Balerinler, kadın koşucular ve çok hareketli spor dallarıyla uğraşan kadınlar, adetlerinin bazen aksadığını veya tamamen durduğunu görebilirler. Bu daha çok gençseniz ve adet dönemleriniz genellikle düzensiz ise ortaya çıkar. Gerçekten çok sıkı antrenman yapan genç kızların ilk adet görmeleri yirmi yaşından birkaç sene önceye kadar gecikebilir. Tıp uzmanları, stres, belki vücuttaki yağ hücrelerinin vücudun diğer hücrelerine oranı (çok sert bir rejimle kısa sürede çok fazla kilo vermenin de adet görme üzerinde etkisi vardır) gibi çeşitli faktörlerin bu konuda etkili olduğuna inanıyorlar. Her iki durumda da, yumurtalıklarınız adet dönemi içinde, rahim iç duvarlarının kalınlaşıp sonra da parçalanmasına sebep olan, östrojeni üretmez. Eğer egzersizlerinizi azaltır veya kilo alırsanız, muhtemelen yeniden adet görmeye başlarsınız. Eğer bu işe yaramazsa, (veya siz istemezseniz doktorunuz düşük dozda östrojen almanızı önerebilir. Bu tavsiye için çok iyi bir sebep vardır. Normal miktarda östrojen salgılamıyorsanız, ileriki yıllarda kırılma ve çatlamalara neden olacak şekilde kemiklerinizi eritecek bir hastalık olan, osteoporoza yatkın bir hale gelirsiniz. Bu arada sakın üreme sisteminiz durmuş gibi gözüktüğü için doğum kontrolünü unutmayın. Herhangi bir anda yumurtlayabilir ve hamilelik riskine girebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
100 Yaşına Kadar Yaşamak
Ayak Bileği Neden Şişer?
Eski ve Yeni Oluşmuş Akne İzleri Nasıl Geçer
2 günlük şok diyet
ÇENE ALTINDA AĞRILI BEZE, ŞİŞLİK, KİTLE
Bel Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.