ADET GECİKMESİNİN NEDENLERİAdet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesi, herhangi bir kadının korku salan “Acaba hamile miyim?” sorusunu akla getirmektedir. Kadının aklına gelen ilk soru budur. Doğrudur. Adet gecikmesi hamilelik belirtilerinden birisidir. Ama bu gecikme, tek başına gebe olmanızın tek nedeni değildir. Adette meydana gelen gecikmeler farklı sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. İşte, olası durumlar;

Sponsorlu Bağlantılar

1.SEBEP: Stres

Stres, adet dönemi de içinde olmak üzere hayatımızda çok şey etkileyebilir. Bazen aşırı stresli olunduğunda GnRH hormonu miktarında bir azalma meydana gelir. Bu hormon adet ve yumurtlama üzerinde etkili olan bir hormondur. Doktorunuz ile konuşarak stresi azaltma yolları hakkında bilgi edinin.

2.SEBEP: Hastalık

Hastalık adet gecikmesinin bir diğer nedenidir. İster ani, ister kısa süreli ve isterse de uzun süreli olsun adet gecikmesine neden olabilir. Bu, genellikle geçicidir.

3.SEBEP: Planlarınızdaki Değişiklikler

Mutat olarak yaptığınız işlerdeki değişiklikler gerçekten vücut saatinizi bozabilir. Mesela vardiya değişimi gibi işe gidip gelmedeki yada uyku düzenindeki değişiklikler düzenli olan döngülerinizi alt-üst edip zaman kaymalarına yol açabilir. Mümkün olduğunca tek tip çalışın yada en fazla iki türlü çalışma düzeniniz olsun. Yada en iyisi programınızda değişiklik yapmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

4.SEBEP: Kullandığınız İlaçlardaki Değişim

Kullandığınız ilaçlarınız varsa yada yeni bir ilaca başlamış iseniz gecikme olması normaldir. Kullandığınız ilaçların bir yan etkisi olarak adetin gecikmesi yaygın görülen bir durumdur. Bu nedenle bir ilacı kullanmaya başlamadan önce olası yan etkilerinin neler olabileceğini doktorunuzdan öğrenin.

Kullanılan doğum kontrol ilaçları yada Depo-Provera, progesterone içeren Mirena gibi diğer doğum kontrol yöntemleri kullanıyorsanız adet döngünüz gecikebilir. Bazı doğum kontrol haplarının kullanılması sizin döngüsünün düzenli olması için 6 ay kadar kullanılması gerekebilir.

5.SEBEP: Kilolu Olmak

Çok fazla kilolu olmak hormonal dengesizliklere neden olarak düzeninizi bozabilir hatta durdurabilir. Çoğu kadın kilolu olmaları nedeni ile doğurganlık ve döngü problemi yaşayabilirler. Oysa az miktarda dahi kilo verilmesi olası riskleri azaltmaktadır.

6.SEBEP: Zayıf Olmak

Kilolu olmak kadar aşırı zayıf olmak da regl gecikmelerine neden olabilir. Eğer vücutta yeteri kadar yağ yoksa düzenli dönemleriniz olmayacaktır, hatta bu bazen tamamen döngünüzün durmasına neden olabilir. Bu durum amenore olarak isimlendirilir. Genellikle normal kilolarınıza dönmek olası adet gecikmeleri riskini giderecektir.

Aşırı egzersiz yapan yada profesyonel sporcu kadınlarda sıklıkla bu şekildeki belirtiler ortaya çıkabilir. Fiziksel olarak çok aktif olan kadınlarda menstrüal döngü gecikebilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir7.SEBEP: Yanlış Hesap

Adet döngüsü kadından kadına değişir. Ortalama adet döngüsü 28 gün uzunluğundadır diye belirtilir ama bu herkes için doğru değildir. Sadece yapılan yanlış hesaplar da adetinizin geciktiğini sanmanızı sağlar. Eğer düzensiz adet döngüsü varsa, ama yumurtlama zamanını biliyorsanız, yumurtlamadan yaklaşık iki hafta sonraki süreyi arayın. Bu, sizin dönemlerinizi daha kolay izlemenize yardımcı olabilir.

8.SEBEP: Peri-Menopoz

Peri-menopoz üreme çağındaki bir kadının üreme olmadığı döneme geçişidir. Bu dönemde gecikmeler ve düzensizlikler görülebilir. Döneminiz daha hafif, daha ağır, daha sık veya daha seyrek olabilir. Fakat çoğunlukla normal olmaz. Gebe kalmak istemiyorsanız bu dönemde korunmaya devam ediniz. Çünkü hala verimli olabilirsiniz.

9.SEBEP: Menopoz

Eğer menopoz iseniz artık yumurta üretemeyeceksiniz. Yani doğurganlığın sona erdiği noktadır menopoz. Menopoz doğal bir yaşam olayıdır ve bu dönemde hayatınızda noktaya ulaştığınızda kemoterapinin çeşitli formları gibi kimyasal yada histerektomi gibi cerrahi olaylar geçirebilirsiniz.

10.SEBEP: Gebelik

Son olarak gebelik! Basit bir gebelik testi ile gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. İdrar gebelik testleri ve kan gebelik testi hCG hormonunun varlığını arayın.

11.SEBEP: Anoreksi ve Bulimia

Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluğu adet döneminin gecikmesine yol açabilir. Son derece düşük vücut ağırlığı ve hormonal dengesizlikler nedeni ile oluşan düzensizlikler ovülasyonu durdurabilir ve adet döngüsünü geciktirebilir. Vücut ağırlığındaki olan neden olabilir

12.SEBEP: Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu yüksek östrojen ve androjen düzeylerinin neden olduğu (MedlinePlus’ a göre) kadın cinsiyet hormonlarındaki dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Elbette ki bu hormonlardaki düzensizlikler adet döngünüzde gecikmelere yol açacaktır.

13.SEBEP: Skarlaşma

Rahim astarı boyunca meydana gelen skar dokusu Asherman sendromu olarak bilinen bir durumdur. Bu durum sezaryen, myom tedavisi, dilatasyon ve küretaj gibi durumlar başta olmak üzere çeşitli şekillerde rahimde yapılan işler sonucu oluşabilir. Bu tıbbi koşullar adet döneminde gecikmelere yol açar.

14.SEBEP: Over Hipofonksiyonu

Hipofonksiyon demek yumurtalığın fonksiyonunun azalması demektir. Kemoterapi ve radyasyon gibi bir faktör gecikmeli adet ve zor gebe kalma gibi menopoza benzer semptomların oluşmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rahim Uru
Rahim Duvarı Kalınlaşması
Şiddetli Adet Kanaması
Over kistleri
Kızlık Zarı Dikimi
Ergenlik ve Adet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.