AĞIZ İÇİ YANIKLARI NASIL GEÇER?Ağız İçi Yanıkları Nasıl Geçer

Kahve, çorba veya çayın sıcaklığı hakkında yanlış hüküm vererek içtiğinizde ağzınızda gün yada haftalar süren yanıklar meydana gelebilir.

Ağzınızdaki yanık hafif olduğu sürece yapacağınız şey ağzınızdaki hassas doku iyileşene kadar rahatsızlığınızı yatıştırmaya yönelik adımlar atmanızdır. Ancak, daha şiddetli ağız içi yanıkları için acil tıbbi yardım gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

AĞZINIZDAKİ YANIĞI YATIŞTIRMAK İÇİN;

Ağız içi yanıklarının hafif formlarında -1. Derece- ağrı, kızarıklık, kuruluk hissi ve küçük şişlikler oluşabilir. Eğer ağzınızda birinci derece yanık varsa, ağzınızdaki etkilenen dokunun üstteki tabakası bir ya da iki gün içinde soyulabilir ve bu yaklaşık olarak 3-6 gün içinde kendi iyileşir. Aynı zamanda aşağıdaki talimatları sırası ile uygulayın;

1- Ağrı azaltmak, şişmeyi azaltmak ve oluşabilecek ek tahrişi en aza indirgemek için hemen ağzına bir buz küpü koyun.

2- Soğuk su ile gargara, buzlu dondurma emme yada buz emme işlemi de aynı zamanda rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Yanı sıra asetaminofen gibi bir ağrı kesici alarak rahatsızlığınızı azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Tat ve dokusu keskin olan yiyeceklerden kaçının. Cips veya fındık gibi baharatlı gıdalar ağrıyı artırabilir ve keskin gıdalar ise lezyonları kötüleştirebilir.

4- Reçetesiz satılan pektin merhemi veya benzokain içeren topikal ağız analjezik ile yanık ya da lezyonlu bölgeyi tedavi edin. Hem koruma hem de iyileşmeyi sağlamak için ilacı doğrudan yanığa uygulayın. Bu arada, ağzınızı uyuşturmaya yardımcı ve yanmış bölgelerde enfeksiyon riskini azaltmak için etkilenen alan için bir anestezik gargara kullanılabilir.  

TAHRİŞ EDİCİLERDEN KAÇININDamak Yanması

İyileşme sürecinde ağzınızı tekrardan rahatsız edecek tahriş edici etkenlerden kaçınmak önemlidir. Ağzınızın içi bu dönemde daha hassas olduğu için ağzınızdaki doku normale gelene kadar sıcak gıdalar ve içecekler, tuzlu gıdalar, baharatlı gıdalar ve narenciye ürünlerini tüketmekten kaçınmalısınız. Naneli diş macunları, tarçın ve domates, alkolsüz içecekler ve kahve gibi asidik ürünler de ağız içinde ekstra tahrişe neden olabilir. Ayrıca hızlı gıdalar çiğneme ve sert kıllı diş fırçası ile agresif diş fırçalama gibi dikkatsiz davranışlar da ağzınızdaki tahrişi artırabilir.

UYARILAR

Ağız ve boğazda sıcak yiyecek ve içecekler nedeni ile meydana gelen ikinci ve üçüncü derece yanıklar ciddi sonuçlar doğurabilir. İkinci derece yanıklar genellikle şiddetli ağrı, kızarıklık ve kabarmaya neden olabilir ve cildin daha altındaki dokuların hasar görmesine neden olabilir. Onların iyileşmesi bir haftadan daha fazla zaman alabilir ve bu süreçte ilgili bölge enfeksiyon gibi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındadır. Üçüncü derece yanıklar kuru kahverengi, kömürleşmiş veya mumsu beyaz derinin oluşmasına yol açabilir. Bu tür yanıklar alttaki dokuların tüm katmanlarını etkileyebilir. Böyle durumlarda etkilenen alan için deri grefti gerekebilir. Yanık sinirlere zarar verdiği için ilk olarak ağrılı olmayabilir. 2. ve 3. derece yanıkların olması durumunda acil tıbbi yardım alın.

BUNLARI DA YAPABİLİRSİNİZ!!!

1- Süt (normal veya soya) içme yanık üzerinde koruyucu bir kaplama sağlayabilir.

2- Doğrudan mikrodalga fırından çıkan yiyecek ve içeceklerden kaçının. Tüketmeden önce biraz soğumasını bekleyin.

3- Yanık veya lezyon on günden daha uzun sürerse ağız içi yanıkları ağız kanserinin erken aşamalarını taklit edebilir.

4- Yanık ağız sendromu ile ağız içi yanmasını birbirine karıştırmayınız. Yanan yada yanık ağız sendromu çeşitli sağlık koşullarına bağlı olabilir ve bunlardan bazıları ciddidir. Bu durum ısıya bağlı yanık işareti gibi olmayan şekilde ağızda ağrılı, yanma hissi bulunmaktadır.

Ayrıca dil, diş etleri, yanak içi ve ağız tavanında yanma hissine yol açabilir. Ağrı sürekli olabilir, gidip gelebilir ve gün boyunca ve gittikçe kötüleşebilir. Yanık ağız sendromunun ağızdaki maya enfeksiyonu, ağız kuruluğu, depresyon, beslenme yetersizliği, sinir hasar ve hormonal dengesizlikler gibi farklı nedenleri olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuğa Kalp Masajı ve Suni Solunum
Dil Kanaması Nasıl Durdurulur?
Böcek Issırıkları ve Böcek Sokması
Göğüs Ağrısında Acil Yardım
Isı Krampları İlk Yardım
Kalp Durmasında Ne Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.