AĞIZ KOKUSU(HALİTOZİS)
ağız kokusuAğız kokusu kişinin özgüvenini kaybetmesine neden olan, toplumdan dışlanmasına hatta evli çiftlerin boşanmasına kadar giden sosyopsikolojik bir sorundur. Hatta İbranilerde eşlerden birinde ağız kokusunun mevcut olması evliliğin sonlandırılmasına neden teşkil etmekteydi. Toplumumuzda ise sayıları azımsanmayacak kadar çoktur. İlgili kişiye kendi ağzının kokusu gelmez, sadece karşı taraftaki bir kişi tarafından belirlenebilir. Toplumumuz ise ağız kokusunun varlığını söylemeyeceğinden hasta kişiden uzak durmayı tercih eder. Bu sorun zamanla kişinin yalnızlığa itilmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Çevremize dikkat ettiğimizde, elini ağzına kapatarak konuşan kişileri fark etmişsinizdir. Ya da bu özellik sizde de mevcut olabilir.  Her kim olursa olsun ağız kokusu mutlak surette tedavi edilmesi gereken, önlem alınması icap eden bir problemdir.

Tıp alanında “halitozis” olarak isimlendirilen ağız kokusu ya başkaları tarafından belirlenebilir, ya da hastanede sağlanılan özel testlerle belirlenebilmektedir. Hastanelerde bulunan gaz kromotografları ve sülfit monitörler nefesin içeriğini tespit edip, ağız kokusunun varlığını belirleyebilirler.

AĞIZ KOKUSU NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Ağız kokusunun büyük bir çoğunluğu –tabii ki iç organlarda bir sıkıntı yoksa- ağızda bulunan bakterilerin çıkarmış olduğu “hidrojen sülfür”den kaynaklanmaktadır. Ağızdaki bakteriler dişler arasında kalan yemek artıklarını ayrıştırırlar.  Ağız ve diş temizliğine yeterinde dikkat edilmediğinde hidrojen sülfür üreten bakterilerin sayısı artar ve artan hidrojen sülfür ağız kokusuna neden olur. Ağız, bedenimize bir giriş kapısı olduğundan, iç hastalıkların engellenmesinde ve sağlıklı olmada ağız temizliğinin önemi büyüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NE OLABİLİR?

Genelde yenilen yemek sonrası, her insanda ağız kokması normaldir. Bizim değineceğimiz nokta ise süreklilik arz eden ağız kokusu bulgularıdır. Sorunun büyük çoğunluğu ağız içi bakımın yeterince yapılmamasından kaynaklanır. Ağız kokusunun sadece ağız ve diş nedenli olduğunu söyleyemeyiz. Bazı iç organlara bağlı problemlerde ağız kokusuna neden olabilir. Bunları sıralayacak olursak;

 • Ağızdaki bir enfeksiyon
 • Diş eti rahatsızlıkları
 • Diş çürükleri, gömülü 20’lik diş
 • Akciğer iltihabı
 • Burun hastalıkları
 • Ağızdaki protezlerin bakımsızlığı ya da yanlış takılmış protezler
 • Yüzde bulunan sinüslerdeki bir iltihaplanma(sinüzit)
 • Diyabet(şeker hastalığı)
 • Tükürük yapısının bozulması
 • Mide ve bağırsak kaynaklı rahatsızlıklar
 • Böbrek yetmezliği
 • Ağız kuruluğu
 • Bademcik iltihabı(tonsilit)
 • Farenjit(yutak iltihabı)
 • Larenjit(gırtlak iltihabı)
 • Lösemi ya da kan hastalıkları
 • Alkol ve sigara kullanılması
 • Karaciğerde oluşan bir sorunda da ağız kokusu bulguları gözlemlenebilir.

AĞIZ KOKUSUNDA TEDAVİ

Fizyolojik yani doğal olan ağız kokusunda dişler fırçalanabilir, gargara kullanılabilir ya da sakız çiğnenebilir. Şekersiz sakız, tükürük salgısını artıracağından ağız kokusunun önlenmesinde size yardımcı olabilir.
Soğan, sarımsak yiyen bir kişide, sarımsağın sindirimine bağlı olarak akciğer yolu ile nefesten sarımsak kokusu gelebilir. Bu da normal karşılanan fizyolojik bir durumdur. Bu tip durumlarda tedaviye gerek bulunmamaktadır.
Tedavi ağız kokusunun kaynağına göre yapılmaktadır. Bu neden ilk etapta ağız kokusuna neden olan teşhis belirlenmelidir. Şayet diş ya da diş eti kaynaklı olduğu düşünülüyorsa, diş hekimine gidilip muayene olunmalı, diş çürükleri varsa dolgu ya da kanal tedavisi yapılmalı, diş taşları yok edilmelidir. Ağız içindeki protez ve köprülere bakım yaptırılmalı, değiştirilmesi gerekenler yenilenmelidir. Ağız içi enfeksiyonlarda ilaç kullanımı kaçınılmaz olabilir. Ağız kaynaklı kokularda başarı oranı neredeyse %100 dür. Ağızla ilgili gereken müdahaleleri yaptığınızı ve ağız kokusunu gideremediğinizi düşünüyorsanız,  ağız dışı sebeplerin araştırılması ve tedavisinin yapılması yerinde olacaktır.

İç organlara bağlı olan ağız kokularında ise bir doktordan destek alınarak tedaviye başlanmalıdır. Uygun görülen tedaviden sonra koku giderilmektedir. Farenjit, sinüzit, larenjit, geniz eti ya da tonsilit sorunlarında ilaç tedavisine başvurulabilir gerekirse cerrahi operasyona gerek duyulabilir.

Bir diğer tedavi sayılabilecek metot ise protezlerin bakımıdır. Protezlerin çoğu altlarında bakteri üremesine fırsat veren yapılardır. Protez temizliği için tasarlanmış özel diş ipleri bulunmaktadır. Bu diş ipleri kullanılarak gereken temizlik yapılmalıdır.

AĞIZ KOKUSUNA NASIL ÖNLEM ALABİLİRİZ?

Ağız kokusunu gidermek için ilk yapılacak olan diş fırçalamaya yeterli zaman ayırabilmeyi bilmektir. Diş fırçalama 3 dakika kadar sürmeli, bakterilerin üremesine fırsat tanıyan dilin temizlenmesi unutulmamalıdır. Ağız kokusunu gidermek için bitkisel tedavi uygulamalarını da tercih edebilirsiniz. Bazı bitki tohumları ve özellikle anason, maydanoz yağı kapsülü ağız kokusunu gidermede yardımcı olacaktır.

Ağız temizliğinde misvak kullanılmasının da önemli bir yeri vardır. Misvak ağız kokusuna neden olan bakterilerin en büyük düşmanıdır. Misvakın aynı zamanda sağlık için başka yararları da vardır. İşte bunlardan bazıları; dişlere parlaklık verir, balgamı keser, görmeyi kuvvetlendirir, hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda misvakın bileşiminde diş eti enfeksiyonlarına karşı korumakla görevli maddeler (sodyum bikarbonat)bulunmaktadır. Sodyum bi karbonat, diş ve diş etlerini korumada etkin bir madde olduğu diş hekimleri tarafından onaylanmaktadır. Tükürük salgısını artırma özelliğinden ötürü ağız kuruluğuna engel olur. Ağız kuruluğu bakteriler için çok uygun bir ortamdır.

Buna ilaveten tarçın bitkisinin kullanımı ağız temizliği ve ağız kokusunun önlenmesindeki yeri mühimdir. Yiyecek ya da içeceklerinize katarak istifade edebilirsiniz.

Su içmek de ağız kokusu ve ağız içi yaraların önlenmesinde önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su içmek tükürük salgısını da artıracağından bakterilerle mücadelede önemli yer tutar.

Un, şeker ya da glikoz içeren gıdalar tüketmemeye özen gösterin. Bu gıdalar bakterilerin en sevdikleri ve hızlı çoğalmalarını sağlayan gıdalardır. Diş çürüklerine fırsat vermemek için tüketiminizi sınırlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Kenarında Çatlak ve Yırtık
Aşırı Tükürük Salgısı
Ağız Kuruması Neyin Belirtisidir?
Diş Kırılması
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Kötü Nefes Kokusu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.