ve Cinsellik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.