ADRENAL BEZAdrenal Bez Nedir

Adrenal bezler, her iki böbreğin üst kısmında bulunan böbreküstü bezlerdir. Protein ve yağ yakan, vücut kontrolünü sağlayan, kan şekerine yardımcı olan, önemli bir hastalık ya da yaralanma durumunda stres gibi tepkiler üreten ve kan basıncını düzenleyen hormonları üretir. En önemli adrenal hormonlardan ikisi “kortizol” ve “aldosteron” hormonlarıdır. bulunmaktadır. Adrenal bezler ayrıca “adrenalin” ile androjenler olarak adlandırılan cinsiyet hormonlardan az miktarda üretir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adrenal hastalıklar bu tür hormonların çok fazla veya çok az üretilmesine neden olabilir. Örneğin, “Cushing sendromu” kortizol hormonunun çok fazla üretimi ile ortaya çıkar. Daha yaygın olarak astım ve romatizmal arterit gibi inflamatuvar bozuklukların tedavi edilmesi için kullanılan kortizol benzeri “glukokortikoid” ilaçlar da benzer etkiyi yaratabilir. Tedavi edilmeyen Cushing sendromu, diyabet, yüksek tansiyon ve osteoporoz gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Böbreküstü bezleri çok fazla “aldosteron” ürettikleri zaman, kan basıncı yükselir. Kontrolsüz şekilde yükselen tansiyon ise inme, kalp krizi, kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi risklerle karşı karşıya getirebilir.

Adrenal BezAdrenal yetmezlik, böbreküstü bezlerin yeterli “kortizol” ve bazen de “aldosteron” üretmediği zaman ortaya çıkar. Belirtiler arasında yorgunluk, kas zayıflığı, iştah azalması ve kilo kaybı vardır. Bazı insanlarda mide bulantısı, kusma ve ishal da görülebilmektedir. Adrenal yetmezlik vücutta eksik olan hormonların yerine dışarıdan yapay hormonlar alınarak tedavi edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genetik bir hastalık olan “konjenital adrenal hiperplazi” de böbreküstü bezlerinin çok az miktarda kortizol ve / veya aldosteron üretmesine ve çok fazla androjen üretmesine neden olur.

İyi olan ise şudur; adrenal hormonların aşırı ya da yetersiz düzeyde üretimleri tedavi edilebilir ve uzun vadede sizi sağlıklı tutabilir. Devamdaki bölümde adrenal bozukluklar ve tedavileri hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saçlar Neden Erken Beyazlar?
Ekojenite Nedir
HIV yada AIDS
Sağlıklı Hayatın 5 Basit Kuralı
Gece Öksürüğü Neden Olur
Pankreas
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.