AĞIZ YARALARI
ağız yaralarıAğız yaralarından birçok kişi (%25)muzdariptir. Aft diye de bilinen ağız yaraları(ülserleri), ağızda dil, diş eti, yanak, damak gibi hassas bölgelerde meydana gelen kişinin yemek yemesine, bir şeyler içmesine, konuşmasına engel olmakta hatta tükürük salgılarını bile kontrol edememesine neden olmaktadır. Sarı ya da beyaz renkli olabilen ülserler ve 1-2 mm kadar derinliğinde olabilmektedir. Ağız yaraları tek başına olabildiği gibi çok sayıda da çıkabilir. Bayanlarda daha sık oranda görülebilen ağız yaraları değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağızda yaralara, ağızda normalde de bulunan Candida albicans olarak isimlendirilen bir mantar türü neden olmaktadır. Var olduğu halde her durumda hastalık yapmamasının nedeni ise bağışıklık sistemimizin bu tür mantarı yok edebilmesidir. Fakat tersi durumda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

AĞIZ YARALARINDA ROL OYNAYAN ETMENLER 

Ağız yaralarında değişik nedenler rol oynamaktadır. Ağız yaralarının birçoğu çok ciddi sorunlar olduğunu ifade etmez. Kişinin sağlıksız beslenmesi ya da diğer bir tabirle buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması sadece aft değil tüm hastalıkların altında yatan temel nedendir. Ağız yaralarına maruz kalmadan önce vücut direncini artıracak şekilde beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kendinize bakım yapmadığınızda aft oluşumu hızlanacak hatta sıklaşacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına sürekli antibiyotik kullanımı da neden olmaktadır. Bu nedenle her hastalandığımızda antibiyotik kullanımı doğru bir davranış değildir. Antibiyotik kullanımı böbreklere ve bağırsak ortamında yaşayan faydalı bakterileri yok etmektedir. Bunu ifade ettikten sonra aşağıda sıralanacak olanlara dikkat ederseniz ağız yaralarının oluşma ihtimalini azaltmış olursunuz.  Aft oluşumunda etkili olan diğer faktörler şunlardır; 

Sponsorlu Bağlantılar

 • STRES: Çağımızın çoğu hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri strestir. Stres yani sürekli gergin olma hali kişinin direncinin kırılmasına neden olur. Direnci kırılan insanda aft oluşumu hızlanabilir. Özellikle bu dönemlere, kadınların adet öncesinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Doğal olarak stresi yok eden sarı kantaron çayını size tavsiye ediyoruz. Psikolojinizi düzeltmenize yardımcı olacaktır.
 • YİYECEKLER: Yediğimiz yiyeceklerin sertliği yumuşaklığı, sıcaklığı ve soğukluğu aft oluşumunu tetikleyebilir. Sert olan yiyecekler yumuşak olan ağız mukozasını tahriş edebili, aft oluşumuna zemin hazırlayabilir. Aşırı tuzlu, acı gıda tüketimi, aşırı sıcak yiyecekler de aft olumuna neden olur.
 • TRAVMA: Ağızda meydana gelen tahrişlere bağlı olarak ağız yaraları meydana gelebilir. Bu, diş fırçasının sert kullanımı ilgili olabilir ya da yanlışlıkla yanak veya dudakların ısırılması ile ilgili olabilir. Bunların dışında yanlış protez takılması yad sert yiyeceklerin tüketilmesine de bağlı olabilir.
 • DİŞ MACUNU: Diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde(sodyum lauryl sülfat) ağız aftının sebeplerindendir. Bu maddenin aşırı olmayan diş macunları tercih edilmelidir.
 • Ağız yaralarının diğer sebepleri ise Behçet Hastalığı, B12 vitamini eksikliği, aşırı C vitamini tüketimi, Konjonktivit, retinit, lokositoz, demir eksikliği, sigara içme olarak sayılabilir.

AĞIZ YARALARINDA TEDAVİ

Genellikle ağız yaraları kendi kendine bir haftaya kadar iyileşebilmektedir. Doktora görünüldüğünde doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve ağız içi gargara verecektir. Bunlarla büyük oranda iyileşme sağlanabilmekte, tedavi hızlandırılabilmektedir.

Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitlik derecesine sahip olması aft oluşumunu engellemektedir. Misvak, ağız temizliğinin yanı sıra balgam sökücü, hafıza kuvvetlendirici ve güzel telaffuzu sağlama gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Yaralı alanlara tuz koymak ağız yaraları ile mücadelede etkili bir yöntemdir. İster eliniz ile bu tuzu yara üzerine uygulayabilir yada tuzlu su ile sıkı bir şekilde gargara yapabilirsiniz. Yaralara tuz koyduğunuzda bunun yara üzerinde erimesini bekleyin. Canınız acıyacak ama bu yaraları mikroplardan arındırdığı için iyileşme süresi kısalacaktır. Dilinize ve ağzınıza günde üç kez tuz uygulayabilirsiniz. Aynı işlemi sirke kullanarak da yapabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

Baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçının. Ağız yada dilinizde çıkan yaralar ile mücadele ederken domates veya domates sosu, narenciye veya diğer asit içeren gıdalardan yemeyin. Bunlar ağzınızı daha fazla tahriş eder, iyileşme yavaşlar ve daha fazla zaman alır.

Ağız yaraları için bir diğer etkili madde ise kabartma tozudur. Elinize kabartma tozu koyun ve birkaç damla su ilave ettikten sonra bir macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sonra macunu tamamen eriyinceye kadar yaralı bölgede tutun. Günde 3 defa bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

SLS içermeyen diş macunu ile günde iki defa dişlerinizi fırçalayınız. Sodyum lauret sülfat, bir köpürtme ajanıdır, köpürmeyi sağlar ve bu madde yaralarınızın daha da kötüleşmesine yol açabilir. Bu tip diş macunlarını eczanelerde bulabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmak ve rahatlama sağlamak için uyuşturma jelleri uygulayabilirsiniz. Eğer ağız yaraları yada ülserlerinden ötürü konuşma ve yemek yeme konusunda sorunlar yaşıyorsanız Anbesol gibi Benzocaine içeren bir uyuşturma jeli kullanmanızı öneririz. Bu jeller gerek duyuldukça, günde birkaç kez ağız yada dildeki yaralara uygulanabilir. Ağız yaralarınız iyileştikçe bu uyuşturucu jelleri kullanmayın-bırakmalısınız. Eğer sıklıkla ağız içi yaralarınız oluyorsa ve iyileşmesi uzun süre alıyorsa bir hekime başvurmanız gerekir.

 
 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  agızda yaralar var yemek yiyemiyo ne yapmak gerekir tedavisi sizce mümkünmü.Ne ilaçlar kullanmalıyız

  Sağlık

  agzim sürekli yara oluyor yemek yiymiyorum uyuyamiyorum agiz yarasinin nedenleri nelerdir

  Sağlık

  sayın hocam saygılarımla Ağız 2/3 ayda bir apse olmakta beyaz ve yuvaralak yara olmakta düzgün konuşamıyorum,yemek yiyemiyorum, fazla uyuyamıyorum ne yapmak gerekli tedavisi mümkünmüdür ne ilaç kullanmalıyım.(doktorumla görüşdüğümde ben şeker hastası olduğumdan b 12 eksikliğinden olabilir dedi herhanği bir test yapmadan) cevap verirseniz memmun olur) saygılarımla hocam iyi geceler

  Sağlık

  BENİMDE AĞZIMDA YARALAR ÇIKIYOR VE YEMEK YİYEMİYORDUM, ACAYİP AĞRIYORDU. FAKAT ECZACI VE DİŞ HEKİMİ BANA PROTEFİX AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİNİ ÖNERDİ. YARA VE KORUMA JELİNİ ALDIM KULLANDIM VE NE ACI VE NE YARA KALDI. HARİKA BİRŞEY , ÜRETENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM. VE BENDE AĞIZ YARASI İÇİN AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİ HARİKA. DİĞER ÜRÜNLERİ DE KULLANDIM. BİR TANESİNDE SÜLFÜR VAR, ORALMEDİC HERHALDE. KANSER YAPIYOR DİYE BİR SÖYLENTİ VAR, ORAL MEDİCİ BİR KULLANDIM YARAYA SÜRER SÜRMEZ CANIM O KADAR ÇOK YANDIKİ ANLATAMAM GÖZLERİMDEN YAŞ GELDİ. DÖVBE BİR DAHA KULLANMAM. AMA DİĞER JELİ KULLANDIĞIMDA AĞIZ İÇİ YARA JELİ ZATEN TAMAMEN BİTKİSEL MİŞ VE HARİKA BİRŞEY NE ACI NE SORUN VAR HEPSİNİ KÖKÜNDEN HALLETTİ. KULLANIN BENCE ARKADAŞLAR. PROTEFİX AĞIZ İÇİ YARA VE KORUMA JELİ.

  Sağlık

  Agizimda bes senedir sürekli yaralar cikio kenari kirmizi ortasi beyaz dilim dekiler böyle damagimdakilar ayni sekilde ama baktimiz sirada aynii bir dudaka benziyor yaranin sekli
  sürekli doktorlara gidiyoruz ney neoldunu tehciz koyulmadi
  tedeavisi nedir veya hastanesi nerdedir ???

  Sağlık

  benim annemin ağzında ve dilinde yaralar var yaklaşık 6 aydır dahiliye k.b. b. ve birkaç doktor muayene etti ve ilaç kullandı hiçbiri fayda etmedi. hangi doktor veya nasıl tedavi olmalı.lütfen yardım edin.

  Sağlık

  selam agzımda yaralar var (aft) denılıyo sanırım yemek dahı yıyemıyorum bunun nedenlerı ve tedavı sekıllerı nelerdır teskkur ederım

  Sağlık

  ağız yarası bendede var sinüzütten sonra çıktı .birtürlü geçmiyor gargara kullandım ilaçaldım geçmedi bir azalıp bir çoğalıyor ne yapayım bıktım artık alarjide var.cevap verirseniz sevinirim saygılar.

  Sağlık

  agız yaralarım gecmek bilmiyor enson dilimin tam altında oluştu yemek yerken konuşurken çok acıyo ne denediysem hiç bir faydasını göremedim krem ilaç fayda etmiyor nerdeyse iki hafta olacak iyleşmedi neyapmam gerekiyor. teşekürler…

  Sağlık

  ağzımdaki yara 1 aydır geçmiyorrr bunun sebebi nedir? ilaç kullanıyorum 3 tane doktora gittim ama geçmiyor nedeni nedir dilimin sol ve sağ tarafında 2 yerde var nasıl geçecek lütfen cevap yazın :( bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ………..

  :)

  Sağlık

  Bende de oluyordu. Dişçiye gittiğimde Oralmedic’i uyguladı. Önce bir sızlama oldu ama ağrı hemen geçti. Yaranın üstüne sanki bant kapattı.

  Sağlık

  ağzımdaki yaralar her zaman çıkıyor doğru düzgün yemek yiyemiyorum uyuyamıyorum konuşamıyorum yani kısacası çok feleket bir acı çekiyorum bir ilaç varmış o ilacı kullanacağım inşallah iyi gelir teşekkürler.

  Sağlık

  meraba benim 19 aylık bebeyim var 3 gündür devamlı ateşliydi şuan ateşi geçti ama ağız içi dışı ve dili sivilce gibi beyaz oldu yemek yemiyorum ne yapmalıyım tşk

  Sağlık

  slm arkdşlar ben de sizler gibi rahatsızlandım agız içi yarası aft vardı bende de 20 gün falan cektim ama 2 yıl gibi geldi bırakın yemek yemeyi su bile içemiyordum ama şükürler olsun allah a gecti o kadar sey denedim geçmedi ta ki oralmedic denen ilacı kullanıncaya dek eczanelerde bulabilirsiniz ucuz 20 tl mi neydi sadece 1 defa kullanın hiçbirşeyiniz kalmıyor aft tan cok çektim başkalarının cekmesini istemiyorum allah a emanet olun

  Sağlık

  slm benimde ağız içinde yara var yemek yiyemiyorum konuşken bile ağız içi ısırıyorum farkında olmadan bir çare
  şu son sıralar kendimi tanıyamaz oldun

  Sağlık

  neden noluyor bana anlamıyorum bir anda öfke bir anda kahkakendimden korkmaya başladım buna biçare lütfen

  Sağlık

  eşimin ağzında sürekli yara oluşuyor bunun için hangi bölüme gitmeliyiz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Sağlık

  slm benimde devamlı agzim yara oluyor kırmızı oluyor bogazlarımdan başlayarak agzımın içine kadar dilim cok kötü oluyor neden olabilir bütün tahlillerımı yaptırdım temiz cıkıyor ama hergün bunun acısını cekıyorum ne yapmam gerekıyor lütfen cevap yazın

  Sağlık

  Kardeslerim ben yaklasik on üc yil, agiz yaralariyla mücadele verdim Almanyada ve Türkiyede uzmanlara göründüm , genel yaklasimlari heb ayni imon sisteminin yetersizligi ve üzüntü .

  Simdi inaninki ben kendim kesf ettim , bu agiz yarasinin tedavesini bütün insanlarimiza ve, bu rahatsizligi cekenlere
  bir müjde niteliginde bunu bildirmek isterim , Hayir dualarinizida beklerim . Günlük kullandiginiz sekerden vaz gecin , seker kemisi sekeri yada pancar sekeri kullanin
  ama bu marketlerdeki toz ve sekerden canini seven , kacinsin
  benden söylemesi …. Herkese gecmis olsun acin halinden tok anlamaz neler ce4ktiginizi bildigimden buraya bunlari faydaniza sundum .

  Sağlık

  Selam.ben 7 yildir agiz yaralarindan cok eziyyet cekirem,ne apdiysam faydasi yok,boazimda,dilimde,dodaimda,damaimda yuvarlak ag yaralar oluyor,yemek yeyemiyorum,yatamiyorum,konuwamiyorum.lutfen bana yardimci olun.cok zaman ozume kapaniyorum acidan,hic kimseyle konuwmak istemiyorum,lutfen bi yol gosterin.tewekkurler.

  Sağlık

  benımde agzımda bıldıl bılelı var artık bıktım doktora gotmekten sızce tedavısı nedır.behcer hastalıgı olabılırmı sızcee :??:

  Sağlık

  Ben çözümünü buldum vede memmunum yaklaşık 15 yıldır çekiyordum. şimdi rahatım. Ağızda oluşan aft denen şey aslında bir çeşit mantar. Bunu elma sirkesi sürerek yok ediyorum. Yapacağınız şey Bir Pamuklu kulak çöpünü elma sirkesine batırarak yaraya sürmek. yaklaşık 3-5 dk bol bol sürün. sonra kanadığını göreceksiniz. biraz daha sürün rahatlamış olacaksınız. 1- 2 gün içindede iyileştiğini göreceksiniz. Sirke mikropları öldürüyor ve başka yaraya çeviriyor.

  Sağlık

  ben artık bu ağız yaralarından bıktım öyle bi ilaç çıksaki bi daha ağızda yara mara kalmasa :D

  Sağlık

  benimde oglumun agzında yara oluştu ne yapmalıyım

  Sağlık

  arkadaşlar ben de kendimi bildim bileli bu ağız yarasını çekiyorum fakat kenecort-a orabase diye bir krem var pekte pahalı değil akşam yatmadan yara üzerine konulduğunda donuyor ve 2 günde geçiyor hepimize ALLAH yardım etsin.

  Sağlık

  İnanılmaz birşey inanamadaım hiç birşey yiyemiyor ve hiç konuşamıyorum.Ben kendimi yara canavarı sanıyorum.Aman yarappi çok acıyor sanki içimde yılan sokmuş gibi.

  Sağlık

  Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak bulabildim tanımını. Benim ağzımda sürekli çıkıyordu ve bir dünya bitkisel ürün kullandım ama geçiyor sonrada tekrar çıkıyordu. Bir siteden gördüğüm tarifleri denedim ve yaklaşık 1 buçuk haftadır ağzımda yara çıkmıyoru çok mutluyum. Benim sorunumu çeken arkadaşlar varsa ve yasakda değilse sitenin linkini verim bakın. Ben 7. tarifi kullandım ve sonuç aldım bilginiz olsun arkadaşlar. Hepinize geçmiş olsun şimdiden.

  Sağlık

  ağız yaralarına tuzlu suyun da iyi geldiğini söylüyorlar.

  Sağlık

  ya ALLAH rızası için sebze ve meyvelerle olacak bişe söyleyin denemediyim ilqaç kalmadı hadi siz yine büyüksünüz ama ben henüz11 me yeni girdim normalde hep geçiyor nine çikıyordu ama bu sefer gecmiyor

  Sağlık

  ağzım yara olduğunda çok acıyor hocam sizdende allah razı olsun bazı bilgiler verdiniz bende deniyeceğim

  Sağlık

  uzun süredir ağzımda aft çıkıyordu, geçenlerde eczaneden aft bandı aldım, aftın üzerine yapıştırdım hemen acıyı geçirdi, 20 – 30 saniye gibi kısa bir sürede ve 2 saat sonra ağzımda ne aft kaldı nede bant, bant erirken aft kayboldu. sadece eczanelerde bulunuyor. aft bandı deyince veriyorlar.

  Sağlık

  b vitamini ve folbiol eczanede var ucuz haftada iki gün kullanın kesin inşaallah

  Sağlık

  sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun!özelliklede çaydan uzak durun.ağız yaranızın geçtiğini göreceksiniz.bu durum buhar tüten hiçbir yiyeceği yiyip içmediğiniz sürece devam eder.kazara tatmayın bile… sonrada şükredin

  Sağlık

  aynı şikayet ağız yarası bir çok şey kullandım ama bir türlü tedavi bulamadım . yapılan tecrübelerin mutlaka faidesi olacaltır. ye

  Sağlık

  kenocorte kullanın yeni çıktığınnda sabaha küçülmüş olduğunu farkedersiniz etkili bir ilaç tek kullanım yetiyor diğer yaralarda iyileşiyor kendiliğinden boğaz falan bu illet bende 20 senedir var her ay çıkıyordu son 1 senedir rahatım

  Sağlık

  benim boğazda yara var çok ağrı var birde ağızda var birçok şey kullandım tedavi bulamadım ne yapmam gerek

  Sağlık

  yaw benm de damagın yandı sıcak yedi suya yetişene kadar yandı bitti bişey yiyemiyorum nasıl egççek acil cevap lütfen

  Sağlık

  Arkadaşlar bu yaralar bendede çok çıkıyor ve nerdeyse gitmiyor. Dün akşam yemeğindi zeytin yağlı sarma yiyordum ve limonu biraz fazla katmısım. Limon Yarayı Çok fazla yaktı. Sofradan Kalktıımdada Bardağın içine Biraz Limon Suyu ve Tuz Koydum. 4-5 Sefer Gargara Yaptım.(Dişleri Çok Fazla Kamaştırıyor ama :D ) Sabah Kalktığımda, Ağızımdaki Acımıyordu.

  Hemen Sizinle Paylaşıyım Dedim :) İnşallah Yardımcı Olur. Ahhal Herekese Yardım Etsin… AMİN

  ßyMysterious

  balasagun

  Sevgılı arkadaslar.agız yarası aft vucut dırenc eksıklıgınden kaynaklanıyor.yorucu ıslerı bırakırsanız gecıyor.bende 15 yıldır mevcuttu.gargara kenaakort tuzlu su vb…denedım gecmedı sureklı cıkıyrdu dılımde beyaz cızgısel seklınde mantarlarda olustu tıbben cozumu yok ama kendı buldugum tedavıyle ıylestım.1 kılo lımonlu suya, 50 yada 60 sarımsagı blenderle pure yapın karıstırın koyu renk cam sıseye koyun dolapta aksam bır yemek kasıgı yada mumkunse sabah aksam ıcın tok karnına 6 ay kullanın bana dua edeceksıınız.şıkayetler devam ederse tekrar yapın
  Allahın ıznıyle bır seyınız kalmaz

  hasan

  benimde ağzımda beyaz beyaz yaralar çıktı arkadaşlar tuzlu su yapın faydası çok bence

  omer

  benimde 8 senedir cektigim birseydir sekeri cok tuketiyorum ondanda ola bilir ama limon suyuyla gargara yaptimda geciyor tavsiye ederim duua edin

  BURCU

  gecen hafta agı zyarası ıcın doktora gttim.benı dahili,cildiye ve dişe yonlendırdı cok korkuyorum bişey cıkacak dıye.(

  ferhat

  benimde ağzımda yaralar var ben dayanamıyom bi çare lütfen

  ilkay

  kökten çözüm kuşburnu çayı .kurutulmuş bir avuç kuşburnuyu çaydanlıkta kaynatıp haftada 1 veya 2 defa için . ben bıktıydım bu yaralardan gitmedigim doktor kalmadı.

  meral açıkalın

  benimde ağzımda 3 yıldır ağız yaraları oluyor önce ateş ve boğaz ağrısıyla başlıyor daha sonra dilde pamukcuk dudakta yaralar ağız içinde aftlar oluyor 2 hafta geçmiyor 3 tane hastaneye gittim verilen hiç bir ilaç etki etmiyor her 2 ayda bir tekrarlıyor ve yemeği çay kaşıklarıyla zor yiyorum bu hastalığın kesin tedavisi yokmu ?

  afetcoşkunsu

  5 aylık bebeyimizin dilinde kırmızı leke gibi bişey var bunun neden kaynaklandığın merak ediyoruz bir tavsiye edersiniz seviniriz şimdiden teşekkür

  BURHAN

  verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlı işe yarar bilgilier teşekkür ederim

  fırat

  mrb hocam ,
  benim şikayetim 5-6 yıldır var soğuk aldığımda ve stres yaptığımda dilimin üzerinde beyaz tabaka oluşması (pamukçuk) ve üst dişlerimin yemek yerken bazen yanaklarımı ısırması ve yara yapması yirmilik dişlerimin tam olarak çıkamaması yaşım 30 çok fazla ağrı ve yara olmuyor sadece bunlar var ateşte yok bazen kulaklarım ağrıyor.

  Sinir stres gibi durumlarda dilinizde oluşan beyaz tabakayı bilemeyeceğiz. Bu durumun muayene ederek teşhis edilmesi şart. Diğer yandan yanaklarınızı ısırıp, boğazınıza doğru ağrılar çekiyor olmanız 20’lik azı dişlerinden kaynaklanıyor. Bir diş doktoruna giderek panoramik film çektirirseniz durumunuz daha net anlaşılacaktır. Diş hastahaneleri veya diş poliklinikleri sizlere yardımcı olacaktır.

  ayça

  arkadaşlar geçmiş olsun.size bi diş macunu önerecem fiyatı çok uygun 20 lira lütfen alın.ben kullanıyorum 5 aydır yara olmadı ağzım gano fresh lütfen alın kullanın bişe kaybetmezsiniz allah yardımcımız olsun inşaallah kurtulacağız

  ilknur sari

  Merhaba benim sorunum sol tarafimda yanagimda icinde bi yara cikti ucu sivri ve beyaz yemek yiyemiyorm konusamiyorm uyuyamiyorm eczane ye gittim bana bi melhem verdi kenacort-a orabase pomad sabah aksam surmemi soyledi iki gun oldu kullanali ama suanda bi etkisini goremedim. Bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim…

  Bahsettiğiniz kremi sürekli kullanan birisi olarak yazıyorum. Eğer yanağınızdan çıkan yaranın ucu açık değilse merhem hiç işe yaramayacaktır.

  ömer kuzu

  Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun bende bu ağız içindeki yaralardan yillardir çekiyorum herşeyi denedim burdaki yorumlarıcçok okudum ama en etkili yöntemi kimse yazmamis size tavsiyem karbonat agizdaki yaraya yatarken biraz sürün sabaha İnşallah geçmiş olacak KARBONAT

  hüseyin

  arkadaşlar ben 56 yaşındayım 38 senedir sigara denen mereti içtim ve 5 yıldır bıraktım bıraktığımdan bu yana ağızımda yaralar oluşmaya başladı gitmedigim doktor kalmadı ve hiç bir çaresini bulamadım allah sizi inandırsın su bile içemiyordum artık dayanamaz oldum ve sigaraya 5 yıl sonra tekrar başladım ve bir hafta sonra yara denen mereten kurtuldum sigara içmenizi hiç tavsiye etmem ama denerseniz bu merettein kurtulacağınıza emin olun.

  Ferdi

  ARKADAŞLAR AFTIN TEK ÇÖZÜMÜ ORALMEDIC. YILLARDIR DENEMEDİĞİM YÖNTEM KALMADI. SONUNDA BİR HEMŞİRE TESADÜFEN ÖNERDİ. BÖYLE MUCİZEVİ BİR İLAÇ OLAMAZ. ALLAH BULANDAN RAZI OLSUN; piyasadaki diğer ilaçlar falan hikaye yok kenacortmuş protefixmiş hiçbiri bi işe yaramadı. Onkoloji doktorları bile kanser hastalarına öneriyorlarmış kemoterapiden dolayı aft çıkarsa diye. GAYET BAŞARILI Bİ İLAÇ HERKESE TAVSİYE EDERİM ORALMEDİC İ.

  timuçin yıldırım

  cok kotu ağzım niye böle oldu ya cok kotu ağriyor bşe yiyemiyorum düzgün…napmam gerek

  cansu ünsal

  merhabalar benim sorumun dilimin üzerinde beyazlık oluştu doktorum mantar dedi bir damla verdi ve ben bir faydasını görmedim açıkcası bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor? bu aralar işsizim biraz stresliyim stresmi yaptı anlamadım ama bu halimden hiç memmun değilim lutfen bana yardım edin..ne yapmalıyım nasıl geçer?

  kenan

  Arkadaşlar aft bende eskiden oluyordu.gece bekçisiydim ozamanlar. İş değiştirdim vardiyalı. Yani anlıcanız uykusuzluktan oluyor. Bu aftın sebeblerinden sadece birisi uykusuzluk. Yeterince uyuyun. Biri bitiyor biri başlıyordu bu ne yav.

  Dudu

  Sirke ile tuzu karıştırıp gargara yapabilirsiniz, önce biraz yakıyor sonra bi kaç yudum su ile gargara yaparsanız acıyı uzun bi süre hissetmezsiniz böylece yemek yiyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  yalan dunya

  merhabalar…..
  bnm sorunum 5 yaşındaki oğlumun ağız İçinde dilinin genelinde dudaklarında beyaz iltihaplı yaralar olmasi bunun yanında tabiki yüksek ateş özellikle gece ateşi yüksek ağız yarasinin acısı artıyor yemek yiyemiyor sıvı icemiyor …..
  Bu nedir nasıl bi hastalıktır ve anne baba olarak ne yapmalıyız yardimci olurmsnz
  tsk…..

  tarik tavsanci

  Ağzında 5 senedir yaralar oluşuyor hiç birşey yiyemiyor um hepsini denedim olmadı konekört krem gargaralar kullandım faydası yok sadece limonun faydası var limonu yaranın üzerine sürün iyileşme aşamasıni kısaltma.

  AYTEN Demirelli

  Herkese merhaba. bende sizler gibi çok zor günler geçirdim. yemek yiyemedimgim günler oldu. Bu nedenle bilgilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu mail adresininden bana mail atarsanız size yardımcı olmak isterim (aytenfe50@outlook.com )

  dilek arkaci

  Sayin hocam bn sinirden dudaklarmi isirdim ama bu agzimin ici ve dudaklarim sisip parcalandi sim di biraz indi ama agzmin ici de dern yaralar var tdvi ypmma ragmen agrve kana ma var knsmakta zorlaniyorm bu yuzden ck aci cki yorm dktra gtmdm ama ddklrmn ici cok kotu bu nasl gecer

  ayça

  arkadaşlar nolur beni dinleyin nolur.diş fırçalamayın.ben 3 ayda sadece 4 kez fırçaladım ve kurtuldum.7 yıldır çektim bu yaralardan.gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı.tedavisi sadece diş fırçalamamak.bırakıp atın fırçaları.tuz liman ve misvakla idare edin yine temizleniyor bunlarlara dişler.bana inanın nolur.istediğim gibi yiyorum baharat.içiyorum gazozumu sigaramı.hayatımda çok sitresli vücut direncimde çok düşük.ama ağzım yara olmuyor.dişlerinizi ayda 2 kez fazla fırçalamayın.nolur dediğimi yapın.bize hiçbi doktor ilaç çare değil.sadece fırçaları atın hayatınızdan yada çok az kullanın.allah şifa versin

  mustafa tok

  cok kutu oluor yardimci olun

  osman

  alt dudagımda yara var ve yaklaşık 1.5 2 aydır var başlarda biraz büyüktü yanlışlıkla ıstırdım ucunu ve morarır gibi oldu hafif sıktırınca kınıyordu ve şimdi küçüldu şişliği indi sizce nedir napmalıyım?

  sener

  Merhaba

  Oncelikle bir doktora gorunelim bi tedavi olalim daha sonra gargara yapilabilir temizlik tuz karbonat limon tabiki bunlar agiz temizler yalniz sirke ve limon tdmizliginin yaninda tahris edici ozelligini unutmayalim .ilaclaimizi kullanalim.giybet hastaliginin caresi yoktur bunlar gelip gecer rabbimiz merhameti ve lutfu sonsuzdur saglik ve mutluluklar dilerim acil sifalar herkese

  yardımcı olun :(

  8 yildir ağzında çok şiddetli yara cikiyor.defalarca hastanede yattım ama geçici çözümler hep.su anda 4 aylık hamileyim.ağzımin içinde yara olmayan bi yer kalmadı.bebeğim beslenemediginden 2 defa hastaneye yaptırdılar ama hala yaralar geçmedi.söylediğimiz bütün ilaçları kullandım ama su anda ilaç da alamiyorum.lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım.kendi ayrımdan açından Vazgeçtim bebeğinin sağlığı tehlikeye giriyor.yardımcı olun lutfen

  salık

  benim azım ve dilim hep yara oluyor 9 10 günde de geçiyor. Karbonat tuz sirke ile de yapıyorum. bu beni sadece 5 dk dindiriyor hemde ne konuşa biliyorum ne yemek yiyebiliyorum nede yutkunuyorum bunarın hiçbirini yapamıyorum doktarada gittigim dede kulak burun bogazcı piraldyne diye bir damlatma ilacı verdi ancak 10 günde azım geçiyorsa 15 günde geçti durumu anlatıncada ben o ilacı vermedim dedi. bir yardımcı olurmusunuz bana acaba?

  dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın. Ağız temizliğine dikkat edin. Yaşınız eğer 30 un üzerindeyse mutlaka bir dahiliye uzmanına görünün.

  Burak

  Sigarayı bırakmamın ardından ağzımda aynı anda 3-4 tane yaralar çıkmaya başladı ve bir parti geçtiğinde yeni 3-4 adet tekrar çıkıyor. 1 tanesi inanılmaz büyük derin ve çeneme kadar ağrı yapıyordu. Oral medic kullandım onun acısı geçti fakat sürdükten sonra insanı yerlerde kıvandırıyor bilginiz olsun ama kısa süreli acı diğerinin sürekli devam etmesine deyiyor bence. Ağzıma yaptığım tuzlu su gargaraları vs.. bi işe yaramıyor. Bu arada Oral medic çok pahalı bir ilaç içinde 3 adet var ve 25 TL civarında bilginiz olsun. Kenacort faln hikaye bu arada anlayabiliyorum bu acıyı benim kadar derin hissedenleri. Sigaraya yinede başlamıycam inşallah. Sizden ricam daha etkili bir yöntem varsa lütfen paylaşın. Teşekkürler şimdiden.

  Gunel

  Limon suyu agiz yaralari(aft) icin cok iyi ben kullandim ve cok iyi sonuc aldim.Dr.Ibrahim Saracoglu tavsiye etmisdi bende 1 kasik limon suyu.bende gunde 4-5 kere yapdim ve iylesi Allaha sukurler olsun bu problemi yasayan herkese tavsiyye ederim.

  kul

  2 baş sarımsak 2 baş diyorum günlük cezvede kaynatılıp 3 gün üs tüste yenmeli .. Kastamonu sarımsağı olursa daha iyi olur.. ne yara ne de acı kalacak. son olarak çocukların ve büyüklerin anjin ve farenjit gibi ileri seviyede boğaz iltihapları için de kesin çözüm..

  Ozlem

  Arkadaşlar bende çok çektim cildiye doktoruna gidin deri testi yaptırın ilaç tedavisi yapıyor yaralar azalıyor belki yılda 2 kere çıkıyor oda kısa sürüyor her cildiye doktoru yapmiyor büyük hastahaneye gidin limon sirke karbonat hiç biri geçirmiyor medikale gidin gümüş nitrat kalemi veya çubuğu alın elinizi dokundurmayin yakar yaraya bastırın nitrat kalemi biraz yakacak ama acısını sonra kesecek bu nitrat kalemini de bir gün artık dayanamıyorum küçük dilimde çıkmıştı yemek yiyemiyordum hastaneye gittim kulak burun boğaza bir bayan doktordu beni başka bir doktorun odasına götürdü gümüş nitrat var mı diye sordu ve yaralari yakti agzimdaki hemen yemek yiyebildim gümüş nitratı her doktorun aklına gelmiyor size tavsiyem alıp deneyin bana dua edersiniz.

  Serpil yildiz

  Benimagiz yaraların geçmek bilmiyor ark daslar sigara geçiriyor diyorsunuz böyle birşey olmaz sigara yaraları daha cok cogaltiyor su oral pireyi alıp deniycem tsk

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İmplant Diş Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Yirmilik Diş
Dil Yarası- Dilimde Yara Var
Diş Çatlaması ve Kırılması Nedenleri
Dil Üzerinde Sivilce
DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.