Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

ADET GÖRMEAdet Görme

Menstüral döngü (adet görme) nedir?

Adet döngüsü kadın vücudunun gebeliğe hazırlanmak için geçirdiği değişiklikler dizisidir. er değişiklikler serisidir. Yaklaşık ayda bir kadın rahmi yeni bir astar (endometrium) ile döllenmiş yumurta için hazırlanmak üzere büyür. Gebeliği başlatacak döllenmiş bir yumurta olmadığında rahim bu yeni astarı tekrar çıkarır. İşte ergenliğe giren genç kızlar ile menopoza girmeyen yaşlı kadınlara kadar her ay bu şekilde bir döngü gerçekleşir ve bundan dolayı da adet kanaması yaşanır.  

Sponsorlu Bağlantılar

Adet döngüsü kanamanın başladığı ilk günden diğer ayki ilk kanama gününe kadarki süreyi kapsar.  Ortalama adet döngüsü 28 gün olsa da, daha kısa ya da daha uzun da görülebilir.

Genç kızlar genellikle 11 ile 14 yaşları arasında ilk adetlerini görürler. Kadınlarda ise genellikle 39 ile 51 yaşları arasında daha az adet döngüsü görülür. 40’lı yaşlardaki kadınlar ile genç kızlarda adet daha uzun olmakta ve daha fazla değişiklik göstermektedir. Menopoza yaklaştıkça adet döngüsü daha uzun sürmekte ve en son durmaktadır.

Eğer adet döngünüzde herhangi önemli bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Üç ve daha fazla adet dönemi boyunca adetin 7 günden uzun sürmesi ve ağır geçmesi durumunda doktorunuza durumu danışınız. Ayrıca eğer adet dönemleri arasında kanama olursa ya da adet döneminden kaynaklanmayan bir pelvik ağrınız da varsa yine doktora görünmeniz yararlı olacaktır.

Adet döngüsünü ne kontrol ediyor?

Kadınlardaki hormonlar adet döngüsü kontrol etmektedir. Her adet döngüsü sırasında, beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri yumurtalıklara hormon sinyalleri göndererek yumurtalıkları uyarır. Bu sinyaller yumurtalık ve rahmi gebeliğe hazırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Östrojen ve progesteron hormonları da her adet döngüsü sırasında rahmin değişmesinde en büyük rolü oynamaktadır.

Östrojen hormonu rahim astarını yapar. Progesteron miktarı ise döngünün ortasında yumurtalıklardan yumurta salındığında artar. Bu, östrojenin döllenmiş yumurta için astarı kalın ve hazır tutmasına yardımcı olur.  

Östrojen ile birlikte progesteron miktarında da düşüş yaşanması astarın yok edilmesine neden olur. İşte bu da adetin başladığına işaret eder.

Hormon düzeylerindeki değişiklikler adet döngüsü ya da doğurganlığı etkileyebilir. Örneğin, gençlerde progesteron seviyeleri değişken veya düşük olma eğilimi gösterir. Bu aynı zamanda menopoza yakın olan kadınlar için de geçerlidir. Bu nedenledir ki, 40’lı yaşlardaki kadınlar ile genç kızlardaki adet kanamasının uzunluğu değişmekte ve daha ağır geçmektedir.  

Başka etkenler de adet döngüsünü değiştirebilir. Bu etkenler arasında fazla kilo verme ya da aşırı kilolu olma, doğum kontrol hapları kullanma ve düşük vücut yağı yer almaktadır. Stres ya da çok sert bir egzersiz döngüsünü de değişiklik yapabilir. Gebelik adet dönmelerini kaçırmanın en önemli sebebidir.

Adet Görme Neden OlurAdet döngüsü ile ilişkili yaygın görülen belirtiler nelerdir?

Bazı kadınlarda hiç ağrı veya başka sorun oluşmaz. Ancak bazı kadınlarda ise adetten önce ve adet sırasında değişik belirtiler görülmektedir.

Adetten yaklaşık bir hafta öncesinde ise pek çok kadında bazı premenstrüel belirtiler ortaya çıkar. Kendilerini daha gergin ve öfkeli hissedebilirler. Sulu kilo ve şişkinlik hissedebilirler. Göğüsleri daha hassas hale gelebilir. Akne çıkabilir. Ayrıca normalden daha az enerjik olunabilir. Adetten bir veya iki gün öncesinden itibaren ise karın, bel ya da bacaklarda ağrılar (kramplar) başlayabilir. Bu belirtiler adetin ilk günlerinden itibaren azalma gösterir.

Yumurtalıklarınız adet döngüsünün ortasında yumurta serbest bıraktığında, alt karın bölgesinde ağrı oluşabilir. Ayrıca bir günden daha kısa bir süre kırmızı lekelenme olabilir. İkisi de normaldir.

Kadınlar kanama ve diğer belirtiler ile nasıl başa çıkmalı?

Kanama için ped veya adet tamponlar kullanılabilir.  Kullandığınız ne olursa olsun, en azından her 4 ila 8 saat zarfında değiştirdiğinizden emin olun. Pedler en iyi gece için olabilir.

Birçok kadın düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme diyetleri ile belirtilerinin çoğunu azaltabilmektedir. Ayrıca alkol ve kafeini sınırlamak da yardımcı olabilir. Stresi de azaltma yolarını arayın ve kontrol altına almaya çalışın.

Isıtma yastığı, sıcak su şişesi veya sıcak banyo da kramplara yardımcı olabilir. Acı ve kanamayı azaltmak için adetten önce ve adet sırasında “ibuprofen” veya “naproksen” gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlardan kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bn 14 yaşındayım ve halan adet olmadım çoğu arkadasım oldu ama bn olmadım karnım ağrıyo beyaz ve kahverengi akıntım oluyor ne zaman olucam acaba :(

  Sağlık

  ya ben adetimi 14 gün deyil 7 gün olduum

  Sağlık

  10 gün erken adet oldum nedeni ne olabilir???

  buseee

  Bn 11 yasindayim beylim agrio karnim agrio annem ve ablamda sen adet olacaksin dedi bnle konustu ama hala adet olmadimm

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİNİ TANIYIN
Kadınlarda Kısırlık Testleri Nelerdir?
Vajinadan Et Parçası Gelmesi Ne Anlama Gelir?
Kadınlarda İstek Bozuklukları
Yüz Kaslarına Nasıl Egzersiz Yapılır
Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.