ADET DÜZENSİZLİĞİ
Adet düzensizliği birçok kadının sıkıntılı olan durumlarından birisidir ve endişe vericidir. Bazen aşırı kanama, bazen adet görememe ve bazen de kanamanın beklenenden önce veya sonra görülmesi. Bunların hepsine genel olarak düzensizlik adını veriyoruz. Düzensiz adet görme bazen kadında ciddi bir problemin varlığına işaret ediyor olabilir. Bu nedenle düzensiz durumlarda bir jinekoloğa görünmenizde yarar olacaktır. Adet düzensizliği birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ADET DÜZENSİZLİĞİNİN NEDENLERİ
Adet düzensizliğinin en sık rastlanan sebepleri hormonal düzensizlikler, rahim myomları, adenomyozis, rahim içi yer kaplayıcı bazı lezyonlar, bazı tümörler, aşırı kilo alımı ve ya aşırı kilo verimi, çok ağır egzersizler, kötü beslenme, stres ve depresyon olarak sırayabiliriz. Fakat bunların dışında da birtakım nedenler yer almaktadır. Kadının döl yatağını ilgilendiren biyolojik herhangi bir olay veya kadının hormonlarını etkileyecek tümörler  de adet düzensizliği yapar.

Genel olarak şunu söylemek doğrudur. 40 yaş öncesinde meydana gelen adet düzensizlikleri hormonsal nedenlere bağlı olabiliyorken, 40 yaş sonrasındaki düzensizlikleri ise dış nedenlere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında adet düzensizliği;

  • Cinsel travmalar
  • Vajinada iltihapları
  • Spiral kullanımı
  • Doğum kontrol hapları
  • Cilt altı korunma implantları
  • Dış gebelik
  • Guatr
  • Düşük gebelik gibi durumlardan kaynaklanıyor olabilir.

DÜZENSİZ ADET TEDAVİSİ
Adet düzensizliğinin birçok nedeni olduğundan, hastanın detaylı olarak bir jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Adet düzensizliği olarak baş vuran kişide yapılacak olan ilk basamak adet 3.gününde en geç 5. gününde hormonal profile bakmaktır. Yani özellikle yumurtalıklardan ve beyin sapından salgılanan bütün hormon tetkiklerinin yapılması gerekir. Eğer bununla ilgili mevcut patoloji yoksa, yani hormonal olarak normalse bu kişinin yaşam tarzına bir göz atılmalıdır. Mevcut kilo problemi var mı?, Stres veya depresyon gibi durumlar mevcut mu? Gibi birtakım soruların cevabı aranmalıdır. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almak her zaman yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet düzensizliğinin altında yatan başka bir sorun yoksa düzenleyici hormonal haplarla çok kolayca düzene girebilir. Genellikle 21 draje içeren ve doğum kontrol hapı olarak bilinen bu haplar  adet düzenleyici olarakta kullanılır. Kişiden kişiye değişebilen bu haplar 6 ay ile 1 yıl kadar kullanılabilir. Bu ilaçlar %100 çözüm değildir. Eğer mevcut pataloji tedavi edilmemişse, bu hapların bırakılması, düzensizliğin yinelenmesine yol açacaktır. Bu çerçevede patolojik bulguların düzeltilmesi tedaviye daha iyi cevap verilmesini sağlar.

Eğer adet düzensizliği, kişide çocuk yapma problemi oluşturuyorsa bu noktada mutlaka yumurtlama ilaçlarının kullanılması gerekir. Bu tamamen jinekoloji uzmanıyla konuşulması gereken bir konudur.

ADET DÜZENSİZLİĞİ HANGİ DURUMLARDA NORMALDİR?
Düzensiz adet görme hastalarının geçmiş öyküsü düzensizliğin normal olup olmadığı hususunda fikir verir. Hastanın yaşı,hastanın yaşadığı farklı hastalıklar veya stresler, bunun harcinde mevcut süresi adet düzensizliği hakkında doğru bilgi vermek amacı ile sorulabilecek sorulardandır.

Genç bir bayanın ilk görmüş olduğu adetten iki yıl sonraya kadar adet olmasında düzensizlik görülmesi normal bir durumdur. Lakin iki yıl geçti hala düzensizlik devam etmekte ise bu birşeylerin yolunda gitmediği ve  bir jinekolok doktorun ziyaret edileceği anlamına gelir. Hemen bir doktora gitmesi gerekir. Buna ilave olarak menapoz dönemine yakın zamanlardada adet düzensizliği olabilir. Gittikçe adet zamanlarının arası açılabilir, kanamalar azalabilir bunların da normal olduğu kişiye anlatılmalıdır.

Ayrıca adet düzensizliğine karşı kullanılabilecek şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bu konuda uzman şifalı bitkiler arasında aslan pençesi, defne ve aynı safa’ yı sayabiliriz. Bu bitkiler hakkında geniş bilgi için bitki isimleri üzerine tıklayınız.

ÖNEMLİ NOT: Vajinal kanamalardan ergenlik öncesi ve menopoz sonrası durumlar mutlaka ayrı olarak ele alınıp incelenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  şengül

  ben 42 yaşındayım yaklaşık bir buçuk yıldır düzensiz adet oluyorum doktora gittim muaynemi oldum adetin üçüncü günü gelmemi söylediler 2 ay oldu adet olmadım adet söktürücü haplarlamı olup gidecegim bilemiyorum.

  Hayır normal yollardan adet olarak gideceksiniz. İlk adet kanından sonra 3. gün doktora gideceksiniz. Size tavsiyemiz bu durumu doktorunuza bildirmeniz yönünde. Kolaylıklar dileriz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Serviks Hastalıkları
Bakirelerde Vajinal Akıntı
Menopozda Ateş Basması
Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar
Serviks Polipleri
Adetimden Siyah Akıntı Geliyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.