Sponsorlu Bağlantılar

AĞIZ YARALARI
ağız yaralarıAğız yaralarından birçok kişi (%25)muzdariptir. Aft diye de bilinen ağız yaraları(ülserleri), ağızda dil, diş eti, yanak, damak gibi hassas bölgelerde meydana gelen kişinin yemek yemesine, bir şeyler içmesine, konuşmasına engel olmakta hatta tükürük salgılarını bile kontrol edememesine neden olmaktadır. Sarı ya da beyaz renkli olabilen ülserler ve 1-2 mm kadar derinliğinde olabilmektedir. Ağız yaraları tek başına olabildiği gibi çok sayıda da çıkabilir. Bayanlarda daha sık oranda görülebilen ağız yaraları değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Ağızda yaralara, ağızda normalde de bulunan Candida albicans olarak isimlendirilen bir mantar türü neden olmaktadır. Var olduğu halde her durumda hastalık yapmamasının nedeni ise bağışıklık sistemimizin bu tür mantarı yok edebilmesidir. Fakat tersi durumda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

AĞIZ YARALARINDA ROL OYNAYAN ETMENLER 

Ağız yaralarında değişik nedenler rol oynamaktadır. Ağız yaralarının birçoğu çok ciddi sorunlar olduğunu ifade etmez. Kişinin sağlıksız beslenmesi ya da diğer bir tabirle buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması sadece aft değil tüm hastalıkların altında yatan temel nedendir. Ağız yaralarına maruz kalmadan önce vücut direncini artıracak şekilde beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kendinize bakım yapmadığınızda aft oluşumu hızlanacak hatta sıklaşacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına sürekli antibiyotik kullanımı da neden olmaktadır. Bu nedenle her hastalandığımızda antibiyotik kullanımı doğru bir davranış değildir. Antibiyotik kullanımı böbreklere ve bağırsak ortamında yaşayan faydalı bakterileri yok etmektedir. Bunu ifade ettikten sonra aşağıda sıralanacak olanlara dikkat ederseniz ağız yaralarının oluşma ihtimalini azaltmış olursunuz.  Aft oluşumunda etkili olan diğer faktörler şunlardır; 

  • STRES: Çağımızın çoğu hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri strestir. Stres yani sürekli gergin olma hali kişinin direncinin kırılmasına neden olur. Direnci kırılan insanda aft oluşumu hızlanabilir. Özellikle bu dönemlere, kadınların adet öncesinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Doğal olarak stresi yok eden sarı kantaron çayını size tavsiye ediyoruz. Psikolojinizi düzeltmenize yardımcı olacaktır.
  • YİYECEKLER: Yediğimiz yiyeceklerin sertliği yumuşaklığı, sıcaklığı ve soğukluğu aft oluşumunu tetikleyebilir. Sert olan yiyecekler yumuşak olan ağız mukozasını tahriş edebili, aft oluşumuna zemin hazırlayabilir. Aşırı tuzlu, acı gıda tüketimi, aşırı sıcak yiyecekler de aft olumuna neden olur.
  • TRAVMA: Ağızda meydana gelen tahrişlere bağlı olarak ağız yaraları meydana gelebilir. Bu, diş fırçasının sert kullanımı ilgili olabilir ya da yanlışlıkla yanak veya dudakların ısırılması ile ilgili olabilir. Bunların dışında yanlış protez takılması yad sert yiyeceklerin tüketilmesine de bağlı olabilir.
  • DİŞ MACUNU: Diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde(sodyum lauryl sülfat) ağız aftının sebeplerindendir. Bu maddenin aşırı olmayan diş macunları tercih edilmelidir.
  • Ağız yaralarının diğer sebepleri ise Behçet Hastalığı, B12 vitamini eksikliği, aşırı C vitamini tüketimi, Konjonktivit, retinit, lokositoz, demir eksikliği, sigara içme olarak sayılabilir.

AĞIZ YARALARINDA TEDAVİ

Genellikle ağız yaraları kendi kendine bir haftaya kadar iyileşebilmektedir. Doktora görünüldüğünde doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve ağız içi gargara verecektir. Bunlarla büyük oranda iyileşme sağlanabilmekte, tedavi hızlandırılabilmektedir. Bunların dışında ağız yaralarından muzdarip olmuş biri olarak size, misvak kullanımını tavsiye etmek istiyorum. Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitlik derecesine sahip olması aft oluşumunu engellemektedir. Misvak, ağız temizliğinin yanı sıra balgam sökücü, hafıza kuvvetlendirici ve güzel telaffuzu sağlama gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır. Bunu dışında ağız yaralarından kurtulabilmek için yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilave edilerek sık sık gargara yapabilirsiniz. Aynı işlemi sirke kullanarak da yapabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz. Bir diğer tavsiyeyi de Prof. Dr. Ahmet Maranki’ den dinleyelim.

  • Kuru üzüm, anason ve bal aynı oranda karıştırılır. Ezilerek ağız yaralarının üzerine sürülür.
  • Kuru üzüm, baldıran, kitre ve gül suyu eşit miktarlarda alınır. Ağızda tutularak sık sık gargara yapılır.
  • Kekik çiğnenir. 

Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa ve iyileşmesi uzun süre alıyorsa bir hekime başvurmanız gerekir.

SAĞLICAKLA KALINIZ
 
 

 

  Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
28 Ağustos 2008

agızda yaralar var yemek yiyemiyo ne yapmak gerekir tedavisi sizce mümkünmü.Ne ilaçlar kullanmalıyız

Sağlık
10 Aralık 2008

agzim sürekli yara oluyor yemek yiymiyorum uyuyamiyorum agiz yarasinin nedenleri nelerdir

Sağlık
20 Ocak 2009

sayın hocam saygılarımla Ağız 2/3 ayda bir apse olmakta beyaz ve yuvaralak yara olmakta düzgün konuşamıyorum,yemek yiyemiyorum, fazla uyuyamıyorum ne yapmak gerekli tedavisi mümkünmüdür ne ilaç kullanmalıyım.(doktorumla görüşdüğümde ben şeker hastası olduğumdan b 12 eksikliğinden olabilir dedi herhanği bir test yapmadan) cevap verirseniz memmun olur) saygılarımla hocam iyi geceler

Sağlık
7 Nisan 2009

BENİMDE AĞZIMDA YARALAR ÇIKIYOR VE YEMEK YİYEMİYORDUM, ACAYİP AĞRIYORDU. FAKAT ECZACI VE DİŞ HEKİMİ BANA PROTEFİX AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİNİ ÖNERDİ. YARA VE KORUMA JELİNİ ALDIM KULLANDIM VE NE ACI VE NE YARA KALDI. HARİKA BİRŞEY , ÜRETENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM. VE BENDE AĞIZ YARASI İÇİN AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİ HARİKA. DİĞER ÜRÜNLERİ DE KULLANDIM. BİR TANESİNDE SÜLFÜR VAR, ORALMEDİC HERHALDE. KANSER YAPIYOR DİYE BİR SÖYLENTİ VAR, ORAL MEDİCİ BİR KULLANDIM YARAYA SÜRER SÜRMEZ CANIM O KADAR ÇOK YANDIKİ ANLATAMAM GÖZLERİMDEN YAŞ GELDİ. DÖVBE BİR DAHA KULLANMAM. AMA DİĞER JELİ KULLANDIĞIMDA AĞIZ İÇİ YARA JELİ ZATEN TAMAMEN BİTKİSEL MİŞ VE HARİKA BİRŞEY NE ACI NE SORUN VAR HEPSİNİ KÖKÜNDEN HALLETTİ. KULLANIN BENCE ARKADAŞLAR. PROTEFİX AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİ.

Sağlık
10 Nisan 2009

Agizimda bes senedir sürekli yaralar cikio kenari kirmizi ortasi beyaz dilim dekiler böyle damagimdakilar ayni sekilde ama baktimiz sirada aynii bir dudaka benziyor yaranin sekli
sürekli doktorlara gidiyoruz ney neoldunu tehciz koyulmadi
tedeavisi nedir veya hastanesi nerdedir ???

Sağlık
15 Nisan 2009

benim annemin ağzında ve dilinde yaralar var yaklaşık 6 aydır dahiliye k.b. b. ve birkaç doktor muayene etti ve ilaç kullandı hiçbiri fayda etmedi. hangi doktor veya nasıl tedavi olmalı.lütfen yardım edin.

Sağlık
22 Nisan 2009

selam agzımda yaralar var (aft) denılıyo sanırım yemek dahı yıyemıyorum bunun nedenlerı ve tedavı sekıllerı nelerdır teskkur ederım

Sağlık
27 Nisan 2009

ağız yarası bendede var sinüzütten sonra çıktı .birtürlü geçmiyor gargara kullandım ilaçaldım geçmedi bir azalıp bir çoğalıyor ne yapayım bıktım artık alarjide var.cevap verirseniz sevinirim saygılar.

Sağlık
2 Mayıs 2009

agız yaralarım gecmek bilmiyor enson dilimin tam altında oluştu yemek yerken konuşurken çok acıyo ne denediysem hiç bir faydasını göremedim krem ilaç fayda etmiyor nerdeyse iki hafta olacak iyleşmedi neyapmam gerekiyor. teşekürler…

Sağlık
16 Mayıs 2009

ağzımdaki yara 1 aydır geçmiyorrr bunun sebebi nedir? ilaç kullanıyorum 3 tane doktora gittim ama geçmiyor nedeni nedir dilimin sol ve sağ tarafında 2 yerde var nasıl geçecek lütfen cevap yazın :( bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ………..

:)

Sağlık
18 Mayıs 2009

Bende de oluyordu. Dişçiye gittiğimde Oralmedic’i uyguladı. Önce bir sızlama oldu ama ağrı hemen geçti. Yaranın üstüne sanki bant kapattı.

Sağlık
25 Mayıs 2009

ağzımdaki yaralar her zaman çıkıyor doğru düzgün yemek yiyemiyorum uyuyamıyorum konuşamıyorum yani kısacası çok feleket bir acı çekiyorum bir ilaç varmış o ilacı kullanacağım inşallah iyi gelir teşekkürler.

Sağlık
3 Temmuz 2009

meraba benim 19 aylık bebeyim var 3 gündür devamlı ateşliydi şuan ateşi geçti ama ağız içi dışı ve dili sivilce gibi beyaz oldu yemek yemiyorum ne yapmalıyım tşk

Sağlık
15 Ocak 2010

slm arkdşlar ben de sizler gibi rahatsızlandım agız içi yarası aft vardı bende de 20 gün falan cektim ama 2 yıl gibi geldi bırakın yemek yemeyi su bile içemiyordum ama şükürler olsun allah a gecti o kadar sey denedim geçmedi ta ki oralmedic denen ilacı kullanıncaya dek eczanelerde bulabilirsiniz ucuz 20 tl mi neydi sadece 1 defa kullanın hiçbirşeyiniz kalmıyor aft tan cok çektim başkalarının cekmesini istemiyorum allah a emanet olun

Sağlık
8 Şubat 2010

slm benimde ağız içinde yara var yemek yiyemiyorum konuşken bile ağız içi ısırıyorum farkında olmadan bir çare
şu son sıralar kendimi tanıyamaz oldun

Sağlık
8 Şubat 2010

neden noluyor bana anlamıyorum bir anda öfke bir anda kahkakendimden korkmaya başladım buna biçare lütfen

Sağlık
21 Şubat 2010

eşimin ağzında sürekli yara oluşuyor bunun için hangi bölüme gitmeliyiz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Sağlık
28 Şubat 2010

slm benimde devamlı agzim yara oluyor kırmızı oluyor bogazlarımdan başlayarak agzımın içine kadar dilim cok kötü oluyor neden olabilir bütün tahlillerımı yaptırdım temiz cıkıyor ama hergün bunun acısını cekıyorum ne yapmam gerekıyor lütfen cevap yazın

Sağlık
14 Mart 2010

Kardeslerim ben yaklasik on üc yil, agiz yaralariyla mücadele verdim Almanyada ve Türkiyede uzmanlara göründüm , genel yaklasimlari heb ayni imon sisteminin yetersizligi ve üzüntü .

Simdi inaninki ben kendim kesf ettim , bu agiz yarasinin tedavesini bütün insanlarimiza ve, bu rahatsizligi cekenlere
bir müjde niteliginde bunu bildirmek isterim , Hayir dualarinizida beklerim . Günlük kullandiginiz sekerden vaz gecin , seker kemisi sekeri yada pancar sekeri kullanin
ama bu marketlerdeki toz ve sekerden canini seven , kacinsin
benden söylemesi …. Herkese gecmis olsun acin halinden tok anlamaz neler ce4ktiginizi bildigimden buraya bunlari faydaniza sundum .

Sağlık
16 Mart 2010

Selam.ben 7 yildir agiz yaralarindan cok eziyyet cekirem,ne apdiysam faydasi yok,boazimda,dilimde,dodaimda,damaimda yuvarlak ag yaralar oluyor,yemek yeyemiyorum,yatamiyorum,konuwamiyorum.lutfen bana yardimci olun.cok zaman ozume kapaniyorum acidan,hic kimseyle konuwmak istemiyorum,lutfen bi yol gosterin.tewekkurler.

Sağlık
26 Mayıs 2010

benımde agzımda bıldıl bılelı var artık bıktım doktora gotmekten sızce tedavısı nedır.behcer hastalıgı olabılırmı sızcee :??:

Sağlık
20 Ekim 2010

Ben çözümünü buldum vede memmunum yaklaşık 15 yıldır çekiyordum. şimdi rahatım. Ağızda oluşan aft denen şey aslında bir çeşit mantar. Bunu elma sirkesi sürerek yok ediyorum. Yapacağınız şey Bir Pamuklu kulak çöpünü elma sirkesine batırarak yaraya sürmek. yaklaşık 3-5 dk bol bol sürün. sonra kanadığını göreceksiniz. biraz daha sürün rahatlamış olacaksınız. 1- 2 gün içindede iyileştiğini göreceksiniz. Sirke mikropları öldürüyor ve başka yaraya çeviriyor.

Sağlık
6 Kasım 2010

ben artık bu ağız yaralarından bıktım öyle bi ilaç çıksaki bi daha ağızda yara mara kalmasa :D

Sağlık
18 Kasım 2010

benimde oglumun agzında yara oluştu ne yapmalıyım

Sağlık
18 Kasım 2010

arkadaşlar ben de kendimi bildim bileli bu ağız yarasını çekiyorum fakat kenecort-a orabase diye bir krem var pekte pahalı değil akşam yatmadan yara üzerine konulduğunda donuyor ve 2 günde geçiyor hepimize ALLAH yardım etsin.

Sağlık
22 Kasım 2010

İnanılmaz birşey inanamadaım hiç birşey yiyemiyor ve hiç konuşamıyorum.Ben kendimi yara canavarı sanıyorum.Aman yarappi çok acıyor sanki içimde yılan sokmuş gibi.

Sağlık
12 Aralık 2010

Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak bulabildim tanımını. Benim ağzımda sürekli çıkıyordu ve bir dünya bitkisel ürün kullandım ama geçiyor sonrada tekrar çıkıyordu. Bir siteden gördüğüm tarifleri denedim ve yaklaşık 1 buçuk haftadır ağzımda yara çıkmıyoru çok mutluyum. Benim sorunumu çeken arkadaşlar varsa ve yasakda değilse sitenin linkini verim bakın. Ben 7. tarifi kullandım ve sonuç aldım bilginiz olsun arkadaşlar. Hepinize geçmiş olsun şimdiden.

Sağlık
3 Nisan 2011

ağız yaralarına tuzlu suyun da iyi geldiğini söylüyorlar.

Sağlık
7 Nisan 2011

ya ALLAH rızası için sebze ve meyvelerle olacak bişe söyleyin denemediyim ilqaç kalmadı hadi siz yine büyüksünüz ama ben henüz11 me yeni girdim normalde hep geçiyor nine çikıyordu ama bu sefer gecmiyor

Sağlık
7 Nisan 2011

ağzım yara olduğunda çok acıyor hocam sizdende allah razı olsun bazı bilgiler verdiniz bende deniyeceğim

Sağlık
3 Mayıs 2011

uzun süredir ağzımda aft çıkıyordu, geçenlerde eczaneden aft bandı aldım, aftın üzerine yapıştırdım hemen acıyı geçirdi, 20 – 30 saniye gibi kısa bir sürede ve 2 saat sonra ağzımda ne aft kaldı nede bant, bant erirken aft kayboldu. sadece eczanelerde bulunuyor. aft bandı deyince veriyorlar.

Sağlık
8 Mayıs 2011

b vitamini ve folbiol eczanede var ucuz haftada iki gün kullanın kesin inşaallah

Sağlık
19 Mayıs 2011

sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun!özelliklede çaydan uzak durun.ağız yaranızın geçtiğini göreceksiniz.bu durum buhar tüten hiçbir yiyeceği yiyip içmediğiniz sürece devam eder.kazara tatmayın bile… sonrada şükredin

Sağlık
20 Ocak 2012

aynı şikayet ağız yarası bir çok şey kullandım ama bir türlü tedavi bulamadım . yapılan tecrübelerin mutlaka faidesi olacaltır. ye

Sağlık
21 Ocak 2012

kenocorte kullanın yeni çıktığınnda sabaha küçülmüş olduğunu farkedersiniz etkili bir ilaç tek kullanım yetiyor diğer yaralarda iyileşiyor kendiliğinden boğaz falan bu illet bende 20 senedir var her ay çıkıyordu son 1 senedir rahatım

Sağlık
14 Şubat 2012

benim boğazda yara var çok ağrı var birde ağızda var birçok şey kullandım tedavi bulamadım ne yapmam gerek

Sağlık
13 Nisan 2012

yaw benm de damagın yandı sıcak yedi suya yetişene kadar yandı bitti bişey yiyemiyorum nasıl egççek acil cevap lütfen

Sağlık
18 Mayıs 2012

Arkadaşlar bu yaralar bendede çok çıkıyor ve nerdeyse gitmiyor. Dün akşam yemeğindi zeytin yağlı sarma yiyordum ve limonu biraz fazla katmısım. Limon Yarayı Çok fazla yaktı. Sofradan Kalktıımdada Bardağın içine Biraz Limon Suyu ve Tuz Koydum. 4-5 Sefer Gargara Yaptım.(Dişleri Çok Fazla Kamaştırıyor ama :D ) Sabah Kalktığımda, Ağızımdaki Acımıyordu.

Hemen Sizinle Paylaşıyım Dedim :) İnşallah Yardımcı Olur. Ahhal Herekese Yardım Etsin… AMİN

ßyMysterious

balasagun
26 Temmuz 2012

Sevgılı arkadaslar.agız yarası aft vucut dırenc eksıklıgınden kaynaklanıyor.yorucu ıslerı bırakırsanız gecıyor.bende 15 yıldır mevcuttu.gargara kenaakort tuzlu su vb…denedım gecmedı sureklı cıkıyrdu dılımde beyaz cızgısel seklınde mantarlarda olustu tıbben cozumu yok ama kendı buldugum tedavıyle ıylestım.1 kılo lımonlu suya, 50 yada 60 sarımsagı blenderle pure yapın karıstırın koyu renk cam sıseye koyun dolapta aksam bır yemek kasıgı yada mumkunse sabah aksam ıcın tok karnına 6 ay kullanın bana dua edeceksıınız.şıkayetler devam ederse tekrar yapın
Allahın ıznıyle bır seyınız kalmaz

hasan
21 Kasım 2012

benimde ağzımda beyaz beyaz yaralar çıktı arkadaşlar tuzlu su yapın faydası çok bence

omer
1 Ocak 2013

benimde 8 senedir cektigim birseydir sekeri cok tuketiyorum ondanda ola bilir ama limon suyuyla gargara yaptimda geciyor tavsiye ederim duua edin

BURCU
19 Ocak 2013

gecen hafta agı zyarası ıcın doktora gttim.benı dahili,cildiye ve dişe yonlendırdı cok korkuyorum bişey cıkacak dıye.(

ferhat
31 Ocak 2013

benimde ağzımda yaralar var ben dayanamıyom bi çare lütfen

ilkay
28 Nisan 2013

kökten çözüm kuşburnu çayı .kurutulmuş bir avuç kuşburnuyu çaydanlıkta kaynatıp haftada 1 veya 2 defa için . ben bıktıydım bu yaralardan gitmedigim doktor kalmadı.

meral açıkalın
3 Mayıs 2013

benimde ağzımda 3 yıldır ağız yaraları oluyor önce ateş ve boğaz ağrısıyla başlıyor daha sonra dilde pamukcuk dudakta yaralar ağız içinde aftlar oluyor 2 hafta geçmiyor 3 tane hastaneye gittim verilen hiç bir ilaç etki etmiyor her 2 ayda bir tekrarlıyor ve yemeği çay kaşıklarıyla zor yiyorum bu hastalığın kesin tedavisi yokmu ?

afetcoşkunsu
2 Eylül 2013

5 aylık bebeyimizin dilinde kırmızı leke gibi bişey var bunun neden kaynaklandığın merak ediyoruz bir tavsiye edersiniz seviniriz şimdiden teşekkür

BURHAN
10 Nisan 2014

verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlı işe yarar bilgilier teşekkür ederim

fırat
21 Nisan 2014

mrb hocam ,
benim şikayetim 5-6 yıldır var soğuk aldığımda ve stres yaptığımda dilimin üzerinde beyaz tabaka oluşması (pamukçuk) ve üst dişlerimin yemek yerken bazen yanaklarımı ısırması ve yara yapması yirmilik dişlerimin tam olarak çıkamaması yaşım 30 çok fazla ağrı ve yara olmuyor sadece bunlar var ateşte yok bazen kulaklarım ağrıyor.

Sinir stres gibi durumlarda dilinizde oluşan beyaz tabakayı bilemeyeceğiz. Bu durumun muayene ederek teşhis edilmesi şart. Diğer yandan yanaklarınızı ısırıp, boğazınıza doğru ağrılar çekiyor olmanız 20′lik azı dişlerinden kaynaklanıyor. Bir diş doktoruna giderek panoramik film çektirirseniz durumunuz daha net anlaşılacaktır. Diş hastahaneleri veya diş poliklinikleri sizlere yardımcı olacaktır.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Ağız Kokusu Sebepleri
Dişte Beyaz Leke ve Tedavisi
Ağız Yarası
Aşırı Tükürük Salgısı
Ağız Kokusu Hakkında
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.