ADET DÖNEMİNDE NEDEN KİLO ALINIR, SORUN NEDİRAdet Döneminde Neden Kilo Alınır, Sorun Nedir

Adet döneminde kilo alma kadınlarda yaygın olarak bilinen bir problemdir ve genellikle su tutulumu nedeni ile ortaya çıkar. Her ne kadar ciddi bir problem olmasa da bunu önlemenin çeşitli yolları da bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların dörtte üçü PMS etkilenir ve belirtiler dönemin 5-11 gün öncesinde ortaya çıkabilir. Diğer belirtiler arasında şişkinlik, karın krampları ve sinirlilik sayılabilir.

Kadınlar bu dönemde 1-6 kg arasında kilo alabilirler fakat yine de bu ciddi bir durum değildir. Bazı kadınlar ise kilo aldıracak hiçbir şey yapmasa dahi 10 kg’ a kadar kilo alabilirler.

ADET DÖNEMİNDE KİLO ALMANIN NEDENLERİ

Adet döngüsü sırasında kilo alınması vücudun su tutması, şişkinlik, aşırı yemek yeme ya da atıştırmalık tüketme ve magnezyum düzeyinde düşüş başta olmak üzere çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

1- Su tutulumu. Adet döneminde kilo alımının en yaygın nedeni dokularda biriken sudur. Su tutma veya ödem adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal seviyelerinde dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Kadınlar genellikle kendilerini bu dönem öncesi ve sırasında şişmiş şekilde hissederler. Bağırsak hareketlerindeki değişiklikler ve progesteron düzeylerindeki ani düşüş de su tutulumuna yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Şişkinlik. Adet dönemleri ile bağlantılı başka bir belirti genellikle bağırsak gaz hacmindeki artışla ilişkili olan şişkinliktir. Menstrüasyon döneminde hareketsizlik şişkinliğe yol açar ve kramplara neden olur. Kabızlık da şişkinlik hissine yol açabilir.

3- Aşırı yemek yeme isteği. Su tutulumundan başka gerçek manada kilo alımı bu başlık ile ilgili olabilir. Bu istek, adet dönemindeki hormonal değişiklikler ve metabolizma düzeylerindeki artışa bağlıdır. Özellikle ağır kanaması olan kadınlarda, beyin bunu glikoz eksikliği olarak algılar ve yaklaşık fazladan 100-200 kalori tüketimi gerçekleşebilir.

Adet Döneminde Kilo Alma4- Magnezyum Düzeylerinin Düşmesi.  Adet döneminin başlamasından önce serum magnezyum düzeyi düşebilir. Bu beyin tarafından glikoz düzeyinde düşüş olarak algılanır ve şeker alma isteğini artırarak insülin seviyesinin düşmesine neden olabilir. Şeker tüketimi ise ağırlık kazancına yol açar.

ADET DÖNEMİNDE KİLO ALMA NASIL ÖNLENİR?

Bir kadının adet döneminde kilo artışı genellikle geçicidir. Bu dönemde kilo alımını kontrol etmek için bazı yolları vardır.

1- Hormonal düzenleme. Adet döngüsü sırasında hormonal dalgalanma beyindeki serotonin (nörotransmitter madde) hormonu etkileyebilir. Serotonin düzeylerini depresyon etkileyebilir ve adet döneminde iştah artışına yol açabilir. Hormonal dengenin sağlanması için doğum kontrol haplarının kullanımı hakkında bir doktora danışın. Bu, sizin su tutulumu ve şişkinliğinize yardımcı olabilir.

2- Diyetinizde Değişiklikler.  Su tutulumu genellikle kilo almaya yol açar. Bunu önlemek için, kadınlar dönem öncesi ve esnasında tuz alımının sınırlandırılması gerekmektedir. Gerek abur cuburlar, işlenmiş gıdalar gerekse de yemeklere ilave tuz eklenmemesi gerekir. Yanı sıra kafein ve alkol tüketimini de sınırlamanız yerinde olur.

3- Egzersiz. Fiziksel olarak aktif olma premenstrüel sendrom belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltır, depresyon önler ve iştahı azaltır. Şiddetli krampları da sınırlar.

4- İlaçlar. Reçetesiz satılan parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar ağrılı kramplar ve rahim şişliklerini hafifletmeye yardımcı olabilir. İbuprofen yeterli rahatlama sağlamazsa daha güçlü ağrı kesiciler için doktorunuza danışın. Ayrıca aşırı su tutulumunu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar reçete edilmesini isteyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Kalp Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Adet Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm?
Kadınlar Bu Yöntemle de Korunabiliyor!!!!!
Osteoporoz
Vajinadan Et Parçası Gelmesi Ne Anlama Gelir?
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.