Ağız Yarası

Sponsorlu Bağlantılar

AĞIZ YARALARI
ağız yaralarıAğız yaralarından birçok kişi (%25)muzdariptir. Aft diye de bilinen ağız yaraları(ülserleri), ağızda dil, diş eti, yanak, damak gibi hassas bölgelerde meydana gelen kişinin yemek yemesine, bir şeyler içmesine, konuşmasına engel olmakta hatta tükürük salgılarını bile kontrol edememesine neden olmaktadır. Sarı ya da beyaz renkli olabilen ülserler ve 1-2 mm kadar derinliğinde olabilmektedir. Ağız yaraları tek başına olabildiği gibi çok sayıda da çıkabilir. Bayanlarda daha sık oranda görülebilen ağız yaraları değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Ağızda yaralara, ağızda normalde de bulunan Candida albicans olarak isimlendirilen bir mantar türü neden olmaktadır. Var olduğu halde her durumda hastalık yapmamasının nedeni ise bağışıklık sistemimizin bu tür mantarı yok edebilmesidir. Fakat tersi durumda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

AĞIZ YARALARINDA ROL OYNAYAN ETMENLER 

Ağız yaralarında değişik nedenler rol oynamaktadır. Ağız yaralarının birçoğu çok ciddi sorunlar olduğunu ifade etmez. Kişinin sağlıksız beslenmesi ya da diğer bir tabirle buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması sadece aft değil tüm hastalıkların altında yatan temel nedendir. Ağız yaralarına maruz kalmadan önce vücut direncini artıracak şekilde beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kendinize bakım yapmadığınızda aft oluşumu hızlanacak hatta sıklaşacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına sürekli antibiyotik kullanımı da neden olmaktadır. Bu nedenle her hastalandığımızda antibiyotik kullanımı doğru bir davranış değildir. Antibiyotik kullanımı böbreklere ve bağırsak ortamında yaşayan faydalı bakterileri yok etmektedir. Bunu ifade ettikten sonra aşağıda sıralanacak olanlara dikkat ederseniz ağız yaralarının oluşma ihtimalini azaltmış olursunuz.  Aft oluşumunda etkili olan diğer faktörler şunlardır; 

 • STRES: Çağımızın çoğu hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri strestir. Stres yani sürekli gergin olma hali kişinin direncinin kırılmasına neden olur. Direnci kırılan insanda aft oluşumu hızlanabilir. Özellikle bu dönemlere, kadınların adet öncesinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Doğal olarak stresi yok eden sarı kantaron çayını size tavsiye ediyoruz. Psikolojinizi düzeltmenize yardımcı olacaktır.
 • YİYECEKLER: Yediğimiz yiyeceklerin sertliği yumuşaklığı, sıcaklığı ve soğukluğu aft oluşumunu tetikleyebilir. Sert olan yiyecekler yumuşak olan ağız mukozasını tahriş edebili, aft oluşumuna zemin hazırlayabilir. Aşırı tuzlu, acı gıda tüketimi, aşırı sıcak yiyecekler de aft olumuna neden olur.
 • TRAVMA: Ağızda meydana gelen tahrişlere bağlı olarak ağız yaraları meydana gelebilir. Bu, diş fırçasının sert kullanımı ilgili olabilir ya da yanlışlıkla yanak veya dudakların ısırılması ile ilgili olabilir. Bunların dışında yanlış protez takılması yad sert yiyeceklerin tüketilmesine de bağlı olabilir.
 • DİŞ MACUNU: Diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde(sodyum lauryl sülfat) ağız aftının sebeplerindendir. Bu maddenin aşırı olmayan diş macunları tercih edilmelidir.
 • Ağız yaralarının diğer sebepleri ise Behçet Hastalığı, B12 vitamini eksikliği, aşırı C vitamini tüketimi, Konjonktivit, retinit, lokositoz, demir eksikliği, sigara içme olarak sayılabilir.

AĞIZ YARALARINDA TEDAVİ

Genellikle ağız yaraları kendi kendine bir haftaya kadar iyileşebilmektedir. Doktora görünüldüğünde doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve ağız içi gargara verecektir. Bunlarla büyük oranda iyileşme sağlanabilmekte, tedavi hızlandırılabilmektedir. Bunların dışında ağız yaralarından muzdarip olmuş biri olarak size, misvak kullanımını tavsiye etmek istiyorum. Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitlik derecesine sahip olması aft oluşumunu engellemektedir. Misvak, ağız temizliğinin yanı sıra balgam sökücü, hafıza kuvvetlendirici ve güzel telaffuzu sağlama gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır. Bunu dışında ağız yaralarından kurtulabilmek için yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilave edilerek sık sık gargara yapabilirsiniz. Aynı işlemi sirke kullanarak da yapabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz. Bir diğer tavsiyeyi de Prof. Dr. Ahmet Maranki’ den dinleyelim.

 • Kuru üzüm, anason ve bal aynı oranda karıştırılır. Ezilerek ağız yaralarının üzerine sürülür.
 • Kuru üzüm, baldıran, kitre ve gül suyu eşit miktarlarda alınır. Ağızda tutularak sık sık gargara yapılır.
 • Kekik çiğnenir. 

Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa ve iyileşmesi uzun süre alıyorsa bir hekime başvurmanız gerekir.

SAĞLICAKLA KALINIZ
 
 

 

 

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

 • Sağlık

  agızda yaralar var yemek yiyemiyo ne yapmak gerekir tedavisi sizce mümkünmü.Ne ilaçlar kullanmalıyız

 • Sağlık

  agzim sürekli yara oluyor yemek yiymiyorum uyuyamiyorum agiz yarasinin nedenleri nelerdir

 • Sağlık

  sayın hocam saygılarımla Ağız 2/3 ayda bir apse olmakta beyaz ve yuvaralak yara olmakta düzgün konuşamıyorum,yemek yiyemiyorum, fazla uyuyamıyorum ne yapmak gerekli tedavisi mümkünmüdür ne ilaç kullanmalıyım.(doktorumla görüşdüğümde ben şeker hastası olduğumdan b 12 eksikliğinden olabilir dedi herhanği bir test yapmadan) cevap verirseniz memmun olur) saygılarımla hocam iyi geceler

 • Sağlık

  BENİMDE AĞZIMDA YARALAR ÇIKIYOR VE YEMEK YİYEMİYORDUM, ACAYİP AĞRIYORDU. FAKAT ECZACI VE DİŞ HEKİMİ BANA PROTEFİX AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİNİ ÖNERDİ. YARA VE KORUMA JELİNİ ALDIM KULLANDIM VE NE ACI VE NE YARA KALDI. HARİKA BİRŞEY , ÜRETENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM. VE BENDE AĞIZ YARASI İÇİN AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİ HARİKA. DİĞER ÜRÜNLERİ DE KULLANDIM. BİR TANESİNDE SÜLFÜR VAR, ORALMEDİC HERHALDE. KANSER YAPIYOR DİYE BİR SÖYLENTİ VAR, ORAL MEDİCİ BİR KULLANDIM YARAYA SÜRER SÜRMEZ CANIM O KADAR ÇOK YANDIKİ ANLATAMAM GÖZLERİMDEN YAŞ GELDİ. DÖVBE BİR DAHA KULLANMAM. AMA DİĞER JELİ KULLANDIĞIMDA AĞIZ İÇİ YARA JELİ ZATEN TAMAMEN BİTKİSEL MİŞ VE HARİKA BİRŞEY NE ACI NE SORUN VAR HEPSİNİ KÖKÜNDEN HALLETTİ. KULLANIN BENCE ARKADAŞLAR. PROTEFİX AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİ.

 • Sağlık

  Agizimda bes senedir sürekli yaralar cikio kenari kirmizi ortasi beyaz dilim dekiler böyle damagimdakilar ayni sekilde ama baktimiz sirada aynii bir dudaka benziyor yaranin sekli
  sürekli doktorlara gidiyoruz ney neoldunu tehciz koyulmadi
  tedeavisi nedir veya hastanesi nerdedir ???

 • Sağlık

  benim annemin ağzında ve dilinde yaralar var yaklaşık 6 aydır dahiliye k.b. b. ve birkaç doktor muayene etti ve ilaç kullandı hiçbiri fayda etmedi. hangi doktor veya nasıl tedavi olmalı.lütfen yardım edin.

 • Sağlık

  selam agzımda yaralar var (aft) denılıyo sanırım yemek dahı yıyemıyorum bunun nedenlerı ve tedavı sekıllerı nelerdır teskkur ederım

 • Sağlık

  ağız yarası bendede var sinüzütten sonra çıktı .birtürlü geçmiyor gargara kullandım ilaçaldım geçmedi bir azalıp bir çoğalıyor ne yapayım bıktım artık alarjide var.cevap verirseniz sevinirim saygılar.

 • Sağlık

  agız yaralarım gecmek bilmiyor enson dilimin tam altında oluştu yemek yerken konuşurken çok acıyo ne denediysem hiç bir faydasını göremedim krem ilaç fayda etmiyor nerdeyse iki hafta olacak iyleşmedi neyapmam gerekiyor. teşekürler…

 • Sağlık

  ağzımdaki yara 1 aydır geçmiyorrr bunun sebebi nedir? ilaç kullanıyorum 3 tane doktora gittim ama geçmiyor nedeni nedir dilimin sol ve sağ tarafında 2 yerde var nasıl geçecek lütfen cevap yazın :( bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ………..

  :)

 • Sağlık

  Bende de oluyordu. Dişçiye gittiğimde Oralmedic’i uyguladı. Önce bir sızlama oldu ama ağrı hemen geçti. Yaranın üstüne sanki bant kapattı.

 • Sağlık

  ağzımdaki yaralar her zaman çıkıyor doğru düzgün yemek yiyemiyorum uyuyamıyorum konuşamıyorum yani kısacası çok feleket bir acı çekiyorum bir ilaç varmış o ilacı kullanacağım inşallah iyi gelir teşekkürler.

 • Sağlık

  meraba benim 19 aylık bebeyim var 3 gündür devamlı ateşliydi şuan ateşi geçti ama ağız içi dışı ve dili sivilce gibi beyaz oldu yemek yemiyorum ne yapmalıyım tşk

 • Sağlık

  slm arkdşlar ben de sizler gibi rahatsızlandım agız içi yarası aft vardı bende de 20 gün falan cektim ama 2 yıl gibi geldi bırakın yemek yemeyi su bile içemiyordum ama şükürler olsun allah a gecti o kadar sey denedim geçmedi ta ki oralmedic denen ilacı kullanıncaya dek eczanelerde bulabilirsiniz ucuz 20 tl mi neydi sadece 1 defa kullanın hiçbirşeyiniz kalmıyor aft tan cok çektim başkalarının cekmesini istemiyorum allah a emanet olun

 • Sağlık

  slm benimde ağız içinde yara var yemek yiyemiyorum konuşken bile ağız içi ısırıyorum farkında olmadan bir çare
  şu son sıralar kendimi tanıyamaz oldun

 • Sağlık

  neden noluyor bana anlamıyorum bir anda öfke bir anda kahkakendimden korkmaya başladım buna biçare lütfen

 • Sağlık

  eşimin ağzında sürekli yara oluşuyor bunun için hangi bölüme gitmeliyiz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 • Sağlık

  slm benimde devamlı agzim yara oluyor kırmızı oluyor bogazlarımdan başlayarak agzımın içine kadar dilim cok kötü oluyor neden olabilir bütün tahlillerımı yaptırdım temiz cıkıyor ama hergün bunun acısını cekıyorum ne yapmam gerekıyor lütfen cevap yazın

 • Sağlık

  Kardeslerim ben yaklasik on üc yil, agiz yaralariyla mücadele verdim Almanyada ve Türkiyede uzmanlara göründüm , genel yaklasimlari heb ayni imon sisteminin yetersizligi ve üzüntü .

  Simdi inaninki ben kendim kesf ettim , bu agiz yarasinin tedavesini bütün insanlarimiza ve, bu rahatsizligi cekenlere
  bir müjde niteliginde bunu bildirmek isterim , Hayir dualarinizida beklerim . Günlük kullandiginiz sekerden vaz gecin , seker kemisi sekeri yada pancar sekeri kullanin
  ama bu marketlerdeki toz ve sekerden canini seven , kacinsin
  benden söylemesi …. Herkese gecmis olsun acin halinden tok anlamaz neler ce4ktiginizi bildigimden buraya bunlari faydaniza sundum .

 • Sağlık

  Selam.ben 7 yildir agiz yaralarindan cok eziyyet cekirem,ne apdiysam faydasi yok,boazimda,dilimde,dodaimda,damaimda yuvarlak ag yaralar oluyor,yemek yeyemiyorum,yatamiyorum,konuwamiyorum.lutfen bana yardimci olun.cok zaman ozume kapaniyorum acidan,hic kimseyle konuwmak istemiyorum,lutfen bi yol gosterin.tewekkurler.

 • Sağlık

  benımde agzımda bıldıl bılelı var artık bıktım doktora gotmekten sızce tedavısı nedır.behcer hastalıgı olabılırmı sızcee :??:

 • Sağlık

  Ben çözümünü buldum vede memmunum yaklaşık 15 yıldır çekiyordum. şimdi rahatım. Ağızda oluşan aft denen şey aslında bir çeşit mantar. Bunu elma sirkesi sürerek yok ediyorum. Yapacağınız şey Bir Pamuklu kulak çöpünü elma sirkesine batırarak yaraya sürmek. yaklaşık 3-5 dk bol bol sürün. sonra kanadığını göreceksiniz. biraz daha sürün rahatlamış olacaksınız. 1- 2 gün içindede iyileştiğini göreceksiniz. Sirke mikropları öldürüyor ve başka yaraya çeviriyor.

 • Sağlık

  ben artık bu ağız yaralarından bıktım öyle bi ilaç çıksaki bi daha ağızda yara mara kalmasa :D

 • Sağlık

  benimde oglumun agzında yara oluştu ne yapmalıyım

 • Sağlık

  arkadaşlar ben de kendimi bildim bileli bu ağız yarasını çekiyorum fakat kenecort-a orabase diye bir krem var pekte pahalı değil akşam yatmadan yara üzerine konulduğunda donuyor ve 2 günde geçiyor hepimize ALLAH yardım etsin.

 • Sağlık

  İnanılmaz birşey inanamadaım hiç birşey yiyemiyor ve hiç konuşamıyorum.Ben kendimi yara canavarı sanıyorum.Aman yarappi çok acıyor sanki içimde yılan sokmuş gibi.

 • Sağlık

  Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak bulabildim tanımını. Benim ağzımda sürekli çıkıyordu ve bir dünya bitkisel ürün kullandım ama geçiyor sonrada tekrar çıkıyordu. Bir siteden gördüğüm tarifleri denedim ve yaklaşık 1 buçuk haftadır ağzımda yara çıkmıyoru çok mutluyum. Benim sorunumu çeken arkadaşlar varsa ve yasakda değilse sitenin linkini verim bakın. Ben 7. tarifi kullandım ve sonuç aldım bilginiz olsun arkadaşlar. Hepinize geçmiş olsun şimdiden.

 • Sağlık

  ağız yaralarına tuzlu suyun da iyi geldiğini söylüyorlar.

 • Sağlık

  ya ALLAH rızası için sebze ve meyvelerle olacak bişe söyleyin denemediyim ilqaç kalmadı hadi siz yine büyüksünüz ama ben henüz11 me yeni girdim normalde hep geçiyor nine çikıyordu ama bu sefer gecmiyor

 • Sağlık

  ağzım yara olduğunda çok acıyor hocam sizdende allah razı olsun bazı bilgiler verdiniz bende deniyeceğim

 • Sağlık

  uzun süredir ağzımda aft çıkıyordu, geçenlerde eczaneden aft bandı aldım, aftın üzerine yapıştırdım hemen acıyı geçirdi, 20 – 30 saniye gibi kısa bir sürede ve 2 saat sonra ağzımda ne aft kaldı nede bant, bant erirken aft kayboldu. sadece eczanelerde bulunuyor. aft bandı deyince veriyorlar.

 • Sağlık

  b vitamini ve folbiol eczanede var ucuz haftada iki gün kullanın kesin inşaallah

 • Sağlık

  sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun!özelliklede çaydan uzak durun.ağız yaranızın geçtiğini göreceksiniz.bu durum buhar tüten hiçbir yiyeceği yiyip içmediğiniz sürece devam eder.kazara tatmayın bile… sonrada şükredin

 • Sağlık

  aynı şikayet ağız yarası bir çok şey kullandım ama bir türlü tedavi bulamadım . yapılan tecrübelerin mutlaka faidesi olacaltır. ye

 • Sağlık

  kenocorte kullanın yeni çıktığınnda sabaha küçülmüş olduğunu farkedersiniz etkili bir ilaç tek kullanım yetiyor diğer yaralarda iyileşiyor kendiliğinden boğaz falan bu illet bende 20 senedir var her ay çıkıyordu son 1 senedir rahatım

 • Sağlık

  benim boğazda yara var çok ağrı var birde ağızda var birçok şey kullandım tedavi bulamadım ne yapmam gerek

 • Sağlık

  yaw benm de damagın yandı sıcak yedi suya yetişene kadar yandı bitti bişey yiyemiyorum nasıl egççek acil cevap lütfen

 • Sağlık

  Arkadaşlar bu yaralar bendede çok çıkıyor ve nerdeyse gitmiyor. Dün akşam yemeğindi zeytin yağlı sarma yiyordum ve limonu biraz fazla katmısım. Limon Yarayı Çok fazla yaktı. Sofradan Kalktıımdada Bardağın içine Biraz Limon Suyu ve Tuz Koydum. 4-5 Sefer Gargara Yaptım.(Dişleri Çok Fazla Kamaştırıyor ama :D ) Sabah Kalktığımda, Ağızımdaki Acımıyordu.

  Hemen Sizinle Paylaşıyım Dedim :) İnşallah Yardımcı Olur. Ahhal Herekese Yardım Etsin… AMİN

  ßyMysterious

 • balasagun

  Sevgılı arkadaslar.agız yarası aft vucut dırenc eksıklıgınden kaynaklanıyor.yorucu ıslerı bırakırsanız gecıyor.bende 15 yıldır mevcuttu.gargara kenaakort tuzlu su vb…denedım gecmedı sureklı cıkıyrdu dılımde beyaz cızgısel seklınde mantarlarda olustu tıbben cozumu yok ama kendı buldugum tedavıyle ıylestım.1 kılo lımonlu suya, 50 yada 60 sarımsagı blenderle pure yapın karıstırın koyu renk cam sıseye koyun dolapta aksam bır yemek kasıgı yada mumkunse sabah aksam ıcın tok karnına 6 ay kullanın bana dua edeceksıınız.şıkayetler devam ederse tekrar yapın
  Allahın ıznıyle bır seyınız kalmaz


 • benimde ağzımda beyaz beyaz yaralar çıktı arkadaşlar tuzlu su yapın faydası çok bence


 • benimde 8 senedir cektigim birseydir sekeri cok tuketiyorum ondanda ola bilir ama limon suyuyla gargara yaptimda geciyor tavsiye ederim duua edin

 • BURCU

  gecen hafta agı zyarası ıcın doktora gttim.benı dahili,cildiye ve dişe yonlendırdı cok korkuyorum bişey cıkacak dıye.(

 • ferhat

  benimde ağzımda yaralar var ben dayanamıyom bi çare lütfen


 • kökten çözüm kuşburnu çayı .kurutulmuş bir avuç kuşburnuyu çaydanlıkta kaynatıp haftada 1 veya 2 defa için . ben bıktıydım bu yaralardan gitmedigim doktor kalmadı.

 • meral açıkalın

  benimde ağzımda 3 yıldır ağız yaraları oluyor önce ateş ve boğaz ağrısıyla başlıyor daha sonra dilde pamukcuk dudakta yaralar ağız içinde aftlar oluyor 2 hafta geçmiyor 3 tane hastaneye gittim verilen hiç bir ilaç etki etmiyor her 2 ayda bir tekrarlıyor ve yemeği çay kaşıklarıyla zor yiyorum bu hastalığın kesin tedavisi yokmu ?

 • afetcoşkunsu

  5 aylık bebeyimizin dilinde kırmızı leke gibi bişey var bunun neden kaynaklandığın merak ediyoruz bir tavsiye edersiniz seviniriz şimdiden teşekkür

 • BURHAN

  verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlı işe yarar bilgilier teşekkür ederim

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
 • Kanal D Doktorum Programı
 • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

 • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
 • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

 • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
 • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor