AĞIZ BAKIMIağız bakımı

Yetişkinlik hayatı boyunca parlak ve sağlıklı bir gülümseme için gerekli en temel şeylerden birisi ağız hijyenine dikkat etmektir. Yetişkinlerde diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi ciddi ağız problemleri yaşanabilmektedir. Bu nedenle ağız bakımı ile ilgili aşağıdaki hijyen kurallarına dikkat edilmesi önemlidir:

Sponsorlu Bağlantılar

– Diş çürümesi ve diş eti iltihaplanmasını önlemek için günde en az iki kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayınız.

– Dişlerinizin arasına sıkışmış olan yiyecekler bakteriler nedeniyle zamanla sertleşip plaklara dönüşmeden günlük olarak diş ipi kullanın.

– Plaklar oluştuktan sonra sertleşen bu tabaka ancak bir diş uzmanı tarafından temizlenebilir.

– Şekerli ve nişastalı yiyecekleri özellikle de diş ve diş etine yapışma özelliği olan besinlerin tüketimini sınırlayın.

– Ara öğünlerde daha sık tüketilen atıştırmalıklar bakterilerin asit oluşturarak   diş minesine zarar vermesine yol açar.

– Diş kontrolü ve profesyonel temizlik için düzenli aralıklarla diş hekimini ziyaret ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

– Yaşlandıkça sağlıklı kalmak ve sağlığımızı korumak daha önemli hale gelmektedir. Özellikle ağız sağlığı açısından bakıldığında gençlerde çok sık görülmeyen diş ve diş eti problemleri yaşlılık dönemlerinde daha sık görülmektedir.

Aşağıda yaşlıların farkında olması gereken ve yıllık diş hekimi kontrollerinde hekimleriyle görüşmelerinin önemli olduğu bazı önemli hususlar yer almaktadır:

Periodontal hastalıklar

35 yaşından sonra hastaların periodontal hastalıklardan kaybettikleri dişlerin sayısı diş çürümesine göre kaybettikleri diş sayısına göre daha fazladır.

Eğer diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi evdeki rutin ağız bakım kurallarına dikkat etmemiş ve uzman bakımı ve temizliklerini ihmal etmiş iseniz bakteriyel plaklar ve tartarlar dişlerinizde birikmeye başlar. Plak ve tartarlar ise tedavi edilmediği takdirde zamanla çene kemiği ve destek yapılarında onarılamaz hasarlara yol açabilir. Dişleriniz bu süreç içinde gevşemeye başlar ve ilerleyen durumlarda periodontal ameliyatlar yapılması gerekebilecektir. Ancak işin iyi tarafı ise bu tür sorunların tedavi edilebilir ve önlenebilir olmasıdır.

Ağız kanseri

Ağız ve diş bakım uzmanlarına göre 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ağız kanseri riski yüksek olmaktadır.

Ağız bakım hijyeninin iyi yapılmaması ve bu konuda yeterli bilincin oluşturulmaması durumunda ilerleyen yıllarda bu kansere yakalanma ve bu kanserlerden ölme oranlarının artacağı tahmin edilmektedir. Özellikle sigara içilmesi ve alkol tüketimi ağız kanserleri riskini katlamaktadır. Ağız kanserinin ilk teşhisi rutin diş hekimi kontrollerinde konmaktadır.

Diş dolgularının düşmesi

Diş dolgularının 8 ila 10 yıllık bir ömrü vardır. Ancak bu süre bazen 20 yıl ve daha uzun da olabilmektedir. Dolgular özelliğini yitirmeye ve bozulmaya başladığında içerisinde yiyecek ve bakteri birikmeye başlar. Bu durumda meydana gelen çürüme dişin derinliklerine hatta sinirleri etkileyecek şekilde aşağı inerek kök kanal tedavisi gerektirebilir. Eğer diş yapısı dolgu ile birlikte bozulursa geriye kalan tek seçenek tam bir taç ve kök kanal tedavisi yaptırmak olacaktır.

Eklem bozuklukları

Bazı çiğneme alışkanlıkları, diş gıcırdatma gibi alışkanlıklar ağızda eklem bozukluklarına yol açabilir. Düzgün ısırma yeteneğinin değişmesine birçok etken neden olabilir ancak özellikle çıkarılan dişler ağza alınan lokmanın çiğnenme pozisyonunu değiştirdiği için kaymaları neden olabilmektedir. Bir süre sonra çenede hareketten sorumlu eklemler olumsuz etkilendiği için çene bölgesinde ağrılara ve kilitlenmelere neden olur. İşte bu yüzden çıkarılan dişlerin yerine implantların yapılması bu açıdan önemlidir.

Eğer uyurken dişlerini gıcırdatıyorsanız diş hekiminiz bunun için size bir gece korunması verecektir. Kullanacağınız bu malzeme diş gıcırdatmasının önlenmesinin yanında dişte plak oluşmasına karşı da etkili olur.

Kadın hastalar

Kadınların hayatlarının bazı aşamalarında özel ağız ve diş sağlığı gereksinimleri vardır. Ergenlik, adet görme, gebelik ve menopoz dönemlerinde kadınlık hormonları düzeylerinde meydana gelen değişiklikler diş eti ile diş plakları arasında değişik bir etkileşim yaratır. Bu yüzden bu tür dönemlerde kadınların dişlerini fırçalama ve diş ipi kullanma gibi alışkanlıklarında diş eti hastalıklarından korunmak için titiz olmaları gerekmektedir.

Bilmeniz gereken diğer önemli bilgiler:

Menstrüasyon

Bazı kadınlarda adet dönemlerinde diş etleri daha duyarlı hale gelmekte, şişmekte ve kanamakta iken bazılarında ise uçuk ve aft ortaya çıkmaktadır. Bu tür belirtiler genellikle adet başladığında ve stres azaldığında kendiliğinden kaybolmaktadır.

Doğum kontrol hapları

Diş eti iltihaplanması ağızdan alınan doğum kontrol haplarının en sık görülen yan etkisidir.

Gebelik

Yapılan çalışmalar gebelik sırasında kadınlarda diş etlerinin tahriş olması, plak oluşması ve diş eti iltihaplanması gibi ağız problemlerinin yaygın şekilde görüldüğünü göstermektedir. Belirtiler genellikle dişetlerinde kızarma iltihap ve kanama şeklinde kendini göstermektedir Gebelik döneminde ağız sağlığının korunması açısından özel bakım ve titiz olunması gerekmektedir

Menopoz

Kadınlarda doğurganlığın sona erdiği menopoz döneminde ağızda görülen yaygın şikayetler arasında diş etlerinin kızarması ve iltihaplanması, ağız içinde ağrı ve rahatsızlık, yanma hissi, ağızda kuruluk ve alınan tat duyularında değişiklik gibi şikayetler genellikle görülmektedir.

Osteoporoz (kemik erimesi)

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar kemik erimesi ile çene bölgesindeki kemik kaybı arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar çene kemiğindeki bu desteğin azalmasına bağlı olarak dişlerin de yeterli destek görmediği için daha kolay çürüdüğünü vurgulamışlardır. Kemik erimesi diş eti hastalıkları ile birlikte görüldüğünde ise dişlerin etrafındaki kemik kayıpları daha fazla olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    diş eti kanamasından nefret ediyorum.diş sağlığına herzaman özen gösteririm.kendimide dişimide çok seviyorum.tabiki kendimi başta.ağız sasağlığımı herzaman korurum……..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AĞIZ KURULUĞU AĞIZ KOKUSU YAPIYOR
Ağızda Tat Kaybı
Geniz Eti Büyümesi
Ağızda Metalik Pas Tadı
Diş Eti Hastalıkları
Kötü Nefes Kokusu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.