AĞIZ KENARINDA ÇATLAK VE YIRTIKAğız Kenarında Çatlak ve Yırtık

Ağız kenarındaki yada köşelerindeki çatlaklar dudak kenarındaki çatlaklar olarak da isimlendirilir ve bu durum ağız köşelerinin kuruması, iltihaplanması ve yarılmasına neden olur. Bu çatlak ve yırtıklar genellikle ağrılı ve kanamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu durumda, ağız köşelerindeki çatlaklar ciddi bir durumunda göstergesi değildir ve genel sağlığı etkilemez. Genellikle kuru ve soğuk havalar, güneş yanığı ve rüzgara maruz kalma bunun sık karşılaşılan nedenlerindendir. Diğer durumlarda soğuk algınlığı, anemi, dehidratasyon ve beslenme yetersizlikleri gibi durumlar da ağız köşelerinde yırtılmalara neden olabilir.

PRATİK ÇÖZÜM!!! Genellikle, düzenli olarak koruyucu dudak kremi kullanılması, bol su içme ve dışarı çıkıldığında güneş kremi uygulayarak bunlardan kolaylıkla kurtulunabilir. Mantar veya bakteriyel olarak ortaya çıkan durumlarda doktorunuzun reçete edeceği yada reçetesiz satılan kremlerden günde 2-3 defa uygulamanız yeterli olacaktır. Çatlaklarınız geçtikten sonra da önlem almanız bunların geri gelmesini önleyecektir.

Ağız kenarındaki çatlaklar nadiren ciddi bir soruna işaret eder. Dehidrasyon adı verilen vücudun susuz kalması durumu vücutta ciddi elektrolit dengesizliklerine yol açabilir ve çatlaklarla birlikte diğer ciddi belirtiler de neden olur. Bunlar konfüzyon, uyuşukluk, bilinç kaybı, soğuk cilt veya az idrara çıkma gibi belirtilerdir ve mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız Kenarında Çatlak ve Yırtık Neden Olur DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Ağız kenarındaki yırtıklar ve çatlaklar altta yatan hastalığa bağlı olarak değişen farklı belirtiler görülebilir. Belirtiler sadece ağız kenarında görülebileceği gibi vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

Ağız bölgesinde kanama, aft yada yaralar, soğuk yaralar (herpes simplex virüsü enfeksiyonları gibi), ağız kuruluğu, ses boğukluğu ve kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik meydana gelebilir.

Diğer yandan çok susama duygusu, genel hastalık ve yorgunluk hali, baş ağrısı, pişik ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Çevre ile ilgili nedenler

 • Soğuk ve kuru hava
 • Kapalı ısıtma sistemleri ile ısınma
 • Güneş ve rüzgara maruz kalma

Yaygın nedenlerAğız Kenarında Çatlak ve Yırtık Nedenleri

 • Ruj ya da dudak kremi gibi ürünlere vücudun geliştirdiği alerjik reaksiyon
 • Anemi (düşük alyuvar sayısı)
 • Ağız yoluyla solunum yapılması
 • Kandidiyazis (mantar enfeksiyonu)
 • Soğuk yaralar (herpes simpleks virüsü enfeksiyonu)
 • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
 • Dudakların sık sık yalanması
 • Hafif dehidrasyon
 • B vitamini eksikliği

Ağız kenarındaki çatlaklar her ne kadar zararsız olsalar da uzun vade için mutlaka önlem alınmalıdır. Önlem alınmaması durumu daha da ciddiye doğru götürür ve daha farklı enfeksiyonların gelişimine zemin hazırlayabilir. Altta yatan neden belirlenmeli ve size özel tedavi ve ilaç seçenekleri takip edilmelidir. İhmalkarlık akut böbrek (böbrek) yetmezliği, elektrolit dengesizliği, bakteriyel ve enfeksiyonları ve neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mehtap

  Merhaba ar benim dudaklarımda yaklaşık iki aydır boylee kasiniyo önce küçük kabarcıklar şeklinde sonra patlayıp kuruyo dudaklarim soyuluyo hiç gecmiyo sürekli tekrarliyo neden olabilir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İMPLANT YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Yirmilik Diş
Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti
Ağız Yaraları
Diş Eti Yarası Nedenleri
Çocuklar İçin Diş Muayenesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.