ADET ÖNCESİ ŞİŞME VE HASSASİYETAdet Öncesi Şişme ve Hassasiyet

Adet öncesi memede şişme ve hassasiyet görülmesi premenstrüel sendrom’un (PMS) yaygın belirtileri arasındadır. Bu durumda olan kadınlar genellikle adet öncesinde göğüslerinde büyük, iyi huylu (kanserli olmayan) yumrular fark eder. Belirtileri adet döneminden bir hafta önce görünür ve adet kanaması başladığında hemen kaybolma eğilimindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Premenstrüel (adet öncesi) meme şişmesi ve hassasiyet kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Belirtiler adet öncesi sendrom semptomları grubunun bir parçasıdır. Premenstrüel meme şişmesi ve hassasiyeti fibrokistik meme hastalığının da belirtisi olabilir. Fibrokistik meme hastalığı, adet dönemi öncesinde ağrılı, yumrulu göğüsleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu durumda olan kadınların adet öncesinde genellikle göğüslerinde büyük, iyi huylu (kanserli olmayan) yumrular fark ettiğini söylemiştik. İşte bu yumrulu yapılar adet döneminden sona çoğunlukla küçülmeye ve kaybolmaya başlar.

PMS ile ilişkili memede ağrının şiddeti değişebilir. Semptomlar genellikle adet başladıktan hemen sonra zirve yapar. Daha sonra adet esnasında ve adetten sonra azalma eğilimi gösterir. Çoğu zaman, belirtiler ciddi bir tıbbi endişeden ziyade daha çok bir sıkıntı şeklindedir. Yine de eğer göğüslerinizde anormal değişiklikler fark ederseniz doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölüm 2: Nedenler

Dalgalanan hormon düzeyleri adet öncesi meme şişmesi ve hassasiyeti ataklarının çoğunu sebebidir. Normal bir adet döngüsü sırasında hormonlar yükselir ve düşer. Hormonal değişikliklerin tam zamanlaması her kadında değişiklik gösterir. Östrojen meme kanallarının genişlemesine neden olur. Progesteron üretimi süt bezlerinin şişmesine neden olur. Bu olayların her ikisi de göğüslerinizde ağrı hissetmenize yol açabilir.

Östrojen ve progesteron hormonlarının ikisi de adet döngüsünün ikinci yarısında (tipik 28 günlük bir döngünün 14. ile 28. günleri arası) artış gösterir. Progesteron seviyeleri adet öncesindeki hafta boyunca yükselme gösterirken, östrojen döngünün ortasında zirve yapar.

Östrojen içeren ilaçlar da memede hassasiyet ve şişlik gibi değişikliklere neden olabilir.

Bölüm 3: Belirtiler

Her iki memede de hassasiyet ve ağırlık, adet öncesi ağrı ve şişliğe ait ana belirtilerdir. Göğüslerde donuk bir ağrı oluşması da yine bazı kadınlar için bir sorun olabilir. Meme dokusu dokununca yoğun veya kaba hissedilir. Belirtiler adet döneminden bir hafta önce görünür ve adet kanaması başladığında hemen kaybolma eğilimindedir. Çoğu kadın şiddetli ağrı deneyimi yaşamaz.

Bazı durumlarda, göğüslerdeki hassasiyet doğurganlık çağındaki bazı kadınların günlük rutinlerini etkiler ve mutlaka adet döngüsüne bağlı değildir.

Kadınlarda yaşlandıkça meydana gelen hormon seviyelerindeki doğal değişim nedeniyle, adet öncesinde meydana gelen meme şişmesi ve hassasiyeti genellikle menopoz dönemine yaklaştıkça düzelme gösterir.

Bölüm 4: Ne zaman doktora gitmeli Memede ortaya çıkan ani ya da endişe verici değişiklikler için doktora uğramanız önerilir. Adet öncesi meme ağrısı ve şişliklerin çoğu zararsız olsa da, bu belirtiler enfeksiyon veya diğer tıbbi bazı koşulların işaretleri de olabilir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurmanız önemlidir:

 • Yeni veya değişen meme yumruları
 • Özellikle meme ucundan kahverengi veya kanlı, akıntı
 • Uyumanıza veya günlük işleri yapmanıza engel olan göğüs ağrısı
 • Tek taraflı şekilde bir memede orta çıkan yumrular

Doktorunuz meme muayenesi de dahil olmak üzere bir fiziki muayene yapacak ve belirtiler hakkında daha fazla bilgi isteyecektir. Doktorunuz aşağıdaki muhtemel soruları sorabilir:

 • Meme ucundan herhangi bir akıntı fark ettiniz mi?
 • Diğer başka hangi belirtiler yaşadınız?
 • Göğüs ağrısı ve hassasiyeti her adet döneminde oluşuyor mu?

Meme muayenesi sırasında doktorunuz var olan topakları eliyle hissedecek ve bu yumruların fiziksel nitelikleri hakkında notlar alacaktır. Doktorunuz eğer isterseniz kendi kendinize nasıl bir meme muayenesi yapabileceğinizi de size gösterebilir.

Eğer doktorunuz fiziki muayene sırasında herhangi bir anormal değişiklik tespit ederse mamogram isteyecektir veya eğer 35 yaşın altında iseniz ultrason isteyecektir. Mamografi meme içini görmek için X-ışınlarını kullanan bir görüntüleme tekniğidir. Bu test sırasında, göğüslerin net görüntülerini elde edebilmek için memeleriniz X-ışını plakası ve bir plastik plaka arasına yerleştirilir, sıkıştırılır veya düzleştirilir. Test, geçici rahatsızlık veya sıkıştırılma hissine neden olabilir. Topaklar kötü huylu (kanser) gibi görünürse, bazı durumlarda biyopsi (memedeki kitleden doku örneği) gerekli istenebilir.

Bölüm 5: Tedavi

Adet öncesi meme ağrısı aşağıdaki reçetesiz steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID) ile etkili biçimde tedavi edilebilir:

 • Asetaminofen
 • İbuprofen
 • Naproksen sodyum

Bu ilaçlar aynı zamanda PMS ile ilişkili krampların rahatlatılmasını da sağlar.

Orta ve şiddetli göğüs şişmesi ve rahatsızlıkları yaşayan kadınların en iyi tedavi konusunda doktorlarına danışmaları gerekir. Diüretikler (idrar söktürücüler) şişme, hassasiyet ve su tutmayı azaltabilir. Ancak, diüretik ilaçlar idrar çıkışını arttırdığı için aynı zamanda dehidrasyon (sıvı kaybı) riskini de arttırabilir. Bu nedenle bu tür ilaçların dikkatli şekilde ve doktor kontrolünde kullanılması önemlidir.

Ağızdan alınan doğum kontrol hapları dahil olmak üzere hormonal doğum kontrollerinin de adet öncesi meme belirtilerine iyi geldiği belirtilmektedir. Dolayısıyla eğer şiddetli meme ağrısından muzdarip iseniz ve yakın gelecekte hamile kalmayı düşünmüyorsanız bu seçenekler hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Bölüm 6: Yaşam Tarzınız

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri de adet öncesi meme şişmesi ve hassasiyetini yönetmenize yardımcı olabilir. Örneğin belirtiler kötüleştiğinde destekleyici spor sutyen giyebilirsiniz. Ekstra destek sağlamak amacıyla uyurken de bu sutyeni giyebilirsiniz.

Diyetin de meme ağrısının kontrolünde önemli rolü vardır. Kafein, alkol ve yağ ve tuz oranı yüksek besinler rahatsızlığı arttırabilir. Dolayısıyla bu tür besinlerin tüketimini adet döneminden bir ya da iki hafta önce kesmeniz veya azaltmanız belirtileri önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı vitamin ve mineraller de meme ağrısı ve ilgili diğer PMS belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. İlgili sağlık otoriteleri PMS belirtileri hafifletmek için günlük olarak 400 mg E vitamini ve 400 mg magnezyum tüketilmesini önermektedir.

Bu tür besinler açısından zengin aşağıdaki gıdaları tercih edebilirsiniz:

 • Yer fıstığı
 • Ispanak
 • Kuruyemişler
 • Mısır, zeytin, aspir ve kanola yağları
 • Havuç
 • Muz
 • Yulaf kepeği
 • Avokado
 • Siyah pirinç

Doktorunuz ayrıca vitamin takviyesi de önerebilir.

Kendiniz de meme muayenesi yaparak herhangi anormal bir değişiklik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Amerikan Kanser Derneği 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınların memede şişlik ve hassasiyetin minimum olduğu adet döneminden sonraki zamanlarda kendilerinin ayda bir meme muayenesi yapmalarını önermektedir.

Egzersiz yapılması da aynı zamanda memede ağrı, kramp ve PMS ile ilişkili yorgunluğun düzelmesini sağlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bu Öneriler Menopozdaki Ateş Basmasını Önlüyor!!!
Menopozda Ateş Basması
Meme Biyopsisi
vajinal akıntı
Vajina Akıntısı Neden Olur?
Adet Düzensizliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.