AĞIZ YARALARI
ağız yaralarıAğız yaralarından birçok kişi (%25)muzdariptir. Aft diye de bilinen ağız yaraları(ülserleri), ağızda dil, diş eti, yanak, damak gibi hassas bölgelerde meydana gelen kişinin yemek yemesine, bir şeyler içmesine, konuşmasına engel olmakta hatta tükürük salgılarını bile kontrol edememesine neden olmaktadır. Sarı ya da beyaz renkli olabilen ülserler ve 1-2 mm kadar derinliğinde olabilmektedir. Ağız yaraları tek başına olabildiği gibi çok sayıda da çıkabilir. Bayanlarda daha sık oranda görülebilen ağız yaraları değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağızda yaralara, ağızda normalde de bulunan Candida albicans olarak isimlendirilen bir mantar türü neden olmaktadır. Var olduğu halde her durumda hastalık yapmamasının nedeni ise bağışıklık sistemimizin bu tür mantarı yok edebilmesidir. Fakat tersi durumda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

AĞIZ YARALARINDA ROL OYNAYAN ETMENLER 

Ağız yaralarında değişik nedenler rol oynamaktadır. Ağız yaralarının birçoğu çok ciddi sorunlar olduğunu ifade etmez. Kişinin sağlıksız beslenmesi ya da diğer bir tabirle buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması sadece aft değil tüm hastalıkların altında yatan temel nedendir. Ağız yaralarına maruz kalmadan önce vücut direncini artıracak şekilde beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kendinize bakım yapmadığınızda aft oluşumu hızlanacak hatta sıklaşacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına sürekli antibiyotik kullanımı da neden olmaktadır. Bu nedenle her hastalandığımızda antibiyotik kullanımı doğru bir davranış değildir. Antibiyotik kullanımı böbreklere ve bağırsak ortamında yaşayan faydalı bakterileri yok etmektedir. Bunu ifade ettikten sonra aşağıda sıralanacak olanlara dikkat ederseniz ağız yaralarının oluşma ihtimalini azaltmış olursunuz.  Aft oluşumunda etkili olan diğer faktörler şunlardır; 

Sponsorlu Bağlantılar

 • STRES: Çağımızın çoğu hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri strestir. Stres yani sürekli gergin olma hali kişinin direncinin kırılmasına neden olur. Direnci kırılan insanda aft oluşumu hızlanabilir. Özellikle bu dönemlere, kadınların adet öncesinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Doğal olarak stresi yok eden sarı kantaron çayını size tavsiye ediyoruz. Psikolojinizi düzeltmenize yardımcı olacaktır.
 • YİYECEKLER: Yediğimiz yiyeceklerin sertliği yumuşaklığı, sıcaklığı ve soğukluğu aft oluşumunu tetikleyebilir. Sert olan yiyecekler yumuşak olan ağız mukozasını tahriş edebili, aft oluşumuna zemin hazırlayabilir. Aşırı tuzlu, acı gıda tüketimi, aşırı sıcak yiyecekler de aft olumuna neden olur.
 • TRAVMA: Ağızda meydana gelen tahrişlere bağlı olarak ağız yaraları meydana gelebilir. Bu, diş fırçasının sert kullanımı ilgili olabilir ya da yanlışlıkla yanak veya dudakların ısırılması ile ilgili olabilir. Bunların dışında yanlış protez takılması yad sert yiyeceklerin tüketilmesine de bağlı olabilir.
 • DİŞ MACUNU: Diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde(sodyum lauryl sülfat) ağız aftının sebeplerindendir. Bu maddenin aşırı olmayan diş macunları tercih edilmelidir.
 • Ağız yaralarının diğer sebepleri ise Behçet Hastalığı, B12 vitamini eksikliği, aşırı C vitamini tüketimi, Konjonktivit, retinit, lokositoz, demir eksikliği, sigara içme olarak sayılabilir.

AĞIZ YARALARINDA TEDAVİ

Genellikle ağız yaraları kendi kendine bir haftaya kadar iyileşebilmektedir. Doktora görünüldüğünde doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve ağız içi gargara verecektir. Bunlarla büyük oranda iyileşme sağlanabilmekte, tedavi hızlandırılabilmektedir.

Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitlik derecesine sahip olması aft oluşumunu engellemektedir. Misvak, ağız temizliğinin yanı sıra balgam sökücü, hafıza kuvvetlendirici ve güzel telaffuzu sağlama gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Yaralı alanlara tuz koymak ağız yaraları ile mücadelede etkili bir yöntemdir. İster eliniz ile bu tuzu yara üzerine uygulayabilir yada tuzlu su ile sıkı bir şekilde gargara yapabilirsiniz. Yaralara tuz koyduğunuzda bunun yara üzerinde erimesini bekleyin. Canınız acıyacak ama bu yaraları mikroplardan arındırdığı için iyileşme süresi kısalacaktır. Dilinize ve ağzınıza günde üç kez tuz uygulayabilirsiniz. Aynı işlemi sirke kullanarak da yapabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

Baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçının. Ağız yada dilinizde çıkan yaralar ile mücadele ederken domates veya domates sosu, narenciye veya diğer asit içeren gıdalardan yemeyin. Bunlar ağzınızı daha fazla tahriş eder, iyileşme yavaşlar ve daha fazla zaman alır.

Ağız yaraları için bir diğer etkili madde ise kabartma tozudur. Elinize kabartma tozu koyun ve birkaç damla su ilave ettikten sonra bir macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sonra macunu tamamen eriyinceye kadar yaralı bölgede tutun. Günde 3 defa bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

SLS içermeyen diş macunu ile günde iki defa dişlerinizi fırçalayınız. Sodyum lauret sülfat, bir köpürtme ajanıdır, köpürmeyi sağlar ve bu madde yaralarınızın daha da kötüleşmesine yol açabilir. Bu tip diş macunlarını eczanelerde bulabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmak ve rahatlama sağlamak için uyuşturma jelleri uygulayabilirsiniz. Eğer ağız yaraları yada ülserlerinden ötürü konuşma ve yemek yeme konusunda sorunlar yaşıyorsanız Anbesol gibi Benzocaine içeren bir uyuşturma jeli kullanmanızı öneririz. Bu jeller gerek duyuldukça, günde birkaç kez ağız yada dildeki yaralara uygulanabilir. Ağız yaralarınız iyileştikçe bu uyuşturucu jelleri kullanmayın-bırakmalısınız. Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa ve iyileşmesi uzun süre alıyorsa bir hekime başvurmanız gerekir.

 
 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ömer kuzu

  Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun bende bu ağız içindeki yaralardan yillardir çekiyorum herşeyi denedim burdaki yorumlarıcçok okudum ama en etkili yöntemi kimse yazmamis size tavsiyem karbonat agizdaki yaraya yatarken biraz sürün sabaha İnşallah geçmiş olacak KARBONAT

  hüseyin

  arkadaşlar ben 56 yaşındayım 38 senedir sigara denen mereti içtim ve 5 yıldır bıraktım bıraktığımdan bu yana ağızımda yaralar oluşmaya başladı gitmedigim doktor kalmadı ve hiç bir çaresini bulamadım allah sizi inandırsın su bile içemiyordum artık dayanamaz oldum ve sigaraya 5 yıl sonra tekrar başladım ve bir hafta sonra yara denen mereten kurtuldum sigara içmenizi hiç tavsiye etmem ama denerseniz bu merettein kurtulacağınıza emin olun.

  Ferdi

  ARKADAŞLAR AFTIN TEK ÇÖZÜMÜ ORALMEDIC. YILLARDIR DENEMEDİĞİM YÖNTEM KALMADI. SONUNDA BİR HEMŞİRE TESADÜFEN ÖNERDİ. BÖYLE MUCİZEVİ BİR İLAÇ OLAMAZ. ALLAH BULANDAN RAZI OLSUN; piyasadaki diğer ilaçlar falan hikaye yok kenacortmuş protefixmiş hiçbiri bi işe yaramadı. Onkoloji doktorları bile kanser hastalarına öneriyorlarmış kemoterapiden dolayı aft çıkarsa diye. GAYET BAŞARILI Bİ İLAÇ HERKESE TAVSİYE EDERİM ORALMEDİC İ.

  timuçin yıldırım

  cok kotu ağzım niye böle oldu ya cok kotu ağriyor bşe yiyemiyorum düzgün…napmam gerek

  cansu ünsal

  merhabalar benim sorumun dilimin üzerinde beyazlık oluştu doktorum mantar dedi bir damla verdi ve ben bir faydasını görmedim açıkcası bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor? bu aralar işsizim biraz stresliyim stresmi yaptı anlamadım ama bu halimden hiç memmun değilim lutfen bana yardım edin..ne yapmalıyım nasıl geçer?

  kenan

  Arkadaşlar aft bende eskiden oluyordu.gece bekçisiydim ozamanlar. İş değiştirdim vardiyalı. Yani anlıcanız uykusuzluktan oluyor. Bu aftın sebeblerinden sadece birisi uykusuzluk. Yeterince uyuyun. Biri bitiyor biri başlıyordu bu ne yav.

  Dudu

  Sirke ile tuzu karıştırıp gargara yapabilirsiniz, önce biraz yakıyor sonra bi kaç yudum su ile gargara yaparsanız acıyı uzun bi süre hissetmezsiniz böylece yemek yiyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  yalan dunya

  merhabalar…..
  bnm sorunum 5 yaşındaki oğlumun ağız İçinde dilinin genelinde dudaklarında beyaz iltihaplı yaralar olmasi bunun yanında tabiki yüksek ateş özellikle gece ateşi yüksek ağız yarasinin acısı artıyor yemek yiyemiyor sıvı icemiyor …..
  Bu nedir nasıl bi hastalıktır ve anne baba olarak ne yapmalıyız yardimci olurmsnz
  tsk…..

  tarik tavsanci

  Ağzında 5 senedir yaralar oluşuyor hiç birşey yiyemiyor um hepsini denedim olmadı konekört krem gargaralar kullandım faydası yok sadece limonun faydası var limonu yaranın üzerine sürün iyileşme aşamasıni kısaltma.

  AYTEN Demirelli

  Herkese merhaba. bende sizler gibi çok zor günler geçirdim. yemek yiyemedimgim günler oldu. Bu nedenle bilgilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu mail adresininden bana mail atarsanız size yardımcı olmak isterim (aytenfe50@outlook.com )

  dilek arkaci

  Sayin hocam bn sinirden dudaklarmi isirdim ama bu agzimin ici ve dudaklarim sisip parcalandi sim di biraz indi ama agzmin ici de dern yaralar var tdvi ypmma ragmen agrve kana ma var knsmakta zorlaniyorm bu yuzden ck aci cki yorm dktra gtmdm ama ddklrmn ici cok kotu bu nasl gecer

  ayça

  arkadaşlar nolur beni dinleyin nolur.diş fırçalamayın.ben 3 ayda sadece 4 kez fırçaladım ve kurtuldum.7 yıldır çektim bu yaralardan.gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı.tedavisi sadece diş fırçalamamak.bırakıp atın fırçaları.tuz liman ve misvakla idare edin yine temizleniyor bunlarlara dişler.bana inanın nolur.istediğim gibi yiyorum baharat.içiyorum gazozumu sigaramı.hayatımda çok sitresli vücut direncimde çok düşük.ama ağzım yara olmuyor.dişlerinizi ayda 2 kez fazla fırçalamayın.nolur dediğimi yapın.bize hiçbi doktor ilaç çare değil.sadece fırçaları atın hayatınızdan yada çok az kullanın.allah şifa versin

  mustafa tok

  cok kutu oluor yardimci olun

  osman

  alt dudagımda yara var ve yaklaşık 1.5 2 aydır var başlarda biraz büyüktü yanlışlıkla ıstırdım ucunu ve morarır gibi oldu hafif sıktırınca kınıyordu ve şimdi küçüldu şişliği indi sizce nedir napmalıyım?

  sener

  Merhaba

  Oncelikle bir doktora gorunelim bi tedavi olalim daha sonra gargara yapilabilir temizlik tuz karbonat limon tabiki bunlar agiz temizler yalniz sirke ve limon tdmizliginin yaninda tahris edici ozelligini unutmayalim .ilaclaimizi kullanalim.giybet hastaliginin caresi yoktur bunlar gelip gecer rabbimiz merhameti ve lutfu sonsuzdur saglik ve mutluluklar dilerim acil sifalar herkese

  yardımcı olun :(

  8 yildir ağzında çok şiddetli yara cikiyor.defalarca hastanede yattım ama geçici çözümler hep.su anda 4 aylık hamileyim.ağzımin içinde yara olmayan bi yer kalmadı.bebeğim beslenemediginden 2 defa hastaneye yaptırdılar ama hala yaralar geçmedi.söylediğimiz bütün ilaçları kullandım ama su anda ilaç da alamiyorum.lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım.kendi ayrımdan açından Vazgeçtim bebeğinin sağlığı tehlikeye giriyor.yardımcı olun lutfen

  salık

  benim azım ve dilim hep yara oluyor 9 10 günde de geçiyor. Karbonat tuz sirke ile de yapıyorum. bu beni sadece 5 dk dindiriyor hemde ne konuşa biliyorum ne yemek yiyebiliyorum nede yutkunuyorum bunarın hiçbirini yapamıyorum doktarada gittigim dede kulak burun bogazcı piraldyne diye bir damlatma ilacı verdi ancak 10 günde azım geçiyorsa 15 günde geçti durumu anlatıncada ben o ilacı vermedim dedi. bir yardımcı olurmusunuz bana acaba?

  dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın. Ağız temizliğine dikkat edin. Yaşınız eğer 30 un üzerindeyse mutlaka bir dahiliye uzmanına görünün.

  Burak

  Sigarayı bırakmamın ardından ağzımda aynı anda 3-4 tane yaralar çıkmaya başladı ve bir parti geçtiğinde yeni 3-4 adet tekrar çıkıyor. 1 tanesi inanılmaz büyük derin ve çeneme kadar ağrı yapıyordu. Oral medic kullandım onun acısı geçti fakat sürdükten sonra insanı yerlerde kıvandırıyor bilginiz olsun ama kısa süreli acı diğerinin sürekli devam etmesine deyiyor bence. Ağzıma yaptığım tuzlu su gargaraları vs.. bi işe yaramıyor. Bu arada Oral medic çok pahalı bir ilaç içinde 3 adet var ve 25 TL civarında bilginiz olsun. Kenacort faln hikaye bu arada anlayabiliyorum bu acıyı benim kadar derin hissedenleri. Sigaraya yinede başlamıycam inşallah. Sizden ricam daha etkili bir yöntem varsa lütfen paylaşın. Teşekkürler şimdiden.

  Gunel

  Limon suyu agiz yaralari(aft) icin cok iyi ben kullandim ve cok iyi sonuc aldim.Dr.Ibrahim Saracoglu tavsiye etmisdi bende 1 kasik limon suyu.bende gunde 4-5 kere yapdim ve iylesi Allaha sukurler olsun bu problemi yasayan herkese tavsiyye ederim.

  kul

  2 baş sarımsak 2 baş diyorum günlük cezvede kaynatılıp 3 gün üs tüste yenmeli .. Kastamonu sarımsağı olursa daha iyi olur.. ne yara ne de acı kalacak. son olarak çocukların ve büyüklerin anjin ve farenjit gibi ileri seviyede boğaz iltihapları için de kesin çözüm..

  Ozlem

  Arkadaşlar bende çok çektim cildiye doktoruna gidin deri testi yaptırın ilaç tedavisi yapıyor yaralar azalıyor belki yılda 2 kere çıkıyor oda kısa sürüyor her cildiye doktoru yapmiyor büyük hastahaneye gidin limon sirke karbonat hiç biri geçirmiyor medikale gidin gümüş nitrat kalemi veya çubuğu alın elinizi dokundurmayin yakar yaraya bastırın nitrat kalemi biraz yakacak ama acısını sonra kesecek bu nitrat kalemini de bir gün artık dayanamıyorum küçük dilimde çıkmıştı yemek yiyemiyordum hastaneye gittim kulak burun boğaza bir bayan doktordu beni başka bir doktorun odasına götürdü gümüş nitrat var mı diye sordu ve yaralari yakti agzimdaki hemen yemek yiyebildim gümüş nitratı her doktorun aklına gelmiyor size tavsiyem alıp deneyin bana dua edersiniz.

  Serpil yildiz

  Benimagiz yaraların geçmek bilmiyor ark daslar sigara geçiriyor diyorsunuz böyle birşey olmaz sigara yaraları daha cok cogaltiyor su oral pireyi alıp deniycem tsk

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dilde Çatlak
Diş Çürüklüğü
Diş
Dişte Beyaz Leke ve Tedavisi
İmplant Diş Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Yirmilik Diş
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.