ADET SANCISI NASIL AZALTILIRAdet Sancısı Nasıl Azaltılır

Yaklaşan adet dönemleri her kadın için endişe nedenidir. Kasık, bel ve karın ağrısı, sancı, bulantı ve kanamanın kontrol altına alınması gibi birçok alınması gereken tedbir bulunmaktadır. Peki, bunlardan önemli olanlarından bir tanesi olan sancı ile nasıl başa çıkılabilir? En azından nasıl azaltılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu kadın herhangi bir şikayet yaşamadan bu dönemi atlatamaz ve her kadın bu dönemden kaynaklanan hormonal dengesizlikler ve düzenli yan etkilerinin getirmiş olduğu kramplar ile başa çıkmak zorundadır! Kramplar, rahimin olası bir gebeliğe hazırlanması için verimli tabakasının deri değiştirmesi esnasında ortaya çıkar. Eğer yumurtlama olduktan sonra yumurta döllenmez ise rahim duvarı şişer ve akmalar meydana gelir. Menstrüel kramplar genellikle normal rahim kas kasılmalarından daha büyük yan etkilere sahiptir. Kasılmalar sırasında meydana gelen ağrı ılımlı, orta dereceli yada şiddetli olabilir. Adet sancıları karın içinde (genellikle uterus alanında), bel yada bazı durumlarda bacaklarda meydana gelebilir. İbuprofen, asetaminofen ve diğer ağrı kesici ilaçlar donuk ağrının giderilmesi için kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar kullanılacak ise olası yan etkileri minimize etmek adına reçeteli alınmalı ve doktora danışılmalıdır.

Şimdi adet sancıları ile nasıl başa çıkacağınız hakkında bazı ipuçları verelim;

Sponsorlu Bağlantılar

1. Sağlıklı bir diyete sadık kalın. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketin, hem de bol bol su için. Özellikle hangi gıdaların sizin döneminizin daha ılımlı geçirdiğini belirlemeye çalışın. Bol lifli gıdalar alınması özellikle vücudun aşırı östrojeni (bu, ağır ve daha ağrılı dönemlere kramplara yol açabilir) tahliye etmesinde yararlıdır.

2.Diyet takviyeleri alın. Bazı çalışmalar E vitamini, tiamin ve Omega-3 takviyesi alınmasının adet kramplarını azaltabileceğini göstermektedir. Çinko ve kalsiyumun krampları, şişkinlik ve PMS ile ilgili semptomları azalttığı tespit edilmiştir. Kalsiyum ve magnezyum kas ağrıları azaltır, ama gözle görülür bir etkisinin görülmesini istiyorsanız her gün 2-3 ay boyunca alınmalıdır. 

3.Sağlığınızı sık sık kontrol edin. Check up yaptırın. Düzensiz barsak sendromu ve anemi gibi sağlık sorunları da adet döneminde kramplara neden olabilir. İlaveten endometriozis ya da miyom gibi altta yatan başka nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve bu nedenle belirtileri hafifletmek için tetikleyici organların alınması gerekebilir. 

4.Adetinizi fark ettiğiniz saatlerde ağrı dindirici ilaçlar kullanın. İbuprofen (Advil, Motrin vb) veya naproksen (Aleve) gibi Non-steroid anti-inflamatuar (NSAID) ilaçlar aslında sadece ağrıyı azaltmak değil adet kan akımını da azaltmaktadır. Ağrı için yararlı olan Asetaminofen, NSAID’ler kadar etkili değildirler. Birçok kadın ağrı kesicileri kullanarak adet ağrılarını azaltma yöntemine başvurmaktadır. Eğer ibuprofen ya da naproksen sodyum gibi ilaçlara tahammülünüz yoksa asetaminofen yada basit aspirin gibi ilaçlar kullanabilirsiniz.

NSAID ‘lerin etkisi zamanla oluşur. Bu nedenle eğer ağrılarınız çok şiddetli ise çok fazla ağrı kesici almayınız. Kramplarınız tamamen kesilinceye yada periyodunuz düzelene kadar birkaç gün için her altı saat bir ibuprofen alınız. Eğer reçetesiz satılan Over-the-counter NSAID ilaçlar size yardımcı olmazsa bir doktorunuza görünerek, doktorunuzun reçete ettiği Mefenamik asit (Ponstel) gibi Non-steroid anti-inflamatuar (NSAID) ilaç kullanabilirsiniz. Adet Sancısı Nasıl Azaltılır- sıcak kompres

5.Hormonal doğum kontrol ilaçları kullanın. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı önleyen ve menstrüel krampların şiddetini azaltmaya yardımcı olan hormonları içerir. Doktorunuzun adet krampları için doğum kontrol hapları tavsiye etmesinin nedeni budur. Hormonlar aynı zamanda enjeksiyon, cilt altına yamalama yada vajina içine yerleştirilen esnek bir halka yardımı ile kullanılabilir. 

6.Farklı pozisyonlarda yatın. Dizlerinizi göğüs içine sıkıştırarak yan yatmak ağrılarınızı geçici olarak azaltabilir. Bazı insanlar bir yastığa yüzlerini koyarak yüzüstü yattıklarını da belirtirler. Bu durumda da popo havada kaldığından hem gaz açısından bir rahatlama hem kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bir yastık ile ayaklarınızı yukarıda tutarak, sırt üstü yatmayı deneyin. 

7.Karın üzerine bir sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı yerleştirmeyi deneyin. Bu, kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur. Sıcak yıkama bezi ya da sadece sıcak bir battaniye de yardımcı olabilir. Bu uygulama reçetesiz satılan ağrı kesiciler kadar etkilidir. Ayrıca ısıtma yastığı yoksa sıcak bir banyo veya duş almayı deneyin. 

8.Hafif egzersizler yapın. Mahalle çevresinde yürüyüş, koşu bandı üzerinde hafif egzersiz, bisiklet ya da zevk aldığınız başka egzersizleri yapmaya gidin. Bu kan akışını artırarak krampları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. 

9.Vücudun kendi ağrı kesicilerini kullanın. Geleneksel ağrı kesiciler aşırı kullanımı konusunda endişeli iseniz yada kullanamıyorsanız vücudun kendi ağrı yönetimi mekanizmalarından yararlanmak isteyebilirsiniz. 

İlginizi başka bir tarafa çekerek kendi ağrınızı dağıtabilirsiniz. Distraksiyon adı verilen bu işlem, en güçlü ve hazır ağrı kesicilerden biridir. Eğer yoğun kramplarınız var ise, iyi arkadaş ile sosyalleşme, bir kitap okuma, bir bilgisayar oyunu oynama, Facebook yada Twetter da vakit geçirmek ağrınızı unutmanıza neden olabilir. Ne yapacağınız tamamen size bağlı.

Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz genel serotonin düzeylerini artırır. Serotonin vücudun kendi ağrı kesicisidir ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar.

Cinsel aktiviteler adet döngüsüne yardımcı olur. Mümkün olduğunca yapmayı deneyin. Rahim kasılmalarına neden olarak ağrıyı gideren oksitosin orgazm olunca salınır.

10.Akupunktur Deneyin. Mayo Clinic göre, adet krampları ile ilişkili ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir. Akupunktur 2000 yıldan fazla bir süredir ağrı kesici yöntem olarak kullanılmıştır. Saç kadar ince iğnelerin vücudunuzun belirli yerlerine cilt içine yerleştirilir. İğneler çoğu insanda ağrıya neden olmaz.

11.Yoga, masaj ve meditasyon gibi menstrüel kramp ağrılarını hafifleten stres azaltma faaliyetleri ile meşgul olun.

12.Alkol ve kahve almayın. Kahve, alkol ve kafein kramplarınızı daha kötü hale getirecektir.

13.Karnınıza baskı yapmayan giysiler giyiniz. Bu tür kıyafetler serin ve rahattır. Dar kıyafetlerden kaynaklanan krampları azaltmaya yardımcı olur.

İPUÇLARI

Şekerleme yapmak: Bu sizin dikkatinizi dağıtabilir ve kaslarınızı yatıştırır.

Sıcak bir duş veya banyo almak: Doğrudan karın bölgenize duş başlığı ile su tazyiki uygulayın. Sıcak bir banyo alın ve ya küveti karnınızın hizasına doldurarak banyo yapın. Sonrasında karındaki kramplı alana sıcak bir havlu koyun. Bu sizi yatıştıracaktır. Bunların dışında aşağıdakileri deneyebilirsiniz;

 • Bir egzersiz topu (topun üstünde karnınız) üzerine yatın ve topu vücudunuzun etrafında yuvarlayın.
 • Ocakta sıcak suda taze zencefili suya daldırarak kapalı bir şekilde yaklaşık 10 dakika demleyin. Şeker ekleyin ve karıştırın. Sıcak sıcak yudumlayın.
 • Bir sandalyede olabildiğince düz oturun. İleri çökmeyin veya geri eğilmeyin.
 • Gazınız varsa bunu bırakın. Yada gaz çıkarmanıza yardımcı olabilecek egzersizler yapınız.
 • Krampları yatıştırmaya yardımcı olmak için yiyecek yeme ve içecek içmeyi düşünün
 • Çok su için. Yakınınızda 4 veya 5 su şişesi olsun. İçme suyu kramplara yardımcı olur.
 • Ayaklarınızı sıcak suda vaktinizin olabildiği kadar bekletin. Üzerinizi de sıkıca kapatın ve terlemeye çalışın. Terleme önemli oranda sancılarınızın dinmesine olanak sağlar. Ter ile birlikte adet sökülme de beraberinde gelecektir. (tecrübe ile sabittir) En şiddetli sancılarda dahi işe yaramaktadır.
 • Muz yiyin. Muzdaki potasyum krampları azaltmaya yardımcı olur.
 • Papatya çayı, adaçayı, melisa çayı ya da kafeinsiz çay için. Limon ile sıcak çay içebilirsiniz. Sıcak çikolata da iyidir.
 • Kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin besinler / içecekler tüketin. Çok süt, peynir, yoğurt ve takviyeleri alabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri kalsiyum içermelerinden dolayı kasları ve krampları rahatlatır.özellikle de sporcu iseniz egzersiz sonrası yorgun kaslarınız için süt kullanın. Ya da 2-3 ay boyunca her gün kalsiyum ve magnezyum takviyeleri kullanın. Bu süreden sonra ağrı ve bulantılarınızda önemli bir düşüş yaşayacaksınız. Daha iyi hissettiğinizde takviyeleri almayı durdurmayın, belirtilen sürede kullanmaya özen gösterin. Eğer yorgun rahim kaslarınız varsa onları beslemek için sabit bir kaynak olarak takviye kullanılmalıdır.
 • Bitter çikolata ağrı giderici olarak yardımcı olur.

UYARILAR

Sorunun ciddi olduğunu düşünüyorsanız, ağır kanamanız varsa yada kramplarınız kalıcı hale gelmişse bir profesyonelden yardım alma zamanı gelmiştir. Endomorfizmalar, yumurtalık kistleri ve / veya adenomyozis profesyonel bir sağlık kuruluşu tarafından ekarte edilmesi gerekir.

Kadınların bazen kafeinden sakınmaları önerilir. Yanı sıra yüksek şeker ve sodyum, soda, mısır ve kahve de yasaklanabilir. Fakat diğer yandan bazı kadınlar da kafeinin çok etkili yatıştırıcı olduğunu belirtmektedirler. Bunun nedeni, kahvenin aşırı östrojen düzeylerini azalttığı ya da bir idrar söktürücü gibi şişkinlik giderdiği için olabilir. Ayrıca ağrı kesicilari daha verimli yapabilir.

Kafeinin kan akışını artırdığı gibi yaygın bir yanlış kanı olsa da, kafein aslında kan damarlarını büzücü etki göstererek kan akımını azaltır. Böylece damar duvarlarının sıkılaşmasına neden olur. Kramp önleyici olan çoğu reçetesiz satılan ilaç kafein içerir. Bu da, nörolojik ağrılara karşı belirli analjezik etki gösterdiği anlaşılmaktadır. Dikkat edilmesi gerek bir diğer nokta ise, çok fazla kafein içeren ilaçların kullanılması vücutta magnezyum yetersizliklerine yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kegel Egzersizleri
Vajinadan Et Parçası Gelmesi Ne Anlama Gelir?
Meme Bakımı Nasıl Yapılır?
Yumuşak Bacaklar İçin Ne Yapılır
Menopozda Sıcak Basması Tedavisi
RAHİM AĞZI YARASI TEDAVİSİ, NASIL KORUNABİLİRİM?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.