ADET SANCILARINDAN NASIL KURTULURUMAdet Sancılarından Nasıl Kurtulurum

Menstüral süreçte (adet dönemlerinde) rahim kası kasılır.  Bazen u kasılmalar sırasında diğer kan damarlarına basınç uygulayarak giden oksijeni geçici olarak kesmektedir. Çoğu menstrüel kramp ciddi değildir ve vücutta ters giden bir şeyler olduğuna işaret etmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Menstrüel kramp sırasındaki şiddetli ağrılar ise potansiyel olarak büyük bir problemin habercisi olabilir. Eğer menstrüel kramplar için basit ve etkili tedaviler istiyorsanız aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır.

**** Ağrıların erken geçmesi için NSAID ilaçları alınabilir. NSAID (steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar) gurubundaki ilaçların adet kramplarından kaynaklanan ağrılara karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. “İbuprofen” etken maddesi firmalara göre Advil, Genpril, IBU-200, vb. isimlerle reçetesiz şekilde piyasaya sunulmaktadır.

 • İbuprofeni alıp prospektüsünde tarif edildiği gibi kullanın. Yaş ve kilonuza göre farklı şekilde kullanmanız gerekebilir. Bir doktor gözetimi olmadan 24 saatlik süre içinde 1600 mg’ı geçmemelisiniz.
 • Eğer NSAID gurubundaki ilaçlara karşı sizi duyarlı hale getiren başka ilaçlar da kullanıyorsanız, ibuprofen almamalısınız. Çünkü kanı inceltebilir ve diğer değişik komplikasyonlara neden olabilir.
 • Özellikle adet ağrısı için tasarlanmış olan Midol gibi ilaçlar “asetaminofen” etken maddesi içermektedir. Bu ilaçlar ibuprofene duyarlı kişilerde kullanılabilir. Ancak böbrek hasarına neden olabildiği için dikkatli kullanılmalıdır.

**** Isıl tedavilere başvurulabilir. Doktorların adet krampları ile ilişkili ağrıları gidermek için önerdikleri yollardan birisi de ısıl tedaviye başvurulmasıdır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç ısıl çözüm seçeneği şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Sıcak bir su şişesini alın ve mide veya alt karına uygulayın. Bu şekilde 15 ila 20 dakika beklerseniz krampların geçtiğini görürsünüz.
 • Eğer yukarıdaki işlem işe yaramazsa, bir kase epsom tuzu ile sıcak bir banyo yapın. Bu tuzun kasları rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Vücudunuzu tamamen epsom tuzunun karıştırıldığı suyun içinde tutunuz.

**** Vitamin alın. Adet döneminin başlamasından birkaç gün öncesinde sizin için kullanılması doğru olan vitaminlerden alınız. Bu vitaminler genellikle şunlardır:Adet Sancıları Nasıl Giderilir

 • Vitamin E: Adet başlangıcından birkaç gün önce başlayıp kanamanın ilk birkaç günü boyunca da almaya devam edin.
 • Vitamin B1 ve B6: Tam kesinlik kazanmasa da bazı bilimsel veriler, B1 ve B6 vitaminleri ile balık yağı takviyelerinin kadınların adet sancısı çektikleri dönemlerde yardımcı olduklarını göstermektedir.

**** Egzersiz yapmayı günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Elde edilen bilimsel çalışma verileri, egzersiz yapan kadınların diğerlerine göre daha az adet ağrısı çektiğini göstermektedir. Haftada beş kez 30 ar dakikalık yürüyüşler bile hiç egzersiz yapmamaya göre oldukça iyidir.

**** “Ksenoöstrojen” ve “fitoöstrojen” den kaçının. Ksenoöstrojenler fitoöstrojenler ile kramplar arasındaki ilişkiyi açıklayan bilimsel veriler zayıf olmakla birlikte, bilim adamları ksenoöstrojen ve fitoöstrojenlerin taşıdığı önemli sağlık risklerinden dolayı mümkünse kaçınılması gerektiğini belirtmektedir.

 • Ksenoöstrojenler ve phytoestrogenler ile kramplar hakkında düşünce şudur: Bunlar vücutta magnezyum ve B vitamini eksikliklerine neden olur. Ortaya çıkan bu eksiklikler ise kramplara yol açmaktadır.

**** Doğum kontrol haplarına başlama hakkında doktorunuza danışın. Doğum kontrol hapları, rahim astarının incelmesine neden olur. Rahim astarının incelmesi ise adet dönemlerinin daha az ağrılı geçmesini sağlar. Ağrılı adet dönemleri için doktorunuz doğum kontrol haplarına başlamanızı tavsiye olabilir.

 • Adet döngülerinin her ay yerine üç ayda bir olmasını sağlayan özel doğum kontrol haplarını doktorunuza sorabilirsiniz. Özellikle adet dönemleri fazla ağrılı geçen kadınlar için üç aylık bir dönem güzel bir alternatif seçenek olacaktır.

**** Enjeksiyon şeklindeki doğum kontrol yöntemi hakkında da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Bu tür bir doğum kontrolü adet krampları ile ilişkili ağrının azaltılmasında faydalı sağlayabilir. Her üç ayda bir doktor tarafından vurulan bir enjeksiyondur ve haplarda olduğu gibi rahim astarının incelmesini sağlar. Altı aylık bir kullanımdan sonra birçok kadında kanamalar önemli ölçüde azalma göstermiştir.

**** Hormonal intrauterin aygıt veya RİA konusunda da doktorunuza danışın. Bu da başka bir doğum kontrol yöntemidir ve adet karampları ile ilişkili ağrıların azaltılmasında başvurulmaktadır.

**** Tıbbi tedaviler kadar kesin sonuçlar vermese de, doktorlar tarafından önerilen bazı temel yöntemler de vardır:

 • Bunlardan birisi, uzanın ve ayaklarınızı yükseltin. Ayaklarınız bu şekilde yüksekte 20 dakika bekletin. Dinlenmenin doğal bir ağrı kesici olduğunu unutmayın.
 • Yavaşça germe hareketi yapın. Yogadaki Sfenks germe hareketini yapmayı deneyin.
 • Sigara ve alkolden uzak durun. Bu iki unsur vücudun geneline zarar vermenin yanında özellikle adet ağrılarının şiddetini de arttırmaktadır.
 • Alt sırt veya karın bölgesine masaj yapın veya yaptırın.

Regl Sancılarından Nasıl Kurtulurum**** Eğer sayılan bu tekniklerin hiçbiri sonuç vermezse bir doktora görünün. Eğer adet ağrılarının şiddeti eve kapanmanıza ve dış dünyadan ilişkinizi koparmanıza neden olacak boyutta ise mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Pek çok defa, “dismenore” ya da şiddetli krampları olan hastalar, bir doktora danıştıklarında ağrılarını daha da kötüleştiren başka tıbbi koşulların olduğu tespit edilmektedir.

Ortaya çıkan bu durumların başında “endometriozis” gelmektedir. Endometriozis, rahim astarının rahmin dışında yer aldığı bir durumdur. Dolayısıyla, eğer şiddetli adet ağrıları yaşıyor ve bunun nedenine yönelik bir cevap bulamıyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir.

**** Menstrüel ağrıyı azaltmak için bitkisel ilaçlar deneyebilirsiniz. Uzun zamandan beridir bilinen ve kullanılan bazı bitkisel otlar adet ağrılarının azaltılmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Bu bitkiler üzerine yapılan bilimsel çalışmalar da adet ağrılarında etkili olduklarına dair veriler elde etmişlerdir. Menstrüel ağrı kontrolü için aşağıda uzmanlar tarafından önerilen bazı bitkisel ilaçlar bulacaksınız.

 • Saraca Ashoka: Yapılan bilimsel çalışmalar bu bitkisel ilacın dismenore (adet ağrısı) dahil olmak üzere çeşitli jinekolojik hastalıklarda yararlı olduğunu göstermektedir.
 • Nardostachys jatamansi: Çalışmalar bu bitkisel ilacın da regl ile ilişkili ağrıları giderdiğini göstermiştir.
 • Zingiber officinale: Adet ağrılarını azaltmada fayda sağlayan ve çalışmalarla etkisi kanıtlanan başka bir ilaçtır.

İpuçları

 • Ağrı olduğu zaman sıcak bir şişeyi havluya sararak karın veya sırt bölgesine koyun. Isıtma pedleri de kullanabilirsiniz. Bazı insanlar bu tedaviden fayda görmektedir.
 • Potasyum açısından zengin muz veya diğer besinlerden tüketiniz.
 • Yüzünüz aşağı bakarken kollarınızı yukarı doğru 30 saniye boyunca gerdirin. Gerdirme hareketleri ile kramplar azaltılmaya çalışılır.
 • Bir veya gerekirse iki tane “paracetamol” alın. Daha sonra güzel ve sıcak bir battaniye altında iyi bir uyku çekin.
 • Özellikle muz tüketin. İçindeki potasyum faydalıdır.
 • Tamponların bazı kadınlarda krampları kötüleştirdiği görülmüştür. Bu durumlarda alternatif olarak sıcak bir çay veya çorba içmek, bir ısıtma yastığı kullanmak yeterli görülebilir. Dizlerinizin altında bir yastık ile sırt üstü uzanın. Bu şekilde alt sırt bölgesi nötr olacaktır.
 • Aşırı kanama oluşursa, bir demir takviyesi alabilirsiniz.
 • Derin ve yavaş nefes alırken 30 saniye süreyle topuk kirişlerini sıkın. Her bir 30 saniyelerin arasında 10 saniye dinlenin.
 • Koşu bandını kullanmak, yapmak istediğiniz son şey olabilir, ancak adet sırasında ve sonrasında ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

Uyarılar

 • Sıcak su şişesi kullanırken havluya sarılı bile olsa çok sıcak olmamasına dikkat edin. Kendinizi yakmayın. Çok fazla sıcak olmasına gereke yok, ısıyı hissetmeniz yeterlidir.
 • Aldığınız tüm ilaçlarda önerildiği şekilde kullandığınızdan emin olun.
 • Menstrüel krampları kötüleştirdiği için süt ve kafeinden kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Adetli Olmak Mide Bulantısı Yapar mı?
Zifaf
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİNİ TANIYIN
Rahim Polipleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.