AĞIZ KOKUSU

Nefes kokması ya da ağız kokusu, sosyal ilişkilerde ve cinsel yaşantıda sıkıntı yaratabilen ve bazı durumlarda kişinin utanmasına neden olabilen bir durumdur. Kişiler karşısındakinin nefesinin kötü koktuğunu genelde söylemek yerine uzaklaşmayı tercih ederler. Marketlerde sakız, nane şekeri, ağız gargaraları ve diğer biri dizi ürün kötü nefes kokusunu yok etmek üzere satılmaktadır. Ancak sayılan bu ürünler ağızda kalıcı şekilde çözüm olmamakta ve geçici olarak ferah ve temiz koku yaratmaktadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüketilen bazı gıdalar, sahip olunan bazı hastalıklar ve alışkanlıklar da ağız kokusunun temel nedenleri arasında yer alır. Birçok durumda ise da ağız içi hijyenin yetersiz olması ağız kokusuna neden olmaktadır. Eğer denediğiniz basit kişisel bakım teknikleri ile sorunu çözülmediyse ve istenmeyen ağız kokusundan kurtulamadıysanız, kokunun daha ciddi bir durumun sonucu olup olmadığının belirlenmesi için diş hekimi veya doktorunuza görününüz.

BELİRTİLER

Ağız kokusu altta yatan nedene bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Bazı insanlar ağızlarından az bir miktarda kötü koku gelmesinden dolayı endişe duymalarına rağmen bazıları ise ağzının kötü şekilde koktuğundan haberdar bile değildir. Nefesinizin nasıl koktuğunu yakın bir arkadaş veya akrabanızdan öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmeli

Eğer ağzınız kokuyorsa, ağız içi temizlik alışkanlıklarınızı gözden geçirerek gerekli düzenlemeleri yapınız. Örneğin yemek yedikten sonra dişlerinizi düzenli şekilde fırçalayınız, diş ipi kullanınız ve bol su içiniz.
Yaptığınız değişikliklere rağmen kötü koku devam ederse, bir diş hekimine uğrayınız. Diş hekiminiz ağızdaki kokuya altta yatan ciddi bir durumun neden olduğundan şüphelenirse sizi ilgili bir uzmana yönlendirecektir.

NEDENLERİ

Kötü nefes kokularının çoğu ağızdan başlar ve birçok olası nedeni vardır. Bu nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Alınan Besinler. Yemek yeme sonrası diş ve diş çevrelerinde kalan ve biriken yemek artıkları dişler fırçalanmadığı zaman bakteri artmasına ve kötü koku oluşmasına neden olurlar. Soğan, sarımsak ve baharatlı yiyecekler de ağız kokusuna neden olabilir. Bu gıdaların sindirilme sonucu kan dolaşımı ile akciğerlere taşınması nefesteki kokuyu etkiler.

Sigara içilmesi. Sigara hoş olmayan ağız kokusuna neden olur. Sigara içenlerde diş eti hastalıkları görülmesi ve ağız kokusu oluşma ihtimali daha fazladır.

Yetersiz diş hijyeni: Dişler günlük olarak fırçalanmadığında ve diş ipi kullanılmadığında ağızda biriken yiyecek artıkları ağız kokusu oluşturur. Ağız içindeki bakteriler dişlere yapışarak renksiz plaklar oluşturur ve dişler zamanında fırçalanmadığında bu plaklar diş aralarında birikerek daha sert yapılara dönüşür. Aynı zamanda diş etlerinde de tahrişe neden olurlar. Dilin pürüzlü yüzeyinde de kokuya sebebiyet veren bakteriler bulunmaktadır. Diğer yandan, düzenli olarak temizlenmeyen protezler de kötü ağız kokusunun başka bir nedeni olarak gösterilebilir.

Ağız kuruluğu. Tükürük, kötü kokuları neden olabilen artıkların giderilmesine ve ağız içinin temizlenmesine yardımcı olur. Ağız kuruluğu durumunda ise, tükürük bezlerinden tükürük salgılanması azaldığı için kötü koku oluşmasına ortam hazırlanmış olur. Ağız kuruluğu genellikle yatarken olur. Özellikle gece ağzı açık yatıldığında uyanırken “sabah nefesi” denen kötü kokular ağızdan gelebilir. Alınan bazı ilaçlar, tükürük bezlerindeki sorunlar ve bazı diğer hastalıklar da kronik olarak ağız kuruluğu yaratarak ağız kokusuna ortam hazırlar.

Ağız içi enfeksiyonlar: Ağız kokusu, diş çürümesi, diş eti hastalıkları, diş çekimi ya da ağızda farklı nedenlerle ortaya çıkan yaralardan dolayı da meydana gelebilir.

Diğer ağız, burun ve boğaz problemleri: Bademciklerde meydana gelen iltihaplanmalar, burun akıntıları, sinüs veya boğazda oluşan enfeksiyonlar ya da kronik inflamasyonlar ağız kokusu yapar.

İlaçlar. Bazı ilaçlar dolaylı olarak ağız kuruması yolu ile kötü nefes kokusuna neden olur. Bazı ilaçlar da vücutta serbest bıraktıkları kimyasalların nefese karışması ile ağız kokusu yapar.

• Diğer nedenler. Bazı kanser türleri, Metabolik bozukluklar ve diğer hastalıklar ürettikleri kimyasallar sonucu farklı nefes kokusuna neden olabilirler. Mide asitleri ve kronik reflü de ağız kokusu ile ilişkili belirtiler verir. Küçük çocuklarda ise, burun deliğine kaçan bir besin parçası, küçük bir oyuncak veya başka bir yabancı cisim ağız kokusu yapabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Kötü nefes kokusunun muayene ile anlaşılması için, diş hekiminiz ağız ve burnunuzdan gelen kokuyu inceleyecek ve belli bir ölçeğe kayıt edecektir. Dilin arka kısmı kokunun en çok geldiği yer olduğu için, hekiminiz o bölgeyi kazıyarak ortaya çıkan kokuya bakabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Ağız kokusunu önlemek için sürekli bir ağız hijyeni sağlamak ve diş eti hastalıklarına karşı korunmak önemlidir. Tıbbi tedavi ise kokunun nedenine bağlı olarak değişir. Eğer kokunun nedeni altta yatan ciddi bir etken ise diş hekimi tarafından ilgili polikliniğe sevk edilirsiniz.

Diş bakımı ile ilgili alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:

Gargara ürünleri ve diş macunları. Ağız kokusunun nedeni diş üzerinde biriken bakteri plakları ise, bunun önlenmesi için gargara ile diş aralarının temizliğini sağlayan ürünler önerilebilir. Plak oluşumlarına neden olan bakterilerin çoğalması bu şekilde engellenir. Gargaralar “setilpiridinyum klorür” ve “klorheksidin” gibi kötü kokuları önleyen etken maddeler içeren ürünlerdir. Diş hekiminiz ayrıca plak birikimine neden olan bakterileri yok etmek için antibakteriyel madde içeren bir diş macunu önerebilir.

Diş hastalıklarının tedavisi: Diş hekiminiz tarafından diş eti hastalığınızın olduğu fark edilirse, gerekli tedavi için bir diş eti hastalıkları uzmanına (Periodontit) yönlendirecektir. Diş eti hastalıkları, diş etlerinin çekilerek cepler oluşturmasına neden olurlar. Oluşan ceplerde biriken bakteriler de kötü kokular üretilmesine sebebiyet verir. Bazen bu bakterilerin yok edilmesi profesyonel bakım gerektirebilmektedir. Ayrıca bakteriler için bir üreme alanı oluşturabilen hatalı diş yapılanmalarının da düzeltilmesi gerekebilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Kötü nefes kokularını azaltmak ya da önlemek için:

• Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayınız. Günde en az iki defa düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Kullanacağınız macun ise koku önleyici antibakteriyel içerikli olsun. İşyerinizde de diş macunu ve fırçası bulundurmanız ağız temizliğinin aksamasını önleyecektir.

• Günde en az bir kez diş ipi kullanınız. Seçilecek uygun bir diş ipi dişlerin arasında kalan yemek artıkları ve plakları ortadan kaldırarak ağız kokusunun oluşmasını da önler.

• Dilinizi de fırçalayın. Dilin üzerinde biriken bakteriler de kokuya neden olabilir. Bunun için diş fırçalama esnasında fırçayı dilinizin üzerinde de birkaç defa götürüp getiriniz. Sigara içilmesi ya da ağız kuruluğu gibi nedenlerden dolayı dil üzerindeki bakteri miktarında önemli artış olabilmektedir. Bu durumdaki kişilerin dil kazıyıcı ürünler kullanması faydalı olacaktır.

• Protez ve diş temizleme malzemelerinizi düzenli olarak temizleyin. Köprü ya da tam protezler kullanıyorsanız, günde en az bir defa temizliğini yapmalısınız. Diş tutucu veya ağız koruyucu gibi aparatlar kullanıyorsanız, ağzınıza koymadan önce her zaman temizleyiniz. Ağız temizliği ürünleri için hekiminizden öneri alabilirsiniz.

• Ağız kuruluğundan kaçının. Ağızda kuruluk oluşmasını önlemek için sigara içmekten kaçının ve bol su için. Alkol, meşrubatlar ve kahve suyun yerini tutmaz. Aksine, diüretik etki göstererek vücuttan daha fazla sıvı atılmasına neden olurlar. Tükürük salgılanmasını uyarmak için sakız çiğneyebilir veya şeker emebilirsiniz. Eğer ağız kuruluğu kronik ise, doktorunuz ya da diş hekiminiz tükürük salgısını uyaracak ilaçlar yazacaktır.

• Diyetinizde ayarlamalar yapınız. Ağzınızda kötü kokular oluşturacak besinleri almaktan kaçının. Özellikle yapışkan ve şekerli ürünlerden uzak durmaya çalışın.

• Diş fırçasını düzenli olarak yenileyin. Yıpranan diş fırçasını her üç ile dört ayda bir yumuşak kıllı yeni bir tanesi ile değiştiriniz.

• Düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırınız. Yılda en az bir ya da iki kez düzenli olarak diş hekimine uğrayınız. Kontrollerde diş çürümesi ya da plak oluşumu varsa gerekli müdahaleler zamanında yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı
Diş Ağrısında İlk Yardım
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur
Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir
Dilde Çatlak
Diş İpi Kullanımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.