AĞIZDAKİ SOĞAN VE SARIMSAK KOKUSU NASIL GİDERİLİRAğızdaki Soğan Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer

Soğan ve sarımsak yemeklerde lezzetli arttıran çok popüler bileşenlerdir. Özellikle sarımsağın ayak mantarı tedavisinden kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde etkili bir bitki olduğu bilinen bir gerçektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğal antibiyotik olarak görülmektedir. Ancak, soğan ve sarımsağın her ikisi de bağırsak ve ağızda istenmeyen yan etkilere neden olmaktadır. Özellikle kötü nefes kokusu birçok insanın rahatsız olduğu bir konudur. Sarımsak veya soğan ezildiğinde içindeki “alil metil sülfür” salınır, yutulup sindirildiğinde ise kana karışır ve gün boyunca hem terleme hem de nefes yoluyla bu kokuyu dışarı verir. Bu yiyecekleri tükettiğiniz zaman kötü nefes kokusu gibi istenmeyen yan etkilerini ortadan kaldırmak veya önlemek için takip edebileceğiniz bası basit yollar aşağıda verilmiştir.

ÇEŞİTLİ GIDALAR YİYEREK BAŞA ÇIKMA

Meyve tüketilebilir. Meyveler kesildiği zaman belli bir süre sonra kahveyi renge dönüşmesine neden olan yani oksidayona neden olan özellikler aynı zamanda soğan-sarımsak kaynaklı kötü nefes kokusunu gidermede de etkilidir. Özellikle etkili olan meyveler elma, armut, erik, şeftali, kayısı, erik, üzüm ve kirazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sebze tüketilebilir. Özellikle sebzelerde bulunan bileşikler soğan sarımsak kokusuna karşı çok etkilidir. Ispanak, marul ve patates gibi sebzeler en iyileridir. Bu sebzeleri içinde soğan sarımsak olan yemeklerle birlikte tüketin.

Yemeklerinize bitkiler ekleyin. Özellikle fesleğen ve maydanoz, soğan ve sarımsak kokusu için daha etkili bitkisel panzehirlerdir. Yemeklerinize ekleyebildiğiniz gibi yemekten sonra da çiğnemek suretiyle tüketilebilir.

Yemekle birlikte ekmek de yiyin. Beslenmenizde karbonhidrat eksikliği olması sağlık açısından bazı riskler taşıdığı gibi aynı zamanda kötü nefes kokusuna da katkıda bulunabilir. Dolayısıyla yemeklerle birlikte ekmek ve karbonhidrat açısından zengin başka besinler tüketmek, kötü nefes kokusu ile mücadelede yardımcı olacaktır.

İÇECEKLER İLE AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMA

Yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çayın içinde “polifenoller” bulunur. Bu bitkisel kimyasal bileşen, soğan ve sarımsak tarafından salınan sülfür bileşiklerini nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca yeşil çaydaki antioksidanlar kötü nefes kokusu ile mücadelede de etkilidir.

Bir bardak süt için. Sütün sarımsak kokusuna karşı etkili olduğu görülmüştür. Özellikle tam yağlı süt, ağzınızdaki kötü kokulu bileşiklerin konsantrasyonunu azaltır.

Asidik pH düzeyi 3.6’nın altında olan içecekler içiniz. Limon, misket limonu, greyfurt ve kızılcık suyunun yanı sıra çok sayıda alkolsüz içecekler, soğan ve sarımsakta bulunan ve koku üreten “alinaz” enzimi ile savaşmaya yardımcı olur.

YEMEKTEN ÖNCE VE YEMEKTEN AZALTMA YÖNTEMLERİ

Sakız çiğneyebilirsiniz. Yemekten önce sakız çiğnemeniz, kötü nefes kokusu ile mücadele eden ağızdaki tükürük salgısının artmasını teşvik edecektir.

  • İçinde doğal esansiyel yağlar olan sakızlar tercih ediniz. Nane ve tarçın yağı içerikli olan sakızların ağızda kötü kokulu bakterilerle mücadele ettiği görülmüştür.

Kahve çekirdeği çiğneyebilirsiniz. Bunu yapması biraz zor gelebilir ama kahve çekirdeğini çiğneyip tükürmek, sarımsağın neden olduğu keskin kokuyu giderir.

  • Ayrıca cildinizdeki soğan ve sarımsak kokusunu çıkarmak için de, kahve çekirdeklerini elinizde ezip ardından elinizi yıkayabilirsiniz.

Çiğ ve pişmiş soğan-sarımsak tüketimini azaltın. Eğer kullandığınız diğer yiyecekler ve içecekler soğan-sarımsak kokusuna karşı etkili olmadıysa, yemeklerinizde ve takip ettiğiniz diyetinizde miktarını azaltmak suretiyle muhtemel kokuyu önlemiş olursunuz.

  • Eğer potansiyel sağlık yararları için sarımsak yerseniz, çiğ sarımsak yerine kokusuz sarımsak takviyesi tercih edebilirsiniz. Takviyelerin çeşitli formlarda ve kalitelerde sunulduğunu unutmayın. Bu takviyelerin sağlık açısından yararları ve yan etkileri hakkında araştırmalar devam etmektedir.

HİJYENİK YÖNTEMLER

Dişlerinizi fırçalayın. Bunu günde en az iki kez ve en az iki dakika boyunca yapın. Eğer sık sık sarımsak veya soğan tüketiyorsanız, yanınızda taşınabilir diş fırçası ve diş macunu bulundurun.

Diş ipi kullanın. Diş fırçalama ile dişlerin sadece belli bölgeleri temizlenmektedir. Ancak diş ipi ile diş fırçasının ulaşamadığı diş araları da kolaylıkla temizlenebilmektedir. Günde en az bir kez diş ipi kullanın. Özellikle diş aralarında kalan soğan ve sarımsak parçaları kokunun daha uzun süreli olmasına neden olabildiği için diş ipini yemek sonrası diş fırçalama ile beraber kullanmanız önemlidir.

Gargara yapılabilir. Hazır satılan gargaraların içinde yer alan “klorheksidin, hidrojen peroksit veya setilpiridinium klorid” gibi antibakteriyeller aynı zamanda kötü nefes kokusunu önlemeye de yardımcı olur. Birçok gargara ürününde alkol bulunmaktadır. Alkolün ağzı kurutma etkisi var, bu da kötü ağız kokusu yapar. Bu nedenle alkol içerikli olmayan gargaralar tercih ediniz.Ağızdaki Soğan Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir

Dil temizleyici kullanılabilir. Dil üzerindeki filamentler küçük besin parçacıkları ve bakterileri toplar. Koku üreten bakterilerin büyük bir kısmı ise dil üzerinde bulunur. Bu nedenle dişlerinizi fırçaladığınız zaman aynı zamanda dilinizi de fırçalayınız. Bunu aldığınız özel dil fırçası ile yapabileceğiniz gibi normal diş fırçası ile de yapabilirsiniz.

“Waterpik” ağız duşu kullanabilirsiniz. Bu cihazlar dişeti altında ve diş aralarında kalan gıda parçacıklarını temizler. Eğer yukarıda listelenen yöntemlerle yiyecek parçacıklarını çıkaramıyorsanız bir Waterpik ağız duşu bu inatçı besin parçacıklarını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

İPUÇLARI

Sarımsak kokusu ağzın dışında cildinize ve elbiselerinize de sinmiş olabilir. Bu nedenle bu kokuyu baskılamak için parfüm kullanmanız iyi olur.

Soğan veya sarımsaktan kaynaklanan kötü nefes kokusu zamanla yok olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Ağrısında İlk Yardım
Siyah Dolgu Nedir? Ne Değildir?
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur
Ortodonti nedir
Dil Yarası- Dilimde Yara Var
Ağız Kuruması Neyin Belirtisidir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.