AĞIZ KURUMASI NEYİN BELİRTİSİDİR?

Ağız kuruluğu, ağzımızın alışılmadık şekilde kuru olmasıdır. Devam ettiğinde sıkıntıya yol açan yaygın bir problemdir. Aynı zamanda yemek yeme esnasında rahatsız olmaya neden olabilir ve diş sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Tıp dilinde ağız kuruluğu için “xerostomia”  terimi kullanılmaktadır. 

Sponsorlu Bağlantılar

Tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük salgısı, ağızda bakteri üremesine ve dişlerin çürümesinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ağızdaki PH düzeyinin dengelenmesini de sağlar. Tükürük salgısının yeterli miktarda olmaması ağzımızın tat alma yeteneğinde azalmaya neden olabilir. Tükürük salgısı ağız içinde enzimlerin daha iyi çalışmasını sağlar ve yutma güçlüğünü önler.

Ağız kuruluğu için uygulanan tedavi nedenlere bağlı olmakla birlikte genellikle ilaçların yan etkileri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle doz ayarlamaları veya yeni ilaçların reçete edilmesi çözüm olabilmektedir.

BELİRTİLER

Ağızda yeterince tükürük salgısının olmaması ve ağız kuruluğu oluşması durumunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

• Ağızda kuruluk,
• Yoğun ve lifli görünen tükürük,
• Ağız içinin bazı bölgelerinde yaralar oluşması veya deri çatlaması,
• Çatlak dudaklar,
• Kötü nefes kokusu,
• Yutma ve konuşmada zorluk yaşanması,
• Boğaz ağrısı,
• Tat almada değişiklik,
• Ağızda mantar enfeksiyonu gelişmesi,
• Dişlerde plak oluşması, diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi

Kadınlarda, ağız kuruluğu rujun dişlere yapışmasına neden olabilir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Eğer ağzınızda kalıcı şekilde ağız kuruluğu oluştuğuna dair belirtiler fark ederseniz bir diş hekimine veya ilgili polikliniğe başvurunuz.

NEDENLERİ

Ağız kuruluğunun bir dizi nedeni bulunmaktadır. Şöyle sıralanabilir:

İlaçlar. Bazı reçetesiz satılan ilaçlar da dâhil olmak üzere birçok ilaçta yan etki olarak ağız kuruluğu meydana gelmektedir. Bu yan etkiye neden olan ilaç gurupları arasında depresyon ve anksiyete sorunları için kullanılan ilaçlar, antihistaminler, dekonjestanlar, yüksek tansiyon ilaçları, ishal gideren ilaçlar, kas gevşeticiler, idrar tutamama için kullanılan ilaçlar ve Parkinson hastalığı kullanılan ilaçlar yer alır.

Yaşlanma. Yaşlanma tek başına ağız kuruluğuna neden olmaz ancak yaşlılığa bağlı gelişen hastalıklar için kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak ağız kuruluğu gelişebilir. Bunun yanı sıra, yaşanan bazı hastalıklar da ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

Kanser tedavileri. Kemoterapi tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar tükürük bezlerini etkileyerek tükürük salgısını azaltabilir. Baş ve boyun bölgesine yönelik yapılan radyoterapi uygulamaları da tükürük bezlerini olumsuz şekilde etkileyerek tükürük salgısını azaltabilir.

Sinir hasarları. Baş ve boyun bölgesinde sinir hasarlarına neden olan bir yaralanma veya ameliyat da ağız kuruluğuna neden olabilir.

Diğer sağlık koşulları. Ağız kuruluğu, oto immün hastalık olan Sjögren sendromu, şeker hastalığı, Parkinson hastalığı, HIV / AIDS, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi bazı sağlık koşullarının bir sonucu olabilir. Tükürük bezleri normal şekilde çalışıyor olsa bile felç geçirme ve Alzheimer hastalığına yakalanma ağız kuruluğu oluşmasında etkili olabilir. Horlama ve ağız açık şekilde nefes alışverişi de soruna katkıda bulunabilir.

Sigara içilmesi. Sigara içme veya nikotin sakızı çiğneme de ağız kuruluğu belirtilerini artırabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Ağız kuruluğu teşhisinin konması için doktorunuz büyük ihtimalle ağzınızın muayenesini yapacak ve tıbbi geçmişiniz ile ilgili sorular soracaktır. Bazen yapılan kan testleri, tükürük bezlerinin çekilen röntgenleri ya da tükürük miktarını belirlemek için yapılan testler de ağız kuruluğu tanısı konmasında kullanılabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Eğer doktorunuz ağız kuruluğuna ilaçların yan etkilerinin neden olduğunu düşünüyorsa, doz ayarlaması yapabilir ya da ağız kuruluğuna neden olmayacak başka ilaçlar reçete edebilir. Tükürük salgısını uyarmak ve arttırmak için “pilokarpin” veya “cevimeline” etken maddeli ilaçlar reçete edilebilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Sorunun nedeni tespit edilemediğinde ya da etkili bir çözüm oluşturulmadığında belirtileri iyileştirmek için aşağıdaki önerilere başvurulabilir:

• Şekersiz sakız çiğneyebilir ya da şekersiz sert şekerler emebilirsiniz.
• Kafein alımını sınırlandırın. Kafein tüketimi de ağızda kuruluk yapabilir.
• Diş çürümesi riskini artırabilen şekerli ya da asitli yiyecek ve şekerleri tüketmekten kaçınınız.
• Dişlerinizi florür içeren diş macunları ile fırçalayınız.
• Yatmadan önce dişlere florür jeli sürülmesi ya da florürlü çözelti ile ağzın çalkalanması önerilebilir.
• Alkollü içecekler ile gargara yapılması da ağız kuruluna neden olabilir.
• Sigara içiyorsanız bırakmanız önerilir.
• Yemek yerken lokmalarla birlikte sıvı da alınız. Ayrıca gün boyunca ağzınızı nemlendirmek için buz parçaları emebilirsiniz.
• Karboksimetilselüloz ya da Biotene içeren oral hidroksietil selüloz ilaçları da alınabilir.
• Ağız kuruluğu belirtilerini kötüleştirebilen antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanmaktan kaçınınız.
• Ağzınızdan değil burnunuzdan nefes alınız.
• Gece yatarken oda havasını nemlendiren nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Çürüklüğü Nasıl Önlenir
Diş Çürümesi
Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir
DİŞ TAŞLARI-NEDENLERİ-SONUÇLARI
İmplant Diş Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Dişte Beyaz Leke ve Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.