ADET GÖRMEAdet Görme

Menstüral döngü (adet görme) nedir?

Adet döngüsü kadın vücudunun gebeliğe hazırlanmak için geçirdiği değişiklikler dizisidir. er değişiklikler serisidir. Yaklaşık ayda bir kadın rahmi yeni bir astar (endometrium) ile döllenmiş yumurta için hazırlanmak üzere büyür. Gebeliği başlatacak döllenmiş bir yumurta olmadığında rahim bu yeni astarı tekrar çıkarır. İşte ergenliğe giren genç kızlar ile menopoza girmeyen yaşlı kadınlara kadar her ay bu şekilde bir döngü gerçekleşir ve bundan dolayı da adet kanaması yaşanır.  

Sponsorlu Bağlantılar

Adet döngüsü kanamanın başladığı ilk günden diğer ayki ilk kanama gününe kadarki süreyi kapsar.  Ortalama adet döngüsü 28 gün olsa da, daha kısa ya da daha uzun da görülebilir.

Genç kızlar genellikle 11 ile 14 yaşları arasında ilk adetlerini görürler. Kadınlarda ise genellikle 39 ile 51 yaşları arasında daha az adet döngüsü görülür. 40’lı yaşlardaki kadınlar ile genç kızlarda adet daha uzun olmakta ve daha fazla değişiklik göstermektedir. Menopoza yaklaştıkça adet döngüsü daha uzun sürmekte ve en son durmaktadır.

Eğer adet döngünüzde herhangi önemli bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Üç ve daha fazla adet dönemi boyunca adetin 7 günden uzun sürmesi ve ağır geçmesi durumunda doktorunuza durumu danışınız. Ayrıca eğer adet dönemleri arasında kanama olursa ya da adet döneminden kaynaklanmayan bir pelvik ağrınız da varsa yine doktora görünmeniz yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet döngüsünü ne kontrol ediyor?

Kadınlardaki hormonlar adet döngüsü kontrol etmektedir. Her adet döngüsü sırasında, beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri yumurtalıklara hormon sinyalleri göndererek yumurtalıkları uyarır. Bu sinyaller yumurtalık ve rahmi gebeliğe hazırlar.

Östrojen ve progesteron hormonları da her adet döngüsü sırasında rahmin değişmesinde en büyük rolü oynamaktadır.

Östrojen hormonu rahim astarını yapar. Progesteron miktarı ise döngünün ortasında yumurtalıklardan yumurta salındığında artar. Bu, östrojenin döllenmiş yumurta için astarı kalın ve hazır tutmasına yardımcı olur.  

Östrojen ile birlikte progesteron miktarında da düşüş yaşanması astarın yok edilmesine neden olur. İşte bu da adetin başladığına işaret eder.

Hormon düzeylerindeki değişiklikler adet döngüsü ya da doğurganlığı etkileyebilir. Örneğin, gençlerde progesteron seviyeleri değişken veya düşük olma eğilimi gösterir. Bu aynı zamanda menopoza yakın olan kadınlar için de geçerlidir. Bu nedenledir ki, 40’lı yaşlardaki kadınlar ile genç kızlardaki adet kanamasının uzunluğu değişmekte ve daha ağır geçmektedir.  

Başka etkenler de adet döngüsünü değiştirebilir. Bu etkenler arasında fazla kilo verme ya da aşırı kilolu olma, doğum kontrol hapları kullanma ve düşük vücut yağı yer almaktadır. Stres ya da çok sert bir egzersiz döngüsünü de değişiklik yapabilir. Gebelik adet dönmelerini kaçırmanın en önemli sebebidir.

Adet Görme Neden OlurAdet döngüsü ile ilişkili yaygın görülen belirtiler nelerdir?

Bazı kadınlarda hiç ağrı veya başka sorun oluşmaz. Ancak bazı kadınlarda ise adetten önce ve adet sırasında değişik belirtiler görülmektedir.

Adetten yaklaşık bir hafta öncesinde ise pek çok kadında bazı premenstrüel belirtiler ortaya çıkar. Kendilerini daha gergin ve öfkeli hissedebilirler. Sulu kilo ve şişkinlik hissedebilirler. Göğüsleri daha hassas hale gelebilir. Akne çıkabilir. Ayrıca normalden daha az enerjik olunabilir. Adetten bir veya iki gün öncesinden itibaren ise karın, bel ya da bacaklarda ağrılar (kramplar) başlayabilir. Bu belirtiler adetin ilk günlerinden itibaren azalma gösterir.

Yumurtalıklarınız adet döngüsünün ortasında yumurta serbest bıraktığında, alt karın bölgesinde ağrı oluşabilir. Ayrıca bir günden daha kısa bir süre kırmızı lekelenme olabilir. İkisi de normaldir.

Kadınlar kanama ve diğer belirtiler ile nasıl başa çıkmalı?

Kanama için ped veya adet tamponlar kullanılabilir.  Kullandığınız ne olursa olsun, en azından her 4 ila 8 saat zarfında değiştirdiğinizden emin olun. Pedler en iyi gece için olabilir.

Birçok kadın düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme diyetleri ile belirtilerinin çoğunu azaltabilmektedir. Ayrıca alkol ve kafeini sınırlamak da yardımcı olabilir. Stresi de azaltma yolarını arayın ve kontrol altına almaya çalışın.

Isıtma yastığı, sıcak su şişesi veya sıcak banyo da kramplara yardımcı olabilir. Acı ve kanamayı azaltmak için adetten önce ve adet sırasında “ibuprofen” veya “naproksen” gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlardan kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  adet döneminin iki haftasından sonra kanama şeklinde akıntım olur fakat bu aydan aya degısıyr nedenı nedır teşekkür ederim

  Sağlık

  14 yaşındayım fakat adet görmedim geç mi kalındı veya nasıl 1 tedavi uygulayacağız lütfen yardım edin

  Sağlık

  ben hala görmedim

  Sağlık

  benim adet bozuklugu var diana 15 kulanıyom bekarım ama ilaçım bitmesine rahmen 2 oldu hala hasta olamadım sancım var nedne olmadım acaba 7 içinde alaça başlama lazım peki hasta olmasam nasıl içemm

  Sağlık

  adet olunmassa ne olur? ben hala olmadım ama belim ve karnım ağrıo

  Sağlık

  ben sade adet olalı 4.5 ay oldu ama adet olmamamın nedeni olbilir çok korkuyorum ne anneme nede ablama söyleye biliyorum

  Sağlık

  ben oldum ama ne yapmalıyım bilmiyorum hala

  Sağlık

  23 yaşındayım adetler,mde azalma var 4 5 ay öncesine kadar ilk iki gün çok geliyordu ama artık ilk 2 gün azlma oldu neden olabilir herhangi bir doktora gitmedim lütfen yardım edin

  Sağlık

  ben 13 yaşınsayım adet olmadım ama arkadaşım11 yaşın da oldu

  Sağlık

  BEN 6. SINIFA GİDİYORUM ADET OLMADIM 13 YAŞINDAYIM AMA 12 YAŞINDA ARKADAŞIM VAR O OLDU

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım henüz adet olmadım herkes oldu arkadaşlarım yanımda konuştuğu zamn utanıyorum ya hiç olmazsam ne olur cvp yazın artık depresyona giricem valla neden ben böyleymde neden herkes düzgün oluyo offffff ne olur cvp yazın

  Sağlık

  ya ben 13 yaşındayoım ama hala olmadım bütün kızlar bunu konuşuyor ama bn böle pus pus akıyorum lütfen ben ne zaman olcam cevap yazın…

  Sağlık

  ya ben 14 yaşındayım daha adet olmadım…….

  Sağlık

  adet olmadım 13 yaşındayım ama beyaz bir akıntı oluyor ne zaman adet olurum yardım edinn

  Sağlık

  ben 16 yaşında bir genç kızım ilk defa 13 yaşında regl oldum. adetim 1 yıldır düzenliydi ancak son zamanlarda düzensizlik oldu .. regl oldum bitti ve 10gün sonra tekrar oldum bunun sebebi nedir.?

  Sağlık

  Ya çook utanıyorum..13 yaşındayım hatta 14 diyelim.hala adet görmedim arkadaşlarımın arasında yerin dibine gırcek gibi oluyorum onlar bana sorunca yok olmadım diyorum ve çok utanıoyorum cevap yazın lütfenn……….??

  Sağlık

  ayın 14’ü oldu ve ben hala adet olmadım geçen ay 13’ünde ilk defa oldum dört gün sürdü lütfen bilen varsa cevap yazsın…..

  Sağlık

  ya arkadaşlar ben denize gidicem ama adetim hala düzensiz ya denize gittiğimde regl olursam ne olacak lütfen biri yardımcı olsun 13 yaşındayım

  Sağlık

  arkadaşlar tampon kullanmak için belli bi yaş sınırı varmı varsa kaç yaş söyleyebilir misiniz teşekkürler

  Sağlık

  arkadaşlar 13-14 yaşında adet olmamanız doğal bu genetik yada kişinin vücuduyla ilgilidir 16 yaşına kadar adet olmamanız tehlikeli bir durum değildir ancak 16 yaşından sonra adet olmazsanız bi doktora başvurmalısınız yani 13-14 yaşında adet olmayan arkadaşlar panik yapmayın….

  Sağlık

  ilk 2 yıl adet düzensizlikleri olur adetiniz sürekli farklı tarihlerde olur (ilk iki yıl)

  Sağlık

  ya ben 13 yaşındayım ve denize gidicem adetim eğer o tarihe rastlarsa denize nasıl giricem bilen var mı lütfen yardım edin

  Sağlık

  ben de bugün oldum 14 yasındayım bizim ailde genetik danrım liseye gecerken oluyolar ama zaten eger olmasaydım bende sorun olduumu hissedecektim ama cok zor sürekli dus al kıyafet deiştir ped deiştir üfffffffffff

  Sağlık

  adetime bir hafta kala sağ bacağım çok ağrıyor.adetimin ilk günün de ise sağ bacağım felç gibi oluyor. nedenini rica etsem öğrenebilir miyim?

  Sağlık

  ben 19 yasindayim ama hic atet olmuyom doctorlar soyluoki cocum olmaz dogrumu

  Sağlık

  ben 14 yaşındayım ve hala adet olmadım ama belim çok ağrıyo sizce ne olcak ama ben çok korkuyorum

  Sağlık

  eda çocuk olmaz diyorlarsa doğru bnm ablamında olmuyo çünki 20 i yaşına kadar da adet görmedi

  Sağlık

  15 yşma grdm dha olmadım delircem ya üffffffffff siz boşa üzlmeyn daha olmadm diye

  Sağlık

  13 ve 14 yaşındaki arkadaşlar bu kadar takmayın ben 16. yaşımı tam doldurdum ve olmadım doktora gttm sorun yok dedi ama daha tetkkler yapcm szn için erkn abartmayın ferah ttun gnlünüzü..

  Sağlık

  delircem yeminle 15 yasındayım adet olmadım

  Sağlık

  Yok Yok 13 YasınDayım siyah bişe akıor ama kan yok

  Sağlık

  BENİM 15 YAŞIMA GİRMEME 4 AY KALDI AMA HALA EDET GÖRMEDİM.FAKAT BUGÜN İÇ ÇAMAŞIRIMDA BEYAZ SÜMÜKSÜ SIVI YERİNE KIRMIZI BİR SÜMÜKSÜ SIVI GÖRDÜM .ACABA ADET Mİ OLACAĞIM?LÜTFEN CEVAP YAZIN ARKADAŞLAR SİZİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR!!!

  Sağlık

  arkadaşlar siz adet olmak istiyosunuz ama ben adet olmaktan korkuyorum ve adet olmak da istemiyorum.ben halimden memnunummmmmmmmmmmmmmmmmmmm…

  Sağlık

  Arkadaşlar 16 yaşına kadar adet olmamanızda hiçbir sorun yok ayrıca gelişim süreciniz devam ediyo anlamınada gelio boşuna canınızı sıkmayın bu güzel bişey.. ayrıca erken ve sık adet görmeye başlayan arkadaşlarım bu sorun bendede var..stres egzersiz ve sigara tüketimindende oluyomuşş..ayrıca ertesi gün hapını ayda birkaç kereden fazla kullanıyorsanızda adet erken gelebiliyor..

  Sağlık

  ewt tube bendede beyaz sümüksü bi sıvı akıyo. bu adet belirtilerimi ??

  ben 16 yaşındayım

  Sağlık

  ben 16 yaşındayım ama benden beyaz bir sıvı geliyor bunun nedeni yakında adet olacağımmı lütfen yardım edin

  Sağlık

  arkadaşlar bn 14 yaşındayım adet olmadım bnm ablam 17 yaşında olmuşş bndemi o yaşlarda olurum acaba

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım hala adet olmadınm ama iç çamaşırımda beyaz sıvılar var ve belim ile karnım sık sık ağrıyor sızce adet görecekmiyim.

  Sağlık

  mrb herkese bende 13.5 yasima kadar adet olmayi bekliodum oldum merak etmeyin olur!!!

  Sağlık

  bende 14 yaşımdayım adet oldum ama o iç çamaşırımda beyaz akıntı görüyorum demişsiniz bi sitede okumuştum adet olmadan 1-2 sene önce başlıyormuş bendede öyle oldu hala devam ediyor

  Sağlık

  merhaba ben 13 yaşındayım ve adet olmadım ama sorunum sürekli çamaşırımda beyaz bir akıntı görüyorum bunun sebebi ne olabilir? yardımcı olurmusunuz?

  Sağlık

  adet gördüm 12 yaşındayım bidaha göremem diye korkuyorum

  Sağlık

  benim adetim hep aydan aya ileriyee gitti normalde ayın 27-28 de olurdum en son ayın 5 inde oldum hep ileriye gidiyo tarihlerim ve bu ayda ayın beşi geçti hala olmadım sizce ne yapmalıyım.

  Sağlık

  ben 13 yaşındayım adetimin olduğunu tuvaletimi yaparken farkettim akşam tuvalete gittim tuvaletimi yaparken kan akıyodu peçeteyle temizleyip anneme gösterdim annem gülerek adet görmeye başladın dedi

  Sağlık

  14 yaşındayım hala adet olmadım ama beyz akıntı oluyo yüzümde sivilce oldu nezamn alurum adet

  Sağlık

  ben 6 mart 2011 de oldum 13 yaşında yani oldum hiç korkmuyorum.çünkü korkmamı gerektirecek bir şey yok

  Sağlık

  13.5 yaşındayım hala adet olmadım adet söktürücü kullanmalımıyım

  Sağlık

  arkadaşlar ben 13 yaşındayım hiç daha adet olmadım neden bilen varmı 6ltı sınıfa gidiyom

  Sağlık

  bn geçen sene oldum adet 12 yaşındayken ve şu an on üç yaşındayım on dörde giricem düzenli oluyorum ilk düzensizdi şimdi düzenli adet görüyorum her ay 4 gün sürüyo ve adet olurken yani adet oluyorken kanaması varken aspirin içince kanı hızlannrıdığı için adet süresinin bitmesi hızlanıyomuş ben içiyorum adet olnca aspirin öneririm ağrısız geçiyor ve bizede karşı komşumuz bir hemşire abla önermişti

  Sağlık

  ayrıca arkadaşlar!!! on üç yaşında olanların olmaması normal bişe sonradan olursunuzz sorun etmeyin 14 yaşınıza kadar bekleyin yani sekizinci sınıfa geçene kadar olmassanız doktora gitmelisinizz

  Sağlık

  bn 14 yaşındayım ve halan adet olmadım çoğu arkadasım oldu ama bn olmadım karnım ağrıyo beyaz ve kahverengi akıntım oluyor ne zaman olucam acaba :(

  Sağlık

  ya ben adetimi 14 gün deyil 7 gün olduum

  Sağlık

  10 gün erken adet oldum nedeni ne olabilir???

  buseee

  Bn 11 yasindayim beylim agrio karnim agrio annem ve ablamda sen adet olacaksin dedi bnle konustu ama hala adet olmadimm

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kronik Pelvik Ağrı
Adet Dönemi Belirtileri
Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?
Gebelikte Saç Dökülmesi
Kadınlarda Kısırlık Testleri Nelerdir?
Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.