AEROBİK EGZERSİZAEROBİK EGZERSİZ

Egzersiz yaptığınızı düşünün. Sadece birkaç dakikalık bir egzersiz esnasında bile terlersiniz, daha çok nefes alış verişi olur, kalbiniz daha hızlı atar ve damarlar kasların çalışmaya devam etmesi için kanla oksijen taşır. Kalp, akciğer ve kasların birkaç dakikadan daha uzun bir süre boyunca normalden daha fazla çalışmasını sağlayan bu tür egzersizlere “aerobik” veya “kardiyo” denmektedir. Bu makalede, aerobik egzersizlerin mekanizması hakkında bilgi verilecektir. Bu mekanizma içinde oksijen taşınması ve tüketilmesi, kalp ve kasların rolü, aerobik egzersizlerin ispatlanmış olan faydaları ve ne kadar yapılması gerektiği gibi bilgiler bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlangıç

Her şey nefes ile başlar. Sağlıklı yetişkinler dakikada yaklaşık 7 ile 8 litre arası nefes alır. Siz nefes aldığınızda akciğerlerinize doldurduğunuz havanın içindeki yaklaşık %20 oranındaki oksijen alveollere ulaşıncaya kadar akciğerdeki küçük dallanmalar olan bronşiollerde süzülür. Alveoller kana oksijenin geçtiği mikroskobik yapılardır. Oradan da kalbe doğrudan bir kestirme yol vardır.

Oksijenin kalbe gidişi

Kalbin kanla dolan ve kanı iki atriyum, iki karıncık ve bazı çok aktif koroner arterlere pompalayan dört odacığı bulunmaktadır. Kalbin tüm bunları yapması için taze kana yani oksijenli kana ihtiyacı var. Bunu sağlayan organın da akciğerler olduğunu yukarıda belirttik. Kalp kendi ihtiyacı olanı aldıktan sonra, içindeki oksijen ve besinlerle birlikte kanı sol karıncıktan dışarı pompalar. Pompalanan kan dolaşım sistemi vasıtasıyla tüm organlara, kaslara ve dokulara iletilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu pompalama kişi yaşadığı müddetçe sürekli olarak devam eder. Kalbimiz 70 yıllık bir ömür boyunca, bir günde yaklaşık 100.000 kez, yılda 30 milyondan fazla kez ve ömür boyunca yaklaşık 2,5 milyar kez dakikada ortalama 60-80 atım hızıyla atar ve kan pompalar. Her kan atımında kalbimiz bir miktar içinde oksijen ve dokuların ihtiyacı olan diğer besin maddelerini içeren kan pompalanır.  kalbinizin her atışı, kan hacmi gönderir. Ortalama sağlıklı bir yetişkinin kalbi dakikada yaklaşık 5 litre kan pompalar.

Oksijen tüketimi ve kaslar

Pompalanan kan kadar taşıdığı oksijen miktarı da önemlidir. Terim olarak “oksijen tüketimi” kelimesine aşinasınızdır. Bilimde, “VO2 şeklinde sembolize edilir ve tüketilen oksijen hacmi olarak adlandırılır. Bu miktar, kasların özümsediği ya da kandan alınan oksijen miktarıdır. ml / kg / dakika olarak (vücut ağırlığının kilogramı başına mililitre) ile ifade edilir. Kaslar aslında birer motor gibi belli bir yakıtla çalışır. Benzinle çalışan araba gibi AEROBİK EGZERSİZ SAĞLIKLI YAŞAMdüşünebilirsiniz. Kaslar ise benzin yerine yağ ve karbonhidrat kullanır. Bu noktada oksijen kilit bir rol oynamaktadır. Çünkü kasların yağ ve karbonhidratı yakabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Kaslarımız ne kadar yeterli şekilde oksijen alırsa, o kadar fazla yakıt olması demektir. Bu da motorun daha iyi çalışması yani kasların daha verimli çalışması, daha fit olması ve daha uzun süre egzersiz yapabilmesi anlamına gelmektedir.

Aerobik egzersiz gerçekleri

Aerobik egzersiz bazen “kardiyo” olarak da adlandırılmaktadır. Kardiyo, çalışan kaslara kalbin oksijenli kan pompalamasını gerektiren egzersizlerdir.

Aerobik egzersizler egzersiz seansının sürdürülebilirliği için kalbin çalışma hızını ve solunum hızını arttırır. Buna karşın koşu ve ağırlık kaldırma gibi anaerobik ( “oksijensiz”) egzersizler ise nefes nefese kalmanıza neden olur.

Aerobik egzersizlerin kardiyo makineleri, ip atlama, yüzme, yürüyüş yapma, aerobik kursları, dans, kayak, kros ve kickboks gibi birçok türü vardır.

Çok yüksek yoğunluk seviyesinde yapıldığı takdirde aerobik egzersizleri de anaerobik egzersizler gibi olabilir.

Aerobik egzersizler sadece fit bir vücuda sahip olmanızı sağlamaz aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak da kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Aerobik egzersizlerin düzenli yapılması, bazı kanserler, diyabet, depresyon, kalp-damar hastalığı ve osteoporoz gibi sağlık sorunlarının gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir aerobik egzersiz planı basit, pratik ve gerçekçi olmalıdır. Spesifik ekipmanlar (örneğin kardiyo makineleri gibi) kullanılabilir ancak başarılı aerobik egzersiz için mutlaka gerekli bir şey değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Soğan diyip geçmeyin
Yiyerek Kilo Verme
Şınav
Boyun ağrısı için eğzersizler
Kandidiyazis (Pamukçuk) Belirtileri Nelerdir?
Atardamar (Arter) Tıkanmasını Önleyen Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.