AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NASIL KORUNURagiz-ve-dis-sagligi-nasil-korunur

Dişleri fırçalama, diş ipi kullanma ve ağız durulamak ağız ve diş sağlığının ABC‘sidir ancak sadece bir başlangıçtır. Mükemmel bir ağız bakımının içinde macun kullanmanın ötesinde etkili diş fırçalama tekniklerinin geliştirilmesi, sigara içilmesi gibi zararlı bazı alışkanlıklara da elveda denilmesini içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar genel olarak sağlıklı bir ağız için sekiz hususun ön plana çıktığını ifade etmektedir:

1.Hekim kontrolleri: Çoğumuz farklı nedenlerle diş hekimine uğramayı ihmal ederiz. Kimisi zamanı olmadığı için kimisi de dişçi fobisi olduğu için kontrollere gitmez. Ancak en azından yılda iki kez diş hekimine gidilmesi diş eti hastalıkları, diş çürümeleri ve ağız içi kanserler açısından erken fark edilme açısından avantaj sağlar.

2.Yaşa Göre kontrol: Bebekler ve yaşlı yetişkinler diş sağlığı radarının altında uçma eğilimindedirler ancak onların da geri kalanlar gibi ağız bakımına ihtiyaçları vardır. Çocuklar bir yaşına geldiklerinde diş hekimine görünmelidir ve kendi ayakkabılarını bağlama yeterliliklerine ulaşıncaya kadar diş temizliğinde de yardıma ihtiyaç duyarlar. Büyüklerin kendilerine ait çocuklarda daha farklı ağız problemleri de olabilmektedir. Artritler diş fırçalama ve diş ipi kullanmayı güçleştirebilir. İnsanlar yaşlandıkça ağızda üretilen tükürük miktarı azalma gösterir. Bu da haliyle diş çürümelerini ve diğer ağız içi sorunları arttırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

3.Gazlı içecekler: Gazlı içecekler çok tüketilmekte fakat diş sağlığı için de bir o kadar zararlıdır. Asitli içeceklerin içindeki “fosforik asit” ve “sitrik asit” etkili bir tat verir ancak diş yüzeylerini de aşındırır. Ara sıra tüketilmesi çok zarar vermemekle birlikte uzun süreli tüketimleri mine tabakasını yumuşatarak çürük riskini arttırabilir.

4.Şekerli yiyecekler: Şeker diş çürümelerinde önemli bir etkendir. Bakteri ve asitlerin ağzınızda birikmesine yol açar, plak oluşmasına, mine ve diş etlerinde zararlara yol açar. Diş çürümelerinin önüne geçmek için özellikle şekerli yiyecekler tükettikten sonra dişlerin fırçalanması önemlidir. Yemeklerden hemen sonra fırçalamak yerine asidik ortamın kaybolmasın için yarım saat falan beklemek daha iyidir. Ama yemeklerden sonraki en geç iki saat içinde dişlerin fırçalanması lazımdır.

5.Sigaranın bırakılması:Paketi at, sigarayı bırak lafını sıklıkla duymuşsunuzdur. Bunu diş hekimleri de önermektedir. Sigaradaki nikotin ve katran sadece dişleri sarartmakla kalmaz aynı zamanda diş etlerini de yemeye başlar. Sigara içilmesi dişlerde ve diş eti çizgisi boyunca bakteri ve plakların çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Sigara içilmesi dişleri destekleyen kemikleri düşürür, çevre dokulara zarar verir ve nihai olarak diş kaybı riskini artırır. Daha da kötüsü, sigaranın ihtiva ettiği kimyasallar ağız kanserlerine de yol açabilir.

6.Doğru diş fırçasının kullanımı: Yumuşak kıllı bir fırça kullanın. Doğru teknikle 2-3 ay kullanmaya devam ediniz. Kılların bükülmeye başladığını fark ettiğinizde değiştirme zamanı gelmiştir. Diş ve diş etlerine sürtünen kıllar değiştirilmediği zaman bükülü ve kör halde yeterli temizliği yapmaz.

7.Uygun tekniğin uygulanması: Çoğu insan bir şekilde dişlerinin günde iki kez fırçalaması gerektiğini duymuş ve öğrenmiştir. Ancak yine çoğu insan doğru teknik ile dişlerini fırçalamamaktadır. Diş fırçasının diş eti çizgisine 45 derecelik bir açıyla tutulup yumuşak, kısa ve dairesel hareketlerle kullanılması önemlidir. Her dişi 10-15 kere fırçalayın, ancak aşırıya kaçmayın. Aşırı agresif fırçalama dişlere ve diş etlerine zarar verebilir.

8.Diş ipi kullanımı: Doğru şekilde kullanımı oldukça basittir. Diş ipi sağlıklı diş ve diş etlerini besler. Ama fırçalama gibi diş ipi kusurları da sürtünmeye neden olabilir ve diş eti çizgisine zarar verebilir. Bunun yanında doğru ya da yanlış şekilde kullanımı da bu zararları doğurabilir. Uygulamak için parmaklarınızın arasında yaklaşık iki santim tutarak ve işaret parmaklarınızın etrafına ipi sararak gerdirin. Her kullanımda yeni bir diş ipi parçasını koparın ve ipi gerdirirken diş aralarındaki plakları ve diğer artıkları almak için yeterinde sıkı olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  gerçekden de çok güzel bilgiler var hazırlayana binlerce tesekkür ederim çok işime yaradı bu bilgiler vede yarayacakk herkeze tavsiye edecemim TEŞEKKÜR EDERİMM:):):):):):):)

  Sağlık

  bnce berbat bir site ben hiç beğenmedim sen nasıl beğendin aysenur sasıyorum vede hiç işime yaramadı tabikide

  Sağlık

  benimde işme yaramadı elif

  Sağlık

  bence çok önemli insanların sağlığı için herkez sağlığına dikkat etmeli çok gerekli teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bozuk Dişler
Ağızda Beyaz Yaralar Lekeler
DİŞLERİNİZİN 5 DÜŞMANI
Diş İpi Kullanımı
Diş Çürümesi
Ortodontik Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.