ADET KANININ RENKLERİ, YAPISI VE BELİRTİLERİ

Adet dönemi süresince farklı kan renklerinin olması normaldir. Bu süreçte kan rengi parlak kırmızı, kahverengi ya da siyah olabilir, yapısı ise ince kıvamdan yoğun kıvama kadar değişebilir. Kan rengi ve yapısındaki değişimler çok nadiren ciddi bir soruna işaret eder, bu nedenle kadınlar birtakım sorunların göstergesi olabilecek belirtilere dikkat etmelidirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet kadınların yaşamlarının normal bir parçası ve endometrium (rahim astarı) adı verilen yapının döngüsel olarak vajinal yoldan atılmasını ifade eder. Adet döngüsü, kadının cinsel olgunluğa ulaştığı zamandan (ergenlik) itibaren başlar ve kadının üreme hayatının sonu olan menopozda biter.

Bir kadının adet, esnasındaki kanın rengi ve yapısı hayatının farklı kısımlarında yada adeti etkileyen faktörler nedeni ile değişebilir. Yazımızda kadına dair normal olan ve olmayan durumlar anlatılacak ve tartışılacaktır.

ADETİN NORMAL SÜRESİ NEDİR?

Bir kadın hamile olmadığı zaman adeti genellikle devam eder. Rahim, kadının hormonal değişimlerin nedeni ile kalınlaşabilen olası bir gebeliğe hazırlanma amacı ile endometriyal doku ile kaplıdır.  Kan damarları ve kan bakımından zengin olan rahim duvarı, gebelik olmadığı durumda yaklaşık olarak 28 günde bir periyodik olarak dökülür yada dışarı atılır ve bu 2-7 gün arası devam eder. Normal adet dönemi 21 ile 35 gün arasında değişebilir ve bir periyodunun süresi genellikle 3-5 gündür. Bir kadın bu dönemde en az 4 çay kaşığı veya en fazla 12 kadar çay kaşığı kadar kan kaybeder.

Sponsorlu Bağlantılar

Adetli bir kadın, adet yaşarken kan rengi parlak kırmızıdan kahverengi ve siyaha kadar, akıcıdan kıvamlı yapıya kadar farklılıklar gözlemleyebilir. Bu durum rahimdeki kanın değişiklik göstermesinden kaynaklanır, hızlı bir şekilde kaybolur ve endişe nedeni olmamalıdır.

Bazı kadınlar ise, her şeyin yolunda gittiğini ve kendilerini iyi hissetmek için bunun nedenini öğrenmek isterler.

ADET KANININ FARKLI RENKLERİ

Parlak kırmızı: Parlak kırmızı adet kanı, son zamanlarda rahimden atılan kanı ifade eder ve bu kan vücutta atılır. Kan akışının bu türü genellikle açık renklidir ve adet dönemi düzenli olan kadınlarda mevcut olabilir.

Koyu kırmızı: Koyu kırmızı kan genellikle “eski kan” dır. Bu, bir süre için rahim içinde saklanmış olabilir ve rahimden atılması için daha uzun zamana gereksinim vardır. Birçok kadın uyandıktan sonra iç çamaşırlarındaki koyu kırmızı renkli kan ile karşılaşırlar.

Kahverengi / Siyah: Bu aynı zamanda eski kan olarak bilinir. Çoğu kadın adet döneminin sonuna doğru koyu kahverengi veya siyah kan görür. Bu durumdaki kan akımı kan akımı çok değildir. Bu kan ayrıca rahim kıvrımları içinde kalan kan olabilir ya da adet dönemleri düzensiz olan kadınlarda görülebilir. Yanısıra çok daha sonra adetle atılacak olan kan, aslında önceden orada var olan kan olabilir.

Turuncu: Rahim sıvıları ile karışan parlak kırmızı adet kanı, kırmızı çizgiler şeklinde turuncu renkli görünebilir. Parlak turuncu kan, enfeksiyon ile ilişkili olabilir, bu nedenle bu şüpheleniyorsanız, bir doktora danışmak en iyisidir.

ADET KANININ YAPISINDAKİ FARKLILIKLAR

Ağır pıhtılı kan: Adet kanında kan pıhtısının görülmesi adet döneminin ağır yada zor geçirildiğinin bir işaretidir. Ağır kanama olduğunda yada ağır geçirilen bir adet döneminde vücut, kan pıhtısını önlemek için antikoagülan üretir. Bu mekanizma, bu işin yapılması için yeterli süre sağlamaz ve kan pıhtısı oluşumuna neden olur. Bu kan pıhtısı, her renkte görünebilir, ancak genelde koyu kan ile ilişkilidir. Rahim duvarında biriken eski kan nedeni ile akışı yavaş olur ve pıhtı gibi görünür. Bu sık sık oluyorsa, bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Kaygan, jöle gibi adet kanaması:  : Jöle gibi kaygan olan adet kanamasında serviks yada rahim ağzı salgılarının adet kanı ile birleşerek dışarı akması anlaşılmalıdır. Servikal mukus vajina normal olarak mevcuttur ve adet akışı ile karıştığında açık renkli, kaygan bir his verebilir.

İnce – akıcı adet kanaması: Akıcı adet kanamasında pıhtılaşma önlenmiştir. Genellikle parlak kırmızı, hafif yada orta derecede akışkandır. İnce akıcı görülebildiği gibi servikal salgılar ile de birleşebilir.

Adet kanında Doku: Adet kanında endometrium dokusunun görünümü, bir düşük belirtisi olabilir. Bu nedenle hemen bir doktora görünmelisiniz.

Çoğu durumda, adet zamanında kanın rengi ve yapısındaki değişiklikler normaldir. Fakat bazı durumlar normalin dışında olup anormaldir.

HANGİ DURUMLAR ADET KANININ ANORMAL RENK VE YAPIDA OLMASINA NEDEN OLUR?

Adet kanının renk ve doku değişimleri bazı problemlerden kaynaklanabilir. Bunlar;

Düşük: Büyük miktarda kan pıhtısı geçişi yada gri renkli doku kümeleri kadının farkında olmadan yada olarak bir düşük yaptığının belirtisi olabilir. Gebeyseniz ve ağır kanama veya pıhtı veya doku gibi yapılar ile karşılaşıyorsanız hemen bir doktora görününüz.

Uterin Myomları: Myomlar, rahimde gelişen kanserli olmayan iyi huylu tümörlerdir. Bunlar her zaman daha fazla kanama ile ilişkili olmasa da, alışıldığından daha fazla kanamaya neden olabilir. Myomlar bunun yanında  adet kanaması esnasında önceki dönemden daha fazla kan pıhtısına neden olabilir.

Hormonal Düzensizlikler: Östrojen ve progesteron adet kanamasını düzenleyen yada rahim astarının dışarı atılmasında etkili olan hormonlardır. Bu hormonlar arasındaki denge bozulduğunda rahim duvarı olduğundan daha fazla kalınlaşabilir ve her zamankinden daha fazla kanamaya neden olabilir. bu dengesizlik aynı zamanda adet dönemi boyunca pıhtı oluşumuna yol açabilir.

Hormonal değişiklikler aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir;

 • Ani kilo değişiklikleri
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Büyümüş uterus
 • Kan akışının tıkanması
 • Rahim dokusunun anormal büyümesi
 • Menopoz

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİSİNİZ?

Adet kanının rengi ve yapısındaki değişiklikler genellikle ciddi değildir. Ancak, bazen yavaş yavaş oluşan ve fark edilmeden meydana gelen aşırı kan kaybı gerçekleşebilir. Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmeniz yerinde olacaktır.

 • Normal aktivitelerinizden sonra kolay yorulma
 • Sık sık baş dönmesi
 • Soluk, solgun cilt
 • Soluk tırnak
 • Adet düzensizlikleri

Bunlar aneminin bir göstergesi olabilir ve bu durum sadece bir kan testi ile belirlenebilir. Demir takviyeleri bu durumu iyileştirmek için reçete edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ysn

  merhaba ben 1 hafta erken adet oldum. adet kanim koyu kahve ve avuc icinden biraz az. bugun altinci gunum ve bitmek uzere. yanliz taharet alirken kirmizi kani gordum. ama ped ya da beze koyu kahve geldi hep . ilkkez basima geliyor. ve adet olmadan idrarimda yanma vardi ve hala devam ediyor. acaba ustunr gormemi ya da baska bir sey mi ogrenebilir miyim

  h.k

  Gerçekten harika bir anlatım olmuş. Benim adetim de ilk günden koyu renkte gelmeye başladı siyah gibiydi ve ikinci günde büyük bir pıhtılaşma ile birlikte koyu kırmızı oldu sizce bir sorun teşkil ediyormudur?

  f.o

  Adet oldum fakat ilk defa boyle oldu ilk iki gun akinti gibi pembeye donuk bi renk oldu 3ve 4 gun normal kanama oldu5 ve 6 gun yine ilk iki gun gibi oldu once ustune gordum sandim ama sonrasindaki kanama aklimi karistirdi , bu neden olabilir?

  gizem

  ben haziranın 2 adet gördüm temmuz un 2 de beklerken görmedim ve 7 sinde ilişkiye girdiğim zaman nışanlım la vajinam dan kan geldi çok az sizce ben hamilemiydim onu anlamadım bir den fazla ilişki yaşadığımız için mi kan geldi ve içime boşalması na ragmen her defasinda ilk defa böyle kan geldi.

  Cnr

  Merhaba benim bir sorunun var maydonoz kaynayıp içtim ertesi gün iki üç damla pembe si akinti geldi daha sonra kahverengi ye döndü üç gün devam etti sonra tekrar pembeye daha sonra kana dönüştü fakat adet gibi yoğun değil çok az neden acaba çok aklıma yakıldı ilk defa geldi başıma

  e.a

  Regl süreleri gayet duzenliydi fakat en son regl donemim bittiğinde sonra tam 40 gün geçti normalde 22 gün geçtiğin de tekrarlaniyordu. 18 gün gecikti ve 2 gündür sancı var 2 damla kan geliyor ama olmuyorum bu neyden kaynaklanıyor olabilir yada bir doktora gitmeli miyim ?

  M.s.u

  Ben iç çamaşırımda pembe bir leke gördüm adet mi oldun sizce. Birde kan iç çamaşıeında tam olarak nerde bulunur. Ayrıca ilk adet 1 gün sürebilir mi son olarak 13 yaşındayım eğer olmadıysam sizce neden

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Normal (Vajinal) Doğumdan Sonra Vajina Genişler mi?
Vajinadan Et Parçası Gelmesi Ne Anlama Gelir?
Siyah Vajinal Akıntı Nedenleri
Menopozda Sıcak Basması Tedavisi
Göğüs Yada Meme Şişmesi
Vajina Yarası Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.