ADET DÖNEMİNDE ŞİŞKİNLİKAdet Döneminde Şişkinlik

Menstruasyon (adet dönemi) sırasında şişkinliği yönetmek için bazı seçenekler bulunmaktadır. Bunlar arasında çoğu kadının ve bildiği çeşitli diyet ayarlamaları yapmak, egzersiz ve şişkinliği azaltmak için doğum kontrolü hapları kullanmak bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir gün içinde az miktarlarda tüketebileceğiniz yüksek lif ve düşük tuz içeriğine sahip beslenme programı bir çok kadın için adet döneminin şişkinliğine azaltabilir.

Bu dönemde su içmeyi unutmamak da özellikle egzersiz yapıyorsanız ayrıca önemlidir. Eğer menstruasyon sırasında şişkinlik çok şiddetli hale gelirse, şişkinliğinizi daha kötü yapabilecek altta yatan nedenlerin değerlendirilmesi açısından bir doktora danışmak iyi bir fikir olabilir.

Adet Döneminde Şişkinlik Ne YapılırŞişkinlik vücudun su tutması sonucu oluşarak insanlarda ağırlık artışı ve ağır ve şişkin hissetmelerine yol açar. Aynı zamanda bağırsaklarda gaz birikimi de karın bölgesinde şişkinliğe neden olabilir. Diyet, adet dönemi süresince meydana gelen şişkinliğe katkıda bulunan en büyük faktördür. Rafine besinler ve kafeinden kaçınarak ve tuzu azaltarak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Taze tam tahıllı besinler ve sebze tüketimi de su tutulumunu sınırlar ve aynı zamanda size yeteri kadar lif sağlayarak bağırsaklarda gaz birikimini ve bağırsak alışkanlıklarınızı düzenler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlardan başka süt ürünlerinin alımını kesmek de adet dönemindeki şişkinliğin üstesinden gelinmesinde faydalıdır. Süt kişilerde tıkanıklığa yol açabilir ve bu da doğrudan su tutulumu ve karında ağrıya neden olacaktır. Farklı gıdaların tüketilmesi ile de tıkanıklığa yol açan durumlarda adet döneminde daha rahat edebilmek için bu besinlerden de kaçınmalısınız.

Yanı sıra yeteri kadar su içmek yada sulu kalabilmek için bitki çaylarının içilmesi, kafeinli içecekler ve sodadan da uzak durulması önemlidir.

Egzersiz de adet dönemindeki şişkinliğin giderilmesine yardımcı olabilir. Terleme vücuttaki fazla suyu uzaklaştırır ve uzuvlarda sıvı birikimini sınırlama amacı ile dolaşımın hızlanmasını sağlar. Bazı kadınlar masajın menstruasyon sırasında şişkinliğe yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda kramp ve rahatsızlığı rahatlatabileceğini ifade etmektedirler. Bunu da göz önünde bulundurmak gerek.Adet Döneminde Şişkinlik Ne İyi Gelir

Adet dönemindeki kadınların şişkinlik durumlarında kullanabileceği ilaçlar da bulunmaktadır. Hafif diüretik ilaçlar vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlayabilir ve ya bunu sağlayabilecek bitkisel çaylar da aynı görevi yerine getirebilir. Şişkinlik ciddi bir sorun haline gelirse doktorunuz size daha ciddi ilaçlar reçete edebilir. Şişkinlik, şiddetli ağrı ve ağır kanama gibi tekrarlayan adet sorunları olan kadınlar için hormonal doğum kontrolü kullanılması bu belirtilerin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Sistit
Gebelikte Kasık Ağrısı
Rahim Kanseri
Düşük Sonrası İlk Adet
Gebelik
Hamilelikte Tansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.