AĞLAMANIN FAYDALARIaglamanin-faydalari

1- Ağlamak stresi azaltır. Bu sonuç Minnesota üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu ile de desteklenmiştir. Duygusal bir durumdan kaynaklı olarak akan göz yaşlarının refleks ile akan göz yaşından farklı bir kimyasal özellik taşıdığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla duygusal olarak gelen gözyaşı ile soğan doğrama sonucu dökülen gözyaşının etkileri de birbirinden farklıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağlama ile akan gözyaşının vücudu rahatlatıcı ve stresi dağıtıcı etkisi vardır. Özellikle de üzüntüye bağlı olarak gerçekleşen ağlama neticesinde stres ile ilişkili adrenokortikotropik hormon gibi kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu bulgular ağlama sonrası kalp ve solunum hızının yavaşlaması ile fizyolojik streste bir azalma olduğu görüşünü desteklemektedir.

2- Ağlamak samimiyeti pekiştirir. Başka bir kişiye ağlayarak üzüntünüzü göstermeniz aynı zamanda aranızdaki bağın güçlenmesi için de bir fırsat yaratır. Yapılan birçok araştırma, insanların çoğunun ağlayan kişiler ile empati yaptığını ve ağlamasına neden olan üzüntüsünü azaltmak için yardım etme isteği uyandırdığını göstermiştir. Eşinizle ilk kez beraber ağlıyorsanız, bunun aranızdaki duygusal yakınlığı da arttırabileceğinden emin olabilirsiniz. Bir arkadaş ya da ortak duygu dürüst ifade işleyemez keşfetmek Dahası, eğer ağlamanıza rağmen bu durum arkadaş veya yakınınız tarafından dürüst bir tepki olarak görülmüyorsa, bu kişi için sizde uzun vadede destek almaya yönelik soru işaretlerinin de doğmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Ağlamak bazı hastalıkların görülme riskini azaltabilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi, gözyaşları vücudun adrenokortikotropik hormondan kurtulmasına yardımcı olur. Dolayısıyla stresli durumda vücudun karşı karşıya kaldığı duygusal ve fiziksel baskının bu sayede hafiflemesine yardımcı olur. Adrenokortikotropik hormonun vücutta birikmesi kortizol üretimini tetikleyerek kilo alma, depresyon gibi ruh sağlığı sorunları ve kalp hastalıkları riskinde artışa yol açar. her şeyi ile ilişkili aşırı. Yani kısacası, zor durumlarınızda ağlamanız ömrünüzü bile uzatabilir.

aglamanin-yararlari4- Ağlamak endorfin üretimini teşvik eder. Muhtemelen endorfin ve egzersiz arasındaki bağlantıyı ve ruh hali üzerindeki etkisini duymuşsunuzdur. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar şaşırtıcı şekilde ağlama ile endorfin arasında da ilişki tespit etmiştir. Kişinin kendini daha iyi hissetmesinin yanı sıra genellikle doğal ağrı kesici olarak da tarif edilmektedir. Ağlamak, omuz sertliği ve gerilim tipi baş ağrısı gibi stresle ilişkili ağrıların yatıştırılmasında faydalıdır. Ayrıca endorfinin hafif sedatif etkisi birçok kişide ağlama sonrası uyumayı kolaylaştırmıştır.

5- Gözyaşı patojenler ile mücadele edebilir. Gözyaşları “lysozymes” adı verilen hem antibakteriyel hem de antiviral antiseptik proteinler içerir. Bu proteinlere 10 dakikadan az bir süre maruz kalan bakterilerin yaklaşık %95’i yok olur. Gözyaşının ayrıca faydalı bir yan etkisi de göz enfeksiyonları riskini azaltmasıdır. Dolayısıyla ağlamanın konjonktivit rahatsızlıklarına iyi geldiği de söylenebilir.

6- Gözyaşları görmeyi iyileştirir. Eğer gözlerde kuruluğa bağlı olarak tahriş ve rahatsızlık yaşadıysanız gözlerde kayganlığın ne derece önemli olduğunu da biliyorsunuzdur. Dolayısıyla ağlama ile gelen gözyaşı, kuruluğa bağlı görme sıkıntısının da düzelmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet ve kanserden korunma
Sağlığın Önemi
Çene Kırığı ve Çıkığı
DUDAK TİRYAKİLİĞİ: İÇİME ÇEKMİYORUM AVUNTUSU
Sırt
Kenelerden Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.