Adet düzensizliği terimini kullanırken öncelikle normal adet kanamasını ne olduğunu öğrenmek gerekir. normal bir adet kanaması 7-8 gün arasında değişir ve bu süre sonunda ise biter. Normal bir adet kanamasının oluşabilmesi için kadının psikolojik ve fizyolojik şartları son derece önemlidir. Eğer;

• Beyinden sağlıklı bir şekilde yumurtalıklara uyarım gelmesi,
• Bu uyarımın yumurtalıkları etkileyerek yumurtalıklardan kadınlık hormonu olan estrojen salımını ve yumurtlamayı sağlaması ve ardından ikinci önemli hormon olan progesteron hormonunu salgılaması
• Adet kanaması için normal bir rahim ve genital sistem,
• Psikolojik olarak sağlıklı olma durumlarına sahipseniz düzenli olarak adet geçirirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Fizyolojik koşulların herhangi bir nedenle etkilenmesi sonucu ortaya çıkan kanamalara düzensiz kanamalar adı verilir.

Genellikle 21-35 gün arasında düzenli olarak gerçekleşen ve 3-7 gün süren kanamalar normal sınırlarda kabul edilebilir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Bu da genellikle günde 3-5 pet olarak ifade edilebilir. Genellikle 80 ml’nin üzerindeki kanamalar anormal olarak değerlendirilir. Ancak miktar olarak kanamanın normal olup olmadığını tespit etmek aslında kolay değildir. Kan kaybını değerlendirirken titizlik nedeniyle kişiden kişiye yorum farklılıkları objektif olmayı engellemektedir.

İlk adet ve ergenlik döneminde adet düzensizlikleri

Sponsorlu Bağlantılar

İlk adet kanaması kız çocuklarında ortalama 12-13 yaşında görülür. İlk adetin görülmesiyle birlikte genç kızlığa adım atılır. Ancak hormonal sistemin olgunlaşması bir-iki yıl gibi bir sürede tamamlandığından adetlerin bir kısmı ovulasyon (yumurtlama) olmadan gerçekleşir. Bu yüzden ergenlik döneminde adet gecikmelerine ve/veya adetlerin normalden uzun sürmesine sık rastlanır.

Bazen bu dönemlerde düzensiz ve uzun süren kanamalar ilaçlarla tedaviyi gerektirecek kadar şiddetli de olabilir.

İlk adetin 9 yaşından önce görülmesi durumunda hormonal bir bozukluk söz konusu olabileceği gibi, 16 yaşına kadar adetin görülmemesi durumunda hormonal bir bozukluk veya yapısal bazı kusurlar da (kızlık zarının tam kapalı olması ve kanın akmasına izin vermemesi, genital organların olmaması gibi) söz konusu olabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda mutlaka detaylı bir jinekolojik değerlendirme gerekir.

Doğurganlık dönemindeki düzensizlikler

Ergenlik döneminin belli bir aşamasından itibaren yumurtlama düzenli hale gelir ve adetler de düzene girer. Bu dönem kadının gebe kalabileceği dönemdir ve menopoza kadar devam eder. Aslında tedaviyi gerektiren ve kadınları jinekoloğa götüren düzensizlikler esas olarak bu dönemde gözlenir.

Adet düzensizlikleri; gecikmeler, ara kanamalar, adetin fazla olması ve uzun sürmesi ya da az olması ve kısa sürmesi şeklinde olabilir.

Spiral taşıyan kadınlarda kanama düzensizliği spiral takılmasından sonra ortaya çıkmış ise bazı hekimler için ilk yaklaşım RIA’yı çıkarmak olabilir ancak genellikle ilk aylardan sonra kanamalar düzene girdiğinden başka korunma alternatifleri de cazip görünmüyor ise spiralin çıkarılması konusunda çok da aceleci olmamak gerekir. Bazı haplarla tedavi etmek bu dönemin atlatılmasını sağlayacaktır.

Bu dönemde en sık karşılaşılan ve genellikle seyrek adet görme ile kendini gösteren önemli bir problem Polikistik yumurtalık (Polikistik Over) dediğimiz problemdir. Bu hastalıkta yumurta gelişiminin başladığı dönmede herhangi bir nedenle yavaşlaması veya duraklaması durumunda yumurta gelişip çatlayacağı yerde bir kist oluşur ve çatlamadan kalır. Bu durum her ay tekrarlar ve yumurtalıklardaki kist sayısı da artar. Bu tabloya erkeklik hormonu fazlalığına bağlı tüylenme, yüzde sivilcelenme, ayrıca kilo fazlalığı da sıklıkla eşlik edebilir. Ultrasonografi ile muayenede tipik bir yumurtalık görüntüsüne rastlanır. Elbette bu bayanların gebe kalmalarında da sıkıntılar yaşanır, ve sıklıkla tedavi gerekir.

Polikistik Over hakkında daha fazla bilgi edinmek için lutfen bu konuda yazılmış makaleyi okuyunuz..

Bir özel kanama şekli de yumurtlama kanaması (siklus ortası kanama) dır. İki adetin ortasında yumurtlamayı takiben estrojende azalma sonucunda oluşan lekelenme tarzı kanamalardır. Nadiren adet kanaması kadar fazla da olabilir. Pek önemli bir problem değildir ve gerekirse o döneme özgü 1-2 günlük hormon desteği alınabilir.

Adet öncesi lekelenme tarzında kanamalar genellikle hormonal bir yetmezliğin göstergesi olduklarından adet öncesi dönemde başlayan ve 1 hafta veya 10 gün süren ilaç alımı gerektirebilirler.

Adet Gecikmeleri

Aslında aktif cinsel yaşamı olan her kadında adet gecikmesiyle karşılaşıldığında öncelikle düşünülmesi gereken konu gebelik olup olmadığıdır.
İkinci olası neden de herhangi bir sebeple o dönemde yumurtlama olmaması ve buna bağlı kanamanın gecikmesidir. Yumurtlama olmadığında ise çatlaması gereken ve yumurta hücresini içeren su keseciği büyümeye ve hormon salgılamaya devam edeceğinden hem adet gecikir hem de muayenede sağ veya sol yumurtalıkta kist adını verdiğimiz içi sıvı dolu yapılar oluşur.

Uzun süren adet gecikmesini takiben ise rahim içersindeki doku kalınlaşmış olduğundan gelecek olan adet de uzun sürecek ve fazla olacaktır. Bu konuda hekimin hastasını uyarmasında fayda vardır.

Düzenli adet gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni ise genellikle psikolojik etkilenmeler olabilir.

Adet kanamasının fazla olması ve uzun sürmesi

Adet kanamasının fazlalaşması sıklıkla tedavi gerektiren bir durumun varlığına işaret eder. Adet kanamasının fazlalaşması kadını da kansız bırakacak ve genel sağlığını bozacaktır. Böyle durumlarda altta yatan sebebin ortaya konması açısından bir jinekoloğun muayenesi şarttır.

Atta yatan sebepler ise sıklıkla myom dediğimiz iyi huylu urlar, hiperplazi dediğimiz rahim iç tabakasının aşırı kalınlaşması, endometrit dediğimiz rahim iç tabakasında iltahaplanma veya polip adı verilen et parçaları gibi sebeplere bağlı olabilir. Bunların hepsinin hekim tarafından tedavisi şarttır. Myomlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen myomlar konusunu okuyunuz

Ara kanamalar

Doğurganlık döneminde sık görülen diğer bir adet düzensizliği de beklenmeyen ara kanamalardır. En muhtemel neden yine psikolojik etkiler olabilmekle birlikte öncelikle daha ciddi bir sebebin bulunup bulunmadığının mutlaka araştırılması gerekir. Hormonal dengesizlikler, rahim ağzındaki iltahaplar, myomlar (rahimdeki iyi huylu urlar) ve rahim ağzında bulunan polip denen et parçaları sebep olabilir. Ayrıca spiral kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımının ilk ayları, menopozda hormon tedavisi alımı, aylık veya üç aylık iğneler ve kola cilt altına uygulanan gebeliği önleyici çubuklar da lekelenme tarzında ara kanamalara neden olabilirler.

Özellikle ilişki sonrası kanamalarda rahim ağzındaki problemlerin, yaraların sorumlu olduğu sık görülmektedir. Burada en önemli yaklaşım, rahim ağzında görülen yaranın kanser veya kanser öncesi gelişen görüntülerle ilişkili olup olmadığının ortaya konmasıdır. Bu da rahim ağzından alınan smear adı verilen tarama yöntemi ile mümkündür. Smear (rahim ağzından sürüntü alma) ile kanser öncesi anormallikler dışlandıktan sonra kanama ya da rahatsız edici bir akıntı şikayeti varsa yakma ya da dondurma yöntemleriyle bu yaranın tedavisi gerekir.

Yine unutulmamalıdır ki menopoza girmek üzere olan kadınlarda da adet düzensizlikleri çok sık yaşanır bunlar genellikle beklenmeyen ara kanamaları yerine adet aralarının sıklaşması veya sonraki dönemlerde de araların açılması şeklinde görülmektedir.

Menopoz sonrası Kanamalar

Bu dönemde hiçbir kanama normal değildir ve bu dönemdeki kanamaların genellikle hücre zayıflığından kaynaklanmalarına karşın, % 10-15’inin de kanser sebepli olabileceği akıldan çıkartılmamalı ve mutlaka en detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Rahim içersinden örnekleme mutlaka yapılmalı, rahim ağzı iyi değerlendirilmeli, ilaç alımı sorgulanmalıdır.

Beklenmeyen bir ara kanaması olan her kadının oyalanmadan mutlaka jinekoloğuna görünmesi ve altta yatan ciddi bir sebep olup olmadığını inceletmesi gereklidir.

NOT: Doç.Dr. Selman LAÇİN (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Bu konuda eşsiz bilgilerini bizimle paylaştığı için kendisine teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  adet oldum bitmesi gerekiyordu ama hala leke geliyor bunu sebebini ögerenebilirmiyim geçen pazartesi oldum 5 gün sürüyordu daha hala leke olarak geliyor ne yapmam gerek
  not: her hangi bir ilaç kullanmadım

  Sağlık

  benim adetim düzensiz 3 gün geliyo ve 3 gün sonra arka taraftan da geliyo bazen hastalığım …acaba neden soorabilirmiyim
  not herhangi bir doktora gitmedim

  Sağlık

  ben 32 yaşındayım 11 yıllık evliyim kondomla korunuyorum 2 çocuğum var sezaryan oldum adetim 15 20 ara kanama şeklinde oluyor ilişki sonrasıda kan geliyor ağrım var baş dönmeside oluyor sizce ne olabilir kanser olma riski varmı teşekkür ederim,

  Sağlık

  efulim korkma bende adet oldum arka taraftan gelmezz sadece kanama arka tarafa doğru aktığı için öle sanıosn bendede öle oluo ama arka taraftan gelmez

  Sağlık

  20 gün şiddetli kanamam var dah önce kist, miyom
  ameliyatı oldum tekrarlarmı başım çok ağrıyor ayakta zor duruyorum korkuyorum

  Sağlık

  ben 50 yaşındayım adet dönemim normalde 6 gün sürmesi gerekirken 17 gün sürdü acaba menopazamı giryorum

  Sağlık

  merhaba en son kanamam 14aralıkta bitmişti.daha sonra 21 aralıkta tekrar kanamam geldi sizce bu normal mi ve bugün 26ocak olmasına rağmen hala regl olmadım ilk defa böyle gecikiyor.hiç bir belirti görmediğim halde hamile olma ihtimalim olabilir mi?

  Sağlık

  10 gün boyunca uzun sürelı adet görüyorumm ilk 5 günde kan pıhtılasmıs olarak gelıo ve bu benı çok rahatsız edıyo 5 günde siyah leke olarak gelıo hiç bir doktora gitmedım henüz 16 yasındayım sakıncası varmıdır?

  Sağlık

  merhaba adet düzensizliği problemim var daha doğrusu reglim sadece 1gün geliyo ve ertesi gün sadece damla halinde geliyo ve bitiyo sebebi ne olabilir.

  Sağlık

  merhaba.25 yaşındayım ve yaklaşık 1 yıldır adet düzensizliğim var.Adetim bittikten 12 gün sonra küçük lekeler halinde damla damla oluyor ve 1 hafta sürüyor.sonra normal bir adet kanaması gibi adet görüyorum.Bunun nedeni ne olabilir.ilerde çocuk olmaması gibi bir sorun teşkil eder mi ? Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ? bir ilaç kullanmam gerekir mi ne yapmalıyım ?

  Sağlık

  benım sorunum 3 gun once adetım bıttı ve 4 gunu musturbasyon yaptım ve kanama geldı kızlık zarım bozulmusmudur ? ltfn benı bılgılendırın :(

  Sağlık

  nişanlım adet düzensizliği var her ay gelmesi gereken adet dönemi 20 veya 15 günde bir geliyor acaba sebebi nedir ve ya tedavisi nasıl olmalıdır.ve biz 1 aya kadar evleneceğiz sorun olurmu ve çoçuğumuz olurmu

  Sağlık

  7 gunden uzun suren ve cok siddetli kanamam var diyen bayanlarin bir hastaneye gitmelerini oneririm.

  Sağlık

  daha önce 7 gün olan regl dönemim son 3 aydır 3 gün olyo sebebi nedir?

  Sağlık

  merhaba benım adet duzensızlıgı sıkayetım vardı yurt dısında okuyorum 23 agustosta turkıyeye dondum gelmeden 2 gun once adetım baslamıstı fakat geldıgımden berı sıyah akıntı seklınde hala devam edıyor 25 yasındayım.sebebı nedır acaba

  Sağlık

  merhaba nişanlımın adet duzensizligi şikayeti var.34 gün de bi oluyor ve bir buçuk gün suruyo.bu normalmıdır sizde evlenince bi sorun yaratır mı?şimdiden teşekur ederim

  Sağlık

  merhaba ben 30 yaşında bekar bir bayanım bu ay adetim 9 gün önce oldu 6-7 günde bitmesi gerekiyorken 7.günden sonrada k.rengi akıntılar gelmeye başladı ve adet sürem 10günü buldu kanama sona ermeden de adet tarihim geldiği için tekrar adet oldum ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum çok canım sıkkın yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  iyi geceler benim 7 aydır adet gormuyorum ve cok korkuyorum acaba sebebı ne ola bılır bana yardım edın lütfennn

  Sağlık

  Bendede aynı sorun oldu,adetim bittiği halde bir türlü temizlenemiyordum koyu renk akıntı şikayetim oldu,ayın yarısını bu şekilde geçirdim,bişey olmaz bir dahaki aya düzelir dedim,tam 12 gün adetim gecikince hemen kadın hastalıkları doktoruna göründüm ve meğerse sağ yumurtalığımda 4.4 cm bir kist oluşmuş,yani sebep buymuş,hemen bir doktora görün derim,şimdi kisti yok etmek için doğum kontrol hapı kullanıyorum.çocuk sahibi olabilmek için.

  Sağlık

  tabiki normal değil,yumurtalama oluşamaz bu şekilde muayene olması lazım,ilerde çocuk problemi yaşayabilirsiniz

  Sağlık

  bendede böyle bişey oldu,hamileyim sandım 2 defa gebelik testi yaptım negatif çıktı,yani gebelik yok,meğerse sebebi kistmiş,kist üremiş sağ yumurtalığımda

  Sağlık

  iyi geceler..ben normalde düzenli adet görüyorum 5 gün sürüo fakat adetimin bitimine 5 gün oldu ve kanamalar oluyor adet olmama rağmen karnımda ve kasıklarımda şişlik var sebebi nedir acaba 1.buçuk yıl önce kist vardı işlerimden dolayı gidemiyorum bunun sebebi nedir sizce şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  ya ben bu gün tuvaletebir gittim adet olduğumu gördüm çok korkuyorum aynı zamanda okula gidiyorum ya okulda kanarsa ne yapcağım ve kilotlu çorabımdan geçerse

  Sağlık

  adet oldum normalde 7 gün sürmesi gerekirken daha koyu bir renkte lekeler hala devam ediyor.birde 20 günde bir oluyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler

  Sağlık

  slm. adet kanamamdan bır hafta sonra ara kanaması oldu. bır hafta surdu. şimdi ara kanamasının üzerinden 3 hafta geçti normalde 11 gün önce adet olmam gerekirken halen olmadım nedenı nedır. hamıle de degılım acil cevap pls?

  Sağlık

  ben normalde her ay adetimi 2-3 gün geç olurdum. ama süresinde bir sorun olmazdı 6gün sürerdi bu ay olmam gerekenden 1hafta önce pempe bir kan geldi adet oldum sandım.ancak tuvalete her çıktığımda pedimde siyah akıntıya benzer bişey oluyo az miktarda. ve tuvalet temizliğim sırasında yine bu siyah akıntı geiyor bununla birlikte pempe kanda geliyor ama her ikiside az miktarda. ancak ağrım falan yok bugüne kadar hiçbir sorunumda olmadı ne yapmalıyım çok korkuyorum.

  Sorunuzun cevabı adetimden siyah akıntı geliyor linkinde cevaplanmıştır. Geçmiş olsun dileklerimzle.

  Sağlık

  ben 43 yaşındayım prolaktin hormonum yüksek diye dostinox ilcını kullandım ancak daha bitmedi ama benim sürekli adet kanamalarım var hangi kanamayı kesecek ilacı kullanmalıyım ve bende sprylde var buda sebep olabilirmi.

  Sağlık

  Merhaba,Annem bugün bir doktora muayene oldu fakat doktor direk kürtaj teklif etti. Daha dinlemeden bunu yapınca kan tahlilini verip çıktık. Hamile değilim diyor,ve menepozdan şüpheleniyor annem. Doktordan tahlıl sonuclarını 3 gün sonra alacağız. Uzun süre aylarca belki adet olmuyor, oldugu zaman da çok uzun sürüyor. 20 gün olacak nerdeyse ve hala kanaması var. Normalmi?

  Sağlık

  ben 15 yaşındayım adetim 13 gündr devm ediyor ve azarlamdı ne yapmam gereliyo yardım edermisiniz

  Sağlık

  merhaba ben yaklaşık 2 buçuk ay önce düşük yaptım .ama adet düzensizliyim var .Birde adetim bitikten sonra akıntı oluyor bunu nedeni nedir acaba?

  Sağlık

  benim adet dönemim düzensiz ve kasılarımda intihap var ve adet ti4 veya 3 ayda bir oluyorum detim 7 sürerken simdiki adet dönemi1 ay sürdü ve hala azda olsa geliyo doktora gitmedim

  gul

  merhaba ben 20 yasındayım benım 6 aydır adetım gelmıyor bır yardam edın nedenı ne olabılır anneme soyleyemıyorum

  elif çife..

  slm hocam ben 15 günde bir adet görüyorum düzenli olarak doğum doktorunada gidiyorum fakat bi türlü düzelmiyorum rahimimi bağladım 6 yıldır bu adet düzensizliği var bende 15 günde görüyorum 10 gün devam ediyor doktorum miyom olduğunu söyledi fakat tedavide bir ilerlemede yon ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim.

  sağlık

  Ben yaklaşık 15 gündür adet görüyorum ve ağrım da oluyor. İlişkiye girmemle alakalı olabilir mi doktora gitmeye korkuyorum adetim bitmişti 1 gün sonra ilişki yaşadım ve tekrar gelmeye başladı nedeni ne olabilir lütfen yardımcı olur musunuz?

  tuğba

  adet oldum ama yne ara ara kan gelıyo yengem ara kanamadır dıy ama gecmedı son 3 gundur tekrar kan ara ara geliyo durumum ne dir sizce ? tesekkur ederım.

  sila

  Merhaba ben 13 yasindayim yaklasik iki sene once adet olmaya basladim ilk defa bu ay adetim cok uzun surmeye basldi bugun 17 gun oldu sinavlarim ve arkadaslarimla sorun yasadigim bir donem oldugu icin stresten uzun suruyor olabilir mi kimseyede birsey soylemiyorum lutfen yardimci olurmusunuz cok korkuyorum

  aslı

  merhaba benim adet dönemlerimin ilk bir yada iki gününde tuvalete çıktığımda, büyük tuvaletimi yaparken çok ağrı çekiyorum hatta tuvaletimi yapmak istemiyorum ağrıdan acaba bu normal bir şey mi adet dönemlerinde….

  Dnz

  merhaba ben 35 yaşında bekar bir bayanım bu ay adetim 9 gün önce oldu 6-7 günde bitmesi gerekiyorken 7.günden sonrada k.rengi akıntılar gelmeye başladı ve adet sürem 10günü buldu kanama sona ermeden de adet tarihim geldiği için tekrar adet oldum ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum çok canım sıkkın yardımcı olursanız sevinirim

  arz

  18 günde bir adet oluyorum daha önce 20 günde birdi ama tam altı gün sürüyor ve her ay tam 18 günde oluyorum korkulacak bir şey var mi?

  Dönem dönem adet döngülerinde kısalma yada uzama gibi durumlar olabilmektedir. Sizin dikkat edeceğiniz şey, adetin 21-30 gün arasında bir tekrarlıyor etmesidir. Eğer regl döngüsü bu aralıktan dışarıda devam ediyorsa ve bu durum 3-4 aydan daha uzun sürmüş ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

  nazan arı

  2gün adet gordum 4gün görmedim cocuk olsun istiyorum 2cocuk var 4günden sonra açık renkli sivili kalamam oldu neden

  mehtap

  Merhaba benim sorunum yedi yillik evliyiklm çikolata kisti ameliyatı oldum kurtuldum yedi ay oncede rahimde kist vardi tedavi gordum ondanda sukur tedavim guzel gecti duzenli adet goruyordum ama bu ay 22 sinde olmam gereken adetim 14 dunde oldum sizce normalmi yumurtaliklarim catlamaya baslamisti cocuk istiyorum cevap yazarsaniz sevinirim saygilar

  Kullanıyor olduğunuz ilaçlar adetinizde düzensizliğe neden olmuş olabilir. Telaş etmeyin. Ancak yine de tedbiri elden bırakmayın ve doktorunuza danışın. Hakkınızda hayırlısı olsun temennilerimizle.

  Yaren

  Hocam iyi günler..Bu aralar çok tedirginim doktora gitmeye korkuyorum…30 yasimdayim ve son iki aydir adetim ornegin pazartesi sabah baslayip sali aksam olmadan bitiyor…Kasıklarımda sag gogus altima ve sırtima kollarima vuran agrilarim var ayrica vucudumda sanki tonluk basinc var…Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir ne yapmaliyim bana yardimci olurmusunuz ?

  ebru

  Adetimin 2. Günü cinsel iliskiye girdik kanamam dursun diye banyoda birlesme yaşadık ama birlesmeden sonra kanaman kesildi 1 2 damla kan vurdu o kadar acaba neden boyle oldu bana yardimci olurmsunuz

  göksum

  ben 32 yasında iki kız çocuk annesiyim 27 mart ta adet oldum şimdi de 19 nisanda adet oldum arası çok yakın ve adet kanamam koyu ve pırtı halinde sezeryanla doğum yaptım da ikinci kızıma rahim üzerinde miyom gördü ve doktor aldı büyük ihtimal adet kanaman azalır dedi,ama azalması yerine çoğaldı ne yapmalıyım

  göksum

  biraz önceki yorumumdan eksiklik olarak 32 yasında iki kız çocuk annesiyim 27 mart ta adet oldum şimdi de 19 nisanda adet oldum arası çok yakın ve beş altı aydır birer hafta öne geliyor pırtı seklinde parçalı koyu kanama oluyor lütfen cevap yazarmısınız adet görürken doktora gitsem sorun yaşarmıyım kafam çok karışık cevabınızı acilen bekliyorum teşekkürler

  :)

  Slm ben 16 yaşındayım adetlerim nırmalde 5 gün geliyor 13 eylülde bittiler ve bir hafta geçti kahverengi kahve altıngibi bişey geldi üç gün ve adetlerim tekrar gelmeye başladı ve şimdi 9 gün felan oldu halla geliyorlar.

  Bu yaşlarda adet döngüsü düzensizleşebilmektedir. Genelde herhangi bir sorun oluşturmazlar ancak siz yine de bir doktora görünün. Kadın doğum uzmanları sizi muayene edecektir.

  Selin

  Merhaba ben adet olmaya basladigimdan beri hep adetim 10 gun 15 gun gecikir yeni evliyim yine ayni sekilde gecikiyor onu oyuzden problem yapmiyorum fakat son bikac aydir normalde 5-6 gun suren adetim 3 gune dustu 3gun suruyo ve ilk adet gunu parca parca simsiyah bi kan geliyo 2.günden itibaren normal akinti seklinde devam edio ama rengi hep kapkara buzamana kadar hic bukadar kara gelmemisti sebebi ne olabilir

  Gulizar

  Merhaba ben 2 yildir evliyim ve 12 aylik bir oglum var sezeryan ile dogum yaptim adetim zaten duzensizdi ama 3 aydir 15 gunde bir adet oluyorum ve 1 haftayi buluyor kanamam ayriyeten parca seklinde nedeni ne olabilir acaba.

  özge

  Merhaba ben 22 yaşındayım. Adetim düzenli bir şekilde 28 günde bir 6-7 gün sürecek şekilde oluyor. Fakat belli süredir adetim bittikten yaklaşık 10-12 gün sonra tekrar kanama geliyor hafif şekilde bir iki gün sürüp geçiyor. Bunun nedeni nedir acaba? İki kez doktora gittim kist olmadığını, bazı bayanlarda yumurtlama döneminde tam yumurtladığı ara dönemde belirti olarak kan gelebileceği söylendi. Bu doğru mudur yoksa tekrar doktora başvurmam gerekir mi? Çünkü bu sefer akıntı şeklinde birazcık daha fazla geldi bu ara kanama. Sebebi nedir?

  :))

  Slm Ben 16 yaşımdayım adetim 3 gün sürdü sonra bir kaç damla geldi sebebi ne olabilir

  :))

  Slm ben 16 yaşımdayım adetim 3 gün sürdü 5. günü bir kaç damla geldi normalde 6 7 gün süresi sebebi ne olabilir lütfen cevap verin

  Aylin

  Ben on yillik evliyim 2 cocugum var 6 senedir spiral takili bende 25 gunde bir adet olurum ama bu subat ayinda adet oldugumu hatirlamiyom dun aksam ustu bi kac damla kan geldi ama sonrasinda bise yoktu sabah yine ayni sekilde bikac damla geldi sonra yine bise yok tertemiz nedenir nedir acaba hamilelik olabilirmi

  Brvan

  18 yasinaydym Adet gunume 2 kla rahmim agrima basadi daha once hic boyle birseyle karsilasmadim asiri agridi 2gun sonra kahverengi kana oldu. Sebebi nedir

  leman

  Merhaba ben 11 yasimin son 2 aylarinda ilk adetimi oldum ve normal gecdi 6 gun oldum 2 ci reglim 4 gun daha cabuk oldu ve 7 gun surdu 3 cu reglimde kan gormedim kahverengi bir siviydi ve 3 de 4 gun gecikmisdi 5 gun adet oldum 4 te adetime son 10 gun var ve ben agri cekiyorum kahverengi sivi yine 2 gundur geliyor normalmidir? cevap verin lutfen !

  zeynep

  Merhaba, polikistik overim var. ara ara adet düzensizliği yaşıyordum. fakat adetim 15 gün gecikmeli oldu daha sonra yaklaşık hala devam eden 20 gündür adet oluyorum bazen kahverengi lekelenme bazende kan pıhtıları şeklinde. her defasında doktora gittiğimde pcos sun diyip gönderiyorlar bi ilaç filan kullanmıyorum. acaba sebebi başka ne olabilir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
Adetimden Siyah Akıntı Geliyor
Hamilelik ve cep telefonu !
Endometriozis
Tüp Bebek Uygulamasının Riskleri
Menopoz Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.