ADET DÖNEMİNDE YORGUNLUK NASIL GEÇERAdet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer

Adet dönemi kadınlar için rahatsız edici ve ağrılı bir dönemdir. Bu dönemdeki kadınlar günlük aktivitelerinde dahi her zamankinden daha yorucu ve tükenmişlik gelişmesine neden olabilir.

Bu dönem başlamadan kadınların adet döneminde kendileri daha enerjik ve daha iyi hissetmeleri için atılacak adımlar vardır. Bunların en önemlileri arasında egzersiz, vitamini alımının artırılması, tuz ve alkol gibi maddelerin önemli oranda azaltılması yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet dönemi yada menstrüasyon ile birlikte gelen diğer belirtiler kadının yorgunluk deneyimini artırabilir. Haftada ekstradan birkaç saat egzersiz yapılması gerginliği hafifletebilir ve kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. Hatta her gün yürüyüşe çıkmak gibi hafif bir egzersiz dahi vücutta sağlıklı bir dengeyi korumaya yardımcı olabilir.

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

Ayrıca çikolata, kahve ve tuzun bırakılması vücudun yorgunluğa karşı direncini korumasına yardımcı olabilir. Sigara ve aşırı içme hem adet dönemini kötüleştirir ve hem de yorgunluk yapabilir. Bu nedenle bu dönemdeki zararlarından başka genel sağlık açısından zararları olan bu alışkanlıkların sürdürülmesi bu dönemdeki kadınlara ekstradan yük olacaktır.Adet Döneminde Yorgunluğa Ne İyi Gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Adet dönemindeki kadınların kendilerini yorgun hissetmelerinin bir diğer nedeni ise demir eksikliği olabilir. Demir eksikliği normal sağlıklı bireylerde dahi yorgunluk, bitkinlik sorunları oluşturmaktadır. Demir takviyeleri alarak ya da diyetteki demir miktarında bir artış sağlayarak kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Alanında uzman bir doktora görünerek kan testi yaptırabilir ve demir seviyenizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Bunun dışında her gün B6 vitamini alımını artırarak ve de yeterli kalsiyum aldığınızdan emin olarak adet döneminde kendinizi daha iyi hissetmeyi sağlayabilirsiniz. Bu önemli üç kilit anahtar sadece yorgunluğu değil varsa eklem ağrısı ve kas ağrıları gibi diğer belirtileri de azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer önemli besin öğelerini de içeren dengeli beslenme vücut yorgunluk etkilerini defetmek ve uyuşukluk, şişkinlik ve ağrı gibi diğer belirtileri ile mücadelede de yardımcı olacaktır.

Kalsiyum Alımı Nasıl Artırılır?

Beslenme önerilerinin dışında stres de menstruasyon sırasında çok kötü yorgunluk yapabilir. Bu nedenle strese neden olan etmenleri bertaraf etmeye çalışmalısınız. Edemiyorsanız bunu hafifletmeye yönelik yapacağınız yoga ve meditasyon hem stresle başa çıkma hem de vücudun rahatlamasına yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Kadın Sesi Yumurtlama Döneminde Daha Çekici
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Kadınlarda Kısırlık Testleri Nelerdir?
Doğum Sonrası ilişki
Yumurtalık Kisti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.