Adrenal yorgunluk nedir?

Adrenal yorgunluk böbrek üstü bezlerinin gerekli seviyenin altında işlev yapması durumunda  oluşan bir sendromdur. En sık yoğun ya da uzun süreli stres ile ilişkilendirilir, ayrıca ve özellikle

 • Akut veya kronik enfeksiyonlar,
 • Grip,
 • Bronşit,
 • Zatürre ,

Gibi solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da sonrasında ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adrenal Yorgunluğun Belirtileri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, insana sürekli yorgunluk veren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın en önemli belirtisi iyi bir uykudan sonra bile hissedilen yaygın yorgunluk şikayetleridir.

Adrenal yorgunluk vücutta bir şişlik yada çiçek hastalığı gibi kolayca tanımlanabilecek bir hastalık değildir. Bu hastalığın diğer fiziksel hastalıklar gibi karakteristik belirtileri olmayabilir, adrenal yorgunluk sendromu; halsizlik, yorgunluk veya muğlak duyguların sürekli olarak yaşanıyor oluşuyla kendini ele verir.

Bu hastalık, non-Addison hypoadrenia,  sub-klinik hypoadrenia,  nevrasteni, adrenal nevrasteni, adrenal ilgisizlik gibi birçok isimle de anılmaktadır.

Adranel Yorgunluk Nelere Sebep Olur?

Adrenal yorgunluk yaşam kalitesinde büyük hasarlara yol açabilir. Daha ciddi durumlarda, böbrek üstü bezlerinin aktivitesini yitirmesi söz konusudur. Bu durumda hasta kişi gününün büyük bir bölümünü yatakta geçirmek zorundadır.  Adrenal fonksiyon azalması, vücudumuzdaki her organ ve sistemi daha da derinden etkiler. Değişiklikler; karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması, sıvı ve hatta elektrolit dengesi, kalp ve damar sistemi ile cinsel dürtüde gerileme ortaya çıkarır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne adrenal yorgunluk neden olur?

Adrenal bezler günlük hayatta stres ile başa çıkmak için hormon salgılar. Bu hormonlar böbrek üstü bezlerinden kana verilir. Kan yoluyla hedef organa ulaşan hormonlar bu organlarda düzenlemeye gider. Bu düzenlemeler arasında,

 • Her türlü fiziksel, duygusal yada psikolojik tepkiler,
 • Enerji üretim ve depolama
 • Bağışıklık fonksiyonu düzenlenmesi
 • Kalp hızı
 • Kas tonusu ve stres ile başa çıkma yolları vardır.

Buraya kadar anlatılan vücudumuzdaki hormonların görevleriydi. Adrenal yorgunluk bu hormonların düzeylerindeki dengesizlikten dolayı meydana gelir.

Kimler adrenal yorgunluğa duyarlıdır?

Hemen hemen herkes hayatları boyunca bazı zamanlar adrenal yorgunluk yaşayabilir. Bu yorgunluk bahar aylarında ortaya çıkabildiği gibi kendisini pazartesi sendromu şeklinde de hissettirebilir

Özellikle;  kötü beslenme, madde bağımlılığı, çok az uyku ve dinlenme, ya da çok fazla basınç(seyahat yapanlar için-Uçmak-), kronik hastalık veya bronşit veya zatürre gibi tekrarlayan enfeksiyonlar, gebelik bu sendromun ortaya çıkışını ve sürekliliğini sağlayan faktörlerden bazılarıdır.

Adrenal yorgun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Aşağıdakilerden biri yada birkaçı hayatınızda sizleri rahatsız ediyorsa adrenal sendromdan şüphelenebilirsiniz:

 • Kendimi sebepsiz yere yorgun hissediyorum.
 • Makul bir saatte yatağa gitsem bile, sabah kalktığımda yorgunum.
 • Bazen günlere yayılan yıkkınlık hissi.
 • Gün içerisinde sıkça tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar istemek.
 • Gün boyunca çökmüş hissettiğiniz halde özellikle ikindiden sonra enerjik hissetmeye başlamak.

Neler Adrenal yorgunluk ile ilişkilidir?

Artrit kanser, herhangi bir kronik hastalığı içeren süreçler, Hamilelik, emzirmek, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları  hormonal rahatsızlıklar, bayanlarda adet döngüleri, çocuklarda ve gençlerde büyüme ağrılarının şiddetlendiği zamanlar.  Ayrıca, kortikosteroidlerin kullanımı da sıkça bu sendroma neden olmaktadır.

Adrenal Yorgunluk Hisseden Kişiler Ne Yapmalıdırlar?

Her şeyden önce sorunun kaynağını bulmak çok önemlidir. Yorgunluk kaynağı bulunduğunda bu kaynağa yönelik tedaviler,  böbrek üstü bezlerin çalışması ve hormonal aktiviteyi normale döndürecek ve rahatsızlığı da sonlandıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Nedenleri
Astım
İmpetigo Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sivilce
Rektum Kanseri
Malnütrisyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.