AĞIZ KENARINDAKİ KIRIŞIKLIKLARDAN NASIL KURTULABİLİRİM?

Ağız çevresindeki kırışıklıklardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Bu küçük çizgiler, diğer kırışıklara nazaran sizi daha yaşlı gösterir. Yaşlandıkça bu kırışıklardan kaçınamazsınız fakat erteleyebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz tedbirler sayesinde bunların gelişimini ve derinliğini azaltabilirsiniz.

AĞIZ ÇEVRESİNDEKİ KIRIŞIKLAR NEDEN OLUR?

Ağız çevresindeki kırışıklıklardan nasıl kurtulabileceğinizi öncelikle onların nasıl oluştuğunu anlayarak başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

à Yaşlanma

Yaşlanma tüm vücut bölümlerinde yaşlanmalara neden olur. Benzer şekilde cilt dokusu da yaşlandıkça kolajen ve elastin adlı proteinleri kaybederek elastikiyetini kaybeder. Bu kayıp, ağız çevresinde kırışıklık ve çizgiler olarak kendini belli eder.

Alın Kırışıklarından Kurtulmak İçin 7 Öneri

à Güneşe Maruz Kalma

Güneş, cildin sadece ağız çevresinde değil güneş gören her bölümünde hasara neden olur. Mesela eller. En fazla güneşe maruz kalan kısımlardır ve ağız çevresi gibi özel bakım gerektirir. Güneş erken yaşlanmanın en sık nedenidir

Sponsorlu Bağlantılar

à Sigara içme

Sigara kolajen ve elastin yıkımına neden olur ve üfleme alışkanlığı ağız çevresinde çizgi oluşumuna katkıda bulunarak yüz kıvrımlarına neden olur. Benzer şekilde

à Sakız

Zararsız görünse de, sakız da kolajen ve elastin yıkımına yol açarak yüz kıvrımlarının ortaya çıkmasına neden olur.

à Yan Tarafa Uyuma

Yan tarafa yatma alışkanlığı ve bir yastığa başını gömerek uyuma, elastin ve kolajen yıkımını kalıcı hale getirerek alt yanak ve çenede çizgilerin erken oluşumuna neden olur.

PEKİ, NASIL ÖNLEM ALABİLİRİM?

Ağız çevresindeki kırışıklıkları önlemenin ve iyileştirmenin bazı yolları bulunmaktadır;

### Antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketin. Bu gıdalar ağız çevresinde derin kırışıklıkların oluşumu da dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerinin önlenmesi açısından önemlidir. Sarkma ve yaşlanma işaretleri kepekli tahıllar, brokoli, kırmızı üzüm, çilek, domates, havuç, ıspanak ve sarımsak gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar yiyerek önlenebilir. Ayrıca diyetinize daha fazla ilave edeceğiniz C vitamini yönünden zengin besinler sağlıklı bir cilt için önemlidir.

### Balık Yağı tüketin. Balık yağı omega – 3 içerir. Bu sağlıklı yağlar ağız ve göz çevresindeki kırışıklıkları yol açan cilt hasarının azaltılmasında son derece etkilidir. Balık yağı kullanamıyorsanız hafta içinde daha fazla balık tüketin.

### Yüz Egzersizleri yapın.

1. Egzersiz: Ağzınız içine işaret parmaklarınızı yerleştirin ve ağız köşelerinden çekin. Veya ağız kaslarınızı kasarken (sıkarken) parmaklarınızı ters yönde incitmeyecek ölçüde zorlayın. Bu 25 ila 50 katı yapın.

2. Egzersiz: Ağzınızın bir tarafını kaldırın ve olabildiğince bu hareketi sert yapmaya çalışın. Daha sonra diğer tarafı deneyin. Her defasında daha fazlasını deneyin.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Ağız çevresindeki kırışıklıklar basit önlemler alarak önlenebilir:

*** Güneş Koruyucu Kullanın. Ağız ve yanak çevresinde güneş koruyucu uygulamak, ağız çevresindeki erken yaşlanma ve kırışıklıkları önler. Kolajen veya hatları dolgunlaştıran hiyaluronik asit içeren bir nemlendirici kullanın. Anti- kırışıklık kremleri veya cilt bakımları da çizgileri azaltmaya yardımcı olacaktır.

*** Sigara İçmeyin. Uzmanlar, sigaranın cildin kan damarlarını daralttığını yada büzülmesine neden olduğunu ve bu nedenle de cilde yeterli kan akışı ve dolayısıyla da oksijen sağlanmadığından erken kırışıklara davetiye çıkardığını bildirmektedirler. Bunun yanında, sigara içerdiği zararlı kimyasallar neden ile de cildin gücünü ve esnekliğini azaltır.

*** Tekrarlanan Hareketlerden kaçının. Şişeden su içme, ağızda saman çekme gibi ağız kenarlarınızın sık sık kullanılmasını gerektiren alışkanlıklardan kaçının.

*** Sakız Çiğnemeyi Bırakın.  Sakız çiğnemek yüz kaslarını aşırı çalıştırır. Aynı kasların aşırı çalışması ağız ve dudak çevresinde erken yaşlanma belirtileri ve kırışıkların oluşması gereken zamandan çok daha erken oluşmasına neden olur.

*** Kaliteli bir nemlendirici kullanın. Yüz temizliği ve yüz jelleri ve nemlendirici maskeler cildinizi her zaman nemlendirir. Bu da cildinizin kusursuz olmasını sağlar.

Botoks Enjeksiyonları

LAZER TEDAVİSİ

Ağız çevresindeki sürekli veya derin kırışıklıklar için, size daha hızlı tedavi fırsatı veren lazer tedavisi bulunmaktadır. Evde kullanabileceğiniz tedaviler zaman alırken, lazer tedavisi kısa sürede (yaklaşık 2-3 hafta ) etkili sonuçlar verir. Fakat bunun birkaç yan etkisi bulunmaktadır ve bazı kişiler için pahalı olabilir. Başka bir seçenek ise Botox enjeksiyonlarının kullanılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer
Kış Aylarında Cilt Bakımı
Ozon Yağı
Topuk Taşı
Kulaktaki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?
Kırışıklık Gidermek İçin Savaşan Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.