AĞIZ KOKUSU HAKKINDAAğız Kokusu Hakkında

Kötü nefes kokusunu (halitozis) yok etmek için birçok neden sayılabilir aslında. Eğer hızlı şekilde ve bıktırıcı olmayan yöntemlerle ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki öneriler sizin için faydalı olacaktır.

ÖNCELİKLE AĞIZ HİJYENİ

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayınız. Ağız kokusunun başlıca iki kaynağı bakteri ve çürüyen gıda parçacıklarıdır. Ağzımızın içinde bakteri ve diğer mikroorganizmaların barınabileceği yüzlerce kıvrım ve köşe bulunmaktadır.

 • Bu nedenle yumuşak kıllı bir diş fırçasının üzerine bezelye büyüklüğünde diş macunu alarak 45 derecelik açıyla diş etleri de fırçalayınız. Yumuşak ve kısa hareketlerle diş ve diş etlerinizin her köşesine ulaşmaya çalışınız. Diş fırçasını çok sert kullanmayın ve tahriş edecek şekilde bastırmayın. Eğer doğru yapılırsa, fırçalama yaklaşık üç dakika sürer.
 • Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve en az bir kez de diş ipi kullanmaya çalışın.
 • Diş ve diş etlerinin yanı sıra ağzınızın yan tarafları ve dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Dilinizi temizleyin. Dilimiz geniş ve pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu için ağzımızın geri kalanından daha fazla bakteri tutma kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla dil yüzeyini temiz tutmanız, bakteri birikmesinin önüne geçeceğinden dolayı ağız kokusunun düzelmesinde de önemli katkı sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Dil temizliği için mağazalardan özel tasarlanmış diş fırçaları alabileceğiniz gibi normal diş fırçanızı da kullanabilirsiniz.
 • Dilinizi arkadan önce doğru fırçalayın.
 • Eğer hassas öğürme refleksiniz varsa dil fırçalamanız bunu tetikleyebilir. Bunun önüne nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için internetten faydalı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Her gün diş ipi kullanın. Kötü nefes kokusunun ve diğer diş ve diş eti sorunlarının önüne geçebilmek için diş ipi kullanmanız da en az diş fırçalama kadar önemlidir. Bu nedenle diş ipi kullanma alışkanlığı edinmeye çalışın.

İlk kullanmaya başladığınız zamanlar diş etlerinizde biraz kanama görülebilir. Naneli veya farklı bir koku içeren birini kullanırsanız, aynı zamanda ağız kokusunun baskılanmasına da yardımcı olur. Diş fırçalamadan önce diş ipini kullanarak diş aralarında sıkışıp kalan besin parçacıklarını çıkarın. Özellikle diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde diş ipinin faydasını fark edeceksiniz.

Gargara yapın. Gargara, ağzınızı nemli tutmaya ve kötü nefes kokusunu önlemeye yardımcı olur.Ağız Kokusundan Nasıl Giderilir

 • Klorin dioksit içeren bit gargara tercih ediniz. Ağız kokusuna neden olan bakterilerin çoğu dilin arka kısmında yer almaktadır ve düzenli diş fırçalaması ile de yok edilmeleri güçtür. Ama klorin dioksit içeren ağız gargaralarını kullanarak bu bakteriler nötralize edilebilir.
 • Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve dil temizliğinden hem önce hem de sonra gargara yapmaya çalışın. Temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra geriye kalan bakterilerin nötralize olduğundan emin olmanızı sağlayacaktır.

BAZI ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Sakız çiğneyiniz. Tatlı veya tatsız olsun hangi sakızı çiğnerseniz çiğneyin ağız kokusunun giderilmesine mutlaka faydası olacaktır. Çünkü daha fazla tükürük salgılanmasını sağlar. Bazı firmalara ait sakız markaları ise ağız kokusunun giderilmesinde diğerlerinden daha etkilidir.

 • Tarçın tatlandırıcı sakızların ağzınızdaki bakteri miktarının azaltılmasında özellikle etkili olduğu görülmektedir.
 • Sadece “ksilitol” ile tatlandırılmış sakızlar tercih ediniz. Çünkü şekerli sakızlar çoğu zaman bakteri sayısını arttırmakta ve ağız sağlığı için daha kötü olmaktadır. Ksilitol aslında bakterilerin ağızda çoğalmasını önlemek için şekerin yerine kullanılır.

Ağzınızı nemli tutun. Kuru bir ağız kokmaya daha meyillidir. Bu nedenledir ki sabahları nefesimiz daha kötü kokar. Çünkü uykuda ağzımızda daha az tükürük salgısı olur. Tükürük salgısının aslında mükemmel faydaları vardır. Yemek yediğinizde bu besinleri fiziksel olarak ıslatmasının ve sindirimini kolaylaştırmanın yanında, bakteri ve ağız kokusunun da düşmanıdır. Aynı zamanda antiseptik özelliği bulunmakta ve içerdiği enzimler sayesinde de bakterileri yok etmektedir.

 • Sakız çiğnemeniz, tükürük salgılanmasını uyarıcı etki yapar. Bu da daha az ağız kokusu demektir. Nanenin tükürük üretimini teşvik etme özelliği yoktur.
 • Su içiniz. Su içerken aynı zamanda gargara yapar gibi ağzınızın sağına soluna doğru da çalkalayın. İçtiğiniz su, tükürük üretimini artırmaz ama ağzınızın yıkanmasını sağlar ve ağzı sağlığı için faydalıdır. Günlük ne kadar miktarda su içmeniz gerektiğine ilişkin internetten araştırma yapabilirsiniz. Erkek ve kadınlarda veya belli sağlık koşullarını taşıyan insanlarda alınması günlük olarak içilmesi gereken su miktarı değişir.
 • Ağız kuruluğu bazı ilaçlar ve tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle uzun süreli devam eden ve yukarıdaki yöntemlerle giderilmeyen ağız kokuları için bir doktora görünmenizde fayda var. Altta yatan nedenin bulunması ve tedavisi için önemli bir adımdır.

Ağız Kokusu Nasıl Yok EdilirSigara içmeyi ve nikotin sakızları çiğnemeyi kesiniz. Sigara içmenin tüm vücut üzerinde zararlı etkisi zaten herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Genel vücut sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra kötü ağız kokusunun da önemli nedenlerinden birisidir. Bu nedenle bırakılması her açıdan gerekli bir alışkanlık olarak görülmektedir. Bırakma sürecinde karşılaşacağınız zorluklarda “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” gibi yerlerden uzman desteği alabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise kötü nefes kokusu sigaradan kaynaklanan bazı kanserlerin erken belirtisi olabilir. Bu tür durumlarda sigarayı bırakmanız ve doktorunuza vakit kaybetmeden uğramanız hayati önem taşımaktadır.

BESLENME DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

İtici kokuya sahip gıdalardan uzak durun. Vücudumuz tükettiğimiz besinlerin aynı zamanda kokularını da absorbe etmektedir. Bu nedenle ağızda kötü koku bırakan besinleri tüketmemeye çalışın veya yedikten sonra dişlerinizi fırçalayınız.

 • Allium familyasındaki soğan, sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı gibi sebzeler keskin kokulara sahiptirler. Bu tür gıdaları tek başına tüketmek veya içinde yer aldıkları yemeklerden yemek nefes kokusunu değiştirir. Ancak önemsenmesi gereken bir gerçek te şudur ki; bu sebzelerin vücut için önemli faydalarının olduğudur. Bu yüzden bu tür sebzeleri tamamen kesmek yerine azaltma yoluna gitmeniz veya tek başınıza kaldığınız zamanlarda tüketmeniz daha mantıklı olacaktır.
 • Diş fırçalamanın bile sarımsak kokusunu gidermeye yeterli gelmediğiniz unutmayınız. Çünkü bu besinleri yedikten sonra midede sindirilmekte ve kana karışmaktadır. Haliyle kokusu da kan yoluyla ve akciğerler yoluyla tekrar kötü koku olarak tekrar ortaya çıkmaktadır. Eğer bu tür sebzeleri içeren bir diyet takip ediyorsanız, tamamen diyetten çıkarmadan azaltma yoluna gitmeniz iyi olacaktır.

Kahve ve alkolü de azaltınız. Bu içeceklerin içinde bulunan kimyasal bileşikler ağız ortamında değişikliğe neden olarak bakterilerin çoğalmasına ve dolayısıyla nefes kokusunun değişmesine ortam sağlar.

 • Eğer bu içeceklerden vazgeçemiyorsanız, içtikten sonra ağzınızı su ile iyice çalkalayabilir veya sekize bir oranında su ve karbonat ile hazırladığınız çözelti ile 30 dakika sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Alkol, kahve veya diğer asitli içecekleri içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayınız. Çünkü içindeki asit dişleri aşınmaya daha meyilli hale getirmektedir. Aslında diğer yiyecekler için de geçerlidir bu durum. Yemek yedikten yaklaşık 1-1,5 saat sonrasında diş fırçalanması önerilmektedir.

Biraz karbonhidratlı yiyecek yiyin. Eğer karbonhidratlı besinlerin az olduğu bir diyet takip ediyorsanız, bunun ağızda “keton nefes” e neden olduğunu biliyor muydunuz? İşin özü şudur aslında; vücudumuzun enerji üretmek için karbonhidrat yerine yağları yakması sonucu ağızda ketonlar üretilir. Ne yazık ki, ketonların kötü kokusu var ve nefes kokusunu da olumsuz etkiler. Eğer sıkı bir karbonhidrat kısıtlayıcı diyette iseniz ve karbonhidrat yerine yağ yakıyorsa vücudunuz, diyetinize elma ya da muz gibi sağlıklı karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar ekleyebilirsiniz.

 • C vitamini açısından zengin bazı meyveler ağız içinde potansiyel olarak zararlı olan ve kötü nefes kokusuna neden olan bakterileriler ile de mücadeleye yardımcı olur.
 • Kötü nefes kokusu oruç tutanlarda da özellikle ağız kuruluğundan dolayı oluşmaktadır.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Eğer yukarıda verilen ağız kokusu giderme yolları fayda sağlamadıysa bir doktora görünmenizin zamanı gelmiş demektir. Altta yatan nedeni bulmaya yönelik testler yapılacaktır.

Kötü nefes aslında vücudunuzda doğru işlemeyen bir durumun göstergesidir. Ağız hijyeninize ve takip ettiğiniz diyete dikkat ettiğiniz halde kötü nefes kokusunun önüne geçemiyorsanız, muhtemelen vücudunuzda bu duruma neden olan bir dengesizlik, enfeksiyon veya hastalık vardır.

Bademciklerinizi kontrol ettirin. Bademcik taşı olarak adlandırılan ve kalsifiye gıda, mukus ve bakterilerin birikmesiyle oluşan ve çoğu zaman beyaz lekeler şeklinde görülen yapılar vardır. Bazen çok küçük olmasına rağmen aynada fark edilebilir. Bazen de strep boğaz gibi boğaz enfeksiyonları ile karıştırılabilir.Ağız Kokusundan Nasıl Kurtulabilirim

 • Bademcik taşları genellikle zararsızdırlar ancak ağızda kötü kokuya neden olmaktadır. Eğer bademcikler üzerinde küçük beyaz yama görürseniz, pamuklu bir çubukla dikkatli şekilde yavaşça temizleyin. Eğer pamuklu bez üzerinde sıvı veya irin gelirse muhtemelen bademcik enfeksiyonu olduğuna işaret eder. Ancak eğer sıvı yerine daha katı bir yapı ile karşılaşırsanız bu da büyük olasılıkla bademcik taşıdır. Kokladığınızda emin olacaksınız.
 • Ayrıca yutma sırasında ağızda metalik bir tat ya da tıkanıklık hissi de fark edebilirsiniz.

Diabetik ketoasidoz olup olmadığını kontrol ettiriniz. Eğer tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz glikoz yerine daha çok yağ yakacağı için ketonların üretilmesine ve kötü nefes kokusuna neden olan kimyasal değişimler yaşanır.

 • Kötü nefes aynı zamanda “metformin” adı verilen ve tip 2 diyabet için kullanılan bir ilaçtan da kaynaklanabilir. Eğer metformin kullanıyor ve kötü kokudan rahatsız iseniz, doktorunuzdan alternatif ilaç yazmasını isteyebilirsiniz.

Diğer potansiyel nedenlere bakınız. Ağız kokusuna neden olabilen aşağıdaki gibi birçok hastalık da vardır:

 • Trimethylaminuria: Vücudunuz eğer “trimetilamin” adı verilen kimyasalı yakamazsa, tükürükle beraber salınır ve bu da kötü kokuya yol açar. Aynı zamanda terleme ile birlikte de dışarı salınabilir. Bu yüzden vücudun genel olarak kokusunda can sıkıcı değişikliğe neden olabilir.
 • Enfeksiyon: Sinüzit gibi enfeksiyonlar ve mide enfeksiyonları gibi bazı enfeksiyon çeşitleri de kötü nefes kokusuna yol açabilir. Bu nedenle kötü nefes kokusu ile birlikte karşılaştığınız enfesksiyon belirtilerini de göz ardı etmemelisiniz.
 • Böbrek hastalığı veya yetmezliği: Nefeste özellikle metalik veya amonyak tadının ve kokusunun gelmesi, böbreklerde ciddi sorunlara işaret edebilir.

İpuçları

 • Öğünler arasında elma ya da havuç tüketerek dişlerinizin arasına sıkışmış yiyeceklerin çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Diş fırçasında bakteri birikmediğinden emin olmak için en az her altı haftada bir diş fırçanızı değiştirin.
 • En geç her üç ayda bir diş fırçanızı değiştirmeye çalışın.

Uyarılar

 • Eğer evcil hayvan besliyorsanız, “xylitol” içerikli sakızlar köpekler için toksik olabilir.
 • Düzenli ağız bakımının yanı sıra diş çürüklerinin ve diş kayıplarının önüne geçmek için her altı ayda bir de diş hekimine görünün. Bu, diş yüzeylerinde tartar birikmesini ve dişlerde plak sertleşmesine neden olan mineral birikmesini önleyecektir. Dişler ve diş etleri arasında biriken plaklar zamanla dişlerde çürümeye yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Kenarında Çatlak ve Yırtık
Dişleri Çürükten Nasıl Korurum
İMPLANT YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Dil Üzerinde Sivilce
DOĞAL YOLLARDAN İNCİ GİBİ DİŞLERE NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.