AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞIagiz-ve-dis-sagligi

Ağzımız vücudumuzun dışarı açıldığı kapı olarak görülebilir. Ağzın vücudu nasıl etkilediğini anlamak tam da burada nelerin ters gidebileceğini de gösterir. Dişlerin üzerindeki bakteriler diş etlerinde enfeksiyona neden olabilirler. Bakterilerden dolayı enfeksiyonlara meyilli hale gelen diş etlerinde bağışıklık sisteminin enfeksiyonu fark etmesi üzerine iltihaplanma meydana gelir. Enfeksiyon kontrol altına alınmadığı sürece inflamasyon devam eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Zamanla inflamasyon ve salgıladığı kimyasallar dişi tutan dişetlerini ve kemik yapısını yiyip bırakır. Sonuç ise “periodontitis” olarak bilinen ciddi diş eti hastalığıdır. İltihap ayrıca vücudun geri kalanında da sorunlara neden olabilir.

Ağız Sağlığı ve Diyabet

Diyabet ve periodontitis arasındaki çalışma ilişkisi ağız ve gövde arasındaki bağlantıların da ne kadar güçlü olduğunu göstermeye yetecektir. Ağızda başlayan inflamasyonun vücudun kan şekerini kontrol etme yeteneğini zayıflattığı görünmektedir. Şeker hastası olan kişilerde insülin eksikliğinden dolayı şekeri işleme sorunu vardır.

İnflamasyonun vücudun insülini kullanma yeteneğini bozmasından dolayı periodontal hastalıklar diyabeti de daha zorlu ve karmaşık hale sokmaktadır. Diyabet ve periodontitis’in iki yönlü bir ilişkisi vardır. Yüksek kan şekeri dişeti enfeksiyonları da dahil olmak üzere vücutta enfeksiyonların büyümesi için ideal koşulları sağlar. Bu nedenle diş eti ve diyabet hastalığı olanların diş eti iltihabını kontrol altına almaları diğerinin de kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız Sağlığı ve Kalp Hastalıkları

Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasında bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Kalp hastalığı olan hastaların yaklaşık %91’inde aynı zamanda diş eti hastalığı da vardır. Kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde ise diş eti hastalığı oranı %66 civarıdır. İki durum da sigara, sağlıksız beslenme ve aşırı kilo gibi ortak birçok risk faktörlerini barındırır. Periodontitis’in kalp hastalığı riskini doğrudan arttırıcı bir role sahip olduğuna yönelik kuvvetli şüpheler de vardır.

Bir görüşe göre ağızdaki iltihap kan damarlarında da iltihaba neden olur. Bu da birkaç yönden kalp krizi riskini arttırmaktadır. İltihaplanmış kan damarları kalp ve vücudun diğer kalanına daha az kan gitmesine neden olarak kan basıncının artmasına yol açar. Diğer bir risk de kan damarlarında oluşan plakların kalbe ulaşarak kalp krizine ve beyne ulaşarak felce yol açabilmesidir.

Ağız Sağlığı ve Hamilelik

Çok erken doğan ya da düşük kilolu doğan bebeklerde genellikle akciğer sorunları, kalp hastalıkları ve öğrenme bozuklukları gibi önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar pek çok faktörün prematüre veya düşük ağırlıklı doğuma neden olabileceğini belirtmekle birlikte diş eti hastalıklarının bunlar arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtmektedirler. Enfeksiyon ve genel olarak iltihap anne karnındaki ceninin gelişmesine engel gibi görünmektedir.

Erkeklerde kadınlara göre daha sık periodontitis görülmesine rağmen, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişimler de kadınlarda riski arttırabilir. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik için gebe kalmadan önce ve gebelik esnasında iyi bir diş eti kontrolü önerilir.

Ağız Sağlığı ve Osteoporoz

Osteoporoz ve periodontitis’in ortak tarafı ikisinin de kemik kaybına neden oluşudur. Ancak ikisi arasındaki bağ tartışmalıdır. Osteoporoz çoğunlukla kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkilemesine rağmen diş eti hastalıkları genellikle çene kemiğini etkiler. Diğer bir farklılık da periodontitis erkeklerde daha yaygın iken osteoporoz özellikle kadınları daha çok etkiler.

İkisi arasında sağlıklı bir ilişki kurulmamakla birlikte bazı çalışmalarda osteoporozlu kadınların daha sık diş eti hastalıklarına da sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmacılar periodontitis tarafından tetiklenen iltihabın vücudun diğer bölgelerindeki kemikleri zayıflatabileceği teorisini test etmektedir.

Ağız Sağlığı ve Sigara

Sigara içmemek ağız ve genel vücut sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Tıp verilerine göre şiddetli diş eti hastalığı riski sigara içen bir insanda hiç içmeyen birine göre üç kat daha yüksektir.

Sigarada bulunan nikotin kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu durum diş etlerinin enfeksiyonlarla mücadele etmesini güçleştirir. Sadece bununla kalmaz, sigara tedavi sürecini de olumsuz etkiler. Diş eti ameliyatları daha komplike bir hal almakta ve daha zor iyileşme eğilimi göstermektedir.

Ağız Sağlığı ve Diğer Şartlar

Vücut üzerinde ağız ve diş sağlığının etkisinin araştırıldığı çalışmalar nispeten yenidir. Ağız sağlığı ve vücut arasında ilişkiyi gösteren bazı durumlar şunlardır:

Romatoid Artrit: Periodontal hastalığın tedavisinin romatoid artritin neden olduğu ağrıları azalttığı görülmüştür.

Akciğer Sorunları: Periodontal hastalıklar akciğerlerdeki bakteri miktarını arttırarak, zatürreye sebep olabilir veya kronik obstrüktif akciğer hastalığını kötüleştirebilir.

Obezite: İki çalışma dişeti hastalığı ile obezite arasında bağlantı kurmuştur. Sonuçlar periodontitin vücut yağ oranı yüksek olan kişilerde daha hızlı ilerlediğini göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Gabriel

    13 Kasım 2010 01:17 by Hakan Kanbak Ne oldugunu anmalam bıraz zaman aldı once akıntıyla baslayan surec daha sonra kotu bı kokuyla devam ettı ve en sonunda kuyruk sokumu bolgesınde et parcası gıbı bısı cıkıverdı yaklasık 7 8 adet delikle karsılastıgımda cok sasırdım o kadar olucagını tahmın etmemıstım arastırdım herkez amelıyat baska caresı yok derken Allahın vesılesı ıle orcun bey ı buldum gayet guzel bı sekılde once kontrola gıttım bana hastalıgın 3.evresınde oldugunu bıraz daha gec kalsaydım kansere cewıreblcegını soledı bana fenol tedavıyı onerdı baska secenek yoktu onumde 20 dk gıbı komık bı surede amelıyatsız tedawı oldum we hastaneden yuruyerek cıktım we araba surerek eve gıttım aradan 1 ay gectı suan hıcbı sıkıntım yok hayet ıı durumdayım..kesınlıkle gıtmenızı tawsıye edıyorum guler yuz samımıyet ılgı alaka hepsı wardı yoktu dıyebılcegım tek bısıy yok doktorları we hastaneyı sewmeyen arkadaslar orcun beyle gorusutgunuzde cok sewıceksınız emın olabılırsınız..cok tesekkur edıyorum tekrardan orcun beye bu hastalıktan benı amelıyat olmadan yatakta amelıyat olup aylarca kalmaya mahkum etmeden kurtardıgı ıcın..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
İMPLANT YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Dilde Çatlak
Boğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı
Yirmilik Diş
Ağızda Metalik Pas Tadı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.